Financë | Debat 24 | Page 8

Financë

By Debat24
In Big Slider
Aug 15th, 2014
0 Comments
577 Views
Eksperti i ekonomisë, Selami Xhepa, profesor në Institutin Kanadez të Teknologjisë në Tiranë, mendon se një ngjarje e kësaj përmase në Bankën e Shqipërisë cënon seriozisht besueshmerine e një prej institucioneve më të rendesishme të vendit, siç është banka qendrore. “Çështja nuk është as politike, dhe as e lidhur me operimin dhe besueshmërinë e sistemit […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 15th, 2014
0 Comments
427 Views
Anëtarët e Këshillit Mbikqyrës në Bankën e Shqipërisë mund të kenë karriera të ndryshme profesionale, bindje dhe prejardhje të ndryshme politike, por të gjithë ndajnë një të përbashkët; ata janë personat më të mirëpaguar në sektorin publik. I pari është Dhori Kule. Në deklaratën e tij të pasurisë për vitin 2012, zoti Kule liston 9 paga […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 15th, 2014
0 Comments
8236 Views
Pasuria e zotëruar nga i ndjeri Artan Santo, drejtori i bankës “Credins”, i vrarë në fund të qershorit, është ndarë mes familjarëve të tij të afërt. Sipas parashikimeve ligjore, aksionet që Santo zotëronte në bankën “Credins” dhe kompaninë “Credins Leasing”. Sipas dëshmisë së trashëgimisë ligjore, për të ndjerin Artan Santo, ku trashëgimtarë të rradhës së […]...
By Debat24
In Ekonomi
Aug 15th, 2014
0 Comments
694 Views
Shoqata Shqiptare e Bankave (AAB) publikoi të dhënat financiare të paaudituara të bankave tregtare për tremujorin e dytë të vitit 2014, sipas të cilave sistemi bankar shqiptar vazhdon të jetë i mirëkapitalizuar dhe të ketë një ecuri të qëndrueshme. Raporti i mjaftueshmërisë së kapitalit arriti në nivelin 17.5 për qind nga 16.8 për qind, raportuar në të […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 14th, 2014
0 Comments
559 Views
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës Qendrore hodhi poshtë propozimin e anëtares së tij Ermelinda Meksi për shkarkimin e guvernatorit Ardian Fullani, pas vjedhjes së mbi 7 milionë dollarëve në rezervat e Bankës së Shqipërisë. Sipas njoftimit zyrtar, pas mbledhjes së posaçme për t’u njohur me dinamikën e punës, “anëtarja e Këshillit Mbikëqyrës, zonja Meksi, në përputhje [&helli...
By Debat24
In Big Slider
Aug 14th, 2014
0 Comments
550 Views
Përfundoi mbledhja urgjente e kupolës drejtuese të Bankës Qendrore, por anëtarët e parë që dolën nga godina nuk dhanë asnjë deklaratë për mediat. Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë, prej orës 13:20 minuta të ditës së sotme, u mblodh për të diskutuar zhvillimet më të fundit pas vjedhjes së mbi 7 milionë dollarëve në magazinat e […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 13th, 2014
0 Comments
590 Views
Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë do të vendosë nesër për fatin e Guvernatorit Ardian Fullani, por dhe për fatin e anëtarëve. Burime të sigurta për “Ora News”, konfirmojnë se të enjten pritet një mbledhje urgjente, ku për herë të parë pas skandalit në Bankën e Shqipërisë do të diskutohet hapur mbi përgjegjësitë e Guvernatorit, […]...
By Debat24
In Ekonomi
Aug 13th, 2014
0 Comments
631 Views
Ish-ministri i Financave, Arben Malaj, deklaron se skandali i vjedhjes në Bankën e Shqipërisë, veç përmirësimit të ligjit, shtron nevojë urgjente edhe për riorganizimin e strukturave drejtuese të bankës. “Në mënyrë të menjëhershme, sapo të fillojë nga puna Kuvendi i Shqipërisë duhet të plotësojë të gjithë vendet vakante, pasi 1/3 nga 9 anëtarët e organeve drejtuese [&h...
By Debat24
In Ekonomi
Aug 13th, 2014
0 Comments
517 Views
Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) pritet të mbërrijë më 26 gusht në Tiranë ku në dy javë do të zhvillojë takime zyrtare mbi situatën ekonomiko-financiare shqiptare. Burime të ministrisë së Financave bënë të ditur sot për ATSH-në, se misioni i FMN-së do të analizojë gjithë sistemin e financave publike. Në qendër të axhendës […]...
By Debat24
In Ekonomi
Aug 11th, 2014
0 Comments
509 Views
Ermelinda Meksi, një nga anëtaret e Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, i ka bërë të ditur kreut të Komisionit të Sigurisë në Kuvend, Spatak Braho, se nëse ajo dhe dy kolegët e saj do të jepnin dorëheqjen nga Këshilli, ashtu siç ai iu propozoi sot, atëherë kjo do ta fuste institucionin monetar qendror në […]...
By Debat24
In Financë
Aug 9th, 2014
0 Comments
550 Views
Anëtari i Keshillit Mbikqyres se Bankes se Shqiperise Petraq Milo tha se vjedhja nuk do te kete ndikim ne ekonomine e vendit. Milo theksoi se ngjarja u zbulua nga vete banka dhe pergjegjesit dolen para drejtesise. Nismat e Bankes jane mbeshtetur nga te gjitha institucionet. Petraq Milo, anëtar i Keshillit Mbikqyres i Bankes se Shqiperise perjashton […]...
'