Bota | Debat 24

Bota

By Debat24
In Big Slider
Mar 24th, 2017
0 Comments
995 Views
Më 29 mars, kur Britania e Madhe do t’i dorëzojë Brukselit letrën që lejon fillimin e Brexit, presidenti i Komisionit Evropian, Zhan-Klod Junker do të jetë tepër i trishtuar, deklaroi ky i fundit në një intervistë për BBC-në që do të transmetohet sot. ”Do të jem i trishtuar sepse largimi i Londrës nga Bashkimi Evropian […]...
By Debat24
In Big Slider
Mar 24th, 2017
0 Comments
954 Views
Ish-presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, u lirua dhe është larguar nga spitali ushtarak në Kajro, ku ai kaloi pjesën më të madhe të gjashtë viteve burg, njoftoi sot avokati i tij Farid al-Deeb. Drejtësia egjiptiane kishte vendosur në fillim të muajit të lironte Mubarakun, 88 vjeç, pas shfajësimit nga Gjykata e Lartë për vdekjen e manifestuesve […]...
By Debat24
In Big Slider
Mar 24th, 2017
0 Comments
975 Views
Këto fotografi tregojnë momentin kur terroristi Khalid Masood qëllohet për vdekje nga policia në qendër të Londrës. Mësuesi i gjuhës angleze Masood, i konvertuar në mysliman, u qëllua për vdekje në ambientet e jashtme të Parlamentit britanik të mërkurën pasditen. Burri quhej më herët Adrian Elms, ndërsa ka lindur në Kent. Imazhet e skenës tregojnë […]...
By Debat24
In Bota
Feb 28th, 2015
0 Comments
952 Views
Udhëheqësi kryesor i opozitës ruse dhe ish-zëvendëskryeministri, Boris Nemtsov u vra të premten në mbrëmje në qendër të Moskës. Ministria e Brendshme tha se Nemtsov u qëllua katër herë në pjesën e prapme të kokës. Policia ka nisur një operacion në kërkim të vrasësit. Nemtsov planifikonte të drejtonte një protestë të opozitës të dielën në […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 26th, 2015
0 Comments
1002 Views
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, bëri thirrje që Shtetet e Bashkuara të shtojnë përpjekjet për t’iu kundërvënë disa veprimeve të Rusisë në Ballkan, e cila, tha ai, synon të bëjë për vete vende të ndryshme. Gjatë një seance për buxhetin në Senatin amerikan, zoti Kerry tha se Rusia po përpiqet të rindezë një lojë […]...
By Debat24
In Bota
Feb 15th, 2015
0 Comments
911 Views
Kryeministrja daneze, Helle Thorning-Schmidt e quajti sulmin vdekjeprurës të së shtunës në një aktivitet për lirinë e fjalës në Kopenhagë, një sulm terrorist. Kryeministrja lëshoi një deklaratë pak pasi një person humbi jetën, nga një breshëri plumbash në një lokal ku pritej të fliste karikaturisti suedez Lars Viks. Zonja Thorning-Schmidt shtoi se e gjithë Danimarka [&...
By Debat24
In Bota
Feb 14th, 2015
0 Comments
963 Views
Një person i armatosur ka hapur zjarr në një kafe në Kopenhagen dhe si pasojë 1 person ka mbetur i vdekur dhe 3 efektivë policie janë plagosur.  Ngjarja ka ndodhur në një kafene  ku po diskutohej për islamin dhe lirinë e fjalës. Takimi u organizua nga artisti suedez Lars Vilks, i cili ishte dhe në shënjestër […]...
By Debat24
In Bota
Feb 14th, 2015
0 Comments
757 Views
Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei dhe presidenti amerikan Barack Obama kanë shkëmbyer korrespondencë, ndërsa të dyja palët po përpiqen të arrijnë një marrëveshje bërthamore, sipas një artikulli të gazetës The Wall Street Journal. Gazeta shkruan se Ajatollah Khamenei i ishte përgjigjur nismës së Presidentit Obama për komunikim. Zoti Khamenei i ka shkrua...
By Debat24
In Bota
Feb 11th, 2015
0 Comments
772 Views
Qeveria greke ka marrë votëbesimin e Parlamentit pasi ka siguruar mbështetjen e 162 nga 299 deputetët e pranishëm në sallë. 137 ligjvënës të tjerë kanë votuar kundër. Votëbesimi i jepet qeverisë së re të koalicionit vetëm disa orë para samitit të rëndësishëm të Eurogrupit, në të cilin do të fillojnë negociatat zyrtare të Athinës me […]...
By Debat24
In Bota
Feb 11th, 2015
0 Comments
844 Views
Departamenti i Shtetit përshëndeti kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë si dhe përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian, për atë që e quajti sukses të takimeve në kuadrin e dialogut të nivelit të lartë më 9 dhe 10 shkurt në Bruksel. Takimet mes kryeministrave Isa Mustafa dhe Aleksandër Vuçiç, me pjesëmarrjen e shefes së politikës së […]...
By Debat24
In Bota
Feb 11th, 2015
0 Comments
756 Views
Një amerikane që mbahej peng në Siri ka vdekur, konfirmuan sot zyrtarët amerikanë dhe familja e saj, katër ditë pasi militantët e Shtetit Islamik thanë se  një sulm ajror i koalicionit vrau punonjësen e ndihmave. Pretendimet u shfaqën në internet javën e kaluar se një sulm ajror jordanez goditi ndërtesën ku 26 vjeçarja Kayla Mueller […]...
By Debat24
In Bota
Feb 8th, 2015
0 Comments
745 Views
Jordania tha sot se ka ndërmarrë 56 goditje ajrore kundër objektivave të Shtetit Islamik që kur kryengritësit nxorrën një video javën e kaluar që tregonte se kishin djegur një pilot ushtarak të Amanit. Gjeneral Mansour al-Jabour tha se forca ajrore jordaneze “kishte realizuar atë që kishte pasur si objektiv: hakmarrjen” për vrasjen e pilotit, Muath al-Kaseasbeh. [&hell...
By Debat24
In Bota
Feb 6th, 2015
1 Comment
3012 Views
Autoritetet në Serbi thanë se gjatë 48 orëve të fundit kanë ndaluar 290 persona që po përpiqeshin të kalonin në rrugë ta paligjshme kufirin e Serbisë drejt vendeve të Bashkimit Evropian. Ministri i brendshëm i Serbisë Nebojsha Stefanoviç, tha të premten në Beograd se “ditëve të fundit është një numër alarmant i atyre që duan […]...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
934 Views
Ministri grek i Financave, Janis Varufakis, në prag të takimit të sotëm me homologun gjerman Wolfgang Schauble deklaroi se beson që Berlini “do të tregojë solidaritet” gjatë zgjidhjes së çështjes së borxhit grek. Gjatë intervistës për një televizion gjerman, në pyetjen se çfarë pret nga BE-ja, Varufakis tha se Greqia vetëm kërkon të mos i […]...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
825 Views
Videoja e re e tmerrshme e terroristëve islamistë nga Siria të shtang. Sërish bëhet e qartë: Shteti Islamik (IS) sfidon të gjithë botën Nga Alexander Kudascheff/DW Togeri jordanez i aviacionit Muas al-Kasasba ka vdekur. Ai u dogj i gjallë prej të ashtuquajturit “Shteti Islamik”. I mbyllur në një kafaz ai përjetoi një therorizim të paimagjinueshëm. […...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
1063 Views
Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, ndodhet këto ditë në Uashington për të marrë pjesë në mëngjezin tradicional të lutjeve. Zoti Thaçi ishte i fituar në programin televiziv “Ditari” ku ai foli mes të tjerash, për ngjarjet e ditëve të fundit në Kosovë: protestat e dhunshme të opozitës, largimin nga qeveria e […]...
By Debat24
In Bota
Feb 4th, 2015
0 Comments
861 Views
Shtatë vetë u vranë pasi një tren i metrosë së Nju Jorkut u përplas me një makinë që kishte ngecur tek shinat e trenit. Ky aksident ndodhi mbrëmë në darkë rreth 20 kilometra në veri të Nju Jorkut, ndërsa treni po shkonte drejt qytetit të vogël Wassaic. Autoritetet thonë se makina e tipit fuoristradë kishte […]...
By Debat24
In Bota
Feb 4th, 2015
0 Comments
696 Views
Jordania ekzekutoi dy militantë në agimin e së mërkurës, si kundërpërgjigje ndaj grupit të Shtetit Islamik,  i cili vrau në mënyrë të tmerrshme pilotin jordanez që u kap pas rrëzimit të avionit të tij gjatë sulmeve mbi luftëtarët në Siri. Autoritetet varën Sajida al-Rishawin, një grua nga Iraku e dënuar me vdekje për shkak të […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 3rd, 2015
0 Comments
1011 Views
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, shkarkoi nga detyra ministrin për kthim dhe komunitete Aleksandër Jablanovic, i cili nxiti reagime duke i quajtur “egërsira” protestuesit në Gjakovë, që nuk lejuan një vizitë të pelegrinëve serbë në kishën ortodokse të atij qyteti më 6 janar. Deklarata e tij çoi në protesta në disa qytete të Kosovës, të […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 3rd, 2015
0 Comments
777 Views
Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Anastasios Janullatos është një ndër kandidatët kryesorë për postin e presidentit të Greqisë. Ky është lajmi i orëve të fundit që është publikuar nga e përditshmja greke “To Vima”, dhe kjo sipas gazetës është një dëshirë e vetë kryeministrit të ri helen Cipras. “To Vima” shkruan më tej në versionin e [&h...
'