Art | Debat 24

Art

By Debat24
In Art
Feb 15th, 2015
0 Comments
1251 Views
Grupi “Il Volo” me këngën e tyre “Grande Amore” fitoi edicionin e këtij viti të Festivalit të Sanremos në Itali. Djemtë e “Il Volo” morën më tepër vota se Nek, i cili u rendit në vendin e dytë. Ndërsa në vendin e tretë u rendit Malika Ayane. “Grande Amore” rezultoi më e votuara nga teleshikuesit....
By Debat24
In Art
Feb 10th, 2015
0 Comments
1947 Views
Fotoreporteri Nuri Çumani dorëzon në Gjykatën e Tiranës padinë ndaj kryeministrit për përdorimin e fotos së këngëtares së njohur në faqen e kryeministrisë, profilin e tij në “Facebook” dhe ceremoninë mortore të Vaçes. Shefi i qeverisë e ripërdori foton gjatë ditëve të fundit të dhjetorit 2014 Kryeministrit Edi Rama do t’i duhet të përballet në […]...
By Debat24
In Art
Feb 10th, 2015
0 Comments
1495 Views
Altuna Sejdiu e njohur si Tuna është fituesja e edicionit te 5-të te spektaklit me te madh te kërcimit ne Shqipëri “Dancing with the stars”. Tuna ishte vipi me i votuar nga publiku shqiptar gjate mbrëmjes finale duke lenë pas Amos Zaharia dhe Evi Reçin. Këngëtarja nga Maqedonia u kurorëzua fituesja e dancing ne një […]...
By Debat24
In Art
Feb 1st, 2015
1 Comment
3428 Views
Në edicionin e tij të 14-të, koncerti ‘Tre Tenorët”, shënoi mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve shfaqjen më të sukseseshme. Një sallë e mbushur plot, thuajse në limitet e saj, dëshmoi edhe vëmëndjen gjithnjë e në rritje për njërën prej shfaqjeve më të rëndësishme të muzikës lirike në vend. Kësaj here organizatorët kishin ndryshuar […]...
By Debat24
In Art
Jan 29th, 2015
0 Comments
1244 Views
Zhvillimi i koncertit “Tre Tenorët” ka krijuar tashmë traditën dhe historinë e tij. Gjatë rrugëtimit të tij, ky aktivitet ka rezervuar për çdo vit pjesëmarrjen e artistëve më të suksesshëm të skenës shqiptare dhe ndërkombëtare, i pasuruar gjithmonë me elementë të ndryshëm të përmbajtjes skenike, skenografike, repertorit, skenarit, etj. Më datë 31 Janar 2015 do [&hellip...
By Debat24
In Art
Jan 19th, 2015
0 Comments
1764 Views
Përsëri të papritura në mbrëmjen e djeshme të Gjeniut. 10 konkurentët e “Gjeniut të Vogël” u rikthyen dje në skenë, për të finalizuar një javë të ngarkuar emocionalisht dhe pas vendimit të jurisë për të çuar në sfidë katër konkurentë. Klarisa nga Prizreni, ishte ajo që çeli natën, ishte ajo që mori vlerësimet e para […]...
By Debat24
In Art
Jan 17th, 2015
0 Comments
906 Views
Një koleksion i Sigmar Polke-s, fitues i çmimeve prestigjoze ndërkombëtare, si Premium Imperiale, Luani i Artë i Bienales së Venecias etj, po prezantohet për artdashësit shqiptarë Nga Arben Muka/DW I ndarë nga jeta në vitin 2010, Sigmar Polke vijon të ruajë famën e punimeve të tij, duke mbetur në qendër të kritikës elitare. Themelues dhe […]...
By Debat24
In Art
Jan 16th, 2015
0 Comments
850 Views
Shqipëria që nisi të shihet me sy tjetër, prezantohet sot nga në galerinë e famshme “Architectural Association” në Londër me punimet e dy artistëve të saj, Edi Hilën e Ardian Pacin. Ndër më të vlerësuarit në arenën ndërkombëtare shoqërohen nga kreu i qeverisë shqiptare Edi Rama, i cili njofton për aktivitetin në rrjetin e tij […]...
By Debat24
In Art
Jan 13th, 2015
0 Comments
1085 Views
Aktori dhe prezantuesi i njohur italian, Ezio Greggio, ka marrë shtetësinë shqiptare. Në një listë me 15 persona të firmosur nga presidenti i Republikës Bujar Nishani gjendet edhe prezantuesi i emisionit investigativ “Striscia la Notizia”. Në nëntor 2014 Greggio në “Tirana International Film Festival”, Ezio u nderua me çmimin e Mirënjohjes për promovimin e aseteve kine...
By Debat24
In Art
Jan 11th, 2015
0 Comments
874 Views
Ilirian Agolli/VOA Krahas gazetarëve, edhe artistë të njohur shqiptarë shprehën indinjatën e tyre për sulmin ndaj revistës Charlie Hebdo dhe vrasjen e kolegëve të tyre. Regjisori dhe piktori i mirënjohur shqiptar Bujar Kapexhiu thotë se sulmi kundër kolegëve francezë i solli një zemërim të veçantë dhe dhimbje të madhe. Artistët nuk mendojnë se vërtet disa […]...
By Debat24
In Art
Jan 3rd, 2015
0 Comments
1039 Views
Fiton këtë edicion të “The Voice of Albania 4″, si zëri më i mirë i të gjithë shqiptarëve kudo që janë, Aslaidon, me trajner Genc Salihun. Në finalen e madhe ishin në konkurrim Aslaidon, Albina nga skuadra e Elsa Lilës, Olsa nga skuadra e Alma Bektashit dhe Semi nga skuadra e Sidrit Bejlerit. Mbrëmja ishte […]...
By Debat24
In Art
Jan 1st, 2015
0 Comments
878 Views
Kryeministri Edi Rama uroi shqiptarët për Vitin e Ri, nën tingujt e muzikës shqiptare të luajtur në Koncertin e Vjenës. “Qoftë i mbarë për të gjithë ky vit i nisur bukur me tingujt e muzikës shqiptare në Koncertin botërisht të famshëm të Vienës ditën e Vitit të Ri!”, shkruan Rama në “Facebook”. “The Vienna Philharmonic […]...
By Debat24
In Art
Jan 1st, 2015
0 Comments
956 Views
Për herë të parë në historinë e koncertit të përvitshëm të Vjenës që mbahet çdo 1 janar, u luajt muzikë shqiptare. Ishte “Philharmonic Ensemble Vienna”, formacioni i violinistit shqiptar nga Gjakova, Shkëlzen Doli, që është një prej anëtareve të Filarmonisë së Vjenës që përcolli këto motive shqiptare. Muzika e luajtur ishte me titull “Albanian Soul” […]...
By Debat24
In Art
Jan 1st, 2015
0 Comments
847 Views
Muzika shqiptare arriti sot një ndër kulmet e saj historike. Për herë të parë në historinë e koncertit të përvitshëm të Vjenës që mbahet çdo 1 janar, u luajt muzikë shqiptare. Për Shqipërinë, ky koncert nuk mund të mos ishte emocionues, pasi motivet e muzikës shqiptare u ndoqën nga e gjithë bota. Ishte “Philharmonic Ensemble […]...
By Debat24
In Art
Dec 31st, 2014
0 Comments
1033 Views
Si çdo dite te vitit edhe ne këto dite festash, Vizion Plus premton emocione, reflektim, humor dhe argëtim duke përgatitur nje program maratone per shijet e gjithë familjes. Data 31 Dhjetor, nisi me programin e mëngjesit “7 pa 5”, nje emision i përgatitur enkas per ditën e ndërrimit te viteve, ku te ftuarit dhe diskutimet mbi […]...
By Debat24
In Art
Dec 31st, 2014
0 Comments
1533 Views
“Top Channel” do të sjellë për shqiptarët një programacion shumë të pasur me më shumë prodhimtari se kurrë më parë, dhe ku nuk do të mungojnë tematikat për argëtimin e të gjithëve. Gjithçka nis mbrëmjen e fundit të vitit, me “show”-n argëtues të titulluar “Autochthonous”, ndërkohë që humori nuk do të mungojë në “Fiks Fare”. […]...
By Debat24
In Art
Dec 31st, 2014
0 Comments
1385 Views
“Hajt’ se folim” është marka e fundit që ofron Radio Televizioni Klan në mbrëmjen e ndërrimit të viteve. Një spektakël i jashtëzakonshëm me shumë humor, këngë dhe performanca baleti, është ajo çka kanë përgatitur një kast artistësh profesionistë të cilët do të qëndrojnë në shoqërinë tuaj përreth 5 orë duke filluar nga ora 21.00. Personazhe mediatike, gazetarë, [&hellip...
By Debat24
In Art
Dec 27th, 2014
0 Comments
947 Views
By Debat24
In Art
Dec 27th, 2014
0 Comments
775 Views
Nga Nasho Jorgaqi Ashtu si ti, edhe unë nuk po ta përmend emrin, por po të drejtohem siç ke nisur të paraqitesh kohët e fundit në kopertinat e librave, thjesht me mbiemrin. Kjo zgjedhje s’është formale, por lidhet me çka po ndodh me ty. Çuditërisht përkon dhe me një opinion të përhapur gjerësisht në publik, […]...
By Debat24
In Art
Dec 27th, 2014
0 Comments
812 Views
Aktori i mirënjohur i humorit shqiptar, Veli Rada, është ndarë nga jeta në orët e para të mëngjesit të sotëm për shkak të një sëmundjeje të rëndë që e mundonte prej kohësh. Ai ndërroi jetë në moshën 72-vjeçare për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Për më shumë se një muaj Rada ndodhej në një […]...
'