Kosova | Debat 24 | Page 4

Kosova

By Debat24
In Bota
Aug 26th, 2014
0 Comments
536 Views
Gjykata Kushtetuese e Kosovës, tha se i takon Partisë Demokratike të propozojë kryetarin e parlamentit të Kosovës si grupi më i madh i dalë nga zgjedhjet e tetë qershorit, ndërsa vlerësoi se është detyrë e deputetëve që të gjejnë një zgjidhje për ngërçin politik. Komentet e gjykatës janë pjesë e vendimit të datës 22 gusht […]...
By Debat24
In Bota
Aug 23rd, 2014
0 Comments
578 Views
Vendimi i koalicionit LDK-AAK-Nisma është “ta çojnë deri në fund projektin e përbashkët të tyre për ndryshime në qeverisjen e këtij vendi”, shprehet kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, pas vendimit të sotëm të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.“Vendimin e Gjykatës Kushtetuese nuk e shoh as si djegie e as si fitore të njërës apo tjetrës palë, […]...
By Debat24
In Bota
Aug 22nd, 2014
0 Comments
501 Views
Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka shpallur jokushtetues zgjedhjen e Isa Mustafës Kryeparlamentar. Gjatë seancës konstituive, sipas Gjykatës, janë shkelur Kushtetuta dhe Rregullorja e Punës. Gjykata e ka njohur PDK-në si grupin më të madh parlamentar dhe të drejtën që ajo të ketë Kryetarin e Kuvendit të Kosovës. Më poshtë vendimi i plotë i Gjykatës […]...
By Debat24
In Bota
Aug 21st, 2014
0 Comments
600 Views
Në seancën e sotme dëgjimorë në Gjykatën Kushtetuese, përfaqësuesi i PDK-së,  koalicionit parazgjedhor, nënkryetari i partisë e deputeti Arsim Bajrami, ka kërkuar  anulimin e vendimin të Kuvendit të Kosovës të 17 korrikut për zgjedhjen e kryetarit të LDK, deputetit Isa Mustafa kryeparlamentar. Përfaqësuesja e koalicionit paszgjedhor, deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, k...
By Debat24
In Bota
Aug 20th, 2014
0 Comments
576 Views
Media kosovare shkruan per nje aksion te sherbimeve sekrete te Kosoves kunder shqiptareve qe u jane bashkuar militanteve islamike ne Siri. Një bashkëpunëtor i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës është dekonspiruar dhe ekzekutuar në Siri. Ai është vrarë në fillim të këtij viti, pak kohë pas dërgimit nga AKI-ja në cilësi të spiunit, shkruan mes te tjerash […]...
By Debat24
In Bota
Aug 18th, 2014
0 Comments
580 Views
Lidhja Demokratike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, thanë të hënën se nuk do të ketë qeveri gjithëpërfshirëse në të cilën do të bënte pjesë edhe Partia Demokratike e Kosovës. Udhëheqësit e këtyre partive i bënë këto komente pak ditë para seancës dëgjimore në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, e cila të enjten […]...
By Debat24
In Bota
Aug 17th, 2014
0 Comments
620 Views
Lavdrim Muhaxheri është plagosur gjatë luftimeve në Siri. Lajmin e ka dhënë një shok i tij, i cili ka thënë se shpejt “luani” do t’i kthehet frontit të luftës. “Lavdrim Muhaxheri mirë është me shëndet është në shtëpi dhe nuk është në spital. Allahu ia mundësoftë sa më shpejt të shërohet nga plaga e operacionit […]...
By Debat24
In Bota
Aug 16th, 2014
0 Comments
523 Views
Krerët fetarë të Kosovës, ai mysliman, Myftiu Naim Tërnava, ortodoks, Peshkopi Teodosje e katolik, Imzot Dodë Gjergji janë takuar sot në Prishtinë me komandantin e KFOR-it, Gjeneralmajor Salvatore Farina, në kampin “Film City”.Në një komunikatë të KFOR-it thuhet se krerët fetarë kanë dënuar fuqimisht përdorimin e emrit të Perëndisë për të kryer vepër penale kundër [&he...
By Debat24
In Kosova
Aug 11th, 2014
0 Comments
583 Views
Policia e Kosovës tha se ka arrestuar 40 persona nën dyshimet për përfshirje në luftimet në Siri dhe Irak. Operacioni i arrestimeve sipas policisë ka përfshirë rreth 60 vende të ndryshme dhe ai është ndërmarrë, siç thuhet në një komunikatë të policisë “duke vlerësuar rrezikun dhe rëndësinë për sigurinë kombëtare, mbrojtjen e rendit kushtetues, ruajtjen […]...
By Debat24
In Kosova
Aug 9th, 2014
0 Comments
590 Views
Policia e Kosovës ka arritur të që t’i identifikojë edhe dy të dyshuar tjerë tek të cilët dyshohej se janë sendet e grabitura, në një vjedhje të datës 28 maj të këtij viti, kur katër persona të maskuar dhe të armatosur me pistoletë dhe sëpata kishin grabitur stoli ari me vlerë rreth 200 mijë euro […]...
'