Biznes | Debat 24 | Page 8

Biznes

By Debat24
In Biznes
Sep 3rd, 2014
0 Comments
542 Views
Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri deklaroi se Banka Botërore ka aprovuar një paketë financiare për reformimin e sistemit të energjisë elektrike, por reformat nuk do të prekin çmimin e energjisë për konsumatorët familjarë dhe shtresat në nevojë. “Çështja e çmimit të energjisë është një çështje e Entit Rregullator të Energjisë, por ne si qeveri [&helli...
By Debat24
In Biznes
Aug 31st, 2014
0 Comments
1088 Views
Agjencia Kombetare e Bregdetit për herë të parë prezanton për një grup gazetarësh dhe drejtuesish të agjencive turistike botërore, idetë për hapjen e ishullit të Sazanit për turizmin ekologjik dhe historik. Me një plan të mirëstudiuar dhe një ekip të mirëtrajnuar ishulli i Sazanit mund të kthehet në një aset të rëndësishëm turistik për Jugun […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 29th, 2014
0 Comments
638 Views
Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave deklaroi se ka vijuar punën për rakordimin e subjekteve deklarues në të gjitha institucionet publike, në nivel qëndror dhe lokal. “Pas përfundimit të këtij procesi, përsëri vijojnë të konstatohen shkelje nga ana e subjekteve deklarues. Fatkeqësisht, si rezultat i keqmenaxhim...
By Debat24
In Biznes
Aug 27th, 2014
0 Comments
587 Views
Gjykata e Tiranës vendos sekuestro konservative mbi të gjitha llogaritë bankare dhe pronat e shoqërisë “ARMO Sh.A.”, deri në vlerën e 34 milionë dollarëve. Më datë 26 gusht, gjyqtarja Enkeljeda Metalija ka vendosur të pranojë kërkesën e depozituar nga kompania shtetërore “Albpetrol Sh.A.”, që kishte kërkuar marrjen e kësaj mase, pasi shoqëria “ARMO” prej vitit 2007 der...
By Debat24
In Big Slider
Aug 27th, 2014
0 Comments
1700 Views
Shoqëria “Abissnet”, e vendosur në qendër të akuzave ndaj deputetit Koço Kokëdhima për përfitime nga fondet publike, është e licencuar, ndër të tjera, për kryerjen e shërbimeve të internetit, email, webhosting dhe videokonferencave. Sipas Qendrës Kombëtare të Regjistrimit, “Abissnet” zotërohet 100 % nga “2K Group”, një tjetër kompani e Koço Kokëdhimës. “Abissnet” u the...
By Debat24
In Biznes
Aug 27th, 2014
0 Comments
665 Views
Shoqëria “Abissnet” sh.a ka denoncuar akuzat e ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili dje ka deklaruar se kjo kompani është e favorizuar në mënyrë të njëanshme nga mazhoranca për tenderat e fituara. Përmes rrjetit social “Facebook” Berisha ka shkruar se “kompania e sivllaut Koço, Abissnet, ka marrë ekskluzivitetin, me urdhër të Ramës, për furniz...
By Debat24
In Big Slider
Aug 25th, 2014
0 Comments
1215 Views
Pushtetarët lokalë janë ndoshta njerëzit më me fat në Shqipëri. Ata janë jashtë vëmendjes së opinionit publik dhe medieve. Pushteti i tyre është pashallëk dhe veprimet e tyre abuzive me detyrën thuajse nuk dalin kurrë në dritë. Por, duke mos qenë në gjendje të vërtetohen këto abuzimeve, deklarata e pasurisë është një mënyrë për të […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 25th, 2014
0 Comments
552 Views
Drejtori i Përgjthshëm i ALUIZNI-t, Artan Lame, këshilltari i Kryeministrit, Artan Shkreli dhe Drejtoresha e Planifikimit të Territorit, Adelina Greca, kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp, ku edklaruan se pezullimi i lejeve të ndërtimit është një masë për të ndalur shkatërrimin e territorit. Drejtori i ALUIZNI-it, Artan Lame, deklaroi se vendimi për [&h...
By Debat24
In Big Slider
Aug 22nd, 2014
0 Comments
696 Views
Ndryshon drejtimi te Posta Shqiptare, ndonëse shoqëria mbetet nën drejtimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Ardit Çela mësohet se ka dhënë dorëheqjen nga detyra që mbante prej më pak se një viti për t’u zëvendësuar nga Majlind Lazimi, i cili mbante postin e zëvendësministrit të Integrimit. Ende nuk dihen arsyet e këtij ndërrimi në drejtimin […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 22nd, 2014
0 Comments
708 Views
Kryeministri Edi Rama ka mbledhur Këshillin Kombëtar të Territorit, ku pritet të vendoset bllokimi i vendimmarrjes për disa njësi të pushtetit vendor. Në këtë mënyrë, qeveria synon të frenojë dhënien e lejeve të tjera të ndërtimit, në ato bashki e komuna, që sipas shefit të ekzekutivit, vlerësohen si përgjegjëse për shkatërrimin e burimeve strategjike të […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 21st, 2014
0 Comments
564 Views
Tashmë s’do të jetë e nevojshme që kur të udhëtoni nëpër Ballkan, të përdorni numra celularë të kompanive të këtyre vendeve apo të kurseheni në telefonatat dhe mesazhet tuaja. Vendet e Ballkanit kanë rënë dakord që të heqin tarifat “roaming”. Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Serbia, Kroacia, Bullgaria dhe Bosnje – Hercegovina arritën një marrëveshje si përgjigje [&h...
By Debat24
In Big Slider
Aug 20th, 2014
0 Comments
6243 Views
Debati politik ka vënë në qendër të tij gjatë ditëve të fundit një projekt gjigand që pritet të ndërtohet pranë digës së Liqenit Artificial të Tiranës. Projekti parashikon ndërtimin e 5 stukturave për banim dhe shërbime, nga 1 deri 17 kate. Krahas kësaj do të jenë edhe 3 kate parkim dhe shërbime nëntokë në rrugën […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 20th, 2014
0 Comments
599 Views
Ministria e Energjisë dhe Industrisë revokoi sot lejen minerare për subjektin “Alba-Co”, pas aksidentit të djeshëm në minierën e Fushë Lopës, Martanesh, ku humbën jetën dy minatorë. Në vijim të njoftimeve të ditës së djeshme, Ministria e Energjisë dhe Industrisë informon se “ditën e djeshme, rreth orës 09:30, në subjektin minerar  “ALBA – CO” shpk, […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 20th, 2014
0 Comments
443 Views
Tregtarë, të cilët kryejnë aktivitetin në tregun e ish- Uzinës “Dinamo”, nuk janë lejuar të hyjnë në mjediset e tyre prej orëve të para të mëngjesit të sotëm. Ata nuk janë lejuar të fusin furgonat me mallra apo karroca brenda në ambientet e tregut tek ish-uzina “Dinamo”. Ata shprehen të irrituar nga veprimet e policisë, […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 19th, 2014
0 Comments
521 Views
Kur Manfred Gärtner, profesor për ekonominë në Universitetin e St. Gallenit në Zvicër flet për Standard & Poor ‘s (S & P), ai nuk thotë asnjë fjalë të mirë për këtë agjenci vlerësimi. S & P nuk është në gjendje për asnjë dialog konstruktiv, nuk kupton koncepte elementare ekonomike dhe përhap “gënjeshtra”. Moritz Krämer-in, shefin […...
By Debat24
In Biznes
Aug 19th, 2014
0 Comments
500 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani përmes një mesazhi ngushëllimi, shprehu pikëllimin për ngjarjen e rëndë të ndodhur sot në Minierën e Fushë Lopës, në Martanesh, ku humbën jetën dy minatorë. Në mesazhin e tij, Presidenti i kërkon autoriteteve që të punojnë për rritjen e sigurisë fizike në miniera.“Jam i pikëlluar për ngjarjen e rëndë të […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 17th, 2014
0 Comments
2755 Views
Në kulmin e debatit edhe politik lidhur me skandalin e Sarandës, ku sekretari i një deputeti premtonte punësim në këmbim të seksit me minorene, qeveria ka vendosur të ndërhyjë. Këtë herë, opinionit publik i janë servirur, në një ditë pushimi, disa vende pune në administratën publike. Drejtoresha e Departamentit të Administratës Publike, Albana Koçiu, ka […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 16th, 2014
0 Comments
497 Views
Partia Demokratike ka ripërsëritur mungesën e plotë të transparencës së qeveriasë shqiptare në lidhje me CEZ, duke e akuzuar atë se hoqi dorë nga arbitrazhi me CEZ, ku sipas të gjithë rrethanave dhe fakteve, ky konflikt ishte potencialisht i fitueshëm nga shteti ynë, cka do të thotë se ne mund të merrnim 3 miliard dollarë […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 15th, 2014
0 Comments
550 Views
Kryeministri Edi Rama ka njoftuar sot në muajin shtator do të zhvillohet një konkurs ndërkombëtar për rehabilitimin e bregut të Himarës dhe të fshatrave të saj. Rama e ka postuar njoftimin në “Facebook”, duke konkretizuar tashmë atë që deklaroi në Vlorë një javë më parë, ditën e prezantimit të projektit të vijës bregdetare të Vlorës. […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 15th, 2014
0 Comments
513 Views
Banka e Shqipërisë ka prezantuar raportin vjetor të mbikqyrjes për vitin 2013. Sistemi bankar gjatë vitit të kaluar ka qenë i stabilizuar, edhe pse efektet negative të krizës globale ndikuan në ekonominë shqiptare, çka u reflektua tek sipërmarrja. Ndërkohë, frika e moskthimit të kredive, i bëri më të kujdesshme bankat tregtare. Banka e Shqipërisë publikoi raportin [&he...
'