Protestë me tensione dhe dhunë në Prishtinë | Debat 24

Protestë me tensione dhe dhunë në Prishtinë

By Debat24
In Big Slider
January 27, 2015
0 Comments
792 Views

Përleshje të herëpashershme po përshkojnë një protestë në Prishtinë me kërkesat për shkarkimin e një ministri serb në qeverinë e Kosovës dhe mbrojtjen e kompleksit të minierave Trepça

Prishtine protesta1Policia e Kosovës përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë një protestë në Prishtinë “Jashtë Jablanoviç – Trepça është e jona”, në të cilën po marrin pjesë mijëra veta. Grupe protetsuesish po hehdin gurë e gjësende të forta mbi policinë. Korrespondentet thone se ka protestues dhe policë të lenduar si dhe disa të arrestuar. Megjithatë në qendër të qytetit po vazhdon protesta e organizuar nga lëvizja Vetëvendosje e mbështetur edhe nga partitë tjera opozitare, me kërkesën për shkarkimin e ministrit për komunitete dhe kthim në qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jablanoviç dhe qartësimin e statusit të kompleksit të minierave Trepça.

Qeveria e Kosovës nuk përmbushi “ultimatumin” e shtruar në protestën e së shtunës, që këto kërkesa të përmbushen deri të hënën në orën 16. Qeveria tha se respekton të drejtën e protestës si një e drejtë e shprehjes së shqetësimeve dhe mendimit qytetar, por theksoi se zgjidhjet institucionale janë të vetmet zgjidhje të qëndrueshme, duke kundërshtuar sic thuhet, “cdo përpjekje që parlamenti i Kosovës të zhvendoset dhe të zëvendësohet me parlament të shesheve”.

Shume qytete të Kosovë u përfshinë në protesta gjatë ditëve të fundit kundër ministrit për komunitete dhe kthim, Aleksandër Jablanoviç, i cili i kishte quajtur “egërsira” protestuesit në Gjakovë, që nuk lejuan një vizitë të pelegrinëve serbë në kishën ortodokse të atij qyteti më 6 janar. Ai kërkoi falje për deklaratën, port protestuesit thanë se kërkim falja nuk mjafton.

Qeveria ritheksoi se fati i kompleksit të minierave Trepça sikurse edhe të gjitha pasurive tjera të Kosovës, do të vendoset nga institucionet e saj. Të hënën e kaluar parlamenti i Kosovës miratoi ligjin për riorganizimin e ndërmarrjeve dhe pasurisë se tyre, në mënyrë që t’i hapet rrugë riorganizimit të Trepçës. Por, qeveria hoqi dorë nga synimi për ta shndërruar Trepçën në ndërmarrje publike. Ajo tha se e ka shpëtuar Trepçën nga falimentimi, meqë Gjykata e lartë e Kosovës vendosi që  ajo të hyjë në procesin e likuidimit. Ajo tha se për Trepçën do të bëhet një ligj i veçantë dhe se ndryshimet kushtëzohen edhe nga borxhet prej 1 miliardë e 400 milionë eurosh  që ka ky kompleks. Trepça vazhdon të administrohet nga Agjencia e Privatizimit

Opozita akuzoi qeverinë për zmbrapsje para trysnisë së Beogradit i cili tha nuk do të pranojë asnjë vendim të qeverisë së Kosovës lidhur me kompleksin e minierave Trepça. Beogradi ngulë këmbë se ai është pronari kryesor i Trepçës dhe se çështja e pronave duhet të jetë pjesë e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy palëve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, vazhdimi i të cilave pritet më 9 shkurt.

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

'