Biznes | Debat 24 | Page 3

Biznes

By Debat24
In Big Slider
Dec 11th, 2014
0 Comments
514 Views
Kryeministri Edi Rama ka komentuar shifrat e publikuar një ditë më parë nga INSTAT lidhur me punësimin, duke deklaruar se këto shifra janë lehtësisht të verifikueshme dhe të lexueshme dhe tregojnë për një rritje reale të numrit të të punësuarve si rezultat i reformave të ndërmarra nga qeveria për stimulimin e sektorëve vendas të prodhimit […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 10th, 2014
0 Comments
624 Views
Qeveria shqiptare ka treguar për herë të parë sa është çmimi  i ri i energjisë elektrike që  i ka  propozuar Entit Regullator të Energjisë me heqjen e fashës mbrojtëse prej 300 kWh. Për mikrofonin e Televizionit Klan, zv.Ministri i Energjisë Ilir Bejtja tha se qeveria kërkon që çmimi i ri nuk duhet më i lartë se […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 7th, 2014
0 Comments
595 Views
Të paktën 234 punonjës të Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike janë shkarkuar nga detyra për shkak të mospagimit të energjisë elektrike. Administratori i ri i OSHEE-së, Ardian Çela bëri të ditur se punonjësit janë shkarkuar nga detyra pasi rezultojnë debitorë prej shumë vitesh vitesh. Çela theksoi se operacioni kundër vjedhjes së energjisë vazhdon në të [&...
By Debat24
In Biznes
Dec 6th, 2014
0 Comments
559 Views
I ftuar në Revistën Televizive të Mbrëmjes në “Top Channel”, Luan Bregasi, Presidenti i ‘Business Albania’, ka komentuar deklarimet e qeverisë për arrestimin e sipërmarrësve në rastet kur nuk paguajnë taksat apo kontributet e punonjësve. Gjithashtu Bregasi foli edhe për marrëdhëniet e biznesit me qeverinë dhe për pritshmëritë në 2015-ën. Pandi Gjata: Fjalën...
By Debat24
In Big Slider
Dec 5th, 2014
0 Comments
629 Views
Enti Rregullator i Energjisë do të vendosë për çmimin e ri të energjisë brenda muajit dhjetor, ndërkohë që ka dëgjuar propozimet e OSHEE-së, OST-së dhe KESH-it për ndryshimin e tarifave. OSHEE propozon një tarifë prej 12.03 leke/kwh për vitin 2015, duke bërë që çmimi për konsumatorët të rritet me 5 lekë. Sipas tyre, ky është […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 5th, 2014
0 Comments
739 Views
Rradhë njerësish aspak normale janë vërejtur në zyrat e Kujdesit për Klientin të OSHEE në Tiranë. Njerëz që kanë zënë rradhën që në orën 04:00 të mëngjesit për të paguar energjinë, ose për të lidhur kontratat e reja, revoltohen sepse nuk kanë arritur të hyjnë brenda. Edhe pse është punuar me të gjithë sportelet, fluksi […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 5th, 2014
0 Comments
580 Views
Zbulohet tabela përfundimtare e çmimeve të kërkuara për konsumatorin familjar dhe biznesin. Mbi bazën e këtyre çmimeve, Enti Rregullator i Energjisë (ERE) po zhvillon sot një seancë dëgjimore, me palët e interesit, mbi aplikimet e tre operatorëve energjetikë për tarifat e reja të energjisë elektrike për vitin e ardhshëm. ERE mësohet se ka bërë gati […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 4th, 2014
0 Comments
523 Views
Pas rritjes së çmimit të vezëve në treg me pothuajse 6 lekë më shumë, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka zhvilluar një takim me prodhuesit e vezëve. Një takim që duket se është nxitur edhe nga shqetësimi i kryeministrit për situatën e krijuar, pas ankesave të qytetarëve. Ai e mohoi se në treg ka rritje […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 3rd, 2014
0 Comments
499 Views
Agjencia Federale Ruse Mbikqyrjes Veterinare dhe Fitosanitare ka vendosur të ndalojë importimin e perimeve nga Shqipëria duke filluar nga data 8 dhjetor. Këtë e konfirmoi kreu i saj, Sergej Dankvert. “Shqipëria është përdorur si vend i rremë origjine për importimin e mallrave të Bashkimit Europian përmes Bjellorusisë dhe Kazakistanit”, deklaroi Dankvert. Sipas tij, ven...
By Debat24
In Big Slider
Dec 2nd, 2014
0 Comments
620 Views
Kryeministri Edi Rama publikoi pak minuta më parë një skemë për pagimin e borxheve të konsumatorëve familjarë ndaj Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. Sipas kryeministrit, do të ketë një skemë të favorshme për debitorët, por kjo nuk është një falje. “Skema nuk ka lidhje me politikën e vjetër të faljeve”, tha Rama. Sipas tij, […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 2nd, 2014
0 Comments
533 Views
Më 5 dhjetor, Enti Rregullator do të vendosë për çmimin e energjisë elektrike. Enti Rregullator i Energjisë njoftoi se do të mblidhet ditën e premte, për të organizuar një seancë zyrtare publike dëgjimore ku do të diskutohet në lidhje me aplikimet e tre kompanive të sistemit të energjisë elektrike për rishikim të tarifave të çmimit […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 2nd, 2014
0 Comments
561 Views
Pas atyre që vjedhin energjinë apo ndërtojnë pa leje, në burg do të përfundojnë edhe të gjithë ata që punënojnë në të zezë. Kryeministri Edi Rama paralajmëroi prangat për punëdhësit dhe punëmarrësit që nuk regjistrohen tek Sigurimet Shoqërore. Shefi i qeverisë për këtë paralajmëroi ndryshimin e ligjit që sipas tij duhet t’i japë fund skllavërisë. […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 2nd, 2014
0 Comments
524 Views
Menjëherë pas deklaratës së kreut të PD-së Lulzim Bashës, i cili kërkoi faljen e kamatëvonesave për debitorët e energjisë, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. Duke ironizuar kërkesën e kreut të demokratëve, Rama theksoi se është faji i opozitës së sotme që sot qytetarët janë në këtë gjendje. Sipas kreut të qeverisë, për 8 vjet me […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 2nd, 2014
0 Comments
543 Views
Bizneset që kapen në shkelje të përsëritura për mosregjistrim punonjësish dhe që nuk përdorin apo instalojnë kasat fiskale do të ndiqen penalisht. Me propozim të Qeverisë, Komisioni i Ekonomisë dhe Financave ndryshoi ligjin për procedurat tatimore. “Dikush që e bën për herë të tretë, të katërt, të pestë, natyrshëm që kemi të bëjmë me raste që […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 2nd, 2014
0 Comments
475 Views
“Nëse ne nuk e mbyllim me vjedhjen e energjisë, e kemi të pamundur të shikojmë më tutje, për zhvillimin real dhe të qëndrueshëm të vendit.” Ky ishte apeli i Kryeministrit Edi Rama në “Forumin qytetar”, një bashkëbisedim me qytetarë të Fierit për reformat e Qeverisë, me fokus aksionin kundër përfitimit të paligjshëm të energjisë. Vjedhjen […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 1st, 2014
0 Comments
1396 Views
Arben Seferaj është larguar nga detyra e administratorit të Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. Këshilli Mbikëqyrës i OSHEE njoftoi se pranoi dorëheqjen e Seferajt. Në vend të tij u emërua Adrian Çela. Deri më tani ai ka mbajtur detyrën e kreut të Inspektoriatit Qendror Teknik....
By Debat24
In Biznes
Dec 1st, 2014
0 Comments
518 Views
Ministria e Energjisë dhe Industrisë (MEI) siguroi se vendimmarrjet, pjesë e reformës në sektorin energjitik janë konsultuar me grupet e interesit dhe synojnë rritjen e likuiditetit duke bërë të mundur, shlyerjen e borxheve të prapambetura ndaj prodhuesve privatë. “Qeveria është angazhuar seriozisht për të nisur menjëherë shlyerjen e këtyre borxheve të prapambetura dhe...
By Debat24
In Biznes
Dec 1st, 2014
0 Comments
545 Views
Administratori i Albpetrolit, Endri Puka ka theksuar se nafta dhe gazi do të kthehen në industrinë kryesore në Shqipëri: “Në vitet në vijim, prodhimi kombëtar mendohet të arrijë 40-50.000 fuçi në ditë, duke e kthyer industrinë e naftës dhe gazit në industrinë kryesore në vend. Ky është një shans i shkëlqyer, por të cilin duhet […]...
By Debat24
In Biznes
Nov 30th, 2014
0 Comments
564 Views
Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, deklaroi sot në Kongresin e 5 të Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, se vitin e ardhshëm do të nisin diskutimet për rritjen e pagës minimale në vend. Ai kërkoi mbështetjen e sindikatave për këtë çështje, ashtu si në rastin e reformës e pensioneve. “Ashtu siç bashkëpunuam për […]...
By Debat24
In Biznes
Nov 29th, 2014
0 Comments
627 Views
Kryeministri Edi Rama i rikthehet temës së vjedhjes së energjisë elektrike, duke theksuar se abuzuesit fshihen pas fashës 300 kilovatorë, që deri më sot paguhet me 7.7 lekë. Kështu në kuadër të aksionit kundër abuzimit Kryeministri, Edi Rama ka argumentuar që në krye të herës se pjesa më e madhe e personave që vjedhin energji […]...
'