Ndërkombëtare | Debat 24 | Page 2

Ndërkombëtare

By Debat24
In Big Slider
Jan 25th, 2015
0 Comments
712 Views
Politikani i majtë grek shihet si mjeshtër i politikës realiste. Ai është karizmatik, i drejtpërdrejtë dhe miqësor në takime. Po çfarë dëshiron të arrijë ai? Krijimi i mazhorancës dhe ruajtja e saj – kjo moto është lajtmotiv i politikës së Alexis Tsipras. Për këtë dëshmon biografia e tij. Pikërisht në vitin historik 1989, zëdhënësi i […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 25th, 2015
0 Comments
816 Views
Votimet janë mbyllur në Greqi dhe partia e majtë Syriza që është kundër masave shtrënguese të huadhënësve në Greqi, ka arritur një fitore të ndjeshme në zgjedhjet e përgjithshme, sipas parashikimeve të sondazheve pas votimit nga televizioni shtetëror. Është hera e parë në histori që një parti të majtë radikale arrin një fitore të tillë […]...
By Debat24
In Bota
Jan 25th, 2015
0 Comments
623 Views
Prej orës shtatë të mëngjesit, rreth 9.8 milionë grekë u janë drejtuar gati 20.000 Qendrave të Votimit në të gjithë vendin, për të zgjedhur qeverinë e ardhshme të Greqisë, duke dhënë një mesazh se duan të rinegociojnë kushtet e ndihmës ekonomike me huadhënësit ndërkombëtarë. Kryeministri Samaras, që pretendon se ekonomia po rimëkëmbet, ka votuar qysh […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 24th, 2015
0 Comments
613 Views
Në një intervistë telefonike për “Top Channel”, vetëm pak orë përpara zgjedhjeve të parakohshme në Greqi, ish-kryeministri Jorgos Papandreu, kreu i partisë më të re politike Lëvizja e Socialistëve Demokratë, bën një analizë të krizës që ka pushtuar vendin. “Greqia ra ne nje krize ekonomike, por une besoj qe arsyeja per kete krize ekonomike, eshte […]...
By Debat24
In Bota
Jan 23rd, 2015
0 Comments
800 Views
Mbreti Abdullah I Arabisë Saudite është ndarë nga jeta. Lajmi është njoftuar nga televizioni shtetëror në Arabinë Saudite. Njoftimi vjen disa javë pasi ishte bërë e ditur se monarku vuante nga pneumonia dhe ishte shtruar në spital. Mbreti Abdullah u nda nga jeta në moshën 90-vjeçare. Ai ka shërbyer si drejtues i shtetit dhe qeverisë […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 21st, 2015
0 Comments
693 Views
Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, e ka takuar kreun e BDI-së në Maqedoni, Ali Ahmeti, ndonëse jo në mënyrën e parashikuar. Shkak për këtë është bërë aksidenti i Ahmetit mëngjesin e sotëm, teksa pikërisht drejt takimit me Metën. Vetë Ali Ahmeti ka publikuar foton e takimit në spital, ku Meta ka udhëtuar për […]...
By Debat24
In Bota
Jan 21st, 2015
0 Comments
609 Views
Keida Kostreci Presidenti Barack Obama mbajti fjalimin për gjendjen e vendit, i pari para një sesioni të Kongresit që mbizotërohet nga republikanët, pasi ata morën kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve. Në prag të fjalimit, anketat tregonin se popullariteti i tij është rritur falë përmirësimit të ekonomisë. Si rrjedhojë, fjalimi i tij u përqendrua […]...
By Debat24
In Bota
Jan 21st, 2015
1 Comment
3846 Views
Kryetari i BDI-së (Bashkimit Demokratik për Integrim), Ali Ahmeti është aksidentuar sot me makinën e tij, teksa po udhëtonte nga Kërçova drejt Shkupit, për të takuar kreun e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Metën, i cili ndodhet në Maqedoni. Mësohet se ngjarja ka ndodhur pak çaste më parë pranë Gostivarit. Agjencia maqedonase e lajmeve, Zhurnal, shkruan se […]...
By Debat24
In Bota
Jan 20th, 2015
0 Comments
654 Views
Në kuadër të vizitës dyditore që po zhvillon në Maqedoni, Kreu i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi një takim me homologun e tij, Trajko Veljanoski. Më pas, kreu i Kuvendit Ilir Meta, iu drejtua deputetëve në Parlamentin maqedonas me një fjalim, ku theksoi rëndësinë e bashkëpunimit mes dy vendeve tona. “Parlamentet tona duhet ta konkretizojnë më […]...
By Debat24
In Bota
Jan 20th, 2015
0 Comments
594 Views
Kryeministri japonez Shinzo Abe i kërkoi grupit Shteti Islamik të lirojë pa humbur kohë dy pengje që paraqiten në një video të re, ku ata kërcënohen me vdekje, në se Japonia nuk paguan një shumë prej 200 millionë dollarësh. Zoti Abe shprehu sot indinjatë, disa orë pasi militantët publikuan videon, ku paraqitet një person që […]...
By Debat24
In Bota
Jan 20th, 2015
0 Comments
537 Views
Militantët ekstremistë të ISIS-it kanë ekzekutuar 13 djem adoleshentë vetëm se javën e kaluar kishin parë një ndeshje futbolli mes Irakut dhe Jordanisë, e vlefshme për Kupën e Azisë. Tifozët e rinj ishin kapur duke parë ndeshjen në televizor në Mosul, qyteti irakian që kontrollohet plotësisht nga ISIS-i. Adoleshentët u arrestuan dhe më pas u ekzekutuan publikisht [&hel...
By Debat24
In Bota
Jan 19th, 2015
0 Comments
632 Views
Presidenti amerikan, Barack Obama, ka përgatitur fjalimin e tij për Gjendjen e Vendit, një ndër angazhimet më të rëndësishme të kreut të Shtëpisë së Bardhë. Ai do të jetë sot në Kongres për të prezantuar synimet e Presidencës së tij gjatë kë tij viti, ndërsa Shtëpia e Bardhë ka publikuar dje një foto nga momentet […]...
By Debat24
In Bota
Jan 18th, 2015
0 Comments
652 Views
Presidenti amerikan Barack Obama dëshiron të rrisë taksat për amerikanët më të pasur dhe firmat e mëdha të financave, gjë që ai thotë se do të forcojë klasën e mesme. Këto propozimet që janë njoftuar në një deklaratë për shtyp të Shtëpisë së Bardhë, nuk kanë shumë gjasa të miratohen nga Kongresi i mbizotëruar nga […]...
By Debat24
In Bota
Jan 18th, 2015
0 Comments
442 Views
Lajmet që pushtuan mediet serbe për skandalin seksual të presidentes kroate me agjentin serb kanë marrë fund. Kryeredaktori i gazetës serbe “Informer”, Dragan Vuçeçiç ka sqaruar për mediet se, fotot e publikuara nuk janë të presidentes Kolinda Grabar Kitaroviç, por të një aktoreje pornografike.  Ai ka kërkuar falje për fotot e publikuara, të cilat u shitën me të [&hell...
By Debat24
In Bota
Jan 17th, 2015
0 Comments
666 Views
Gazeta serbe “Informer” thotë se ka siguruar fotografitë e Presidentes së sapozgjedhur kroate, në një marrëdhënie me një agjent serb në vitin 2013. “Informer” thotë se këto fotografi i ka siguruar nga shërbimi sekret kroat, ku Kolinda Grabar Kitarovi ç duket në skena të nxehta erotike....
By Debat24
In Bota
Jan 16th, 2015
0 Comments
598 Views
Policia belge vrau dy të dyshuar gjatë një operacioni anti-terrorist të enjten. Ky ishte një prej disa operacioneve policore kundër një grupi, që sipas autoriteteve, po përgatitej për “sulme terroriste të një shkalle të madhe”. Gjatë operacionit në qytetin Vervier, sipas prokurorit federal Eric Van Der Sypt, një i dyshuar i tretë u arrestua. Deri […]...
By Debat24
In Bota
Jan 15th, 2015
0 Comments
697 Views
Parlamenti evropian dënoi sot operacionet policore dhe arrestimet e gazetarëve, të ndodhura në mes të muajit dhjetor në Turqi, që përbëjnë sipas tij një logjikë të vajtueshme të presionit në rritje të pushtetit mbi median. Në një rezolutë të miratuar në Strasburg, deputetët evropianë u shprehën të shqetësuar nga regresi i reformave demokratike në Turqi dhe […]...
By Debat24
In Bota
Jan 15th, 2015
0 Comments
1058 Views
Në numrin e revistës satirike Charlie Hebdo, është edhe një karikaturë që lidhet me shqiptarët. Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë kopje. Raportohet se në Francë, numri special i përgatitur pas sulmeve terroriste në Paris kundër kësaj reviste është shitur në kohë rekord, prej […]...
By Debat24
In Bota
Jan 14th, 2015
0 Comments
629 Views
Franca po shton pjesëmarrjen e saj në sulmet ajrore kundër Shtetit Islamik duke dërguar një aeroplanmbajtëse në Lindjen e Mesme, pas sulmit terrorist që vrau 20 vetë, përfshi tre sulmuesit, javën e kaluar në Paris. Nga bordi i aeroplanmbajtëses Charles de Gaulle, Presidenti francez Francois Hollande dënoi reagimin e ngadalshëm të bashkësisë ndërkombëtare ndaj grupit [&...
By Debat24
In Big Slider
Jan 14th, 2015
0 Comments
528 Views
Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano ka dhënë dorëheqjen mëngjesin e sotëm, pas 9 vitesh në krye të shtetit. Tashmë kompetencat e tij do t’i kalojnë kreut të Senatit, Pietro Grasso, i cili duke filluar që nga dita e sotme deri në zgjedhjet e ardhshme Presidenciale në Itali do të ushtrojë detyrën e Presidentit. Presidenti italian, Giorgio […]...
'