Kulturë | Debat 24

Kulturë

By Debat24
In Jeta
Feb 28th, 2015
0 Comments
1893 Views
Yjet e Hollivudit, si Nicki Minaj, Rihanna dhe Kristin Chenoweth ishin të parat që i promovuan. Tani, shumë vajza duan të vënë qerpikë falsë edhe kur dalin për qejf. Megjithëse duken bukur, qerpikët e gjatë mund të jetë shumë të dëmshëm për shëndetin e syve tuaj, sidomos për kornenë e syrit. Erin Elisech, një estetiste është […]...
By Debat24
In Jeta
Feb 28th, 2015
0 Comments
1957 Views
Lidhja e tyre tashmë është bërë publike, për këtë Armina Mevlani nuk ngurron të tregojë disa nga çastet më speciale të çiftit, veç reklamimit të biznesit të saj. Djali i ish-kryeministri Sali Berisha, Shkëlzen Berisha, dje ka festuar ditëlindjen e tij dhe një nga urimet më speciale veç dy fëmijëve, i ka ardhur nga partnerja e […]...
By Debat24
In Jeta
Feb 15th, 2015
0 Comments
1842 Views
Gazetarja Jonida Shehu i rikthehet ekranit, pas një shkëputje disamujore. Jonida Shehu do të zëvëndësojë Turishtën, duke filluar nga e hëna (16 shkurt) në emisionin e përditshëm “Pasdite në Top Channel”. Prej më shumë se 2 vjetësh moderatore në televizionin “Ora News”, Shehu ka pranuar ofertën për të lëvizur në mes të sezonit në televizionin kombëtar....
By Debat24
In Jeta
Feb 15th, 2015
0 Comments
1752 Views
Pas një shpërthimi në rrjetet sociale ndaj një restoranti në Tiranë, baritoni Gëzim Myshketa ka vendosur të kërkojë ndjesë. Mesa duket i pakënaqur nga cilësia e ofruar në restorantin “Gourmet” në kryeqytet, Myshketa kishte publikuar një mesazh me fjalë ofenduese. Më pas, ai vetë ka vendosur të “tërhiqet”, duke pranuar se kishte konsumuar edhe sa...
By Debat24
In Jeta
Feb 15th, 2015
0 Comments
1408 Views
Interpretimi i mrekullueshëm i Gianni Schicchit të Puccinit nga Gëzim Myshketa në Tiranë i kënaqi të gjithë artëdashësit pa masë, por jo me të njëjtën monedhë ia ka kthyer Tirana baritonit shqiptar me famë të gjërë, duke e detyruar ta humbë finesën e artit pas përplasjes me realitetin. Mesa duket pas Premierës, Myshketa ka zgjedhur një nga […]...
By Debat24
In Art
Feb 15th, 2015
0 Comments
1179 Views
Grupi “Il Volo” me këngën e tyre “Grande Amore” fitoi edicionin e këtij viti të Festivalit të Sanremos në Itali. Djemtë e “Il Volo” morën më tepër vota se Nek, i cili u rendit në vendin e dytë. Ndërsa në vendin e tretë u rendit Malika Ayane. “Grande Amore” rezultoi më e votuara nga teleshikuesit....
By Debat24
In Art
Feb 10th, 2015
0 Comments
1876 Views
Fotoreporteri Nuri Çumani dorëzon në Gjykatën e Tiranës padinë ndaj kryeministrit për përdorimin e fotos së këngëtares së njohur në faqen e kryeministrisë, profilin e tij në “Facebook” dhe ceremoninë mortore të Vaçes. Shefi i qeverisë e ripërdori foton gjatë ditëve të fundit të dhjetorit 2014 Kryeministrit Edi Rama do t’i duhet të përballet në […]...
By Debat24
In Art
Feb 10th, 2015
0 Comments
1428 Views
Altuna Sejdiu e njohur si Tuna është fituesja e edicionit te 5-të te spektaklit me te madh te kërcimit ne Shqipëri “Dancing with the stars”. Tuna ishte vipi me i votuar nga publiku shqiptar gjate mbrëmjes finale duke lenë pas Amos Zaharia dhe Evi Reçin. Këngëtarja nga Maqedonia u kurorëzua fituesja e dancing ne një […]...
By Debat24
In Art
Feb 1st, 2015
1 Comment
3333 Views
Në edicionin e tij të 14-të, koncerti ‘Tre Tenorët”, shënoi mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve shfaqjen më të sukseseshme. Një sallë e mbushur plot, thuajse në limitet e saj, dëshmoi edhe vëmëndjen gjithnjë e në rritje për njërën prej shfaqjeve më të rëndësishme të muzikës lirike në vend. Kësaj here organizatorët kishin ndryshuar […]...
By Debat24
In Art
Jan 29th, 2015
0 Comments
1215 Views
Zhvillimi i koncertit “Tre Tenorët” ka krijuar tashmë traditën dhe historinë e tij. Gjatë rrugëtimit të tij, ky aktivitet ka rezervuar për çdo vit pjesëmarrjen e artistëve më të suksesshëm të skenës shqiptare dhe ndërkombëtare, i pasuruar gjithmonë me elementë të ndryshëm të përmbajtjes skenike, skenografike, repertorit, skenarit, etj. Më datë 31 Janar 2015 do [&hellip...
By Debat24
In Jeta
Jan 22nd, 2015
0 Comments
1522 Views
Këto nuk ishin me siguri pushimet që ajo dëshironte. Shkak është bërë pickimi i një mushkonje, e cila i ka shkatuar virusin “Chikungunya”. Ky virus i ka shkaktuar paralizë aktores 28 – vjeçare, Lindsay Lohan, e cila nuk mund të eci. Ajo është shtruar në një spital në Londër dhe aty po merr trajtimin, por […]...
By Debat24
In Art
Jan 19th, 2015
0 Comments
1714 Views
Përsëri të papritura në mbrëmjen e djeshme të Gjeniut. 10 konkurentët e “Gjeniut të Vogël” u rikthyen dje në skenë, për të finalizuar një javë të ngarkuar emocionalisht dhe pas vendimit të jurisë për të çuar në sfidë katër konkurentë. Klarisa nga Prizreni, ishte ajo që çeli natën, ishte ajo që mori vlerësimet e para […]...
By Debat24
In Jeta
Jan 17th, 2015
0 Comments
2338 Views
Drejtoresha e Informacionit e “Ora News”, Ilva Tare, së shpejti do të bëhet nënë. Megjithëse preferon të jetë e rezervuar, për t’i shijuar në paqe dhe qetësi orët e pritjes së ëmbël, gazetarja e njohur duket nuk e fsheh dot gëzimin dhe lumturinë. Fëmija pritet të lindë në verë. Prej më shumë se një viti […]...
By Debat24
In Art
Jan 17th, 2015
0 Comments
873 Views
Një koleksion i Sigmar Polke-s, fitues i çmimeve prestigjoze ndërkombëtare, si Premium Imperiale, Luani i Artë i Bienales së Venecias etj, po prezantohet për artdashësit shqiptarë Nga Arben Muka/DW I ndarë nga jeta në vitin 2010, Sigmar Polke vijon të ruajë famën e punimeve të tij, duke mbetur në qendër të kritikës elitare. Themelues dhe […]...
By Debat24
In Headline News
Jan 16th, 2015
0 Comments
1853 Views
Drejtoresha e Pergjithshme e Doganave Elisa Spiropali rrëfen për “Ditë e Re” në “Ora News” emocionet e pritjes së ëmbël të vajzës së saj Në kohën kur qeveria ka shpallur vitin 2015 si vitin kundër informalitetit dhe evazionit, asaj i duhet të jetë në krye të detyrës, si drejtoreshë e Përgjithshme e Doganave. Megjithatë thotë […]...
By Debat24
In Art
Jan 16th, 2015
0 Comments
814 Views
Shqipëria që nisi të shihet me sy tjetër, prezantohet sot nga në galerinë e famshme “Architectural Association” në Londër me punimet e dy artistëve të saj, Edi Hilën e Ardian Pacin. Ndër më të vlerësuarit në arenën ndërkombëtare shoqërohen nga kreu i qeverisë shqiptare Edi Rama, i cili njofton për aktivitetin në rrjetin e tij […]...
By Debat24
In Jeta
Jan 16th, 2015
0 Comments
1531 Views
Rosela Gjylbegu rrëfehet rreth marrëdhënies me ish-ambasadorin amerikan në Shqipëri, Aleksandër Arvizu. -Turjan Hyska: Fansi yt me i madh është Aleksandër Arvizu, e ka thënë gjithmonë. Është e vërtetë që keni darkuar para se të ikte? Rosela Gjylbegu: Ne kemi darkuar shumë shpesh. Ai është mik i familjes dhe për mua ka qenë privilegj të […]...
By Debat24
In Art
Jan 13th, 2015
0 Comments
1056 Views
Aktori dhe prezantuesi i njohur italian, Ezio Greggio, ka marrë shtetësinë shqiptare. Në një listë me 15 persona të firmosur nga presidenti i Republikës Bujar Nishani gjendet edhe prezantuesi i emisionit investigativ “Striscia la Notizia”. Në nëntor 2014 Greggio në “Tirana International Film Festival”, Ezio u nderua me çmimin e Mirënjohjes për promovimin e aseteve kine...
By Debat24
In Art
Jan 11th, 2015
0 Comments
840 Views
Ilirian Agolli/VOA Krahas gazetarëve, edhe artistë të njohur shqiptarë shprehën indinjatën e tyre për sulmin ndaj revistës Charlie Hebdo dhe vrasjen e kolegëve të tyre. Regjisori dhe piktori i mirënjohur shqiptar Bujar Kapexhiu thotë se sulmi kundër kolegëve francezë i solli një zemërim të veçantë dhe dhimbje të madhe. Artistët nuk mendojnë se vërtet disa […]...
By Debat24
In Jeta
Jan 5th, 2015
0 Comments
1856 Views
Moderatori dhe gazetari i njohur Enkel Demi i ka dhënë fund drejtimit të emisionit të mëngjesit në “Ora News”, të titulluar “Ditë e Re”. Pas ndërprerjes për disa ditë të emisionit, për shkak të festës së Vitit të Ri, në drejtimin e emisionit ka munguar trupa e zakonshme, e udhëhequr për disa muaj nga gazetari […]...
'