Aktualitet | Debat 24 | Page 2

Aktualitet

By Debat24
In Aktualitet
Feb 19th, 2015
0 Comments
691 Views
Vetëm 11 vite burg do të vuajnë ish-zyrtarët e Bankës së Shqipërisë, nën akuzë për shpërdorim, pas zbulimit të skandalit të vjedhjes së 713 milionë lekëve. Prokuroria kërkoi 56 vite burg për ish-kreun e Departamentit të Emisionit, Çollaku dhe vartësit e tij, por dënimet do të reduktoheshin në jo më shumë se 1.6 vite për çdo […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 19th, 2015
0 Comments
1719 Views
Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur rreth orës 19:30 në Mullet (Tiranë), me pasojë një të vdekur dhe dy persona të plagosur. Në aksident janë përfshirë dy automjete. Në aksident është përfshirë një automjet “Benz” me targë AA 099 GB dhe një “Audi” me targë AA 566 HT që drejtohet nga Emiljano Pelushi. Në makinën tip […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 17th, 2015
0 Comments
601 Views
Të paktën dy persona të armatosur kanë grabitur zyrat qendrore të kompanisë “Neranxi” në autostradën Tiranë-Durrës. Autorët kanë qenë të maskuar dhe e kryer vjedhjen nën kërcënimin e armëve. Policia bën me dije se autorët kanë terrorizuar punonjësit dhe kanë grabitur xhiron ditore të kompanisë, një shumë prej 123 mijë lekësh dhe 82 eurosh. Më pas, ata janë ...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 16th, 2015
0 Comments
699 Views
Në Itali, 33 persona përfunduan në pranga, mes tyre edhe disa shqiptarë, pasi iu sekuestruan 3 ton drogëra të ndryshme, heroinë, kokainë dhe marijuanë. Sipas policisë italiane nëse kjo sasi droge që vinte nga Shqipëria, nga Amerika jugore dhe Holanda do të dilte në treg vlera e saj do t’i kalonte 45 milionë euro. Nga hetimet […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 15th, 2015
0 Comments
1030 Views
Publiohet video e grabitjes së parave në “Union Bank”, teksa po transportoheshin nga forcat e sigurisë së “Euro Gjici”. Mendohet se janë grabitur rreth 10 milionë lekë....
By Debat24
In Aktualitet
Feb 14th, 2015
0 Comments
602 Views
Një ditë pas grabitjes së “Union Bank”, policia ndaloi 6 punonjës të eskortës së SH.R.S.F, “Euro Gjici”, shoqëruese të vlerave monetare. Sipas uniformave blu mësohet se janë ndaluar punonjësit: Isuf Gjici, 55 vjeç , Artan Dervishi, 43 vjeç, Dritan Duka, 24 vjeç, Saimir Nikoci, 32 vjeç, Ilir Syla, 45 vjeç dhe Tomorr Hidri, 42 vjeç. Gjashtë punonjësit […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 14th, 2015
0 Comments
646 Views
Publikohet video e grabitjes së djeshme të parave të “Union Bank”, gjatë transportimit të tyre nga forcat e sigurisë të kompanisë “Euro-Gjici”....
By Debat24
In Aktualitet
Feb 13th, 2015
0 Comments
502 Views
Një filial i “Union Bank” është grabitur sot në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur tek “Stacioni i Trenit” dhe si autor të grabitjes janë dy persona të armatosur, të cilët kanë mundur të largohen. Personat e armatosur kanë shtënë në ajër si dhe kanë goditur fizikisht rojën e bankës. Pasi morën një sasi parash, duke kërcënuar punonjësit e bankës me […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 13th, 2015
0 Comments
572 Views
Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri, zhvilloi një takim me ambasadorë të vendeve të BE-së, me ambasadorin e SHBA-së, dhe të të OSBE-së. Në takim palët diskutuan çështjen e kriminalitetit në vend. Burime brenda Ministrisë së Brendshme bënë me dije se tema e takimit ishin rastet e fundit të atentateve me tritol, ku në dy […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 13th, 2015
0 Comments
578 Views
Arrestohet autori i dyshuar si personi që ka vendosur bombat e tritolit të martën e 10 shkurtit në Tiranë, ku në shënjestër të akteve terroriste u vendos familja e Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Në prangat e policisë ka rënë Alfred Qefaliaj. Ndalimi i tij është bërë i mundur nga ana e Seksionit Anti-terror. Sipas policisë, […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 13th, 2015
0 Comments
838 Views
Policia ka vënë në pranga një 26-vjeçar, banues në Kamëz të akuzuar se ka penguar indetifikimin e autorëve të ngjarjeve që tronditën vendin 3 ditë më parë. Policia bën të ditur se ka ndaluar shtetasit Emirjon Ramiz Gjuta, 26 vjec, banues në Kamëz, sepse me veprimet dhe mosveprimet e tij dyshohet se ka penguar identifikimin […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 13th, 2015
0 Comments
561 Views
Policia e Tiranës ka shpallur në kërkim tre gra, të cilat kanë dhunuar një shitëse butiku e më pas i kanë vjedhur të gjitha veshjet e dyqanit. Sipas burimeve nga forcat blu, mësohet se tre gratë me inicialet R.D, 43 vjeç, N.D, 28 vjeç dhe A.Sh, 38 vjeç, kanë hyrë të mërkurën në mëngjes në një […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 12th, 2015
0 Comments
535 Views
Nuk kishte asnjë lloj eksplozivi në pakon e dyshimtë që ishte lënë në Rrugën e Kavajës, në kryqëzimin “21 Dhjetori” në Tiranë. Çanta e lënë para Poliklinikës nr 9. ishte bosh. Alarmi u përhap nga kalimtarët e rastit, të cilët lajmëruan menjëherë policinë. Forcat blu mbërritën menjëherë dhe evakuuan banorët aty pranë, duke rrethuar zonën. Qarkullimi u bllokua […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 11th, 2015
0 Comments
710 Views
Publikohet video me momentet e vendosjes së tritolit dhe më pas shpërthimit në farmacinë e Bashkim Tahirit, babai i ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri....
By Debat24
In Aktualitet
Feb 11th, 2015
0 Comments
554 Views
Pas tre atentateve të djeshme, Policia e Shtetit ka parandaluar mbrëmjen e sotme një atentat me eksploziv ndaj një avokati në Tiranë. Bëhet fjalë për një granatë e vendosur në makinën e një avokati Emiljano Lushi. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Mine Peza” në kryeqytet. Sasia e eksplozivit ishte vendosur në diskun e gomës së pasme të […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 11th, 2015
0 Comments
549 Views
Eksplozivi i vendosur në farmacinë e babait të ministrit Tahiri shpërtheu përmes celularit dhe ka lidhje me tritolin e vendosur në stacionin e urbanëve në zonën e “Vasil Shantos”. Kështu deklaroi gjatë një konference për shtyp drejtori i Policisë së Shtetit, Artan Didi, lidhur me tre ngjarjet me tritol të shënuar në orët e para të […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 11th, 2015
0 Comments
1014 Views
“Vizion Plus” publikon fotot e personit qe vendosi një sasi tritoli ne farmacinë e te atit te Ministrit te Brendshëm Saimir Tahiri. Tritoli dyshohet te kete qene me kurdisje elektronike. Nje dite me pare, nga dy shpërthime ne afërsi te qendrës spitalore “Nene Tereza” u dëmtua farmacia e te atit te ministrit dhe shesh pushimi […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 10th, 2015
0 Comments
687 Views
Kryeprokurori i Vlorës, Ramadan Troci, nuk ndalet në betejën e tij lidhur me dosjen “Gjika”. Prokuroria e Vlorës ka sekuestruar ditën e sotme pallatin 11-katësh për të cilin akuzohet Kreu i Bashkisë Shpëtim Gjika se ka falsifikuar lejen e ndërtimit. Gjithashtu nën masën e sekuestros është vendosur edhe zyra e kryebashkiakut të qytetit bregdetar. Me [&hellip...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 10th, 2015
0 Comments
638 Views
Komisari i policisë, Alfred Numani, banesa e të cilit ishte shënjestër e një atentati natën e shkuar, ka qenë edhe më parë në objektin e botës së krimit. Në gusht 2013, persona ende të paidentifikuar i kanë vënë flakën banesës së shefit të atëhershëm Komisariatit Nr. 3, Alfred Numani. Autorët e krimit në pallatin ku […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 10th, 2015
0 Comments
555 Views
Një takim urgjent mes drejtuesve të institucioneve të sigurisë është zhvilluar paraditen e sotme, pas disa shpërthimeve me tritol në Tiranë. Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, prokurori i përgjithshëm, Adriatik Llalla dhe shefi i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi-Lika, kanë biseduar për disa minuta lidhur me të dhënat e fundit për ngjarjet e rënda kriminale...
'