Art | Debat 24 | Page 2

Art

By Debat24
In Art
Dec 25th, 2014
0 Comments
588 Views
Për herë të parë Presidenca hap dyert për të gjithë qytetarët, të cilët duan të shohin Mesharin e zbuluar  më 1740, nga Gjon Nikollë Kazazi, e të shkruar nga Gjon Buzuku më 1555. Dhurata e Papa Françeskut për Shqipërinë që ndodhet në ambientet e Presidencës, do të mund të shihet nga ora 11:00 deri në […]...
By Debat24
In Art
Dec 23rd, 2014
0 Comments
701 Views
“Dance with me” dhuroi mbrëmjen e të hënës një superspektakël në ekranin e Tv Klan. Në finalen e madhe të spektaklit të vallëzimit u kurorëzuan dy çifte fituese. Sabriu dhe Rozana u vlerësuan me çmimin e madh të dhënë nga publiku, ndërsa Olta dhe Devis me çmimin e dhënë nga Albtelecom dhe Eagle Mobile, sponsor […]...
By Debat24
In Art
Dec 22nd, 2014
0 Comments
632 Views
Këngëtari i famshëm anglez i rrokut dhe bluzit, Joe Cocker, ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. John Robert Cocker, i lindur më 20 maj 1944 në Sheffield, vdiq sot në shtëpinë e tij në Kolorado të Shteteve të Bashkuara pas një betejë të gjatë me kancerin e mushkërive. Suksesi i […]...
By Debat24
In Art
Dec 21st, 2014
0 Comments
764 Views
Poeti dhe shkrimtari Visar Zhiti, në një nga librat e tij, i kishte kushtuar djalit një poezi, ku mes rreshtash përcjell porositë për të. Në ditën kur familjarë, të afërm, miq edhe shokë e kanë përcjellë për në banesën e fundit mes lotëve e dhimbjes 19-vjeçarin Atjon Zhiti, i cili humbi jetën tragjikisht në një […]...
By Debat24
In Art
Dec 21st, 2014
0 Comments
671 Views
Tre personalitet e kulturës shqiptare, studiuesi Shaban Demiraj, aktori Mirush Kabashi dhe studiuesi Aurel Plasari janë dekoruar me urdhrin “Nderi i Kombit” nga Presidenti Bujar Nishani. Prof. Shaban Demirajt i jepet ky titull i lartë për kontributin e tij të madh në fushën e studimit të gjuhës shqipe dhe të kërkimeve albanologjike. Aktori Mirush Kabashi […]...
By Debat24
In Art
Dec 15th, 2014
0 Comments
1448 Views
Radiotelevizioni Shqiptar ka vendosur t’u drejtohet televizioneve të tjerë për të gjetur prezantuesit e Festivalit të 53-të, që do të zhvillohet në ditët e fundit të dhjetorit në Pallatin e Kongreseve. Nuk dihen kriteret mbi të cilat janë përzgjedhur prezantuesit, por këtë vit ata do të jenë: Floriana Garo nga “ABC News”, një rikthim në […]...
By Debat24
In Art
Dec 14th, 2014
0 Comments
1065 Views
Aurela Gacce dhe Young Zerka janë fitues të edicionit të 16 të Festivalit “Kënga Magjike” që mbylli siparin në Pallatin e Kongreseve, në një transmetim direkt në TV Klan. Kënga e tyre “Pa kontroll” mori  vlerësimin e kolegëve që garuan në natën finale të këtij festivali. Ky krijim mori edhe çmimin Kënga hit e festivalit. […]...
By Debat24
In Art
Dec 13th, 2014
0 Comments
715 Views
Në një atmosferë të mrekullueshme dhe në një spektakël të vërtetë është zhvilluar nata e dytë e netëve “live” në “The Voice of Albania”. Në natën e parë të fazës ‘live’ nuk pati konkurrentë të eliminuar, ndërsa mbrëmjen e kësaj të premteje për 4 konkurrentë, nga një për secilën skuadër, u desh që të ndërprisnin […]...
By Debat24
In Art
Dec 13th, 2014
0 Comments
647 Views
Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar drejt Vjenës për të ndjekur operan “La Traviata”, me protagonistë kryesorë sopranon Ermonela Jaho dhe tenorin Saimir Pirgu. Pas shfaqjes, Rama ka regjistruar një mesazh të shkurtër video me dy artistët shqiptarë....
By Debat24
In Art
Dec 12th, 2014
0 Comments
607 Views
Festivali i muzikës së lehtë moderne “Kënga Magjike” mirëpriti në skenën, të cilën Gaetano Castelli e kishte ideuar si një anije kozmike, 23 artistët e parë gjysmëfinalistë. Bashkëudhëtarët e producentit dhe moderatorit Ardit Gjebrea në hapësirën muzikë, ishin Albi, Marsela, Mateo, Nevina dhe Rudi, pesë prezantues të rinj të një prej kanaleve muzikore shqiptare. Pas [&...
By Debat24
In Art
Dec 10th, 2014
0 Comments
1390 Views
Kur na ndajnë vetëm pak orë nga nata e parë e festivalit më të ndjekur të muzikës moderne shqiptare Kënga Magjike 2014 produksioni zbulon edhe emrat e konkurentëve të natës së parë. Producenti Ardit Gjebrea ka premtuar një superspektakël përgjatë 3 netëve të këtij festivali. Ndërkohë bashkë me Gjebrenë këtë vit do të jenë edhe […]...
By Debat24
In Art
Dec 4th, 2014
0 Comments
848 Views
Pas Panairit të Librit, gazetari Blendi Fevziu e kurorëzoi me një ceremoni promovimi për librin e tij “Ahmet Zogu, Presidenti që u bë mbret”. Ambjenti që u zgjodh për të promovuar këtë libër, nuk ishte i rastësishëm. Si për të realizuar një kthim simbolik të mbretit në shtëpinë e tij, Fevziu zgjodhi pallatin e brigadave, që […]...
By Debat24
In Art
Dec 4th, 2014
0 Comments
779 Views
Video muzikore Gangnam Style e këngëtarit koreano-jugor, Psy, jo vetëm që është më e klikuara në Youtube, por theu të gjitha kufijtë e rrjetit social të Google. Videoklipi është parë më shumë se 2 miliard e 147 milion e 483 mijë e 647 herë, që ishtë limiti i sistemit integral të numërimit prej 32 bit […]...
By Debat24
In Art
Dec 3rd, 2014
0 Comments
719 Views
Si një nga operat më të famshme të Mozartit, “Cosi Fan Tutte”, i takon që në harkun e 11 muajve të ringjitet në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit edhe një herë, pasi i mungoi publikut për tetë vite. Artisti i përzgjedhur për të plotësuar trupën interpretuese është spanjolli David Ferri. Tenori do të […]...
By Debat24
In Art
Nov 30th, 2014
0 Comments
729 Views
Këngëtarja britanike me famë botërore, Jessie J. është ngjitur mbrëmjen e të shtunës në skenën e koncertit festiv në kryeqytet, me rastin e 70-vjetorit të Çlirimit. Jessie J këndoi live në sheshin e tejmbushur me mijëra dashamirës së saj dhe qytetarë të thjeshtë që kanë zgjedhur ta festojnë Çlirimin “zgjuar” deri në pritje të “Natës së […]...
By Debat24
In Art
Nov 29th, 2014
0 Comments
640 Views
Foto dhe video nga jeta e vokalistit të Nirvana-ve, Kurt Cobain, që kurrë më parë nuk janë publikuar do të shfaqen në një dokumentar. Ky dokumentar është xhirimi i parë i autorizuar nga familja e tij e do të përmbajë materiale të cilat ende nuk njihen nga publiku i gjerë. Frances Bean Cobain, vajza e […]...
By Debat24
In Art
Nov 29th, 2014
0 Comments
836 Views
Bashkia e Tiranës ka përmbyllur me kulturë aktivitetet në kuadër të festimeve për 102 vjetorin e pavarësisë dhe 70-vjetorin të çlirimit. Nën kujdesin e kryebashkiakut, Lulzim Basha, është organizuar koncerti “Liria është frymëzimi ynë”. Filarmonia e Tiranës nën dirigjimin e Petrika Afezollit interpretoi vepra nga kompozitorët më të mirë shqiptarë si Prenk Jakova, Çesk ...
By Debat24
In Art
Nov 28th, 2014
0 Comments
959 Views
Promovimi i Shqipërisë, mbetet një ndër objektivat më të rëndësishme të punës së Ambasadës së Shqipërisë në Londër. Për Ambasadorin shqiptar në Britani, Mal Berisha, këtë më mirë se askush e bëjnë artistët tanë të mëdhenj që interpretojnë kudo nëpër skenat botërore. Pas aktorit të mirënjohur Mirush Kabashi, Salla e Teatrit Kings Place, Londër është […]...
By Debat24
In Art
Nov 25th, 2014
0 Comments
573 Views
Drejtoria e Kulturës në Durrës ka njoftuar së fundmi se gjatë punimeve që po kryhen për rehabilitimin e sheshit “Liria” në kuadër të një projekti të hartuar nga Bashkia Durrës, është zbuluar një pus me thellësi të konsiderueshme. Duke qënë se projekti i rehabilitimit të sheshit është miratuar nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve dhe Këshilli […]...
By Debat24
In Art
Nov 12th, 2014
0 Comments
737 Views
Ka hapur dyert për të gjithë lexuesit shqiptar Panairi i Librit 2014. Kryetari i Shoqatës së Botuesve, Petrit Ymeri, në ceremoninë e hapjes, ftoi të gjithë të merrnin pjesë në eventin më të madh kulturor. Duket se ftesa e bërë nga kryetari i Shoqatës së Botuesve është marrë parasysh nga lexuesit, të cilët kanë qenë […]...
'