Dossier | Debat 24

Dossier

By Debat24
In Dossier
Feb 6th, 2015
0 Comments
1400 Views
NDODHI TE TRISHTA DHE GAZMORE NE RADIO TIRANEN E JASHTME Nga Skifter Këlliçi/”Tirana Observer” Në këtë vend pëlqehet ende Stalini!… (1978) Kështu titullohej dokumentari që në mars të vitit 1978 u shfaq në kanalin italian RAI 2. Ishte me të vërtetë e çuditshme, sepse kanalet e RAI-t si dhe kanalet jugosllave, siç kam përmendur në […]...
By Debat24
In Dossier
Jan 25th, 2015
0 Comments
1053 Views
“Kurrë mos u dorëzo”; “Nuk më shqetëson asnjëherë veprimi, por vetëm mosveprimi” dhe “Historinë e shkruajnë fitimtarët”. Këto janë vetëm disa nga frazat e famshme të ish-udhëheqësit të famshëm britanik Uinston Çërçill. Sot bëhen 50 vjet që nga vdekja e këtij burri shteti legjendar, i cili kujtohet për fjalimet e tij, mprehtësinë dhe rolin e […]...
By Debat24
In Dossier
Jan 17th, 2015
0 Comments
2703 Views
Si nisi të përdorej në traditat fetare, pse u quajt droga të pasurve dhe pse promovohej nga Sigmund Freud Kokaina bën pjesë në grupin e drogave të njohura si “stimulantë”. Stimulantët shpejtojnë mesazhet që kalojnë midis trupit dhe trurit. Kokaina nxirret nga gjethet e bimës koka (Erythroxylum coca), që gjendet në Amerikën e Jugut. Ekstrakti i […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 31st, 2014
0 Comments
9889 Views
Viti 2014 ishte i ngarkuar me zhvillime te vrullshme në Shqipëri dhe jo vetëm politike. Një ngjarje e cila do të trondisë opinionin është ajo e vjedhjes në Bankën Qendrore. Nga Armand Mero/VOA VJEDHJA NË BANKËN QENDRORE Më 23 korrik përmes vetëm pak radhëve në faqen e saj online Banka e Shqipërisë njoftoi se dy […]...
By Debat24
In Dossier
Dec 20th, 2014
0 Comments
849 Views
Pas dy viteve relativisht të qeta të Luftës së Dytë Botërore në Serbi, Ushtria e Kuqe vendosi se kishte ardhur koha që Serbia dhe Beogradi të çlirohen. Prej atëherë e deri sot, në Serbi ky moment cilësohet si kontribut në shkatërrimin e perandorisë së të keqes, nazizmit, por është ana e errët për të cilën […]...
By Debat24
In Dossier
Dec 13th, 2014
0 Comments
1447 Views
Rrëfimi i Sabri Pilkatit, ish-shef i kundërzbulimit të Sigurimit të Shtetit dhe ish-kryetar i Bashkisë së Tiranës Nga Drini Pilkati Për shumë vite me radhë pas daljes nga burgu i Spaçit, babai im, Sabri Pilkati ka jetuar në shtëpinë time në katin e parë të një pallati, tek fusha Ali Demi. Kishin ndarë detyrat me […]...
By Debat24
In Dossier
Sep 30th, 2014
0 Comments
937 Views
Nga Lorenc Vangjeli Çfarë e ka mbajtur peng nga e shkuara ish-kryetarin e KQZ-së, Arben Ristani. Jeta plot dritë-hije e juristit të njohur që PS e konsideron shkaktar të prishjes së standardeve zgjedhore, historitë e tij të vjetra me dy presidentë, Sali Berishën e Alfred Moisiun. Marrëdhëniet e vjetra të ish-gjyqtarit Ristani me shtypin dhe […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 22nd, 2014
0 Comments
1735 Views
Prej arrestimit të guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, më 5 shtator 2014, ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar këtë si një hakmarrje të kryeministrit Edi Rama. Ish-kreu demokrat ka përmendur se mëria e Ramës ndaj Fullanit vjen edhe për shkak të gjyqit mes tij (Berishës) dhe Aneta Ramës, mamasë së kreut socialist. “Debat24” […]...
By Debat24
In Dossier
Sep 20th, 2014
0 Comments
738 Views
Papa Françesku, i konsideruar si Papa i të gjithë njerëzve, zhvillon nesër një vizitë në Tiranë me ftesë të peshkopëve dhe autoriteteve civile shqiptare për të shprehur inkurajimin e tij për një vend, që ka vuajtur për një kohë të gjatë nga ideologjitë e së shkuarës. ”Me këtë vizitë të shkurtër, dëshiroj të konfirmoj besimim […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 14th, 2014
0 Comments
1030 Views
Reportazh nga fshati Surrel, dhe shtëpia moderne ku do të jetojë i sapolinduri Zaho, fëmija i çiftit kryeministror Luela Myftari Rrugët që të çojnë drejt Dajtit nuk kanë ndryshuar shumë. Herë pas herë makina bie në ndonjë gropë, por teksa shkojmë edhe më tutje drejt Surrelit kuptojmë se disa gjëra kanë ndryshuar. Jemi nisur për […]...
By Debat24
In Dossier
Sep 12th, 2014
0 Comments
719 Views
Vizita e kryeministrit Edi Rama në Kinë është e treta në rang kryeministror në Kinë pas rënies së komunizmit. Sali Berisha e ka vizituar dy herë Kinën. Vizitën e parë e zhvilloi si President në vitin 1996, ndërsa të dytën si kryeministër në vitin 2009. Por ka qenë Fatos Nano kur në vitin 2005 vizitoi […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 7th, 2014
0 Comments
645 Views
Nga Telnis Skuqi Çifti të trashëgohet!!!! GJIROKASTËR – Gjirokastriti 70-vjeçar, Veledin K., kishte një ëndërr në rininë e tij, por regjimi i atëhershëm komunist nuk e lejoi atë të organizonte dasmën në kalanë e Gjirokastrës. Sipas tij, ligji e ndalon çdo person të organizojë një event familjar në objekte kulturore të kategorisë së parë, por sot […]...
By Debat24
In Dossier
Sep 7th, 2014
0 Comments
686 Views
Ka shkaktuar shumë reagime në rrjetet sociale intervista e Maks Velos në të përditshmen “MAPO”. Më poshtë vijon një pjesë e kësaj interviste, dhënë për gazetarin Alfred Lela. Ju duket se keni padurim ndaj bedenave, miteve, Kanunit, ndërkohë që flisni për vlerat e pazëvendësueshme të trashëgimisë. A mos e keni fjalën për një trashëgimi vetëm […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 1st, 2014
0 Comments
2083 Views
Në rrëfimin e saj për “Debati në Top Channel”, Nexhmije Hoxha flet edhe pë Konferencën e Pezës dhe atë Mukjes. Roland Qafoku:  Janë dy ngjarje të rëndësishme gjatë Luftës së Dytë Botërore, është konferenca e Pezës dhe konferenca e Mukjes. Për të dyja konferencat ka versione të ndryshme, nacionalistët e quajnë tradhëti konferencën e Pezës […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 1st, 2014
0 Comments
1913 Views
Nexhmije Hoxha, në intervistën e saj për “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, foli edhe për vrasjen e Qemal Stafës më 5 maj 1942. Ajo hodhi poshtë mundësinë që dikush të ketë treguar për praninë e Qemal Stafës në shtëpinë ku u vra. Gjithashtu e veja e Enver Hoxhës hodhi poshtë zërat për […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 1st, 2014
0 Comments
1950 Views
Nexhmije Hoxha, e veja e udhëheqësit komunist të Shqipërisë, ka dhënë një intervistë për emisionin “Debati në Channel One”, të gazetarit Roland Qafoku. Më poshtë, pjesa e parë e intervistës, ku ajo flet për Luftën Nacional Çlirimtare. Roland Qafoku: Zonja Hoxha, jo vetëm muajt e fundit, por edhe vitet e fundit është diskutuar shumë për atë […]...
'