Kosova | Debat 24

Kosova

By Debat24
In Bota
Feb 6th, 2015
1 Comment
3012 Views
Autoritetet në Serbi thanë se gjatë 48 orëve të fundit kanë ndaluar 290 persona që po përpiqeshin të kalonin në rrugë ta paligjshme kufirin e Serbisë drejt vendeve të Bashkimit Evropian. Ministri i brendshëm i Serbisë Nebojsha Stefanoviç, tha të premten në Beograd se “ditëve të fundit është një numër alarmant i atyre që duan […]...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
1063 Views
Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, ndodhet këto ditë në Uashington për të marrë pjesë në mëngjezin tradicional të lutjeve. Zoti Thaçi ishte i fituar në programin televiziv “Ditari” ku ai foli mes të tjerash, për ngjarjet e ditëve të fundit në Kosovë: protestat e dhunshme të opozitës, largimin nga qeveria e […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 3rd, 2015
0 Comments
1011 Views
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, shkarkoi nga detyra ministrin për kthim dhe komunitete Aleksandër Jablanovic, i cili nxiti reagime duke i quajtur “egërsira” protestuesit në Gjakovë, që nuk lejuan një vizitë të pelegrinëve serbë në kishën ortodokse të atij qyteti më 6 janar. Deklarata e tij çoi në protesta në disa qytete të Kosovës, të […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 27th, 2015
0 Comments
793 Views
Përleshje të herëpashershme po përshkojnë një protestë në Prishtinë me kërkesat për shkarkimin e një ministri serb në qeverinë e Kosovës dhe mbrojtjen e kompleksit të minierave Trepça Policia e Kosovës përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë një protestë në Prishtinë “Jashtë Jablanoviç – Trepça është e jona”, në të cilën po marrin pjesë mijëra […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 24th, 2015
0 Comments
1023 Views
Policia e Kosovës përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë një grup protestuesish që hodhën gurë mbi ndërtesën e qeverisë së Kosovës. Incidentet shpërthyen në përfundim të një proteste me moton “Jashtë Jablanoviç – Trepça është e jona”, në të cilën morën pjesë mijëra veta. Protesta e sotme pasoi protestat e ditëve të fundit në disa […]...
By Debat24
In Bota
Jan 21st, 2015
0 Comments
742 Views
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk do të rikandidojë për këtë pozitë në zgjedhjet e brendshme të kësaj lëvizjeje. Në mesditën e së mërkurës kjo lëvizje shpalli të mbyllur procesin e pranimit të kandidaturave për kryetar dhe i vetmi kandidat i regjistruar është Visar Ymeri, aktualisht kryetar i grupit parlamentar të lëvizjes Vetëvendosje. Kryetari [&hell...
By Debat24
In Bota
Jan 16th, 2015
0 Comments
937 Views
Filloi në Prishtinë procesi gjyqësor kundër Naser Kelmendit, shtetas boshnjak me prejardhje nga Kosova, i cili ndodhet në listën e Shteteve të Bashkuara si një nga bosët ndërkombëtarë të drogës. Akuza e ngarkon atë me veprat penale krim i organizuar, vrasje e rëndë,  blerje, posedim,  shpërndarje dhe shitje të paautorizuar e narkotikëve të rrezikshëm dhe […]...
By Debat24
In Bota
Jan 12th, 2015
0 Comments
769 Views
Shqipëria dhe Kosova pritet të organizojnë brenda muajit mars mbledhjen e dytë të përbashkët mes qeverive. Këtë e njoftoi sot në Tiranë zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës Hashim Thaci. Kjo mbledhje do të analizojë ecurinë e projekteve të përbashkëta dhe do të përcaktojë bashkëpunimin e ardhshëm mes dy vendeve. Në kryeqytetin shqiptar zoti […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 12th, 2015
0 Comments
720 Views
Kryeministri Rama priti sot në një takim zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë. Takimi u përqendrua në ecurinë e agjendës së përbashkët të projekteve mes dy vendeve dhe përgatitjen për takimin e dytë mes dy qeverive. Kryeministri Rama dhe ministri Thaçi theksuan angazhimin dhe […]...
By Debat24
In Bota
Jan 2nd, 2015
0 Comments
763 Views
Në Kosovë sot, temperaturat do të zbresin deri -16 gradë celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin në mes -5 e -2. Moti është pjesërisht i vranët dhe me diell, frynë erë nga veriu  dhe veriperendimi me shpejtësi 1-4 m/s. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon se të dielen acari do dobësohet dhe se do […]...
By Debat24
In Bota
Dec 26th, 2014
0 Comments
709 Views
Në Kosovë, policia tha se ka arrestuar gjatë natës një person, pasi që në makinën e tij është gjetur materie shpërthyese. Policia tha se duke u mbështetur në njoftimet paraprake të shërbimit të zbulimit, kishte ndaluar një makinë në lagjen Arbëria të Prishtinës, një zonë ku janë të përqendruara ambasadat e huaja. “Makina me targa […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 21st, 2014
0 Comments
843 Views
Ndërtimi i një hekurudhe Durrës-Prishtinë është i nevojshëm për të ulur kostot e importit të mallrave nga Kosova. Kështu deklaroi kreu i Kuvendit, Ilir Meta gjatë vizitës së tij në një fabrikë mielli në Kosovë. Gjatë vizitës në fabrikën e miellit në Fushë-Kosovë, Ilir Meta u takua me pronarin e kompanisë, Ibrahim Aksoy, me të cilin […]...
By Debat24
In Bota
Dec 20th, 2014
0 Comments
1285 Views
Kryeparlamentari Ilir Meta mori pjesë në mbrëmjen e organizuar nga Ambasada e Shqipërisë në Kosovë. Pritja u organizua nga ambasadori shqiptar në Kosovë, Qemal Minxhozi me qëllim promovimin e kulturës dhe të produkteve shqiptare. Kryetari i Kuvendit shoqërohej nga bashkëshortja e tij, njëkohësisht edhe deputete e Kuvendit të Shqipërisë, Monika Kryemadhi, si dhe ministr...
By Debat24
In Bota
Dec 20th, 2014
0 Comments
708 Views
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se askush nga udhëheqësit politik dhe institucional nuk mund të shfajësohet për shkallën e lartë të korrupsionit në Kosovë. Në intervistën dhënë korrespondentit në Prishtinë, Besim Abazi, ai tha se bisedimet Kosovë – Serbi tashmë duhet të përqendrohen [&hell...
By Debat24
In Bota
Dec 14th, 2014
0 Comments
1077 Views
Kryeministri i ri i Kosovës, Isa Mustafa, shpërthen kundër akademikut Rexhep Qosja. Pak pas reagimit të Qoses, i cili përmes një postimi në “Facebook” e quajti vrasës Kryeministrin e ri të Republikës së Kosovës, erdhi dhe reagimi i Mustafës. Ky i fundit i drejtohet me fjalët “rrenc”, le të shkojë te psikiatri. Të dy postimet janë publikuar në […]...
By Debat24
In Bota
Dec 12th, 2014
0 Comments
710 Views
Kryeministri i ri i Kosovës, Isa Mustafa, mori edhe zyrtarisht detyrën nga ish-kryeministri, Hashim Thaçi. Kalimi i pushtetit u bë në një ceremoni solemne të përcjellë nga parakalimi i Gardës së Kosovës. Ish-kryeministri Thaçi, i lëshoi partnerit të tij në koalicionin qeverisë, karrigen prej nga kishte qeverisur Kosovën për shtatë vjet me radhë. Ai u […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 12th, 2014
0 Comments
722 Views
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka anuluar vizitën e parashikuar më 18 dhjetor në Shqipëri dhe shkak duket se është bërë ndryshimi i qëndrimit të opozitës për të hyrë në Kuvend, por edhe një agazhim politik që ka vetë presidentja në Kosovë. Gatishmëria e opozitës për të thyer bojkotin e Kuvend pas realizimit të disa […]...
By Debat24
In Bota
Dec 10th, 2014
0 Comments
698 Views
Parlamenti i Kosovës votoi sot formimin e qeverisë së re që do të drejtohet nga kryeministri Isa Mustafa, kryetar  i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ai mori votat e 73 deputetëve, ndërsa 38 votuan kundër dhe dy vota ishin të paanshme. Ai  mori të hënën mandatin për themelimin e qeverisë nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, […]...
By Debat24
In Bota
Dec 8th, 2014
0 Comments
722 Views
Beogradi shmang përplasjen me Tiranën (mbi Kosovën) në Bruksel. Ndërsa konfirmohet mbërritja e delegacionit shqiptar, mësohet se kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka anuluar pjesëmarrjen e tij për takimin vjetor mbi Ballkanin që organizohet të martën nga Miqtë e Europës. Me të sapomandatuarit në institucionet europiane dhe përfaqësuesit e rajonit, paneli diskuton kësa...
By Debat24
In Bota
Dec 8th, 2014
0 Comments
803 Views
Kadri Veseli është zgjedhur në krye të Parlamentit të Kosovës, duke marrë 71 vota pro, ndërsa kundër tij kanë votuar 42 deputetë. LDK nuk ishte unike në votimin për kryeparlamentar. “Me 71 votë z.Kadri Veseli zgjedhet kryetar i Kuvendit”, ka thënë Flora Brovina, e cila drejtonte punimet e Kuvendit....
'