Biznes | Debat 24

Biznes

By Debat24
In Big Slider
Mar 6th, 2015
0 Comments
2024 Views
Elisa Spiropali ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i doganave. Në një mesazh publik, ajo ka shpjeguar edhe arsyet e këtij largimi: “Të dashur kolegë dhe punonjës të Doganës Shqiptare! Ndjehem e lumtur që m’u dha mundësia të njihem dhe punoj me ju. Jam mirënjohëse ndaj secilit prej jush për faktin se në një periudhë tepër […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 24th, 2015
0 Comments
1391 Views
Ministria e Energjisë dhe Industrisë i ka dhënë zgjidhje një prej problemeve më shqetësuese në industrinë minerare duke revokuar plotësisht ose pjesërisht për arsye të mbivendosjeve 20 leje minerare. Në përputhje me objektivat qeverisëse për një menaxhim sa më efektiv të burimeve natyrore, në zbatim të ndryshimeve të fundit në ligjin minerar, me urdhër të […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 21st, 2015
0 Comments
1525 Views
Tashmë të gjithë duhet të kemi kujdes pasi fare lehtë mund të biem pre e mashtrimeve nga produktet ushqimore që konsumojmë. Sektori i Krimit Ekonomik në Fier ka zbuluar se fabrika e qumështit “Lufra” përdorte qumësht pluhur për qumështin që nxirrte në treg duke e shitur atë si qumësht lope. Policia e Fierit ka nisur një procedim […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 17th, 2015
0 Comments
1412 Views
Qendra e njohur tregtare “City Park” ka dalë në shitje. Lajmi bëhet i ditur nga shoqëria përmbarimore “Executores Litium”, e cila njoftoi shitjen e godinës prej 13.645 metra katrorë dhe të truallit përreth. Ankandi do zhvillohet më 4 mars dhe çmimi me të cilin do të nisë është 24.5 milionë euro. Deri më tani dyshohen si arsye, […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 15th, 2015
0 Comments
992 Views
Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit bënë me dije nëpërmjet një njoftimi për mediat se vijon puna për evidentimin dhe vënien para drejtësisë të vjedhësve të energjisë elektrike. Në njoftimin për mediat të Policisë së Shtetit thuhet se “vijon puna e përbashkët e Policisë  së Shtetit dhe OSHEE-së, në të gjithë vendin dhe gjatë kësaj […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 14th, 2015
0 Comments
815 Views
Tre zyrtarë vendorë, mes tyre dy kryetar bashkie, ai i Gramshit, Dritan Bici (PS) dhe i Poliçanit, Adriatik Zotkaj (PS), (ka garuar edhe në siglën e PBDNJ), si dhe kreu i komunës Bërzhitë, Genc Drita i PD janë paditur nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave për akuzën e […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 14th, 2015
0 Comments
684 Views
Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Eno Bozdo në një deklaratë për mediat ditën e shtunë ka dhenë sqarime lidhur me koncesionin e parkimeve në kryeqytet. Sipas Bozdos, Bashkia ka një plan konkret për rregullimin trafikut në kryeqytet, ndërsa shtoi se procesi i përzgjedhjes së firmës fituese do të jetë tërësisht transparent, duke mos favorizuar asnjë […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 8th, 2015
0 Comments
787 Views
Çmimet me të cilat KESH-i po shet energji vazhdojnë të bien me ritme dramatike duke cekur nivele minimale. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se në ankandin e fundit që KESH-i zhvilloi për të shitur energjinë e tepërt në periudhën 8 deri në 28 shkurt, për orare të caktuara çmimi ra deri në 10.75 euro […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 8th, 2015
0 Comments
806 Views
Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, Selim Belortaja ka dhënë dorëheqjen. Këtë akt Belortaja e ka argumentuar me arsye personale, ndërkohë që burime nga dega lokale e LSI-së bëjnë të ditur se ai do të emërohet në një tjetër post dhe pikërisht në atë të zv.ministrit. Vetë Belortaja ka bërë të ditur se […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 8th, 2015
0 Comments
755 Views
Tre hidrocentralet e Kaskadës së Lumit Drin kanë nisur shkarkimin e ujërave të tepërta, në përpjekje për të mbrojtur digat nga dëmtimet e mundëshme. Gjatë paradites së sotme, Hidrocentrali i Vaut të Dejës hapi portën e tunelit të shkarkimit, duke derdhur më shumë se 500 metër kub ujë në sekontë. Për momentin, sipas specialistëve të […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 7th, 2015
0 Comments
945 Views
Administratori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), Ardian Çela sqaroi te shtunen në një një deklaratë për mediat, vendimin e fundit të OSHEE-së që i jep fund padrejtësisë ndaj abonenteve në lidhje me mbifaturimet. “Bëhet fjalë për respektimin e një vendimi të ndërmarrë nga ERE në vitin 2010,por që nuk u zbatua kurrë, deri […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 7th, 2015
0 Comments
626 Views
Gjatë konferencës për shtyp, kryeministri Rama bëri të ditur dhe vendimin më të fundit të OSHEE-së, që korrigjon një padrejtësi për 51 mijë e 500 abonentë me mbifaturim në faturat e energjisë elektrike. Këta mijëra abonentë rezultojnë në sistemet e OSHE me fatura që kanë shkaktuar dëm ekonomik dhe atryre u është faturuar pa iu […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 5th, 2015
0 Comments
685 Views
Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, për t’i  ardhur në ndihmë fermerëve dhe bizneseve të prekur nga përmbytjet masive në jug të vendit, i ka dërguar një letër zyrtare Bankës së Shqipërisë dhe bankave të nivelit të dytë, për tu kërkuar pezullimin e kësteve të kredive për të dëmtuarit, për një periudhë 1-2 vjeçare. Ministri Panariti […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 28th, 2015
0 Comments
712 Views
Keida Kostreci/VOA Liria ekonomike në Shqipëri ka pësuar rënie në krahasim me një vit më parë. Në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, botuar nga Fondacioni Heritage në bashkëpunim me gazetën Wall Street Journal, thuhet se rënia për Shqipërinë i atribuohet dobësimit të lirisë në biznes, asaj fiskale dhe në investime. Por […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 26th, 2015
0 Comments
1037 Views
Me çmimin e naftës dhe protestën e opozitës nisi këtë të hënë emisioni “Shqip” me Rudina Xhungën, ku përballë ishte Kryeministri Edi Rama. Kryeministri deklaroi se çmimi i naftës është ulur dhe akuzoi opozitën se po gënjen qytetarët kur krahason çmimin me vendet e rajonit duke e shpjeguar këtë me taksat dhe mënyrën si aplikohen ato. […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 22nd, 2015
0 Comments
698 Views
Të paktën 61 pika të tregtimit të karburantit me pakicë janë gjobitur nga Inspektoriati Qendror Teknik pasi u shesin konsumatorëve naftë jashtë standardeve të cilësisë apo për shkak të mungesës së dokumentacionit tekniko-ligjor. IQT ka publikuar listën e këtyre subjekteve dhe vlerën përkatëse të gjobës, e cila varion në masën më ekstreme nga 2 000 […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 22nd, 2015
0 Comments
711 Views
Kryeministri Edi Rama deklaroi sot përmes rrjeteve sociale se qëllimi i vetëm i opozitës është që të mashtrojë qytetarët. Lidhur me akuzat e Partisë Demokratike për çmimin e naftës, Rama sqaroi se në vitin 2013, çmimi i naftës ishte 195 lekë/litër, ndërkohë që sot është 160 lekë/litër. Kreu i qeverisë u shpreh se akuzat e opozitës bien mbi […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 20th, 2015
0 Comments
650 Views
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike nuk ka kërkuar në asnjë moment dorëzimin e librezave të energjisë nga deputetët dhe në këtë pikë është abuzuar. Kështu shprehet nga Shkodra administratori i përgjithshëm i OSHEE, Adrian Çela. “S’kemi kërkuar librezat e deputetëve. Ata kanë imunitet, por ata janë si çdo qytetar tjetër dhe duhet të paguajnë […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 19th, 2015
0 Comments
741 Views
Çmimi i lartë i karburanteve në Shqipëri vjen si pasojë e një sjellje të kordinuar të kompanive, të cilat kanë krijuar oligopol.Duke marrë shkas nga situatë e krijuar tashmë, ky treg është nën hetimin e Autoritetit të Konkurencës. Lindita Lati, kryetare e këtij institucioni deklaroi se në vend operojnë pak firma të karburanteve dhe kjo […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 17th, 2015
0 Comments
646 Views
Deputeti i Partisë Socialiste, njëherësh kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe kërkoi ndryshimin e ligjit dhe udhëzimit për karburantet. Nëpërmjet një postimi në Facebook,  Braçe thotë se “tregu nuk është as i lirë dhe as konkurrues” dhe karakterizohet nga “norma fitimi të larta, cilësi e dobët dhe çmime eksesive”. “Qeveria të rrisë ...
'