Bota | Debat 24 | Page 17

Bota

By Debat24
In Bota
Aug 10th, 2014
0 Comments
589 Views
Rexhep Taip Erdogan është Presidenti i ri i Turqisë. Këtë e ka bërë të ditur ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag. në faqen e tij zyrtare në “Twitter”. Sipas llogaritjeve të televizionit shtetëror turk, Erdogan ka fituar me 52 përqind të votave të 98 përqind të fletëve të votimit të përpunuara deri tani. Pjesëmarrja në […]...
By Debat24
In Kosova
Aug 9th, 2014
0 Comments
589 Views
Policia e Kosovës ka arritur të që t’i identifikojë edhe dy të dyshuar tjerë tek të cilët dyshohej se janë sendet e grabitura, në një vjedhje të datës 28 maj të këtij viti, kur katër persona të maskuar dhe të armatosur me pistoletë dhe sëpata kishin grabitur stoli ari me vlerë rreth 200 mijë euro […]...
By Debat24
In Headline News
Aug 9th, 2014
0 Comments
463 Views
“Duke parë shpërthimin aktual të virusit të Ebolës shpall situtatë emergjente shëndetësore ndërkombëtare.”Shefja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë Margaret Chan doli vetë para gazetarëve në Gjenevë për të shpallur vendimin. “Ky është shpërthimi më i madh, më i vështirë dhe më kompleks i kësaj sëmundje që e njohim prej 40 vitesh.” Për dy dit...
By Debat24
In Ndërkombëtare
Aug 9th, 2014
0 Comments
562 Views
Si komandant i përgjithshëm i ushtrisë nuk do të lejoj që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të bëjnë një tjetër luftë në Irak, deklaroi sot presidenti amerikan, Barak Obama. ”Trupat amerikanë nuk do të kthehen të luftojnë në Irak, pasi nuk ka një zgjidhje ushtarake amerikanë për krizën”, theksoi Obama në fjalimin e përjavshëm të […]...
By Debat24
In Ndërkombëtare
Aug 9th, 2014
0 Comments
532 Views
Pesë palestinezë humbën jetën sot pas sulmeve ajrore izraelite në qendër të Rripit të Gazës, njoftuan shërbimet palestineze të sigurisë. ”Dy persona humbën jetën pas një sulmi në kampin e Maghazit dhe tre të tjerë pas shembjes së xhamisë al-Qassam, në Nousseirat, bombarduar nga aviacioni izraelit”, deklaroi Achraf al-Qodra, zëdhënës i shërbimit palestinez të urgjencës....
By Debat24
In Bota
Aug 8th, 2014
0 Comments
576 Views
Qendra amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve aktivizoi qendrën e vet të operimit në nivelin më të lartë, si përgjigje ndaj epidemisë më të rëndë në botë të Ebolës. Drejtori i qendrës, Dr. Thomas Frieden tha të enjten në një seancë me pyetje-përgjigje të Kongresit se qendrat në Afrikën Perëndimore të prekur nga kriza e […]...
By Debat24
In Bota
Aug 8th, 2014
0 Comments
493 Views
Presidenti amerikan, Barak Obama, thotë se ka autorizuar avionët luftarakë amerikanë të kryejnë sulme ajrore me objektiv ekstremistët islamikë në Irakun veriperëndimor. Në një fjalim që mbajti të enjten në mbrëmje vonë në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Obama tha se avionët amerikanë i kanë hedhur nga ajri ushqime dhe ujë banorëve të kërcënuar nga ekstremistët. […...
By Debat24
In Ndërkombëtare
Aug 7th, 2014
0 Comments
508 Views
Qeveria turke planifikon krijmin e tri bankave shtetërore islamike, si degë të bankave tregtare shtetërore, deri në fund të vitit 2015, njoftoi agjencia zyrtare turke e lajmeve ”Anadolu”, duke cituar zëvendëskryeministrin, përgjegjës për Ekonominë, Ali Babacan. Ai theksoi se tri bankat shtetërore, Ziraat Bank, Halkbank dhe Vakifbank të kenë dhe degë islamike. ”Ne kemi ...
By Debat24
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
497 Views
Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerri, zhvilloi sot një vizitë të papritur në Kabul, ku dy ditë më parë një gjeneral i lartë amerikan u vra me armë zjarri nga një afgan. Burime nga Departamenti amerikan i Shtetit shpjeguan se qëllimi i vizitës ishte edhe për të tentuar një zbutje të tensionit mes dy kandidatëve […]...
By B C
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
455 Views
Një grua indiane i ka prerë një ekzorcisti gjenitalet, pasi ai ishte munduar ta “kuronte” sëmundjen e saj duke e përdhunuar. Sipas ‘India Today’, burri që e mbante veten për ekzorcist ishte mik i familjes dhe kur gruaja u sëmur para një muaji, ai u mor nga familja për të shëruar të sëmurën, por në fakt […]...
By B C
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
409 Views
Ambientalistët britanikë e kanë konsideruar ”të çmendur” kryeministrin britanik, David Cameron, i cili për ”turneun” e tij në qiejt e Evropës vetëm e vetëm për të zgjatur pushimet, përdor avionët e shtetit. Sipas gazetës ”Daily Mirror”, kryeministri mori një avion shtetëror për ta marrë nga Portugalia, ku mbërriti dje për pushime me familjen, për në […]...
By B C
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
548 Views
Të paktën 381 persona kanë humbur jetën pas një tërmeti me magnitudë 6.1 ballë të shkollës rihter, ndërsa mbi 1800 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Shtypi shtetëror kinez thotë se tërmeti goditi zonën në jug-perëndim të Kinës, 11 kilometra në veriperëndim të provincës së Yunnanit rreth orës 16:30 sipas orës lokale. Zyrtarë lokalë thanë […]...
'