Kosova | Debat 24 | Page 3

Kosova

By Debat24
In Bota
Oct 19th, 2014
0 Comments
623 Views
Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpresojnë që partitë politike në Kosovë t’i lënë anash qëndrimet e tyre politike individuale dhe të gjejnë rrugën për dalje nga ngërçi politik, për të mirën e vendit, ka porositur të shtunën senatori amerikan, Christopher Murphy, i cili ka mbajtur një ligjëratë para studentëve në Universitetin Amerikan në Kosovë. Senatori Murphy, [&hell...
By Debat24
In Bota
Oct 17th, 2014
0 Comments
596 Views
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, mbështet kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, për vizitën e planifikuar javën e ardhshme në Beograd. “Ballkani Perëndimor ka hyrë në fazën e pakthyeshme të integrimeve Euro-Atlantike, që qëllim parësor kanë përmirësimin e jetës së qytetarëve tanë. Derisa ende dëgjojmë gjuhë të urrejtjes dhe provokime që vijnë nga hijet e të [&hell...
By Debat24
In Bota
Oct 16th, 2014
0 Comments
600 Views
Ylli i përfaqësues suedeze, Zlatan Ibrahimoviç, ka reaguar për dhunën ndaj Kombëtares shqiptare në Beograd dhe thirrjet nacionaliste të tifozerisë serbe. Lojtari me origjinë nga Bosnja, gjatë një prononcimi për një televizion suedez ka ironizuar obsesionin serb se “Kosova është Serbi”, i dalë nga goja e turmës serbe në stadiumin e Partizanit të Beogradit. “Të […...
By Debat24
In Bota
Oct 16th, 2014
0 Comments
608 Views
Rikthehet nga Siria, fëmija 8-vjeçar Erioni. Rrëmbimi i tij nga i ati ishte denocuar nga e ëma. Kryeministri Thaçi jep detaje dhe konfirmon kthimin në një postim në Facebook. “Në muajin qershor qytetarët e Kosovës kanë qenë shqetësuar nga lajmi se shtetasi Arben Zeka kishte shkuar të luftojë në Siri dhe me vete kishte marrë […]...
By Debat24
In Bota
Oct 15th, 2014
0 Comments
458 Views
Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka ftuar kombëtaren e Shqipërisë të vizitojë Prishtinën, ndërsa ka përsëritur kërkesën drejtuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për të mos shkuar në Beograd. “Shfrytëzoj rastin që publikisht në emër të Komunës së Prishtinës t’i ftojë të vijnë në Prishtinë sa më shpejtë. Do të gëzonin shumë njerëz…Ashtu siç edhe ja […]...
By Debat24
In Bota
Oct 8th, 2014
0 Comments
612 Views
Baton Haxhiu është hidhëruar me vendimin e autoriteteve shqiptare të cilat ndaluan shitjen e miellit në tregun shqiptar, të miellit që prodhohet në Kosovë. Është se çuditshme se Baton Haxhiu nuk ka dalë asnjëherë me qëndrim kur Shqipëria i vendoste bllokadë Kosovës për patatet, çimentos ose problemet me kompanitë farmaceutike, por pikërisht për cështjen e […]...
By Debat24
In Bota
Oct 7th, 2014
0 Comments
587 Views
Në një intervistë për televizionin rus “Russia 24”, presidenti i Sirisë, Bashar Al Assad, ka deklaruar se shteti i tij do t’ia tregojë botës “mercenarët” që ka kapur në Siri. Assad ka deklaruar se Siria po e humb luftën mediatike kundër Perëndimit, por jo ndonjë luftë tjetër. Presidenti Asad ka thënë se opozita siriane, është […]...
By Debat24
In Bota
Oct 6th, 2014
0 Comments
448 Views
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, pritet që më 1 nëntor të vizitojë Beogradin. Presidentes Atifete Jahjaga, para disa ditësh i ka ardhur ftesa që të marrë pjesë në një takim të organizuar në kryeqendrën serbe, nga Komisioni Evropian, që quhet Komisioni Trelateral, raporton Klan Kosova. Zëdhënësi i Presidentes, Arbër Vllahiu, ka konfirmuar këtë lajm, duke thënë se...
By Debat24
In Bota
Oct 4th, 2014
0 Comments
627 Views
Kosova gjendet në një ngërç politik që pas zgjedhjeve të 8 qershorit, të cilat nxorën fituese si parti PDK, por nuk i dhanë shumicën për të qeverisur. Për Ministrin e Jashtëm në detyrë Enver Hoxhaj, klasa politike kosovare ka humbur atë vlerë që e dallonte nga rajoni dhe Shqipëria, konsensusin politik. Dhe këtu ai i […]...
By Debat24
In Bota
Oct 3rd, 2014
0 Comments
423 Views
Nuk i ka përfunduar kontrata në Kosovë, por shefi i deritashëm i misionit EULEX, Bernd Borchard, është larguar nga Kosova me arsyetimin zyrtarë se e ka gjetur një punë tjetër në Gjermani. Këtë arsyetim e dhënë edhe zyrtarët nga zyra për informim derisa mediet në Beograd në një shkrim të zgjeruar rreth largimit të gjermanit […]...
By Debat24
In Bota
Sep 18th, 2014
0 Comments
435 Views
Parlamenti i Kosovës dështoi të zgjedhë kryetarin e tij në seancën e sotme. Kandidati i Partisë Demokratike, Arsim Bajrami, mori 44 vota, kundër votuan 61 deputetë, ndërsa të paanshëm ishin 11 prej tyre. Menjëherë pas votimit, kryesuesja e seancës, Flora Brovina, ndërpreu seancën, duke paralajmëruar vazhdimin e saj në një të ardhme por pa datë […]...
By Debat24
In Bota
Sep 17th, 2014
0 Comments
579 Views
Të mërkurën policia e Kosovës ndërmori një operacion të gjerë për arrestimin e personave nën dyshimet për “vepra penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës”. Gjatë këtij operacioni janë bastisur gjashtëmbëdhjetë vende dhe janë arrestuar pesëmbëdhjetë persona në mesin e tyre edhe imamë të Bashkësisë Islame të Kosovës dhe drejtues të Lëvizjes [...
By Debat24
In Bota
Sep 17th, 2014
0 Comments
651 Views
Imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi, është arrestuar të mërkurën në orët e hershme të mëngjesit nga Policia e Kosovës. Ndër të arrestuarit mësohet se është edhe drejtuesi i partisë LISBA, Fuad Ramiqi. Policia e Kosovës ka vënën nën arrest imamin e Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqin. Motivet e këtij […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 13th, 2014
0 Comments
521 Views
Kryeministri në largim i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar nga autoritetet e Shqipërisë që gjatë vizitës së Papa Françeskut në Tiranë, më 21 shtator, t’i mundësohet të jetë pjesë e agjendës zyrtare të takimeve me Atin e Shenjtë, por Vatikani ka hedhur poshtë një mundësi të tillë. Burime të gazetës “Express” në Tiranë bëjnë të […]...
By Debat24
In Bota
Sep 10th, 2014
0 Comments
596 Views
Drejtuesit e Lidhjes Demokratike, Aleancës për Armërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën nënshkruan një marrëveshje me lëvizjen Vetëvendosje për bashkëqeverisje. Marrëveshja që u nënshkrua nga udhëheqësit e këtyre partive, i detyron palët që, siç thuhet,”sa më parë dhe në përputhje me parimet e demokracisë parlamentare, me normat kushtetuese dhe ligjet e vendit t’i ndë...
By Debat24
In Bota
Sep 8th, 2014
0 Comments
525 Views
Blloku dhe Lëvizja Vetëvendosje kanë arritur marrëveshje për koalicion. Nënshkrimi i marrëveshjes do të bëhet në prag të seancës konstituive të 12 shtatorit, përkatësisht brenda dy ditëve të ardhshme. Këtë e ka konfirmuar për Gazetën Express, njëri prej liderëve të Bllokut....
By Debat24
In Bota
Sep 4th, 2014
0 Comments
462 Views
Imami i Xhamisë së Madhe të Prishtinës, Shefqet Krasniqi, është arrestuar sot në orët e para të mëngjesit. Burime të besueshme brenda Policisë së Kosovës i kanë konfirmuar medias kosovare se hoxha është arrestuar. Nuk dihet ende për motivet e sakta të arrestimit të tij, por emri i tij është përfolur në të kaluarën shpeshherë […]...
By Debat24
In Bota
Sep 4th, 2014
0 Comments
513 Views
Në Kosovë, së shpejti mbushen tre muaj që nga mbajtja e zgjedhjeve parlamentare dhe ende nuk janë formuar institucionet e reja, për shkak të ndasive të thella politike. Partia Demokratike tha sot se nuk do te heq dorë nga e drejta për të drejtuar institucionet, duke i akuzuar Lidhjen Demokratike, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës […]...
By Debat24
In Bota
Aug 30th, 2014
0 Comments
580 Views
Italia vihet në alarm për arrestimin e 2 xhihadistëve shqiptarë me origjinë nga Kosova. Një hetim sekret mes EULEX dhe prokurorisë së Romës në Itali zbuloi skandalin e shitjeve të vizave hyrëse në Itali përmes selisë së saj diplomatike në Prishtinë, kundrejt një shume prej 3.500 eurosh. Gazeta italiane “La Repubblica”, që bëri publike pjesë të […]...
By Debat24
In Bota
Aug 29th, 2014
0 Comments
571 Views
Kosova tani e ka vendin e vet të sigurtë dhe të palëkundshëm në arkitekturën e Europës moderne, shprehet kryeministri kosovar, Hashim Thaçi. “100 vjet pas Luftës së Parë Botërore, pas katrahurave tona nën okupim njëshekullor dhe e rrethuar me konflikte te tjera të përgjakshme midis shteteve të Ballkanit, republika më e re europiane është faktor stabiliteti […]...
'