Ekonomi | Debat 24 | Page 2

Ekonomi

By Debat24
In Ekonomi
Jan 28th, 2015
0 Comments
847 Views
Banka Qendrore ka eleminuar krejtësisht veprimet me cash në sportelet e saj të bonove të thesarit duke filluar nga data 19 janar 2015 pasi ka kryer një sërë ndryshimesh për individët që investojnë paratë në bono thesari. Në një njoftim për shtyp Banka e shqipërisë njofton se ka ndryshuar adresën e sportelit të Bankës por […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 28th, 2015
0 Comments
731 Views
Ekonomia shqiptare nuk pritet të njohë zhvillimedramatike të saj, ajo do të vazhdojë të njohë një rritje të lehtë edhe përgjatë 2015. Deklarata vjen nga përfaqësuesi i FMN-se në Shqiperi, Jens Reinke. Në një interviste ekskluzive për emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në “Ora News”, Reinke tha se rritja do te nxitet nga eksportet […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 28th, 2015
0 Comments
711 Views
Keida Kostreci/VOA Liria ekonomike në Shqipëri ka pësuar rënie në krahasim me një vit më parë. Në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, botuar nga Fondacioni Heritage në bashkëpunim me gazetën Wall Street Journal, thuhet se rënia për Shqipërinë i atribuohet dobësimit të lirisë në biznes, asaj fiskale dhe në investime. Por […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 26th, 2015
0 Comments
1035 Views
Me çmimin e naftës dhe protestën e opozitës nisi këtë të hënë emisioni “Shqip” me Rudina Xhungën, ku përballë ishte Kryeministri Edi Rama. Kryeministri deklaroi se çmimi i naftës është ulur dhe akuzoi opozitën se po gënjen qytetarët kur krahason çmimin me vendet e rajonit duke e shpjeguar këtë me taksat dhe mënyrën si aplikohen ato. […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 26th, 2015
0 Comments
650 Views
Fitorja historike e Syrizës, në sytë e mjaft ekspertëve të huaj, e vendos Greqinë në kurs përplasjeje me perëndimin. Me këtë triumf të radikaleve të majtë të angazhuar publikisht për t’i dhënë fund vite të tëra masash antikrizë, politika europiane zhytet në një epokë të re paqëndrueshmërie. Me shume se 5 vjet nga fillimi i […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 22nd, 2015
0 Comments
697 Views
Të paktën 61 pika të tregtimit të karburantit me pakicë janë gjobitur nga Inspektoriati Qendror Teknik pasi u shesin konsumatorëve naftë jashtë standardeve të cilësisë apo për shkak të mungesës së dokumentacionit tekniko-ligjor. IQT ka publikuar listën e këtyre subjekteve dhe vlerën përkatëse të gjobës, e cila varion në masën më ekstreme nga 2 000 […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 22nd, 2015
0 Comments
708 Views
Kryeministri Edi Rama deklaroi sot përmes rrjeteve sociale se qëllimi i vetëm i opozitës është që të mashtrojë qytetarët. Lidhur me akuzat e Partisë Demokratike për çmimin e naftës, Rama sqaroi se në vitin 2013, çmimi i naftës ishte 195 lekë/litër, ndërkohë që sot është 160 lekë/litër. Kreu i qeverisë u shpreh se akuzat e opozitës bien mbi […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 20th, 2015
0 Comments
721 Views
Banka Botërore vlerëson se ekonomia shqiptare u rrit me 2.1 për qind në vitin 2014, pavarësisht përkeqësimit të situatës në Eurozonë. Drejtoresha e Bankës për Europën Juglindore, Ellen Goldstein, tha se efektet negative nga ngadalësimi i Eurozonës u kompensuan nga ecuria më e mirë e ekonomisë së brendshme. “Kjo eshte arsyeja qe vleresimi yne për Shqipërinë […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 20th, 2015
0 Comments
648 Views
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike nuk ka kërkuar në asnjë moment dorëzimin e librezave të energjisë nga deputetët dhe në këtë pikë është abuzuar. Kështu shprehet nga Shkodra administratori i përgjithshëm i OSHEE, Adrian Çela. “S’kemi kërkuar librezat e deputetëve. Ata kanë imunitet, por ata janë si çdo qytetar tjetër dhe duhet të paguajnë […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 19th, 2015
0 Comments
740 Views
Çmimi i lartë i karburanteve në Shqipëri vjen si pasojë e një sjellje të kordinuar të kompanive, të cilat kanë krijuar oligopol.Duke marrë shkas nga situatë e krijuar tashmë, ky treg është nën hetimin e Autoritetit të Konkurencës. Lindita Lati, kryetare e këtij institucioni deklaroi se në vend operojnë pak firma të karburanteve dhe kjo […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 17th, 2015
0 Comments
572 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, vendosi të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ndryshimet në ligjin “Për huamarrjen shtetërore, borxhin shtetëror dhe garancitë shtetërore të huas”. Këto ndryshime u miratuan më 24 dhjetor 2014 dhe qeveria synonte, ndër të tjera, “përmirësimin e kuadrit ligjor të huamarrjes shtetërore, duke e harmonizuar këtë veprimtari me praktikat ...
By Debat24
In Biznes
Jan 17th, 2015
0 Comments
642 Views
Deputeti i Partisë Socialiste, njëherësh kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe kërkoi ndryshimin e ligjit dhe udhëzimit për karburantet. Nëpërmjet një postimi në Facebook,  Braçe thotë se “tregu nuk është as i lirë dhe as konkurrues” dhe karakterizohet nga “norma fitimi të larta, cilësi e dobët dhe çmime eksesive”. “Qeveria të rrisë ...
By Debat24
In Biznes
Jan 16th, 2015
0 Comments
606 Views
Çmimi i naftës ka rënë me shpejtësi të madhe brenda gjashtë muajve të fundit – fundi i kësaj tendence nuk shihet. Çmimi për një fuçi (159 liter) të llojit amerikan WTI të martën (13.01.2015) ra madje për pak kohë nën 45 dollarë. Ulja nga OPEC-u e sasisë së naftës, që nxirret, do të mund ta […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 14th, 2015
0 Comments
648 Views
Në prokurori janë 100 milionë dollarë dosje evazioni dhe do të vazhdohet përsëri të dërgohen dosje të tilla të bizneseve. Kështu ka deklaruar Drejtoresha e Tatimeve Briseida Shehaj në studion e “Ekopolitikë”  në RTV “Ora News”, me gazetaren Aurora Sulce. “Sot në Prokurorinë e Shqipërisë  janë 100 milionë dollarë dosje evazioni nga nëntori 2013- deri nëntor ...
By Debat24
In Big Slider
Jan 13th, 2015
0 Comments
606 Views
Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje prokurorisë të hetojë kompanitë për mashtrime dhe mosderdhje të kontributeve financiare për pensionet e punonjësve. Gjatë një konference për mediat paraditen e sotme nga Kryeministria, Rama paralajmëroi se nga java e ardhshme do të nisin aksionet për t’i dhënë fund punës në të zezë. Ai u bëri thirrje të gjithë […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 10th, 2015
0 Comments
572 Views
Instituti i Statistikave njoftoi sot se aktiviteti ekonomik i vendit është rritur me 3.3 përqind gjatë tremujorit të tretë të vitit 2014. Sipas drejtorit të INSTAT, Gjergj Filipi, kontributin kryesor në këtë rritje e kanë dhënë degët e ekonomisë si Tregti, Hotele dhe Restorante, Shërbimet e tjera, apo dhe Ndërtimi, ndërkohë që Transporti shënoi një […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 7th, 2015
0 Comments
861 Views
Vlera e euros kundrejt dollarit ra këtë javë në nivelin më të ulët në nëntë vjet, ndërkohë që frika mbi paqëndrueshmërinë në eurozonë u thellua më tej në javën e parë të vitit të ri. Siç njofton nga Londra korrespondentja e  Zërit të Amerikës Sela Hennessy, investitorët kanë ngritur gjithashtu shqetësime lidhur me mundësinë që […]...
By Debat24
In Bota
Jan 6th, 2015
0 Comments
752 Views
Tregjet e aksioneve ranë sot për të dytën ditë me radhë për shkak të rënies së çmimeve të naftës dhe shqetësimeve se Greqia mund të largohet nga eurozona. Këto shqetësime kanë nxitur më tej dyshimet rreth perspektivës së rritjes ekonomike globale. Çështja nëse Evropa mund ta përballojë dot një tjetër krizë në Greqi ka shtuar […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 6th, 2015
0 Comments
710 Views
Nga Edi Rama Të paguash energjinë sot do të thotë të investosh për nesër! Për veten dhe për vendin. Kush nuk ka lidhur ende marrëveshje, të mos e humbasë ofertën lehtësuese deri në 28 shkurt. E pamë të gjithë se si moti i rënduar i fundvitit nxorri në dukje edhe njëherë, kudo nëpër Shqipëri, gjendjen […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 6th, 2015
0 Comments
661 Views
Nga Arben Malaj Rritja ekonomike, reduktimi i papunesise dhe lufta kunder varferise gjate vititi 2015 kerkojne te hiqen te gjitha barrierat qe pengojne zhvillimin e vendit i cila nuk vjen kryesisht nga buxheti, por pengohet nga politika apo vendime te gabuara te gabuara te qeverise. Pak komente per vendimin e “heqjes ” se moratoriumit mbi […]...
'