Kosova | Debat 24 | Page 2

Kosova

By Debat24
In Big Slider
Dec 7th, 2014
0 Comments
570 Views
Hashim Thaçi do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i Jashtëm në qeverinë e Isa Mustafës. Raportohet se kryeministri aktual dhe kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, do të udhëheqë Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës. Thaçi gjithashtu do të jetë edhe në postin e zëvendëskryeministrit në qeverinë e Isa Mustafës. Është raportuar edhe për disa […]...
By Debat24
In Bota
Dec 7th, 2014
0 Comments
599 Views
Kryeministri Hashim Thaçi ka konfirmuar se ka arritur marrëveshje me LDK-në dhe ka paralajmëruar se nesër në ora 10 do të bëhet zyrtarizimi i saj. Ai nuk ka treguar se kush do të jetë Kryeministër i ri i Kosovës. Postimi i plotë: “Sot jemi takuar me kryetarin e LDK z. Isa Mustafa ku diskutuam për […]...
By Debat24
In Aktualitet
Dec 3rd, 2014
0 Comments
547 Views
Organizata ndërkombëtare Transparency International publikoi të mërkurën “Treguesin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2014”, në të cilin janë përfshirë 175 vende të botës. Kosova sivjet radhitet në vendin e 110 së bashku me Shqipërinë. Derisa Kosova ka shënuar përmirësim për një vend, meqë në vitin 2013 ishte e 111-ta, Shqipëria është ngritur nga vendi […]...
By Debat24
In Bota
Dec 3rd, 2014
0 Comments
610 Views
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, tha se ka dëgjuar porosi të qartë nga komisionari evropian Johannes Hahn se Serbia nuk do të jetë pjesë e Bashkimit Evropian pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Në një intervistë për mediet serbe, ai tha se kjo nënkupton që meqë në Bashkimin Evropian shumica e ka njohur pavarësinë e […]...
By Debat24
In Bota
Dec 2nd, 2014
0 Comments
652 Views
Akademiku Rexhep Qosja ka reaguar menjëherë, pas publikimit të fotos së prerë të firmosjes në Rambuje, duke e cilësuar veprimin e kryeministrit në largim të Kosovës, si stalinist. Qosja deklaron se popullit shqiptar dhe veçanërisht Kosovës, i duhen sot më tepër përgjegjshmëri politike dhe ndërshëri demokratike dhe historike. Deklarata e Qoses: “Sot e lexova urimin [&he...
By Debat24
In Big Slider
Dec 2nd, 2014
0 Comments
683 Views
Në Kosovë, 70-vjetori i lindjes së Ibrahim Rugovës është përkujtuar edhe nga kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi. Ai ka publikuar një foto në Facebook, që është shkëputur nga marrëveshja e Rambujesë. Por fotoja është prerë dhe nuk tregon Rexhep Qosen, i cili ka qenë nënshkrues i marrëveshjes. “Kosova Republikë, e pavarur dhe demokratike, e orientuar […]...
By Debat24
In Bota
Nov 29th, 2014
0 Comments
559 Views
Kryeministri i Kroacisë, Zoran Milanoviç, e ka anuluar udhëtimin për në Serbinë fqinje, pas lirimit të nacionalistit radikal serb, Vojislav Sheshel nga Gjykata e Hagës, ku po gjykohej për krime lufte. Anulimi i vizitës së Kryeministrit kroat tregon edhe një herë marrëdhëniet e brishta mes dy vendeve që prej ndarjes së Kroacisë nga Jugosllavia pas […]...
By Debat24
In Bota
Nov 27th, 2014
0 Comments
430 Views
Kryetari i Partisë Demokratike, Hashim Thaçi dhe ai i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, pritet që javën e ardhshme të nënshkruajnë marrëveshjen e plotë për ndarjen e pushtetit dhe ndërtimin e institucioneve të reja të Kosovës. Kryetari i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa tha se është bërë një punë e rëndësishme në përcaktimin e marrëdhënieve të bashkëpunimit, […]...
By Debat24
In Bota
Nov 26th, 2014
0 Comments
648 Views
PDK dhe LDK po shkojnë drejt finalizimit të marrëveshjes së koalicionit, sipas të cilës Isa Mustafa do të jetë kandidat i përbashkët për Kryeministër, Kadri Veseli për Kryeparlamentar dhe Hashim Thaçi për President, pas skadimit të mandatit të Jahjagës. Profesori Arsim Bajrami sipas të gjitha gjasave nuk do të jetë kandidat i PDK-së për Kryetar […]...
By Debat24
In Bota
Nov 25th, 2014
0 Comments
745 Views
Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, janë duke përmbyllur procesin e ndarjes së pushtetit dhe tashmë janë duke përcaktuar postet ministrore dhe harmonizimin e programit qeverisës. Ato synojnë që përmbyllja e procesit të ndodhë në një seancë të parlamentit me datën tetë dhjetor për të zgjedhur udhëheqjen e tij e më pastaj […]...
By Debat24
In Bota
Nov 24th, 2014
0 Comments
547 Views
Lidhja Demokratike e Kosovës ka vetëm një emër për kryeministër të Kosovës, e ai është Isa Mustafa. “Kjo është marrëveshja që është arritur në parim, e në rast se kjo marrëveshje prishet, atëherë LDK del në opozitë,e pastaj PDK le të bëjë koalicion me kë të dojë”, ka thënë kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi […]...
By Debat24
In Bota
Nov 24th, 2014
0 Comments
584 Views
Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta po qëndron në qytetin e Gjilanit, ku u nderua me titullin “Qytetar Nderi” nga Kuvendi Komunal i këtij qyteti. Kryeparlamentari shqiptar e mori titullin pas propozimit të kreut të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri. Pas marrjes së këtij titulli, Meta dhe Haziri do të mbajnë një konferencë të […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 20th, 2014
0 Comments
649 Views
Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë pajtuar në parim që të formojnë institucionet e reja, gati gjashtë muaj pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Marrëveshja është arritur në një takim me presidenten e Kosovës, ku mori pjesë edhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Tracey Ann Jacobson. “Në takimin e zhvilluar [&hellip...
By Debat24
In Bota
Nov 11th, 2014
0 Comments
1253 Views
Berat Buzhala thotë se deklarata e kryeministrit Edi Rama në Shqipëri, është vazhdim i lojës së futbollit me mjete politike. Në emisionin “Opinion” të Klan TV, ai thotë se do ta çmonte më shumë sikur Rama të vinte në Kosovë, e të ndërmjetësonte në tejkalimin e krizës politike. Ai ka thënë se do ta vlerësonte […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 11th, 2014
0 Comments
692 Views
Serbia ka dy vite e gjysëm që përpiqet ta bëjë Ballkanin, rajonin më të sigurtë dhe të begatë në Europë, por sa kohë ka politikanë të papërgjegjshëm si Edi Rama është e qartë se kjo do të jetë një rrugë e vështirë dhe plot sfida. Kjo ka qenë deklarata rrufe e lëshuar në orët e mbrëmjes, […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 11th, 2014
0 Comments
695 Views
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri serb Aleksandër Vuçiç u përplasën në Beograd për shkak të Kosovës . Mikpritësi serbe e cilësoi si provokim deklaratën e kryeministrit Rama në një konferencë të përbashkët me gazetarë “pavarësia e Kosovës është realitet i pamohueshëm, i cili duhet respektuar si i tillë” dhe se “pavarësia e Kosovës […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 10th, 2014
0 Comments
680 Views
Nga Edi Rama Rastësia e desh që një ditë pas kremtimit, në mbarë Europën, të 25 vjetorit të rënies së murit të Berlinit, të ngrihet sot në Beograd, flamuri kombëtar i Shqipërisë dhe të nderojmë himnet e njëri-tjetrit, për të parë një takim mes kryeministrash të dy vendeve tona pas 68 vitesh. Sa shumë histori kemi […]...
By Debat24
In Bota
Oct 30th, 2014
0 Comments
640 Views
Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, pohon se është duke hetuar dyshimet se zyrtarë të tij mund të kenë marrë para në këmbim të lirimit të disa të akuzuarve për vepra penale, por nuk pranon të komentojë për hetimet e as dokumentet që kanë rrjedhur dhe janë botuar në një seri shkrimesh të […]...
By Debat24
In Bota
Oct 28th, 2014
0 Comments
623 Views
Në Kosovë, blloku pas zgjedhor i krijuar nga Lidhja Demokratike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, janë shprehur të pakënaqur me refuzimin e presidentes Atifete Jahjaga, që të kërkojë sqarime shtesë nga Gjykata Kushtetuese për zgjidhjen e bllokadës politike në vend. Përfaqësuesit e këtij blloku thanë se zgjidhja është në Parlamentin e […]...
By Debat24
In Bota
Oct 23rd, 2014
0 Comments
896 Views
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka bërë të ditur se e ka pranuar shtetin e Kosovës si anëtar të saj të përkohshëm. Në një njoftim të këtij Komiteti bëhet e ditur se “Kosova pritet të pranohet si anëtare e plotë në takimin e ardhshëm të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar që do të mbahet në muajin dhjetor në Monako”. […]...
'