Financë | Debat 24

Financë

By Debat24
In Ekonomi
Feb 9th, 2015
0 Comments
804 Views
Autoriteti i Konkurrencës bëri të ditur se ka marrë njoftimin e transaksionit të realizuar në bazë të “Kontratës për Shitje Aksionesh” e nënshkruar midis Bankës Credins Sh.a si blerës dhe Sicred Sh.a PLC si shitës për përftimin nga Banka Credins të paketës prej 75% të aksioneve të Shoqërisë Administruese së Fondit të Pensionit SICRED Sh.a […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 6th, 2015
0 Comments
792 Views
Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko, u prezantua sot nga kryetari i Kuvendit Ilir Meta. Gent Sejko u zgjodh dje gjatë seancës parlamentare dhe u votua “pro” nga 105 deputetë, 3 votuan kundër dhe 4 të tjerë abstenuam për zgjedhjen e tij në këtë post. Gjatë fjalës së tij si guvernator i Bankës […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 5th, 2015
1 Comment
3909 Views
Gent Sejko vendoset në krye të Bankës së Shqipërisë. Kuvendi votoi mbrëmjen e sotme, pas dekretimit të emrit nga ana e Presidentit Bujar Nishani, Gent Sejkon si Guvernatorin e ri të bankës qendrore. Pas 6 muajsh vakancë të postit të Guvernatorit në BSH, pas largimit të Ardian Fullanit me zbulimin e skandalit të vjedhjes së 713 […]...
By Debat24
In Ekonomi
Feb 5th, 2015
0 Comments
714 Views
Banka e Shqipërisë njoftoi se, kreditimi për bujqësi në fund të muajit nëntor 2014 ishte 6.6 miliardë lekë, apo rreth 47 milionë euro, ose 1.6% e totalit të huasë që bankat kanë dhënë për bizneset. Ekspertet e bujqesise shprehen se, bankat tregtare po bëhen aktive në kreditimin e bujqësisë, duke e pare këtë sektor si […]...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
935 Views
Ministri grek i Financave, Janis Varufakis, në prag të takimit të sotëm me homologun gjerman Wolfgang Schauble deklaroi se beson që Berlini “do të tregojë solidaritet” gjatë zgjidhjes së çështjes së borxhit grek. Gjatë intervistës për një televizion gjerman, në pyetjen se çfarë pret nga BE-ja, Varufakis tha se Greqia vetëm kërkon të mos i […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 5th, 2015
0 Comments
1104 Views
Kuvendi pritet të votojë sot emrin e Genti Sejkos si Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë. Pas një hezitimi paraprak, konsensusi i dhënë nga mazhoranca dhe opozita, pas seancës dëgjimore në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave, pritet të konfirmohet me votën e deputetëve në seancë plenare. Sejko do të zëvendësojë në këtë detyrë Ardian […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 29th, 2015
0 Comments
722 Views
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim dhe miratoi Raportin Tremujor të Politikës Monetare. Pasi u njoh me zhvillimet më të fundit ekonomike e monetare në vend, si dhe në vijim të diskutimeve mbi ecurinë e pritur të tyre, Këshilli Mbikëqyrës vendosi të ulë me 0.25 pikë përqindje normën bazë të interesit, duke […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 28th, 2015
0 Comments
851 Views
Banka Qendrore ka eleminuar krejtësisht veprimet me cash në sportelet e saj të bonove të thesarit duke filluar nga data 19 janar 2015 pasi ka kryer një sërë ndryshimesh për individët që investojnë paratë në bono thesari. Në një njoftim për shtyp Banka e shqipërisë njofton se ka ndryshuar adresën e sportelit të Bankës por […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 28th, 2015
0 Comments
735 Views
Ekonomia shqiptare nuk pritet të njohë zhvillimedramatike të saj, ajo do të vazhdojë të njohë një rritje të lehtë edhe përgjatë 2015. Deklarata vjen nga përfaqësuesi i FMN-se në Shqiperi, Jens Reinke. Në një interviste ekskluzive për emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në “Ora News”, Reinke tha se rritja do te nxitet nga eksportet […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 26th, 2015
0 Comments
653 Views
Fitorja historike e Syrizës, në sytë e mjaft ekspertëve të huaj, e vendos Greqinë në kurs përplasjeje me perëndimin. Me këtë triumf të radikaleve të majtë të angazhuar publikisht për t’i dhënë fund vite të tëra masash antikrizë, politika europiane zhytet në një epokë të re paqëndrueshmërie. Me shume se 5 vjet nga fillimi i […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 20th, 2015
0 Comments
723 Views
Banka Botërore vlerëson se ekonomia shqiptare u rrit me 2.1 për qind në vitin 2014, pavarësisht përkeqësimit të situatës në Eurozonë. Drejtoresha e Bankës për Europën Juglindore, Ellen Goldstein, tha se efektet negative nga ngadalësimi i Eurozonës u kompensuan nga ecuria më e mirë e ekonomisë së brendshme. “Kjo eshte arsyeja qe vleresimi yne për Shqipërinë […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 17th, 2015
0 Comments
573 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, vendosi të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ndryshimet në ligjin “Për huamarrjen shtetërore, borxhin shtetëror dhe garancitë shtetërore të huas”. Këto ndryshime u miratuan më 24 dhjetor 2014 dhe qeveria synonte, ndër të tjera, “përmirësimin e kuadrit ligjor të huamarrjes shtetërore, duke e harmonizuar këtë veprimtari me praktikat ...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 7th, 2015
0 Comments
863 Views
Vlera e euros kundrejt dollarit ra këtë javë në nivelin më të ulët në nëntë vjet, ndërkohë që frika mbi paqëndrueshmërinë në eurozonë u thellua më tej në javën e parë të vitit të ri. Siç njofton nga Londra korrespondentja e  Zërit të Amerikës Sela Hennessy, investitorët kanë ngritur gjithashtu shqetësime lidhur me mundësinë që […]...
By Debat24
In Bota
Jan 6th, 2015
0 Comments
756 Views
Tregjet e aksioneve ranë sot për të dytën ditë me radhë për shkak të rënies së çmimeve të naftës dhe shqetësimeve se Greqia mund të largohet nga eurozona. Këto shqetësime kanë nxitur më tej dyshimet rreth perspektivës së rritjes ekonomike globale. Çështja nëse Evropa mund ta përballojë dot një tjetër krizë në Greqi ka shtuar […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 5th, 2015
0 Comments
671 Views
Presidenti i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi në intervistë për gazetën “Handelsblatt” prezantohet si bankier modest. Në të vërtetë ai është njeriu më i fuqishëm i Europës sot. Pa të drejtë… Nga Zhang Danghong/DW Po, Mario Draghi është i vendosur të përdorë artilerinë e rëndë – blerjen masive të obligacioneve shtetërore – , i thotë ...
By Debat24
In Big Slider
Dec 24th, 2014
0 Comments
1164 Views
Zgjedhja e Denada Priftit si anëtare e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë është spostuar për në fund të muajit janar, kur Kuvendi do të rinisë punimet. Prifti është propozimi i Këshillit të Ministrave për të qenë anëtare e trupës drejtuese të Bankës Qendrore, por nuk ka nisur zyrtarisht procedurën e emërimit për shkak të […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 24th, 2014
0 Comments
760 Views
Parlamenti miratoi të tre kandidatët për anëtarë në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Natasha Ahmetaj dhe Tonin Kola, të propozuar nga maxhoranca, morën respektivisht nga 74 dhe 82 vota pro. Ndërsa emri më i votuar ishte Gent Sejko i propozuar nga vetë Këshilli Mbikqyrës i Bankës, me 111 vota. Përveç votimit si anëtar i Këshillit […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 23rd, 2014
0 Comments
701 Views
Komisioni parlamentar i Ekonomisë zhvilloi seanca dëgjimore me 3 kandidatë për antarë të Këshillin Mbikëqyrës së Bankës së Shqipërisë. Dorëheqja e një antari dhe shkarkimi i ish-guvernatorit Ardian Fullani pas vjedhjes së mbi 7 milionë usd dollarëve nga vetë punonjës të bankës ndryshoi gjendjen në institucionin kryesor financiar të vendit. Midis kandidatëve të sotëm pa...
By Debat24
In Ekonomi
Dec 21st, 2014
0 Comments
665 Views
Qëkur nisi e tatëpjeta e rublës, shumë rusë janë turrur të blejnë mallra nga më të ndryshmet. Në Moskë njerëzit “të martën e zezë” rrinin në radhë deri në dy orë para dyqaneve me mobilje dhe elektroshtëpiake. Mediet ruse informojnë për kërkesë të madhe për pajisje elektronike dhe automobilë. Gazeta “Wedomosti” njofton se në tregun […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 20th, 2014
0 Comments
763 Views
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë sqaroi arsyet për të cilat kishte propozuar zgjedhjen si anëtar të tij të kandidat të dekretuar nga Presidenti i Republikës, si guvernator të Bankës Qendrore. “Këshilli Mbikëqyrës në përmbushje të detyrimit ligjor për t’i propozuar Kuvendit të Shqipërisë një anëtar të Këshillit Mbikëqyrës; duke ndjerë të gjithë peshën e [&hell...
'