Aktualitet | Debat 24 | Page 3

Aktualitet

By Debat24
In Aktualitet
Feb 10th, 2015
0 Comments
981 Views
Kryeministri Edi Rama reagoi për ngjarjet kriminale gjatë natës së mbrëmshme në Tiranë dhe sulmin ndaj farmacisë së babait të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Më poshtë postimi i kryeministrit Rama në rrjetet sociale: “Akti terrorist ndaj familjes se ministrit te brendshem, kafshim monstrash qe kane marre, po marrin dhe do te marrin ate qe […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 10th, 2015
0 Comments
786 Views
Natë e rëndë për Tiranën, me tre shpërthime tritoli, por për fat pa viktima. Farmacia e babait të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, u bë objektiv i një sulmi me tritol. Farmacia e Bashkim Tahirit ndodhet pranë Qendrës Spitalore Universitare të Tiranës “Nënë Tereza” dhe mësohet se nga shpërthimi i tritolit ka pasur vetëm dëme […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 10th, 2015
0 Comments
773 Views
Mbrëmjen e djeshme, 8 shkurt është rrëmbyer Enver Stafuka, i cili në vitin 2013 u akuzua si personi që ka vjedhur makinën që është përdorur për vrasjen e kryekomisar Dritan Lamajt. Lajmi për rrëmbimin e Stafukës u dha nga policia sot rreth orës 16:00. Sipas të dhënave të policisë mësohet se tre persona të paidentifikuar […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 9th, 2015
0 Comments
659 Views
Transferimi i kryebashkiakut Shpëtim Gjika, pak orë pas arrestimit nga qelia e komisariatit të Vlorës, në ambientet e spitalit e më pas drejt “Spitalit Amerikan” në Tiranë, ka përplasur Prokurorinë me Policinë e Shtetit dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve. Me anë të një shkrese kryeprokurori i Vlorës Ramadan Troci ka kërkuar sqarime nga dy institucionet […...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 8th, 2015
0 Comments
734 Views
Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Mirëqenies Sociale Erion Veliaj, ndoqi sot nga afër, funksionimin e zinxhirit të shpërndarjes së ndihmave për banorët e zonave të përmbytura. Ky zinxhir nis nga qendra bazë e grumbullimit, në pikat e shpërndarjes të ngritura në çdo komunë deri tek familjet e prekura. Kryeministri e nisi inspektimin nga […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 8th, 2015
0 Comments
558 Views
Gjykata e Vlorës ka dhënë sot masën e detyrimit të paraqitjes për kryetarin e bashkisë Vlorë, Shpëtim Gjika. Atij i është komunikuar masa e sigurisë nga gjykata në mjediset e spitali në Tiranë, ku ndodhet për një ndërhyrje kirurgjikale në zemër. Masa e sigurisë ndaj tij ishte kërkuar nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Vlorë, e […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 7th, 2015
0 Comments
789 Views
Dy policët e videos së publikuar mbrëmjen e së shtunës nga televizioni ‘News 24′ janë pezulluar nga detyra. Videoja amatore, e siguruar nga televizioni, tregonte konfliktin midis dy punonjësve të Policisë Rrugore dhe një gruaje. Mësohet se Alma Martini, 40 vjeç, nga qyteti i Lezhës është konfliktuar me punonjësit, për shkak të një gjobe. Ajo ka marrë një gj...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 7th, 2015
0 Comments
630 Views
Për pallatin 11-katësh të ndërtuar pa leje u vendos masa e sekuestros. Prokuroria e Vlorës vendosi ditën e sotme masën e sekuestros për pallatin e ndërtuar në qytetin e Vlorës, pas një leje të falsifikuar të KRRT-s. Sipas organit të akuzës, masa e sekuestros do të qëndrojë deri në përfundim të hetimit. Pas arrestimit të kryebashkiakut […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 7th, 2015
0 Comments
537 Views
Policia e Durrësit ka vënë në pranga një të dyshuar si gjobëvënës biznesesh. Pas hetimeve intensive të kryera nga policia në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda, policia organizoi një operacion të shpejtë, gjatë të cilit u kap shtetasi Ilirjan R. Basholli 39-vjeç me banim në Durrës. Basholli, i njohur si person me precedentë […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 7th, 2015
0 Comments
580 Views
Shoqërohet drejt spitalit në Tiranë, kryebashkiaku Shpëtim Gjika për të marrë mjekim më të specializuar. Kryebashkiaku i Vlorës u transportua me autoambulancë drejt kryeqytetit, i shoqëruar edhe nga forcat e policisë. Shpëtim Gjika qëndroi për 15 orë në Spitalin e Vlorës nën kujdesin e stafit mjekësor, pasi pati dhimbje të forta gjoksi dhe tension të lartë. […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 6th, 2015
0 Comments
644 Views
Shpëtim Gjika ka pësuar një parainfarkt. Gjatë qëndrimit të Gjikës në ambientet e Komisariatit pas arrestimit të tij, mësohet se kryebashkiaku nuk është ndier mirë nga ana shëndetësore. Rreth orës 20:30 Shpëtim Gjika u dërgua në Spitalin rajonal të Vlorës, ku momentalisht ndodhet prej orës 20: 20 në sallën e Reanimacionit. Shpëtim Gjika u shoqërua […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 6th, 2015
0 Comments
820 Views
Ramadan Troci do të jetë sërish në qendër të vëmendjes së opinionit publik, pasi firma e tij si prokuror qëndron edhe në arrestimin e kryetarit të Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika. Më parë, ose më saktë 5 muaj më parë, ai dërgoi në qeli edhe guvernatorin e atëhershëm të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, si […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 6th, 2015
0 Comments
799 Views
Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika, është arrestuar sot në mesditë, pasi akuzohet për falsifikim dokumentesh dhe dhënien e një leje ndërtimi. Gjika mësohet se është arrestuar pas një vendimi të Gjykatës së Vlorës, së bashku me drejtuesen e urbanistikës në bashki dhe një sipërmarrës. Ndërtuesi i arrestuar quhet Artur Haxhi. Ai mësohet se […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 6th, 2015
0 Comments
603 Views
Dy ushtarakë të forcave të Armatosura, një major dhe një kapiten, janë ndaluar pasi dyshohet të kenë patur lidhje me majorin Sokol Feka, i cili humbi jetën javën e kaluar në Spanjë, ndërsa po pilotonte një helikopter të ngarkuar me drogë. Sipas një njoftimi të shpërndarë nga Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë shqiptare të dy […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 5th, 2015
0 Comments
585 Views
Policia e Gjirokastrës ka arrestuar një person në kërkim nga Lazarati, i dënuar me 21 vite burg. Efektivat  e  Komisariatit  të  Policisë  Gjirokastër  në  bashkëpunim  me Specialistët e Sektorit Kundër Krimeve ndaj Personit  në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Gjirokastër te merkuren ne mbremje , pas informacioneve të marra në rrugë operative , kanë bërë […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 5th, 2015
0 Comments
590 Views
Kryeministri Edi Rama vizitoi sot zonat e përmbytura në qarkun e Vlorës dhe inspektoi argjinaturën e Selenicës dhe të Nartës. Pasi u njoh me problematikat atje, kreu i qeverisë theksoi se mbetet ende shumë punë për t’u bërë, pasi situata është një betejë me dy fronte, ajo që qeveria ka në dorë, dhe moti, i cili […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 5th, 2015
0 Comments
580 Views
Emiljano Shullazi është paraqitur të mërkurën në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku është pyetur për kërcënimin që ka bërë në adresë të kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha, përmes deputetes Voltana Ademi. Shullazi paraqitet për herë të parë në Prokurori, pasi thirrjes së parë nuk i është përgjigjur. Ndërkaq mësohet se ditë më parë […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 4th, 2015
0 Comments
624 Views
Dy punonjës të policisë së Vlorës, që pajisën me pasaportë biometrike një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar, janë arrestuar nga vetë kolegët e tyre pas një urdhër ndalimi të lëshuar për ta nga prokuroria e Vlorës. Nën pranga kanë rënë inspektori Leonel Begaj, me detyrë pranues për dokumentacionin e personave që aplikojnë për pasaportë […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 3rd, 2015
0 Comments
567 Views
Qeveria deklaroi mbrëmë se situata e krijuar për shkak të kushteve të këqija të motit, me rreshje të dendura që cuan në përmbytje masive vecanërisht në jugun e vendit, është kritike. Pas një mbledhjeje të thirrur jashtë radhe, për të vlerësuar gjendjen, zëvendëskryeministri Niko Peleshi, së bashku me ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri dhe ministrin […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 2nd, 2015
0 Comments
577 Views
Ministria e Punëve të Brendshme informoi të hënën se të gjitha strukturat dhe mjetet e e Policisë së Shtetit janë në gadishmëri të plotë dhe po i vijnë në ndihmë çdo banori në zonat e përmbytura në jug të vendit. MPB këshillon qytetarët që t’u përgjigjen autoriteteve për evakuimin e banesave, kur paraqitet nevoja si […]...
'