Jordania ndërmerr 56 goditje ajrore ndaj ISIS | Debat 24

Jordania ndërmerr 56 goditje ajrore ndaj ISIS

By Debat24
In Bota
February 8, 2015
0 Comments
743 Views

BombardimetJordania tha sot se ka ndërmarrë 56 goditje ajrore kundër objektivave të Shtetit Islamik që kur kryengritësit nxorrën një video javën e kaluar që tregonte se kishin djegur një pilot ushtarak të Amanit. Gjeneral Mansour al-Jabour tha se forca ajrore jordaneze “kishte realizuar atë që kishte pasur si objektiv: hakmarrjen” për vrasjen e pilotit, Muath al-Kaseasbeh. Gjenerali Jabour tha se avionët ushtarakë jordanezë kishin goditur kampet e stërvitjes, municionet dhe depot e karburantit të Shtetit Islamik.

Ai tha gjithashtu se mbi 7 mijë ekstremistë të Shtetit Islamik ishin vrarë që kur Jordania u bashkua me fushatën ajrore të Shteteve të Bashkuara në shtator të vitit të kaluar që ka vënë në shënjestër kryengritësit në Irak dhe Siri.

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

'