Biznes | Debat 24 | Page 2

Biznes

By Debat24
In Biznes
Jan 16th, 2015
0 Comments
606 Views
Çmimi i naftës ka rënë me shpejtësi të madhe brenda gjashtë muajve të fundit – fundi i kësaj tendence nuk shihet. Çmimi për një fuçi (159 liter) të llojit amerikan WTI të martën (13.01.2015) ra madje për pak kohë nën 45 dollarë. Ulja nga OPEC-u e sasisë së naftës, që nxirret, do të mund ta […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 14th, 2015
0 Comments
648 Views
Në prokurori janë 100 milionë dollarë dosje evazioni dhe do të vazhdohet përsëri të dërgohen dosje të tilla të bizneseve. Kështu ka deklaruar Drejtoresha e Tatimeve Briseida Shehaj në studion e “Ekopolitikë”  në RTV “Ora News”, me gazetaren Aurora Sulce. “Sot në Prokurorinë e Shqipërisë  janë 100 milionë dollarë dosje evazioni nga nëntori 2013- deri nëntor ...
By Debat24
In Big Slider
Jan 13th, 2015
0 Comments
606 Views
Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje prokurorisë të hetojë kompanitë për mashtrime dhe mosderdhje të kontributeve financiare për pensionet e punonjësve. Gjatë një konference për mediat paraditen e sotme nga Kryeministria, Rama paralajmëroi se nga java e ardhshme do të nisin aksionet për t’i dhënë fund punës në të zezë. Ai u bëri thirrje të gjithë […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 10th, 2015
0 Comments
572 Views
Instituti i Statistikave njoftoi sot se aktiviteti ekonomik i vendit është rritur me 3.3 përqind gjatë tremujorit të tretë të vitit 2014. Sipas drejtorit të INSTAT, Gjergj Filipi, kontributin kryesor në këtë rritje e kanë dhënë degët e ekonomisë si Tregti, Hotele dhe Restorante, Shërbimet e tjera, apo dhe Ndërtimi, ndërkohë që Transporti shënoi një […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 6th, 2015
0 Comments
710 Views
Nga Edi Rama Të paguash energjinë sot do të thotë të investosh për nesër! Për veten dhe për vendin. Kush nuk ka lidhur ende marrëveshje, të mos e humbasë ofertën lehtësuese deri në 28 shkurt. E pamë të gjithë se si moti i rënduar i fundvitit nxorri në dukje edhe njëherë, kudo nëpër Shqipëri, gjendjen […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 6th, 2015
0 Comments
661 Views
Nga Arben Malaj Rritja ekonomike, reduktimi i papunesise dhe lufta kunder varferise gjate vititi 2015 kerkojne te hiqen te gjitha barrierat qe pengojne zhvillimin e vendit i cila nuk vjen kryesisht nga buxheti, por pengohet nga politika apo vendime te gabuara te gabuara te qeverise. Pak komente per vendimin e “heqjes ” se moratoriumit mbi […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 3rd, 2015
0 Comments
492 Views
Larg vëmendjes së medias, pa kostum e gravatë e ka nisur ditën e parë të punës për këtë vit kryeministri Rama. Jo nga Tirana por nga qyteti bregdetar i Durrësit, ku ka inpsektuar punimet në Sheshin “Liria”. I njohur për kujdesin që ka për investimet publike, ai ka preferuar të kthehet sërisht për të parë një […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 31st, 2014
0 Comments
647 Views
Bordi Drejtues i Dhomës Kombëtare të Prodhuesve të Veshjeve dhe Këpucëve shprehu falenderimin për angazhimin e Qeverisë “Rama” për zgjidhjen përfundimtare të problemit të taksës së transportit për eksportet shqiptare drejt Italisë, e pazgjidhur prej më shumë se 60 vjetësh. “Angazhimi i Qeverisë Shqiptare për të negociiuar dhe arritur zgjidhjen e duhur, në mirëkuptim me...
By Debat24
In Big Slider
Dec 28th, 2014
0 Comments
1105 Views
Gjatë një vizite në qytetin e Vlorës, kryeministri Edi Rama lajmëroi nisjen e një aksioni të ri kundër punësimit në të zezë. Rama foli për një skemë të re pensionesh, reformë në shëndetësi dhe arsim, si dhe për zbatimin e reformës territoriale. “Reforma e pensioneve, që nuk prek pensionistët aktualë, është shumë e rëndësishme për […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 26th, 2014
0 Comments
628 Views
Enti Rregullator i Energjisë publikoi vendimin që unifikon çmimin e energjisë elektrike për konsumatorët familjarë, duke hequr fashën mbrojtëse prej 300 kW/orë. “Vendimi i Entit Rregullator përcakton që çmimi i konsumatorit familjar, duke filluar nga 1 janari i vitit 2015 do të jetë 9.5 lekë për kilovat”, njoftoi kreu i ERE-s, Petrit Ahmeti. Por krahas […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 25th, 2014
0 Comments
599 Views
Enti Rregullator i Energjisë pritet të zyrtarizojë nesër çmimin e ri të energjisë elektrike që konsumatorët do të paguajnë nga 1 janari i vitit të ardhshëm. Zyrtarisht Enti ka qenë hermetik, pasi sipas ligjit nuk mund të lëshojë asnjë informacion para shpalljes së vendimit, por “Top Channel” njoftoi se ka arritur të mësojë nga burime […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 22nd, 2014
0 Comments
556 Views
Kryeministri Edi Rama u shpreh se qeveria e tij ka vendosur një marrëdhënie të re me sipërmarrjen. Ai foli gjatë një ceremonie për ndarjen e çmimeve, të organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes....
By Debat24
In Biznes
Dec 20th, 2014
0 Comments
571 Views
Kryeministri Edi Rama vizitoi në rrethin e Korçës dy sipërmarrje të industrisë së përpunimit të mishit, të mbështetura me financime nga Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural. Fillimisht, Kryeministri vizitoi një fabrikë bashkëkohore të përpunimit të mishit në Bulgarec. Kjo sipërmarrje është mbështetur nga Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural dhe përmes subvencio...
By Debat24
In Biznes
Dec 19th, 2014
0 Comments
747 Views
Kryeministri Edi Rama ka publikuar listën e kategorive që do të përfitojnë shpërblim me rastin e festive të fundvitit. Qeveria duket se është treguar disi e shtrënguar me shpërblimet, duke përzgjedhur kategori të caktuara. Por në tabelën e shpërblimeve të publikuar nga kryeministri Rama bie në sy se ai përdor lekët e vjetër. Një zgjedhje […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 17th, 2014
0 Comments
519 Views
Nënshkruhet në Beograd marrëveshja dypalëshe mes Shqipërisë dhe Serbisë mbi njohjen e ndërsjellët të lejeve të drejtimit. Marrëveshja u nënshkrua nga ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojša Stefanoviç dhe Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto. Marrëveshja e nënshkruar gjatë punimeve të Samitit të III-të të krerëve të Kinës dhe Euro...
By Debat24
In Biznes
Dec 16th, 2014
0 Comments
544 Views
Në takimin e krerëve të shteteve nga Europa Qendrore, Lindore e Ballkani në Beograd është ftuar kryeministri kinez, Keqiang. Ai vjen me një delegacion ekonomik. Por nga projektet prestigjioze përfiton kryesisht Kina Money never sleeps – paraja nuk fle kurrë, ose së paku nuk duhet të flejë. Sepse vetëm në lëvizje ajo mund të prodhojë […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 15th, 2014
0 Comments
1200 Views
Makinat me timon në krah të kundërt (të djathtë), do të dalin jashtë qarkullimit. Më ndryshimet e fundit në Kodin Rrugor, pritet që në vitin 2015 ky nen të zbatohet, dhe drejtuesit me të tillë model kanë vetëm 1 vit kohë të bëjnë ndryshimet teknike, ose të mos përdorin më makinën e tyre. Në nenin […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 14th, 2014
0 Comments
595 Views
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, mori pjesë në inaugurimin e CCP ( Call Center Paskuqan) ku janë punësuar 100 të rinj të moshës (18-35 vjeç) dhe shumë shpejt numri i të punësuarve pritet të arrijë në 500. Kryetari i Kuvendit, Meta, u shoqërua nga zv/ministrja e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Gentjana (Mara) Sula, Drejtori i […]...
By B C
In Biznes
Dec 13th, 2014
0 Comments
1509 Views
Epoka e “etjes” për banesa ka përfunduar. Pas një përpëlitje disavjeçare të sektorit të zhvilluar spontanisht e me nxitim, ndërtuesit e kanë të qartë të ardhmen e tyre. Duhet të orientohen në bujqësi e agropërpunim, pa hequr dorë nga ndërtimet e pakta, por cilësore, për banim. Ku do të orientohet një biznes, cili qarkullon rreth […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 11th, 2014
0 Comments
517 Views
Rreth 10 për qind e bizneseve në Shqipëri janë në borxh tek Tatimet. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se numri i ndërmarrjeve që nuk kanë shlyer taksat shënoi këtë vit rritjen më të fortë që nga 2009-a. “Si administratë tatimore kemi një tendencë rritje, pasi pjesa e administrimit fiskal drejt menaxhimit dhe mbledhjes së […]...
'