Ekonomi | Debat 24

Ekonomi

By Debat24
In Big Slider
Mar 6th, 2015
0 Comments
2024 Views
Elisa Spiropali ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i doganave. Në një mesazh publik, ajo ka shpjeguar edhe arsyet e këtij largimi: “Të dashur kolegë dhe punonjës të Doganës Shqiptare! Ndjehem e lumtur që m’u dha mundësia të njihem dhe punoj me ju. Jam mirënjohëse ndaj secilit prej jush për faktin se në një periudhë tepër […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 24th, 2015
0 Comments
1390 Views
Ministria e Energjisë dhe Industrisë i ka dhënë zgjidhje një prej problemeve më shqetësuese në industrinë minerare duke revokuar plotësisht ose pjesërisht për arsye të mbivendosjeve 20 leje minerare. Në përputhje me objektivat qeverisëse për një menaxhim sa më efektiv të burimeve natyrore, në zbatim të ndryshimeve të fundit në ligjin minerar, me urdhër të […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 21st, 2015
0 Comments
1524 Views
Tashmë të gjithë duhet të kemi kujdes pasi fare lehtë mund të biem pre e mashtrimeve nga produktet ushqimore që konsumojmë. Sektori i Krimit Ekonomik në Fier ka zbuluar se fabrika e qumështit “Lufra” përdorte qumësht pluhur për qumështin që nxirrte në treg duke e shitur atë si qumësht lope. Policia e Fierit ka nisur një procedim […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 17th, 2015
0 Comments
1410 Views
Qendra e njohur tregtare “City Park” ka dalë në shitje. Lajmi bëhet i ditur nga shoqëria përmbarimore “Executores Litium”, e cila njoftoi shitjen e godinës prej 13.645 metra katrorë dhe të truallit përreth. Ankandi do zhvillohet më 4 mars dhe çmimi me të cilin do të nisë është 24.5 milionë euro. Deri më tani dyshohen si arsye, […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 15th, 2015
0 Comments
991 Views
Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit bënë me dije nëpërmjet një njoftimi për mediat se vijon puna për evidentimin dhe vënien para drejtësisë të vjedhësve të energjisë elektrike. Në njoftimin për mediat të Policisë së Shtetit thuhet se “vijon puna e përbashkët e Policisë  së Shtetit dhe OSHEE-së, në të gjithë vendin dhe gjatë kësaj […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 14th, 2015
0 Comments
814 Views
Tre zyrtarë vendorë, mes tyre dy kryetar bashkie, ai i Gramshit, Dritan Bici (PS) dhe i Poliçanit, Adriatik Zotkaj (PS), (ka garuar edhe në siglën e PBDNJ), si dhe kreu i komunës Bërzhitë, Genc Drita i PD janë paditur nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave për akuzën e […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 14th, 2015
0 Comments
684 Views
Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Eno Bozdo në një deklaratë për mediat ditën e shtunë ka dhenë sqarime lidhur me koncesionin e parkimeve në kryeqytet. Sipas Bozdos, Bashkia ka një plan konkret për rregullimin trafikut në kryeqytet, ndërsa shtoi se procesi i përzgjedhjes së firmës fituese do të jetë tërësisht transparent, duke mos favorizuar asnjë […]...
By Debat24
In Ekonomi
Feb 9th, 2015
0 Comments
802 Views
Autoriteti i Konkurrencës bëri të ditur se ka marrë njoftimin e transaksionit të realizuar në bazë të “Kontratës për Shitje Aksionesh” e nënshkruar midis Bankës Credins Sh.a si blerës dhe Sicred Sh.a PLC si shitës për përftimin nga Banka Credins të paketës prej 75% të aksioneve të Shoqërisë Administruese së Fondit të Pensionit SICRED Sh.a […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 8th, 2015
0 Comments
786 Views
Çmimet me të cilat KESH-i po shet energji vazhdojnë të bien me ritme dramatike duke cekur nivele minimale. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se në ankandin e fundit që KESH-i zhvilloi për të shitur energjinë e tepërt në periudhën 8 deri në 28 shkurt, për orare të caktuara çmimi ra deri në 10.75 euro […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 8th, 2015
0 Comments
806 Views
Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, Selim Belortaja ka dhënë dorëheqjen. Këtë akt Belortaja e ka argumentuar me arsye personale, ndërkohë që burime nga dega lokale e LSI-së bëjnë të ditur se ai do të emërohet në një tjetër post dhe pikërisht në atë të zv.ministrit. Vetë Belortaja ka bërë të ditur se […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 8th, 2015
0 Comments
754 Views
Tre hidrocentralet e Kaskadës së Lumit Drin kanë nisur shkarkimin e ujërave të tepërta, në përpjekje për të mbrojtur digat nga dëmtimet e mundëshme. Gjatë paradites së sotme, Hidrocentrali i Vaut të Dejës hapi portën e tunelit të shkarkimit, duke derdhur më shumë se 500 metër kub ujë në sekontë. Për momentin, sipas specialistëve të […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 7th, 2015
0 Comments
944 Views
Administratori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), Ardian Çela sqaroi te shtunen në një një deklaratë për mediat, vendimin e fundit të OSHEE-së që i jep fund padrejtësisë ndaj abonenteve në lidhje me mbifaturimet. “Bëhet fjalë për respektimin e një vendimi të ndërmarrë nga ERE në vitin 2010,por që nuk u zbatua kurrë, deri […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 7th, 2015
0 Comments
626 Views
Gjatë konferencës për shtyp, kryeministri Rama bëri të ditur dhe vendimin më të fundit të OSHEE-së, që korrigjon një padrejtësi për 51 mijë e 500 abonentë me mbifaturim në faturat e energjisë elektrike. Këta mijëra abonentë rezultojnë në sistemet e OSHE me fatura që kanë shkaktuar dëm ekonomik dhe atryre u është faturuar pa iu […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 6th, 2015
0 Comments
791 Views
Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko, u prezantua sot nga kryetari i Kuvendit Ilir Meta. Gent Sejko u zgjodh dje gjatë seancës parlamentare dhe u votua “pro” nga 105 deputetë, 3 votuan kundër dhe 4 të tjerë abstenuam për zgjedhjen e tij në këtë post. Gjatë fjalës së tij si guvernator i Bankës […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 5th, 2015
1 Comment
3906 Views
Gent Sejko vendoset në krye të Bankës së Shqipërisë. Kuvendi votoi mbrëmjen e sotme, pas dekretimit të emrit nga ana e Presidentit Bujar Nishani, Gent Sejkon si Guvernatorin e ri të bankës qendrore. Pas 6 muajsh vakancë të postit të Guvernatorit në BSH, pas largimit të Ardian Fullanit me zbulimin e skandalit të vjedhjes së 713 […]...
By Debat24
In Ekonomi
Feb 5th, 2015
0 Comments
711 Views
Banka e Shqipërisë njoftoi se, kreditimi për bujqësi në fund të muajit nëntor 2014 ishte 6.6 miliardë lekë, apo rreth 47 milionë euro, ose 1.6% e totalit të huasë që bankat kanë dhënë për bizneset. Ekspertet e bujqesise shprehen se, bankat tregtare po bëhen aktive në kreditimin e bujqësisë, duke e pare këtë sektor si […]...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
934 Views
Ministri grek i Financave, Janis Varufakis, në prag të takimit të sotëm me homologun gjerman Wolfgang Schauble deklaroi se beson që Berlini “do të tregojë solidaritet” gjatë zgjidhjes së çështjes së borxhit grek. Gjatë intervistës për një televizion gjerman, në pyetjen se çfarë pret nga BE-ja, Varufakis tha se Greqia vetëm kërkon të mos i […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 5th, 2015
0 Comments
684 Views
Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, për t’i  ardhur në ndihmë fermerëve dhe bizneseve të prekur nga përmbytjet masive në jug të vendit, i ka dërguar një letër zyrtare Bankës së Shqipërisë dhe bankave të nivelit të dytë, për tu kërkuar pezullimin e kësteve të kredive për të dëmtuarit, për një periudhë 1-2 vjeçare. Ministri Panariti […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 5th, 2015
0 Comments
1102 Views
Kuvendi pritet të votojë sot emrin e Genti Sejkos si Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë. Pas një hezitimi paraprak, konsensusi i dhënë nga mazhoranca dhe opozita, pas seancës dëgjimore në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave, pritet të konfirmohet me votën e deputetëve në seancë plenare. Sejko do të zëvendësojë në këtë detyrë Ardian […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 29th, 2015
0 Comments
720 Views
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim dhe miratoi Raportin Tremujor të Politikës Monetare. Pasi u njoh me zhvillimet më të fundit ekonomike e monetare në vend, si dhe në vijim të diskutimeve mbi ecurinë e pritur të tyre, Këshilli Mbikëqyrës vendosi të ulë me 0.25 pikë përqindje normën bazë të interesit, duke […]...
'