Ndërkombëtare | Debat 24 | Page 3

Ndërkombëtare

By Debat24
In Big Slider
Jan 14th, 2015
0 Comments
633 Views
“Charlie Hebdo” jeton sërish. Revista satirike franceze mbërriti nëpër stendat kryesore të shitjes së gazetave mëngjesin e së mërkurës, pikërisht 1 javë pas agresionit të terroristëve në zyrat e saj, duke lënë të vdekur 12 persona, mes të cilëve edhe karikaturistët më të shquar të saj. 3 milionë kopje priten të shpërndahen në të gjithë […]...
By Debat24
In Bota
Jan 14th, 2015
0 Comments
1240 Views
Britania mund të behet vendi i parë që ndalon përdorimin e WhatsApp-it dhe Snapchat-it. Kryeministri, David Kamerun ka deklaruar se do të bëjë një gjë të tillë në se fiton zgjedhjet e ardhshme. Kjo masë është pjesë e planeve të reja për përgjimet, debat që është hapur pas sulmit në Paris. Kamerun tha se mund të […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 14th, 2015
0 Comments
821 Views
Rexhep Tayyip Erdogan ka akuzuar Perëndimin se “po luan lojëra me botën islame”, duke këshilluar myslimanët që të jenë të “vetëdijshëm” për këtë. Erdogan tha se myslimanët po e “paguajnë çmimin” për sulmet në gazetën satirike ‘Charlie Hebdo’ dhe në supermarketin izraelit në Paris. “Qytetarët francezë e kanë kryer nj...
By Debat24
In Bota
Jan 13th, 2015
0 Comments
800 Views
Publikohet një video e re e dy vëllezërve Kouchi në Paris, pak sekonda pas vrasjeve në revistën “Charlie Hebdo”....
By Debat24
In Bota
Jan 13th, 2015
0 Comments
640 Views
Profeti Muhamet do të jetë në faqen e parë të gazetës satirike franceze Charlie Hebdo në numrin e saj të ardhshëm. Kjo është një karikaturë që portretizon Profetin duke mbajtur një tabelë ku shkruhet “Unë jam Charlie” dhe me titullin “Çdo gjë është falur”. Botuesit e këtij numri, i pari pas sulmeve terroriste, thonë se […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 13th, 2015
0 Comments
608 Views
Italia mbron Shqipërinë dhe procesin e integrimit të saj në Bashkimin Europian. Në përfundim të presidencës gjashtëmujore të Italisë në Bashkimin Europian, kryeministri italian Matteo Renzi ka mbajtur një fjalim në Parlamentin Europian ne Strasburg, ku ka shprehur qëndrimin e tij pro integrimit të Shqipërisë dhe vendeve te tjera te Ballkanit në Bashkimin Europian. “Eur...
By Debat24
In Big Slider
Jan 13th, 2015
0 Comments
576 Views
Presidenti italian, Giorgio Napolitano do të japë dorëheqjen në orët e ardhshme, njoftoi sot kryeministri, Matteo Renzi gjatë një fjalimi para Parlamentit Evropian. Renzi përshëndeti Napolitanon dhe rolin e tij. “Evropiani i bindur, i cili në orët e ardhshme do të japë dorëheqjen nga posti i tij ka përmbushur një rrugë të gjatë ndryshimesh”, theksoi […]...
By Debat24
In Bota
Jan 13th, 2015
0 Comments
562 Views
Një francez, arrestuar në Bullgari më 1 janar pasi kishte tentuar të shkonte në Siri dyshohet për lidhje me Cherif Kouachin, një prej autorëve të atentatit të 7 janarit kundër ”Charlie Hebdo”, njoftoi drejtësia bullgare. Mandat arresti evropian i lëshuar nga Franca kundër Fritz-Joly Joachin ka të bëjë me akuzën për pjesëmarrje në një grup […]...
By Debat24
In Bota
Jan 12th, 2015
0 Comments
524 Views
Uashingtoni pranoi të hënën se bëri gabim që nuk dërgoi një nga zyrtarët më të lartë, për të marrë pjesë në marshimin e solidaritetit në Francë, pas sulmeve terroriste të javës së kaluar. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Josh Earnest nuk e mbrojti më vendimin që Shtetet e Bashkuara të përfaqësoheshin nga ambasadorja amerikane në […]...
By Debat24
In Bota
Jan 12th, 2015
0 Comments
802 Views
Shqipëria dha sot një shembull unik të harmonisë fetare në marshimin e madh të solidaritetit botëror kundër terrorizmit dhe intolerancës fetare në Paris. Në kryeqytetin e tronditur nga sulmet terroriste, toleranca jonë fetare, e konkretizuar me praninë e 4 krerëve shqiptarë të besimeve fetare, është vlerësuar me duartrokitjet e qindra mijëra njerëzve që marshuan në she...
By Debat24
In Big Slider
Jan 11th, 2015
0 Comments
516 Views
Sulmi i përgjakshëm mbi redaksinë e revistës franceze satirike “Charlie Hebdo” dhe sulmi në tregun hebre në Paris mund të kenë qenë sipas informacioneve të ekspertëve të shërbimeve sekrete amerikane vetëm fillimi i një vale terrorizmi në mbarë Evropën. Sipas gazetës gjermane “Bild am Sonntag” e cila u referohet ekspertëve të shërbimeve sekrete a...
By Debat24
In Big Slider
Jan 11th, 2015
0 Comments
633 Views
Miliona vetë, përfshirë një numër udhëheqësish botërorë, po marshojnë sot në Paris në një demonstrim të pashembullt solidariteti me popullin e Francës, pas akteve terroriste të kësaj jave. Kryeministri britanik David Cameron, kancelarja gjermane Angela Merkel, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas marrin pjesë n...
By Debat24
In Big Slider
Jan 11th, 2015
0 Comments
603 Views
Kryeministri Edi Rama po merr pjesë në “Marshimin e Bardhë” në Paris, nder të viktimave të sulmeve terroriste. Rama shoqërohet në këtë marshim nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Erjon Veliaj, përfaqësues së komuniteteve fetare dhe një grup gazetarësh nga Tirana. Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook” Rama shkrua...
By Debat24
In Big Slider
Jan 10th, 2015
0 Comments
584 Views
Policia franceze ka publikua një video nga momenti i mësymjes në fabrikën në dalje të Parisit, ku ndodheshin dy përgjegjësit për sulmin në revistën “Charlie Hebdo”. Video tregon një grup të Xhandarmërisë Kombëtare franceze (GIGN), një forcë special operacionale e forcave të armatosura të Francës. Në pamjet filmike dëgjohen të shtëna, si dhe një shpërthim. Dy vëllezërit...
By Debat24
In Bota
Jan 10th, 2015
0 Comments
1306 Views
Pamjet ekskluzive të sulmit të forcave speciale kundër pengmarrësit në një dyqan në Paris. Pengamarrësi dhe katër pengje mbeten të vrarë....
By Debat24
In Big Slider
Jan 9th, 2015
0 Comments
644 Views
Një person i armatosur mbajti disa pengje në një supermarket ushqimor në Paris, edhe pasi forcat e sigurisë rrethuan një qytezë në veri të kryeqytetit, ku dy të dyshuarit kryesor për vrasjet në gazetën “Charlie Hebdo” ishin fshehur dhe po mbanin një peng tjetër. Personi në incidentin e supermarketit, 32 vjeçari Amedy Coulabaly, besohet të jetë i […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 9th, 2015
0 Comments
582 Views
Një person i armatosur mbajti disa pengje në një supermarket ushqimor në Paris, edhe pasi forcat e sigurisë rrethuan një qytezë në veri të kryeqytetit ku dy të dyshuarit kryesor për vrasjet në gazetën “Charlie Hebdo” ishin fshehur dhe po mbanin një peng. Një zyrtar i policisë tha se personi në incidentin e supermarketit, 32 vjeçari Amedy […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 9th, 2015
0 Comments
568 Views
Policia franceze ka sulmuar me qindra forca kompleksin industrial në të cilin dyshohej se ndodheshin dy vëllezërit terroristë, të cilët sulmuan dy ditë më parë revistën satirike “Charlie Hebdo”, ku mbetën te vdekur 12 persona. Sipas “Reuters”, mes policisë dhe autorëve janë shkëmbyer të shtëna me armë zjarri. Nga çatia e shtëpisë në lindje të Francës […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 9th, 2015
0 Comments
671 Views
Një person i armatosur ka marrë pengje në një dyqan ushqimesh në lindje të Parisit. AFP raporton se ngjarja ka ndodhur në Porte de Vincennes, ku janë dëgjuar edhe të shtëna me armë, nga të cilat dy persona kanë vdekur dhe një person ka mbetur i plagosur. “Panik në Porte de Vincennes, policë me antiplumb po […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 9th, 2015
0 Comments
604 Views
Përmes një postimi në rrjetet sociale, “al-Kaeda”, ka falenderuar dy vëllezërit që kryen vrasjen e gazetarëve të revistës satirike “Charlie Hebdo”. “Falenderojmë ata që u hakmorën për Profetin”, thuhet në deklaratën e postuar në rrjetet sociale. Por më i frikshëm është postimi i listës së objektivave të organizatës terroriste, ku mbi foton e karikaturistit ...
'