Headline News | Debat 24

Headline News

By Debat24
In Aktualitet
Mar 24th, 2017
0 Comments
5386 Views
Gjatë tre viteve të fundit, që prej zgjedhjes në krye të Avokaturës së Shtetit të ish gjyqtares së Kavajës, Alma Hicka, qeveria shqiptare ka harxhuar më shumë se 6 milionë euro për të kontraktuar studio të huaja ligjore për përfaqësimin e vendit në gjykata ndërkombëtare. Por procedurat e ndjekura nga Znj. Hicka në përzgjedhjen e […]...
By Debat24
In Big Slider
Mar 24th, 2017
0 Comments
615 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, dekretoi sot 7 majin datën e mbajtjes së zgjedhjeve për kryetar të bashkisë Kavajë, qarku Tiranë. Zgjedhjet e parakohshme në këtë zone do të zhvillohen pas shkarkimit nga detyra të kryebashkiakut Elvis Roshi, të cilit iu ndërpre mandati nga KQZ pasi rezultoi subjekt i ligjit të dekriminalizimit....
By Debat24
In Big Slider
Mar 24th, 2017
0 Comments
463 Views
Ish-presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, u lirua dhe është larguar nga spitali ushtarak në Kajro, ku ai kaloi pjesën më të madhe të gjashtë viteve burg, njoftoi sot avokati i tij Farid al-Deeb. Drejtësia egjiptiane kishte vendosur në fillim të muajit të lironte Mubarakun, 88 vjeç, pas shfajësimit nga Gjykata e Lartë për vdekjen e manifestuesve […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 5th, 2015
0 Comments
1539 Views
Nga Arben Ristani Ministri i Brendshëm keqpërdori sot zyrën publike duke lëshuar një lum thashethemesh rreth cështjes më të mrephtë publike, për akuzën ndaj Kryetarit të Kuvendit si porositës i vrasjes së dy deputetëve. Qytetarët u tronditen edhe më shumë sot kur panë se Ministri Tahiri është i përfshirë në këtë skenar mafioz dhe gjendet […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 4th, 2015
0 Comments
1272 Views
Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, hodhi poshtë deklarimet e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, se një ndër emrat e përmendur në skandalin “Tom Doshi”, ka qenë shofer i tij. Më poshtë reagimi i Mediut: “Sot, gjithë opinioni publik ka pritur një përgjigje të vetme; Se pse Ministri i Brendshëm dhe strukturat e shtetit nuk […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 4th, 2015
0 Comments
1169 Views
Deputeti i Partisë Demokratike, Mehill Fufi, ka folur për herë të parë për mediat pak ditë pas deklaratës së deputetit Tom Doshi se kreu i Kuvendit ka porositur vrasjen e tij dhe të Doshit. Nëpërmjet një deklarate për mediat, Fufi shprehet se atë nuk e ka njoftuar askush gjashtë muajë më parë për planin e ekzekutimit […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 3rd, 2015
0 Comments
1310 Views
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ka thënë se nuk ka asnjë lidhje me akuzat e ngritura ndaj tij nga deputeti Tom Doshi, se ai ka porositur vrasjen e tij dhe të deputetit Mëhill Fufi. Në një prononcim për mediat, kreu i Kuvendit i bëri thirrje prokurorisë të hetojë dhe zbardhë të gjithë këtë ngjarje, që sipas tij […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 2nd, 2015
0 Comments
838 Views
Deputeti Tom Doshi ka reaguar lidhur me qëndrimin e mbajtur nga Ambasada Amerikane dhe Delegacioni i Bashkimit Evropian, duke u shprehur i gatshëm t’u paraqesë atyre faktet lidhur me kërcënimin e tij me jetë. Doshi thotë se, faktet janë të pamohueshme dhe gjithashtu është i gatshëm të paraqesë një video prej 37 minuta ku rrëfehet me […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 2nd, 2015
0 Comments
1793 Views
Nga Edi Rama Do të kisha dashur të mos vinte nevoja për t’i thënë këtij grupi fjalët që sot është e domosdoshme të thuhen. Sa më qartë. Unë jam krenar për gjithë çfarë kemi bërë në këtë një vit e gjysëm të qeverisjes sonë. Jam krenar që sot, shumica dërrmuese e shqiptarëve mendojnë se vendi […]...
By Debat24
In Aktualitet
Mar 1st, 2015
0 Comments
996 Views
Një grup i vogël studentësh, të cilët mbrëmjen e djeshme u përzunë forcërisht nga ambientet e Fakultetit të Shkencave Mjekësore dhe Teknike, sot paradite janë vendosur sërish para kësaj godine dhe shprehen të vendosur se do të rihyjnë në grevë urie derisa të gjejnë të drejtën e tyre. Ata janë studentë që vijnë nga universitetet […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 1st, 2015
0 Comments
1056 Views
Qytetarë të Tiranës protestuan dje para kryeministrisë për ndalimin e disa pallateve shumëkatëshe, që po ndërtohen nën digën e liqenit artificial. Protestuesit pohuan se ato ndërtime nën digën e liqenit janë të rrezikshme dhe shkelin disa ligje njëherësh. Ata u bënë thirrje bashkisë dhe institucioneve të tjera shtetërore që të ndalojnë një nga dëmtimet më të […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 28th, 2015
0 Comments
810 Views
Deputeti socialist i qarkut të Shkodrës, Namik Kopliku, në një intervistë për Top Channel thotë se deklaratat e kolegut Tom Doshi, i shkojnë për shtat vetëm gjuhës politike të përdorur nga Sali Berisha. “Askush nuk ka të drejtë të flasë në emër të socialistëve me gjuhën e Sali Berishës.Zoti Ristani në fjalimin e zakonshëm që mban […]...
By Debat24
In Bota
Feb 28th, 2015
0 Comments
907 Views
Udhëheqësi kryesor i opozitës ruse dhe ish-zëvendëskryeministri, Boris Nemtsov u vra të premten në mbrëmje në qendër të Moskës. Ministria e Brendshme tha se Nemtsov u qëllua katër herë në pjesën e prapme të kokës. Policia ka nisur një operacion në kërkim të vrasësit. Nemtsov planifikonte të drejtonte një protestë të opozitës të dielën në […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 25th, 2015
0 Comments
1007 Views
Deputeti socialist, Tom Doshi, i ka kërkuar publikisht kryeministrit Edi Rama të bëjë ndryshime në kabinetin e tij.  Sipas  deputetit të qarkut të Shkodrës, disa ministra kanë pasur perfomancë të dobët, ndaj duhet të largohen. Por ndryshe nga një ditë më parë, ai nuk përmendi emra konkrete. “Unë s’kam një ankim. Deklaratat e mia lidhem […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 24th, 2015
0 Comments
1315 Views
Ministria e Energjisë dhe Industrisë i ka dhënë zgjidhje një prej problemeve më shqetësuese në industrinë minerare duke revokuar plotësisht ose pjesërisht për arsye të mbivendosjeve 20 leje minerare. Në përputhje me objektivat qeverisëse për një menaxhim sa më efektiv të burimeve natyrore, në zbatim të ndryshimeve të fundit në ligjin minerar, me urdhër të […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 21st, 2015
0 Comments
766 Views
Edlira Copa, e cila vrau tri vajzat e saj, do të dalë para gjykatës më 24 mars, në një seancë dëgjimi paraprake para gjyqtarit Massimiliano Mercaldo. Lajmi u bë i ditur dje, nga avokati mbrojtës i gruas me origjinë shqiptare, që më 9 mars të vitit të kaluar, vrau tri vajzat në shtëpinë e saj […]...
By Debat24
In Aktualitet
Feb 19th, 2015
0 Comments
666 Views
Vetëm 11 vite burg do të vuajnë ish-zyrtarët e Bankës së Shqipërisë, nën akuzë për shpërdorim, pas zbulimit të skandalit të vjedhjes së 713 milionë lekëve. Prokuroria kërkoi 56 vite burg për ish-kreun e Departamentit të Emisionit, Çollaku dhe vartësit e tij, por dënimet do të reduktoheshin në jo më shumë se 1.6 vite për çdo […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 17th, 2015
0 Comments
636 Views
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, së bashku me ministrin e Bujqësisë, Edmond Panariti, ishin të pranishëm në dëmshpërblimin e një pularie në fshatin Ferras të Komunës Levan, duke i dhuruar 2500 zogj. Për herë të parë në vizitë në zonat të përmbytura, kreu i Kuvendit, Ilir Meta, debatoi edhe me drejtuesin e emergjencës, pas ankesës së një […]...
By Debat24
In Biznes
Feb 17th, 2015
0 Comments
1332 Views
Qendra e njohur tregtare “City Park” ka dalë në shitje. Lajmi bëhet i ditur nga shoqëria përmbarimore “Executores Litium”, e cila njoftoi shitjen e godinës prej 13.645 metra katrorë dhe të truallit përreth. Ankandi do zhvillohet më 4 mars dhe çmimi me të cilin do të nisë është 24.5 milionë euro. Deri më tani dyshohen si arsye, […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 16th, 2015
0 Comments
623 Views
Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka thërritur këtë të hënë në takim kandidatin për ambasador në Vatikan, Visar Zhiti. Përballë dakordësisë së plotë të politikës dhe opionit publik, Presidenti mesa duket është detyruar t’i japë atij arsyet përse ka bllokuar kandidaturen e tij. Në një intervistë telefonike për Top Channel, Visar Zhiti shprehu zhgënjimin që [&h...
'