Financë | Debat 24 | Page 3

Financë

By Debat24
In Big Slider
Nov 26th, 2014
0 Comments
580 Views
Fondi Monetar Ndërkombëtar rikonfirmoi parashikimet e tij se rritja ekonomike e Shqipërisë për vitin 2014 pritet të jetë rreth dy përqind. Kjo u deklarua nga drejtuesi i misionit të Fondit Monetar, Nadeem Ilahi, në përfundim të bisedimeve me autoritetet shqiptare përgjatë tetë ditëve. Zoti Ilahi njoftoi se programi ekonomik kishte ecur sipas planit dhe se […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 25th, 2014
0 Comments
537 Views
Komisioni parlamentar i Ekonomisë rrëzoi qeverinë për akcizën e pijeve energjike, duke e lënë në fuqi dhe duke e ulur atë nga 50 në 30 lekë për litër. Gjatë diskutimit të buxhetit të vitit 2015, deputetët e mazhorancës në Komision vendosën lënien në fuqi të taksës për pijet energjike, ndërsa qeveria parashikonte në draft heqjen […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 19th, 2014
0 Comments
564 Views
Ratifikohet marrëveshja e garancisë ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për huanë ndërmjet Agjencisë Shqiptare të Sigurimit të Depozitave dhe BERZH për linjën e kredisë prej 100 milionë eurosh. Marrëveshja është publikuar sot në Fletoren Zyrtare. Sipas relacionit të kësaj marrëveshje, “linja e kredisë është një inst...
By Debat24
In Ekonomi
Nov 16th, 2014
0 Comments
573 Views
Pas miratimit në parim në Komisionin e Ekonomisë ditën e premte, mazhoranca do të kalojë këtë të hënë për diskutim në seancë plenare në Kuvend projektbuxhetin për vitin e ardhshëm. Kjo është konfirmuar edhe nga Kryeministri Edi Rama nëpërmjet rrjeteve sociale. “Nesër diskutojmë buxhetin e ri. Krenarë për arritjet e vitit të parë dhe ambiciozë […]...
By Debat24
In Ekonomi
Nov 13th, 2014
0 Comments
554 Views
Komisioni Kuvendor i Ekonomisë e Financave miratoi në parim paketën e re sipas variantit të Qeverisë. Por Erjon Braçe, la të kuptohet se gjatë votimit nen për nen, deputetët do të bëjnë ndryshime. “Bëhet fjalë vetëm për votimin në parim. Jam shumë i qartë që keni vërejtje për secilin nga nenet e këtyre projektligjeve. Do […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 5th, 2014
0 Comments
669 Views
Ministri i Financave, Shkëlqim Cani i paraqiti Kuvendit, përkatësisht Konferencës së Kryetarëve, buxhetin e shtetit për vitin e ardhshëm. “Synimi kryesor i këtij buxheti është që të fillojë në rrugën e kthimit të rritjes normale të parakrizës”, tha Cani. Krahasuar me këtë vit, të ardhurat sipas Qeverisë rriten me 46.5 miliardë lekë ose 12.6 për qind. [&hell...
By Debat24
In Ekonomi
Nov 3rd, 2014
0 Comments
679 Views
Në 2015-n qeveria synon të mbledhë 43 miliardë lekë të ardhura më shumë. Sipas projektbuxhetit, të ardhurat totale rriten nga 367.9 miliardë lekë këtë vit në 410.9 miliardë vitin e ardhshëm ose në raprot me prodhimin e përgjithshëm bruto (PBB) në 27.5%, nga 26% që është pritshmëria për vitin 2014. Shpenzimet buxhetore do të rriten […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 3rd, 2014
0 Comments
681 Views
Qeveria shqiptare dhe Banka Botërore nënshkruan marrëveshjen prej 150 milionë dollarësh për financimin e sektorit energjetik, të zhytur në krizë. Rreth 60 % e kredisë do të investohet në sistemin e shpërndarjes, që sipas Qeverisë është edhe pjesa më e dëmtuar e sektorit për shkak të mungesës së investimeve prej shumë vitesh. Ndërsa pjesa tjetër […]...
By Debat24
In Big Slider
Oct 31st, 2014
0 Comments
512 Views
Denada Prifti është emri i përzgjedhur nga qeveria për anëtare të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Emri, që konfirmohet për Top Channel nga kryetari i komisionit të ekonomisë Erjon Braçe, vjen nga një eksperiencë e gjatë dhe e suksesshme në institucionet financiare ndërkombëtare. Karriera e saj është zhvilluar në Gjermani, në organizata financiare serioze ...
By Debat24
In Big Slider
Oct 28th, 2014
0 Comments
698 Views
Profesoresha dhe ekspertja Marta Muço do të jetë propozimi i Partisë Socialiste për Guvernatore të Bankës së Shqipërisë, të paktën kështu raporton televizioni “A1 Report”. Gjithnjë sipas “A1 Report” Muço është e “preferuara” e PS-së për institucionin kryesor të vendit për politikat monetare, e cili deri para pak kohësh drejtohej nga Ardian Fullani. Nëse kjo...
By Debat24
In Ekonomi
Oct 28th, 2014
0 Comments
530 Views
Parlamenti do të miratojë në seancën e radhës këtë të enjte një projekvendim që i hap rrugë zyrtarisht procesit për emërimet e anëtarëve vakantë në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Në mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë, kryetari Erjon Braçe shpjegoi se cila do të jetë proçedura për zgjedhjen e tyre. “Ka dy momente të […]...
By Debat24
In Big Slider
Oct 26th, 2014
0 Comments
608 Views
Ish-deputetja e Partisë Socialiste, Rudina Seseri, e përfolur shpesh javët e fundit si kandidate për drejtimin e Bankës së Shqipërisë, hodhi poshtë mundësinë e rikthimit në atdhe. “Per te gjithe ju miq qe me pyesni e coni mesazhe: aludimet se mund te angazhohem me Banken e Shqiperise jane te paverteta. Nuk kam shprehur kurre interes […]...
By Debat24
In Big Slider
Oct 26th, 2014
0 Comments
622 Views
Njëzet e katër banka europiane dështuan pas provës së një stres testi të Autoritetit Bankar Europian. Stres Testi është një vlerësim i rezistencës së sektorit bankar në një situatë negative të zhvillimive ekonomike dhe financiare. Bankat në bazë të këtij skenari kanë nëntë muaj për të shëndoshur financat e tyre ose rrezikojnë të mbyllen. Ato […]...
By Debat24
In Big Slider
Oct 23rd, 2014
0 Comments
528 Views
Qeveria po përgatit një tjetër rritje të taksave mbi karburantin. Burime nga Ministria e Financave thanë për Top Channel se një nga variantet që po diskutohet në paketën e re fiskale është edhe ai i rritjes me 10 lekë të tjera i taksës mbi qarkullimin, të cilët qytetarët e paguajnë në çmimin final të karburanteve. […]...
By Debat24
In Big Slider
Oct 22nd, 2014
0 Comments
685 Views
Ministria e Financave, e këshilluar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, pritet t’i propozojë qeverisë ndryshime në paketën fiskale për vitin 2015. Burime nga ministria e Financave bëjnë të ditur se janë shikuar në rritje disa taksa në kuadër të paketës fiskale që do të shoqërojë buxhetin e vitit të ardhshëm. Disa nga taksat që pritet të […]...
By Debat24
In Ekonomi
Oct 22nd, 2014
0 Comments
509 Views
Konsolidimi fiskal i ndërmarrë nga qeveria shqiptare dhe marrëveshja 3-vjeçare me Fondin Monetar Ndërkombëtar kanë balancuar përkeqësimin fiskal të vendit në prag të zgjedhjeve të përgjithshme në Qershor të vitit 2013. Ky është raporti i analizës vjetore për kreditin e Shqipërisë të publikuar nga Agjencia Moody’s. Masat e reja ofrojnë një përgjigje të rëndësishme kundr...
By Debat24
In Big Slider
Oct 14th, 2014
0 Comments
547 Views
Ministria e Financave ka paditur penalisht ish-ministrin e Financave, Ridvan Bode. Bashkë me të është paditur edhe ish-zëvendësi i Bodes, Sherefedin Shehu. Ata akuzohen për shpërdorim detyre e shkelje të barazisë në tenderin e kredisë prej 230 mln eurosh për “Rrugën e Kombit”. Sipas Ministrisë së Financave tenderi është bërë me prokurim të drejtpërdrejtë dhe kredia [&h...
By Debat24
In Big Slider
Oct 12th, 2014
0 Comments
508 Views
Ministri i Financave i Shqipërisë, Shkëlqim Cani tha të shtunën se reforma në sektorin e energjisë nuk ka synim rritjen e çmimeve për qytetarët, por eliminimin e mundësisë së vjedhjeve. Zoti Cani, që ndodhet në Uashington për të marrë pjesë në takimet e vjeshtës së FMN-së, tha në një intervistë për Zërin e Amerikps, se […]...
By Debat24
In Big Slider
Oct 11th, 2014
0 Comments
478 Views
Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, ka lajmëruar shqiptarët për heqjen e fashës së mbrojtur 300 kV të konsumit të energjisë elektrike, e cila pas këtij vendimi do të paguhet me një çmim mesatar të njëjtë për të gjithë konsumatorët. “Jemi përqendruar te heqja e bllokut prej 300 kV dhe […]...
By Debat24
In Big Slider
Oct 11th, 2014
0 Comments
493 Views
Gjendja e Shqipërisë ka ndryshuar nga “e qëndrueshme” në “pozitive”, ndërsa qeveria po lëviz në drejtim të planeve ambicioze për të pakësuar deficitin e vendit dhe për të reformuar sistemin ligjor. Ky është përfundimi i vlerësimit të agjencisë “Standard & Poor’s”, i publikuar në faqen e saj zyrtare. S&P beson se, deri në vitin 2017, […]...
'