Ekonomi | Debat 24 | Page 3

Ekonomi

By Debat24
In Ekonomi
Jan 5th, 2015
0 Comments
670 Views
Presidenti i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi në intervistë për gazetën “Handelsblatt” prezantohet si bankier modest. Në të vërtetë ai është njeriu më i fuqishëm i Europës sot. Pa të drejtë… Nga Zhang Danghong/DW Po, Mario Draghi është i vendosur të përdorë artilerinë e rëndë – blerjen masive të obligacioneve shtetërore – , i thotë ...
By Debat24
In Biznes
Jan 3rd, 2015
0 Comments
492 Views
Larg vëmendjes së medias, pa kostum e gravatë e ka nisur ditën e parë të punës për këtë vit kryeministri Rama. Jo nga Tirana por nga qyteti bregdetar i Durrësit, ku ka inpsektuar punimet në Sheshin “Liria”. I njohur për kujdesin që ka për investimet publike, ai ka preferuar të kthehet sërisht për të parë një […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 31st, 2014
0 Comments
647 Views
Bordi Drejtues i Dhomës Kombëtare të Prodhuesve të Veshjeve dhe Këpucëve shprehu falenderimin për angazhimin e Qeverisë “Rama” për zgjidhjen përfundimtare të problemit të taksës së transportit për eksportet shqiptare drejt Italisë, e pazgjidhur prej më shumë se 60 vjetësh. “Angazhimi i Qeverisë Shqiptare për të negociiuar dhe arritur zgjidhjen e duhur, në mirëkuptim me...
By Debat24
In Big Slider
Dec 28th, 2014
0 Comments
1105 Views
Gjatë një vizite në qytetin e Vlorës, kryeministri Edi Rama lajmëroi nisjen e një aksioni të ri kundër punësimit në të zezë. Rama foli për një skemë të re pensionesh, reformë në shëndetësi dhe arsim, si dhe për zbatimin e reformës territoriale. “Reforma e pensioneve, që nuk prek pensionistët aktualë, është shumë e rëndësishme për […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 26th, 2014
0 Comments
628 Views
Enti Rregullator i Energjisë publikoi vendimin që unifikon çmimin e energjisë elektrike për konsumatorët familjarë, duke hequr fashën mbrojtëse prej 300 kW/orë. “Vendimi i Entit Rregullator përcakton që çmimi i konsumatorit familjar, duke filluar nga 1 janari i vitit 2015 do të jetë 9.5 lekë për kilovat”, njoftoi kreu i ERE-s, Petrit Ahmeti. Por krahas […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 25th, 2014
0 Comments
599 Views
Enti Rregullator i Energjisë pritet të zyrtarizojë nesër çmimin e ri të energjisë elektrike që konsumatorët do të paguajnë nga 1 janari i vitit të ardhshëm. Zyrtarisht Enti ka qenë hermetik, pasi sipas ligjit nuk mund të lëshojë asnjë informacion para shpalljes së vendimit, por “Top Channel” njoftoi se ka arritur të mësojë nga burime […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 24th, 2014
0 Comments
1162 Views
Zgjedhja e Denada Priftit si anëtare e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë është spostuar për në fund të muajit janar, kur Kuvendi do të rinisë punimet. Prifti është propozimi i Këshillit të Ministrave për të qenë anëtare e trupës drejtuese të Bankës Qendrore, por nuk ka nisur zyrtarisht procedurën e emërimit për shkak të […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 24th, 2014
0 Comments
759 Views
Parlamenti miratoi të tre kandidatët për anëtarë në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Natasha Ahmetaj dhe Tonin Kola, të propozuar nga maxhoranca, morën respektivisht nga 74 dhe 82 vota pro. Ndërsa emri më i votuar ishte Gent Sejko i propozuar nga vetë Këshilli Mbikqyrës i Bankës, me 111 vota. Përveç votimit si anëtar i Këshillit […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 23rd, 2014
0 Comments
700 Views
Komisioni parlamentar i Ekonomisë zhvilloi seanca dëgjimore me 3 kandidatë për antarë të Këshillin Mbikëqyrës së Bankës së Shqipërisë. Dorëheqja e një antari dhe shkarkimi i ish-guvernatorit Ardian Fullani pas vjedhjes së mbi 7 milionë usd dollarëve nga vetë punonjës të bankës ndryshoi gjendjen në institucionin kryesor financiar të vendit. Midis kandidatëve të sotëm pa...
By Debat24
In Big Slider
Dec 22nd, 2014
0 Comments
556 Views
Kryeministri Edi Rama u shpreh se qeveria e tij ka vendosur një marrëdhënie të re me sipërmarrjen. Ai foli gjatë një ceremonie për ndarjen e çmimeve, të organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes....
By Debat24
In Ekonomi
Dec 21st, 2014
0 Comments
664 Views
Qëkur nisi e tatëpjeta e rublës, shumë rusë janë turrur të blejnë mallra nga më të ndryshmet. Në Moskë njerëzit “të martën e zezë” rrinin në radhë deri në dy orë para dyqaneve me mobilje dhe elektroshtëpiake. Mediet ruse informojnë për kërkesë të madhe për pajisje elektronike dhe automobilë. Gazeta “Wedomosti” njofton se në tregun […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 20th, 2014
0 Comments
571 Views
Kryeministri Edi Rama vizitoi në rrethin e Korçës dy sipërmarrje të industrisë së përpunimit të mishit, të mbështetura me financime nga Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural. Fillimisht, Kryeministri vizitoi një fabrikë bashkëkohore të përpunimit të mishit në Bulgarec. Kjo sipërmarrje është mbështetur nga Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural dhe përmes subvencio...
By Debat24
In Big Slider
Dec 20th, 2014
0 Comments
763 Views
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë sqaroi arsyet për të cilat kishte propozuar zgjedhjen si anëtar të tij të kandidat të dekretuar nga Presidenti i Republikës, si guvernator të Bankës Qendrore. “Këshilli Mbikëqyrës në përmbushje të detyrimit ligjor për t’i propozuar Kuvendit të Shqipërisë një anëtar të Këshillit Mbikëqyrës; duke ndjerë të gjithë peshën e [&hell...
By Debat24
In Big Slider
Dec 19th, 2014
0 Comments
693 Views
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, në një mbledhje të posaçme të ditës së premte, ka propozuar kandidaturën për guvernator të Presidentit, z.Genti Sejko, si anëtar të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës, ka mësuar Monitor.al. Sipas burimeve të pakonfirmuara nga banka, pritet që z.Sejko të votohet si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë javën e [&he...
By Debat24
In Ekonomi
Dec 19th, 2014
0 Comments
586 Views
U zhvillua seanca dëgjimore me kandidatët për anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, ku ishin të pranishëm deputet të Komisionit për Ekonominë dhe Financat, deputetë të komisioneve të tjera, si edhe Shërbimi i Monitorimit të Institucioneve të Pavarura pranë  Kuvendit. Mbledhja u drejtua nga Sekretarja e Përgjithshme e Kuvendit, Albana Shtylla, e cila ...
By Debat24
In Biznes
Dec 19th, 2014
0 Comments
747 Views
Kryeministri Edi Rama ka publikuar listën e kategorive që do të përfitojnë shpërblim me rastin e festive të fundvitit. Qeveria duket se është treguar disi e shtrënguar me shpërblimet, duke përzgjedhur kategori të caktuara. Por në tabelën e shpërblimeve të publikuar nga kryeministri Rama bie në sy se ai përdor lekët e vjetër. Një zgjedhje […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 18th, 2014
0 Comments
517 Views
Mësuesit dhe mjekët e dalluar, fëmijët e policëve të rënë në detyrë, veteranët dhe pensionistët janë kategoritë të cilave qeveria ka vendosur që t’u japë shpërblim për fundvit, me një fond që kap vlerën 1.8 milionë dollarë. Në mbledhjen e djeshme të qeverisë është vendosur që ato familje që janë strehuar në ish-Ndërmarrjen Shtetërore në […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 17th, 2014
0 Comments
570 Views
Qeveria mund të rialokojë një pjesë të fondeve që kishte programuar për investime publike, në disa zëra të tjerë shpenzimesh, për të korrigjuar ecurinë e ngadaltë të tyre. Të dhënat e fundit zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se për 11-mujorin, investimet e buxhetit ishin rreth 8.3 miliardë lekë, ose 83 milionë dollarë më pak […]...
By Debat24
In Biznes
Dec 17th, 2014
0 Comments
519 Views
Nënshkruhet në Beograd marrëveshja dypalëshe mes Shqipërisë dhe Serbisë mbi njohjen e ndërsjellët të lejeve të drejtimit. Marrëveshja u nënshkrua nga ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojša Stefanoviç dhe Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto. Marrëveshja e nënshkruar gjatë punimeve të Samitit të III-të të krerëve të Kinës dhe Euro...
By B C
In Ekonomi
Dec 17th, 2014
0 Comments
605 Views
Nga Kemal Dervish Rënia e fortë e çmimit të naftës bruto që nga fundi i qershorit ka rrëmbyer titujt e mëdhenj të gazetave dhe televizioneve – si dhe po prodhon shumë shpjegime kontradiktorë. Disa thonë se shkaku është rënia e pritshmërive për rritjen ekonomike në nivel global. Të tjerë fokusohen në zgjerimin e prodhimit të […]...
'