Bota | Debat 24 | Page 2

Bota

By Debat24
In Bota
Feb 1st, 2015
0 Comments
871 Views
Qeveria e re e majtë e Greqisë ka sfiduar hapur kreditorët, duke thënë se nuk do të negociojë me Bashkimin Evropian dhe zyrtarët e Fondit Monetar Ndërkombëtar në lidhje me kushtet që i janë vënë vendit për shmangien e kolapsit financiar, si dhe ka refuzuar borxhet e reja të ofruara për muajin shkurt. Ministri grek […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 27th, 2015
0 Comments
791 Views
Përleshje të herëpashershme po përshkojnë një protestë në Prishtinë me kërkesat për shkarkimin e një ministri serb në qeverinë e Kosovës dhe mbrojtjen e kompleksit të minierave Trepça Policia e Kosovës përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë një protestë në Prishtinë “Jashtë Jablanoviç – Trepça është e jona”, në të cilën po marrin pjesë mijëra […]...
By Debat24
In Bota
Jan 26th, 2015
0 Comments
792 Views
Alexis Tsipras arriti atë që dëshironte. Por pas fitores në zgjedhje të Syrizas, ai hyn në fazën më të vështirë të karrierës së tij politike Nga Spiros Moskovou/DW “Ne as nuk do të provokojmë prishjen me partnerët tanë dhe as nuk do ta vazhdojmë nënshtrimin pa kushte”. Me këto fjalë u përpoq ta përmblidhte politikën e […]...
By Debat24
In Bota
Jan 26th, 2015
0 Comments
739 Views
Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë për Presidentin Barack Obama tha se Shërbimi Sekret zbuloi një pajisje që besohet të jetë një mjet fluturues i vogël pa pilot në territorin e Shtëpisë së Bardhë. Josh Earnest foli me gazetarët që po udhëtojnë me presidentit Obama dhe zonjën e parë Michelle në Nju Delhi. “Është një […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 26th, 2015
0 Comments
691 Views
Një parti e majtë radikale dhe një udhëheqës 40 vjeçar që është kundër masave shtrënguese ndaj ekonomisë greke siguroi fitore dërrmuese në votimet e djeshme në Greqi, ndaj partisë konservatore Demokracia e Re dhe udhëheqësit të saj, kryeministrit në largim, Antonis Samaras. rezultatet e zgjedhjeve të së dielës e bëjnë Alexis Tsipras, udhëheqësin e partisë […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 25th, 2015
0 Comments
712 Views
Politikani i majtë grek shihet si mjeshtër i politikës realiste. Ai është karizmatik, i drejtpërdrejtë dhe miqësor në takime. Po çfarë dëshiron të arrijë ai? Krijimi i mazhorancës dhe ruajtja e saj – kjo moto është lajtmotiv i politikës së Alexis Tsipras. Për këtë dëshmon biografia e tij. Pikërisht në vitin historik 1989, zëdhënësi i […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 25th, 2015
0 Comments
816 Views
Votimet janë mbyllur në Greqi dhe partia e majtë Syriza që është kundër masave shtrënguese të huadhënësve në Greqi, ka arritur një fitore të ndjeshme në zgjedhjet e përgjithshme, sipas parashikimeve të sondazheve pas votimit nga televizioni shtetëror. Është hera e parë në histori që një parti të majtë radikale arrin një fitore të tillë […]...
By Debat24
In Bota
Jan 25th, 2015
0 Comments
623 Views
Prej orës shtatë të mëngjesit, rreth 9.8 milionë grekë u janë drejtuar gati 20.000 Qendrave të Votimit në të gjithë vendin, për të zgjedhur qeverinë e ardhshme të Greqisë, duke dhënë një mesazh se duan të rinegociojnë kushtet e ndihmës ekonomike me huadhënësit ndërkombëtarë. Kryeministri Samaras, që pretendon se ekonomia po rimëkëmbet, ka votuar qysh […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 24th, 2015
0 Comments
1021 Views
Policia e Kosovës përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë një grup protestuesish që hodhën gurë mbi ndërtesën e qeverisë së Kosovës. Incidentet shpërthyen në përfundim të një proteste me moton “Jashtë Jablanoviç – Trepça është e jona”, në të cilën morën pjesë mijëra veta. Protesta e sotme pasoi protestat e ditëve të fundit në disa […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 24th, 2015
0 Comments
613 Views
Në një intervistë telefonike për “Top Channel”, vetëm pak orë përpara zgjedhjeve të parakohshme në Greqi, ish-kryeministri Jorgos Papandreu, kreu i partisë më të re politike Lëvizja e Socialistëve Demokratë, bën një analizë të krizës që ka pushtuar vendin. “Greqia ra ne nje krize ekonomike, por une besoj qe arsyeja per kete krize ekonomike, eshte […]...
By Debat24
In Bota
Jan 23rd, 2015
0 Comments
800 Views
Mbreti Abdullah I Arabisë Saudite është ndarë nga jeta. Lajmi është njoftuar nga televizioni shtetëror në Arabinë Saudite. Njoftimi vjen disa javë pasi ishte bërë e ditur se monarku vuante nga pneumonia dhe ishte shtruar në spital. Mbreti Abdullah u nda nga jeta në moshën 90-vjeçare. Ai ka shërbyer si drejtues i shtetit dhe qeverisë […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 21st, 2015
0 Comments
693 Views
Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, e ka takuar kreun e BDI-së në Maqedoni, Ali Ahmeti, ndonëse jo në mënyrën e parashikuar. Shkak për këtë është bërë aksidenti i Ahmetit mëngjesin e sotëm, teksa pikërisht drejt takimit me Metën. Vetë Ali Ahmeti ka publikuar foton e takimit në spital, ku Meta ka udhëtuar për […]...
By Debat24
In Bota
Jan 21st, 2015
0 Comments
739 Views
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk do të rikandidojë për këtë pozitë në zgjedhjet e brendshme të kësaj lëvizjeje. Në mesditën e së mërkurës kjo lëvizje shpalli të mbyllur procesin e pranimit të kandidaturave për kryetar dhe i vetmi kandidat i regjistruar është Visar Ymeri, aktualisht kryetar i grupit parlamentar të lëvizjes Vetëvendosje. Kryetari [&hell...
By Debat24
In Bota
Jan 21st, 2015
0 Comments
609 Views
Keida Kostreci Presidenti Barack Obama mbajti fjalimin për gjendjen e vendit, i pari para një sesioni të Kongresit që mbizotërohet nga republikanët, pasi ata morën kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve. Në prag të fjalimit, anketat tregonin se popullariteti i tij është rritur falë përmirësimit të ekonomisë. Si rrjedhojë, fjalimi i tij u përqendrua […]...
By Debat24
In Bota
Jan 21st, 2015
1 Comment
3846 Views
Kryetari i BDI-së (Bashkimit Demokratik për Integrim), Ali Ahmeti është aksidentuar sot me makinën e tij, teksa po udhëtonte nga Kërçova drejt Shkupit, për të takuar kreun e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Metën, i cili ndodhet në Maqedoni. Mësohet se ngjarja ka ndodhur pak çaste më parë pranë Gostivarit. Agjencia maqedonase e lajmeve, Zhurnal, shkruan se […]...
By Debat24
In Bota
Jan 20th, 2015
0 Comments
654 Views
Në kuadër të vizitës dyditore që po zhvillon në Maqedoni, Kreu i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi një takim me homologun e tij, Trajko Veljanoski. Më pas, kreu i Kuvendit Ilir Meta, iu drejtua deputetëve në Parlamentin maqedonas me një fjalim, ku theksoi rëndësinë e bashkëpunimit mes dy vendeve tona. “Parlamentet tona duhet ta konkretizojnë më […]...
By Debat24
In Bota
Jan 20th, 2015
0 Comments
594 Views
Kryeministri japonez Shinzo Abe i kërkoi grupit Shteti Islamik të lirojë pa humbur kohë dy pengje që paraqiten në një video të re, ku ata kërcënohen me vdekje, në se Japonia nuk paguan një shumë prej 200 millionë dollarësh. Zoti Abe shprehu sot indinjatë, disa orë pasi militantët publikuan videon, ku paraqitet një person që […]...
By Debat24
In Bota
Jan 20th, 2015
0 Comments
537 Views
Militantët ekstremistë të ISIS-it kanë ekzekutuar 13 djem adoleshentë vetëm se javën e kaluar kishin parë një ndeshje futbolli mes Irakut dhe Jordanisë, e vlefshme për Kupën e Azisë. Tifozët e rinj ishin kapur duke parë ndeshjen në televizor në Mosul, qyteti irakian që kontrollohet plotësisht nga ISIS-i. Adoleshentët u arrestuan dhe më pas u ekzekutuan publikisht [&hel...
By Debat24
In Bota
Jan 19th, 2015
0 Comments
632 Views
Presidenti amerikan, Barack Obama, ka përgatitur fjalimin e tij për Gjendjen e Vendit, një ndër angazhimet më të rëndësishme të kreut të Shtëpisë së Bardhë. Ai do të jetë sot në Kongres për të prezantuar synimet e Presidencës së tij gjatë kë tij viti, ndërsa Shtëpia e Bardhë ka publikuar dje një foto nga momentet […]...
By Debat24
In Bota
Jan 18th, 2015
0 Comments
652 Views
Presidenti amerikan Barack Obama dëshiron të rrisë taksat për amerikanët më të pasur dhe firmat e mëdha të financave, gjë që ai thotë se do të forcojë klasën e mesme. Këto propozimet që janë njoftuar në një deklaratë për shtyp të Shtëpisë së Bardhë, nuk kanë shumë gjasa të miratohen nga Kongresi i mbizotëruar nga […]...
'