Bota | Debat 24 | Page 3

Bota

By Debat24
In Bota
Jan 18th, 2015
0 Comments
442 Views
Lajmet që pushtuan mediet serbe për skandalin seksual të presidentes kroate me agjentin serb kanë marrë fund. Kryeredaktori i gazetës serbe “Informer”, Dragan Vuçeçiç ka sqaruar për mediet se, fotot e publikuara nuk janë të presidentes Kolinda Grabar Kitaroviç, por të një aktoreje pornografike.  Ai ka kërkuar falje për fotot e publikuara, të cilat u shitën me të [&hell...
By Debat24
In Bota
Jan 17th, 2015
0 Comments
666 Views
Gazeta serbe “Informer” thotë se ka siguruar fotografitë e Presidentes së sapozgjedhur kroate, në një marrëdhënie me një agjent serb në vitin 2013. “Informer” thotë se këto fotografi i ka siguruar nga shërbimi sekret kroat, ku Kolinda Grabar Kitarovi ç duket në skena të nxehta erotike....
By Debat24
In Bota
Jan 16th, 2015
0 Comments
935 Views
Filloi në Prishtinë procesi gjyqësor kundër Naser Kelmendit, shtetas boshnjak me prejardhje nga Kosova, i cili ndodhet në listën e Shteteve të Bashkuara si një nga bosët ndërkombëtarë të drogës. Akuza e ngarkon atë me veprat penale krim i organizuar, vrasje e rëndë,  blerje, posedim,  shpërndarje dhe shitje të paautorizuar e narkotikëve të rrezikshëm dhe […]...
By Debat24
In Bota
Jan 16th, 2015
0 Comments
598 Views
Policia belge vrau dy të dyshuar gjatë një operacioni anti-terrorist të enjten. Ky ishte një prej disa operacioneve policore kundër një grupi, që sipas autoriteteve, po përgatitej për “sulme terroriste të një shkalle të madhe”. Gjatë operacionit në qytetin Vervier, sipas prokurorit federal Eric Van Der Sypt, një i dyshuar i tretë u arrestua. Deri […]...
By Debat24
In Bota
Jan 15th, 2015
0 Comments
697 Views
Parlamenti evropian dënoi sot operacionet policore dhe arrestimet e gazetarëve, të ndodhura në mes të muajit dhjetor në Turqi, që përbëjnë sipas tij një logjikë të vajtueshme të presionit në rritje të pushtetit mbi median. Në një rezolutë të miratuar në Strasburg, deputetët evropianë u shprehën të shqetësuar nga regresi i reformave demokratike në Turqi dhe […]...
By Debat24
In Bota
Jan 15th, 2015
0 Comments
1058 Views
Në numrin e revistës satirike Charlie Hebdo, është edhe një karikaturë që lidhet me shqiptarët. Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë kopje. Raportohet se në Francë, numri special i përgatitur pas sulmeve terroriste në Paris kundër kësaj reviste është shitur në kohë rekord, prej […]...
By Debat24
In Bota
Jan 14th, 2015
0 Comments
629 Views
Franca po shton pjesëmarrjen e saj në sulmet ajrore kundër Shtetit Islamik duke dërguar një aeroplanmbajtëse në Lindjen e Mesme, pas sulmit terrorist që vrau 20 vetë, përfshi tre sulmuesit, javën e kaluar në Paris. Nga bordi i aeroplanmbajtëses Charles de Gaulle, Presidenti francez Francois Hollande dënoi reagimin e ngadalshëm të bashkësisë ndërkombëtare ndaj grupit [&...
By Debat24
In Big Slider
Jan 14th, 2015
0 Comments
528 Views
Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano ka dhënë dorëheqjen mëngjesin e sotëm, pas 9 vitesh në krye të shtetit. Tashmë kompetencat e tij do t’i kalojnë kreut të Senatit, Pietro Grasso, i cili duke filluar që nga dita e sotme deri në zgjedhjet e ardhshme Presidenciale në Itali do të ushtrojë detyrën e Presidentit. Presidenti italian, Giorgio […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 14th, 2015
0 Comments
633 Views
“Charlie Hebdo” jeton sërish. Revista satirike franceze mbërriti nëpër stendat kryesore të shitjes së gazetave mëngjesin e së mërkurës, pikërisht 1 javë pas agresionit të terroristëve në zyrat e saj, duke lënë të vdekur 12 persona, mes të cilëve edhe karikaturistët më të shquar të saj. 3 milionë kopje priten të shpërndahen në të gjithë […]...
By Debat24
In Bota
Jan 14th, 2015
0 Comments
1240 Views
Britania mund të behet vendi i parë që ndalon përdorimin e WhatsApp-it dhe Snapchat-it. Kryeministri, David Kamerun ka deklaruar se do të bëjë një gjë të tillë në se fiton zgjedhjet e ardhshme. Kjo masë është pjesë e planeve të reja për përgjimet, debat që është hapur pas sulmit në Paris. Kamerun tha se mund të […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 14th, 2015
0 Comments
821 Views
Rexhep Tayyip Erdogan ka akuzuar Perëndimin se “po luan lojëra me botën islame”, duke këshilluar myslimanët që të jenë të “vetëdijshëm” për këtë. Erdogan tha se myslimanët po e “paguajnë çmimin” për sulmet në gazetën satirike ‘Charlie Hebdo’ dhe në supermarketin izraelit në Paris. “Qytetarët francezë e kanë kryer nj...
By Debat24
In Bota
Jan 13th, 2015
0 Comments
800 Views
Publikohet një video e re e dy vëllezërve Kouchi në Paris, pak sekonda pas vrasjeve në revistën “Charlie Hebdo”....
By Debat24
In Bota
Jan 13th, 2015
0 Comments
640 Views
Profeti Muhamet do të jetë në faqen e parë të gazetës satirike franceze Charlie Hebdo në numrin e saj të ardhshëm. Kjo është një karikaturë që portretizon Profetin duke mbajtur një tabelë ku shkruhet “Unë jam Charlie” dhe me titullin “Çdo gjë është falur”. Botuesit e këtij numri, i pari pas sulmeve terroriste, thonë se […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 13th, 2015
0 Comments
608 Views
Italia mbron Shqipërinë dhe procesin e integrimit të saj në Bashkimin Europian. Në përfundim të presidencës gjashtëmujore të Italisë në Bashkimin Europian, kryeministri italian Matteo Renzi ka mbajtur një fjalim në Parlamentin Europian ne Strasburg, ku ka shprehur qëndrimin e tij pro integrimit të Shqipërisë dhe vendeve te tjera te Ballkanit në Bashkimin Europian. “Eur...
By Debat24
In Big Slider
Jan 13th, 2015
0 Comments
576 Views
Presidenti italian, Giorgio Napolitano do të japë dorëheqjen në orët e ardhshme, njoftoi sot kryeministri, Matteo Renzi gjatë një fjalimi para Parlamentit Evropian. Renzi përshëndeti Napolitanon dhe rolin e tij. “Evropiani i bindur, i cili në orët e ardhshme do të japë dorëheqjen nga posti i tij ka përmbushur një rrugë të gjatë ndryshimesh”, theksoi […]...
By Debat24
In Bota
Jan 13th, 2015
0 Comments
562 Views
Një francez, arrestuar në Bullgari më 1 janar pasi kishte tentuar të shkonte në Siri dyshohet për lidhje me Cherif Kouachin, një prej autorëve të atentatit të 7 janarit kundër ”Charlie Hebdo”, njoftoi drejtësia bullgare. Mandat arresti evropian i lëshuar nga Franca kundër Fritz-Joly Joachin ka të bëjë me akuzën për pjesëmarrje në një grup […]...
By Debat24
In Bota
Jan 12th, 2015
0 Comments
767 Views
Shqipëria dhe Kosova pritet të organizojnë brenda muajit mars mbledhjen e dytë të përbashkët mes qeverive. Këtë e njoftoi sot në Tiranë zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës Hashim Thaci. Kjo mbledhje do të analizojë ecurinë e projekteve të përbashkëta dhe do të përcaktojë bashkëpunimin e ardhshëm mes dy vendeve. Në kryeqytetin shqiptar zoti […]...
By Debat24
In Bota
Jan 12th, 2015
0 Comments
524 Views
Uashingtoni pranoi të hënën se bëri gabim që nuk dërgoi një nga zyrtarët më të lartë, për të marrë pjesë në marshimin e solidaritetit në Francë, pas sulmeve terroriste të javës së kaluar. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Josh Earnest nuk e mbrojti më vendimin që Shtetet e Bashkuara të përfaqësoheshin nga ambasadorja amerikane në […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 12th, 2015
0 Comments
718 Views
Kryeministri Rama priti sot në një takim zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë. Takimi u përqendrua në ecurinë e agjendës së përbashkët të projekteve mes dy vendeve dhe përgatitjen për takimin e dytë mes dy qeverive. Kryeministri Rama dhe ministri Thaçi theksuan angazhimin dhe […]...
By Debat24
In Bota
Jan 12th, 2015
0 Comments
802 Views
Shqipëria dha sot një shembull unik të harmonisë fetare në marshimin e madh të solidaritetit botëror kundër terrorizmit dhe intolerancës fetare në Paris. Në kryeqytetin e tronditur nga sulmet terroriste, toleranca jonë fetare, e konkretizuar me praninë e 4 krerëve shqiptarë të besimeve fetare, është vlerësuar me duartrokitjet e qindra mijëra njerëzve që marshuan në she...
'