Ndërkombëtare | Debat 24 | Page 13

Ndërkombëtare

By Debat24
In Bota
Aug 17th, 2014
0 Comments
614 Views
Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë dënon me forcë masakrën me baza fetare të rreth 80 burrave të besimit yazidi dhe rrëmbimin e grave dhe vajzave të të njëjtit besim në fshatin Kochos, në veri të Irakut nga luftëtaret e organizatës së Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit (ISIS), bënë me dije […]...
By Debat24
In Bota
Aug 17th, 2014
0 Comments
533 Views
Në Shtetet e Bashkuara, guvernatori i Missouri-t, Jay Nixon, ka deklaruar gjendjen e emergjencës dhe ka vendosur ndalim-qarkullimin në qytetin Ferguson, pas një tjetër nate me përleshje për shkak të vrasjes nga policia, më 9 gusht, të një adoleshenti afrikano-amerikan, të paarmatosur. Zoti Nixon  tha të shtunën se gjendja e emergjencës nuk ishte vënë me synimin [&helli...
By Debat24
In Bota
Aug 16th, 2014
0 Comments
574 Views
Forcat kurde, të mbështetura nga aviacioni amerikan, filluan sot një ofensivë për për të marrë nga kontrolli i xhihadistëve digën e Mosulit, më e rëndësishmja në Irak, njoftoi një përgjegjës i lartë ushtarak kurd. “Peshmeragët (luftëtarët kurdë), nëpërmjet mbështetjes ajrore amerikane, morrën nën kontroll pjesën lindore të digës falë kësaj ofensive, njoftoi gjenerali A...
By Debat24
In Big Slider
Aug 16th, 2014
0 Comments
622 Views
Shërbimet sekrete gjermane kanë përgjuar të paktën një bisedë telefonike të sekretarit amerikan të Shtetit, Xhon Kerri, dhe prej shumë vitesh Turqinë, raportoi sot e përjavshmja “Der Spiegel”. Revista gjermane thekson, pa cituar burimet e saj, se një bisedë e Xhon Kerrit është interceptuar aksidentalisht në vitin 2013 nga shërbimet sekrete gjermane (BND). Sekretari ame...
By Debat24
In Bota
Aug 15th, 2014
0 Comments
615 Views
Amendamenti i Parë i Kushtetutës amerikane mbron lirinë e shtypit, por qeveria dhe gazetarët ndonjëherë kanë mosmarrëveshje rreth interpretimit të tij. Shkrimtari dhe gazetari i “New York Times”-it, James Risen nuk pranon të tregojë se ku e ka marrë informacionin për një operacion të CIA-s në Iran që ai përshkruan në librin e tij State of […]...
By Debat24
In Bota
Aug 15th, 2014
0 Comments
638 Views
Vendimi i kryeministrit irakian Nouri al Maliki për t’i lënë vendin pasuesit të tij është një hap i madh përpara për Irakun, vlerësoi dje Susan Rice, këshilltare për sigurinë kombëtare pranë presidentit amerikan Barak Obama. Duke përshëndetur vendimin e Malikit, Rice theksoi se “kryeministri i ri, Haidar al Abadi, kishte marrë mesazhe mbështetëse nga e […]...
By Debat24
In Bota
Aug 14th, 2014
0 Comments
577 Views
Në disa zona të Ukrainës Lindore të kontrolluara nga kryengritësit njoftohet për zjarr të dendur artilerie, ndërsa një autokolonë ruse po i afrohet kufirit me Ukrainën. Këshilli i qytetit të Donetskut njoftoi se dy persona kanë humbur jetën dhe dy qendra tregtare dhe një shtëpi u dëmtuan nga goditjet që për herë të parë bëhen […]...
By Debat24
In Bota
Aug 13th, 2014
0 Comments
574 Views
Triumfin e tij në zgjedhjet presidenciale në Turqi, Recep Tayyip Erdogan, e ka quajtur “trofe të natës për demokraci”, shkruan në fillim të editorialit të vet, e përditshmja Wall Street Journal, dhe konstaton se kjo është një mënyrë për t’i përshkruar gjërat. Por, ajo tjetra është se Erdogan po e përdor suksesin e tij në vendvotime për ta […]...
By Debat24
In Bota
Aug 12th, 2014
0 Comments
671 Views
Qindra ushtarakë irakianë dhe kadetë të Forcave Ajrore irakianë janë masakruar nga xhihadistët e Shtetit Islamik (ISIS) në qershor në bazën ajrore ”Spiker”, në veri të Tikritit, pasi e kishin pushtuar zonën, deklaroi një kadet irakian, i cili kishte arritur t’i mbijetonte kësaj masakre, në një intervistë për televizionin irakian ”Al Hurra”. Dëshmitari konfirmoi ankesat...
By Debat24
In Bota
Aug 12th, 2014
0 Comments
612 Views
Ukraina deklaroi se nuk do të lejojë autokolonën prej 280 kamionësh me ndihma humanitare nga Rusia të hyjë në vend. Zyrtarët ukrainas thanë sot se autokolona nuk do të lejohet për shkak se ajo nuk po koordinohet nga ana e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe mund të shërbejë si pretekst që Rusia të […]...
By Debat24
In Bota
Aug 10th, 2014
0 Comments
589 Views
Rexhep Taip Erdogan është Presidenti i ri i Turqisë. Këtë e ka bërë të ditur ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag. në faqen e tij zyrtare në “Twitter”. Sipas llogaritjeve të televizionit shtetëror turk, Erdogan ka fituar me 52 përqind të votave të 98 përqind të fletëve të votimit të përpunuara deri tani. Pjesëmarrja në […]...
By Debat24
In Headline News
Aug 9th, 2014
0 Comments
463 Views
“Duke parë shpërthimin aktual të virusit të Ebolës shpall situtatë emergjente shëndetësore ndërkombëtare.”Shefja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë Margaret Chan doli vetë para gazetarëve në Gjenevë për të shpallur vendimin. “Ky është shpërthimi më i madh, më i vështirë dhe më kompleks i kësaj sëmundje që e njohim prej 40 vitesh.” Për dy dit...
By Debat24
In Ndërkombëtare
Aug 9th, 2014
0 Comments
562 Views
Si komandant i përgjithshëm i ushtrisë nuk do të lejoj që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të bëjnë një tjetër luftë në Irak, deklaroi sot presidenti amerikan, Barak Obama. ”Trupat amerikanë nuk do të kthehen të luftojnë në Irak, pasi nuk ka një zgjidhje ushtarake amerikanë për krizën”, theksoi Obama në fjalimin e përjavshëm të […]...
By Debat24
In Ndërkombëtare
Aug 9th, 2014
0 Comments
532 Views
Pesë palestinezë humbën jetën sot pas sulmeve ajrore izraelite në qendër të Rripit të Gazës, njoftuan shërbimet palestineze të sigurisë. ”Dy persona humbën jetën pas një sulmi në kampin e Maghazit dhe tre të tjerë pas shembjes së xhamisë al-Qassam, në Nousseirat, bombarduar nga aviacioni izraelit”, deklaroi Achraf al-Qodra, zëdhënës i shërbimit palestinez të urgjencës....
By Debat24
In Bota
Aug 8th, 2014
0 Comments
576 Views
Qendra amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve aktivizoi qendrën e vet të operimit në nivelin më të lartë, si përgjigje ndaj epidemisë më të rëndë në botë të Ebolës. Drejtori i qendrës, Dr. Thomas Frieden tha të enjten në një seancë me pyetje-përgjigje të Kongresit se qendrat në Afrikën Perëndimore të prekur nga kriza e […]...
By Debat24
In Bota
Aug 8th, 2014
0 Comments
493 Views
Presidenti amerikan, Barak Obama, thotë se ka autorizuar avionët luftarakë amerikanë të kryejnë sulme ajrore me objektiv ekstremistët islamikë në Irakun veriperëndimor. Në një fjalim që mbajti të enjten në mbrëmje vonë në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Obama tha se avionët amerikanë i kanë hedhur nga ajri ushqime dhe ujë banorëve të kërcënuar nga ekstremistët. […...
By Debat24
In Ndërkombëtare
Aug 7th, 2014
0 Comments
508 Views
Qeveria turke planifikon krijmin e tri bankave shtetërore islamike, si degë të bankave tregtare shtetërore, deri në fund të vitit 2015, njoftoi agjencia zyrtare turke e lajmeve ”Anadolu”, duke cituar zëvendëskryeministrin, përgjegjës për Ekonominë, Ali Babacan. Ai theksoi se tri bankat shtetërore, Ziraat Bank, Halkbank dhe Vakifbank të kenë dhe degë islamike. ”Ne kemi ...
By Debat24
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
497 Views
Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerri, zhvilloi sot një vizitë të papritur në Kabul, ku dy ditë më parë një gjeneral i lartë amerikan u vra me armë zjarri nga një afgan. Burime nga Departamenti amerikan i Shtetit shpjeguan se qëllimi i vizitës ishte edhe për të tentuar një zbutje të tensionit mes dy kandidatëve […]...
By B C
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
455 Views
Një grua indiane i ka prerë një ekzorcisti gjenitalet, pasi ai ishte munduar ta “kuronte” sëmundjen e saj duke e përdhunuar. Sipas ‘India Today’, burri që e mbante veten për ekzorcist ishte mik i familjes dhe kur gruaja u sëmur para një muaji, ai u mor nga familja për të shëruar të sëmurën, por në fakt […]...
By B C
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
548 Views
Të paktën 381 persona kanë humbur jetën pas një tërmeti me magnitudë 6.1 ballë të shkollës rihter, ndërsa mbi 1800 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Shtypi shtetëror kinez thotë se tërmeti goditi zonën në jug-perëndim të Kinës, 11 kilometra në veriperëndim të provincës së Yunnanit rreth orës 16:30 sipas orës lokale. Zyrtarë lokalë thanë […]...
'