Art | Debat 24 | Page 3

Art

By Debat24
In Art
Nov 12th, 2014
0 Comments
712 Views
Poeti i njohur shqiptar, Visar Zhiti, publikoi sot në Tiranë librin e tij më të fundit Lajmëtarët e Europës, një antologji me krijimet e artistëve shqiptarë të vrarë nga diktaturat komuniste të Shqipërisë dhe ish-Jugosllavisë. Vëllimi, që u shfaq sot në panairin vjetor të librit përmban jetëshkrime, poezi dhe prozë nga artistët e Shqipërisë dhe […]...
By Debat24
In Art
Nov 2nd, 2014
0 Comments
1202 Views
Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit harron Albert Papariston, drejtorin e parë të Operas së Tiranës, i ndarë nga jeta sot në Shtetet e Bashkuara. Ndonëse lajmi për ndarjen nga jeta të drejtuesit të parë të Teatrit të Operas dhe Baletit, si dhe themeluesit të Konservatorit Shqiptar, u pasqyrua gjatë ditës në shumë nga mediat […]...
By Debat24
In Art
Nov 2nd, 2014
0 Comments
2203 Views
Ndërroi jetë nga shkaqe natyrore në Royal Oak të Miçiganit (SHBA) muzikologu i shquar shqiptar Albert Paparisto. Ai ishte 90 vjeç. Prof. Paparisto do të mbahet mend si themeluesi i Operas dhe Konservatorit Shqiptar. Disa prej krijimeve të tij muzikore janë bërë pjesë e teksteve shkollore dhe vepra klasike të repertorit tonë muzikor. Albert Paparisto […]...
By Debat24
In Art
Nov 2nd, 2014
0 Comments
5291 Views
Psikologia Denada Toçe ka reaguar ashpër ndaj dekorimit prej kryeministrit Rama të Robert Papavramit, mësues violine dhe babai i violinistit të njohur, Tedi Papavrami. Ajo e cilëson Robert Papavramin si mësues të dhunës e poshtërimit në oborret e Enverit. Më poshtë reagimi i plotë i psikologes Toçe: “Sot u dekorua nga kryeministri ynë si “guri […]...
By Debat24
In Art
Nov 2nd, 2014
0 Comments
656 Views
Në Sallën e Hartave në selinë e qeverisë u nderua nga kryeministri Edi Rama, ai që u cilësua si “themeluesi i shkollës moderne shqiptare të violinës, Robert Papavrami”. “Pedagogu i jashtëzakonshëm që nxorri nga duart shumë fëmijë magjepsës, të cilët korrën duartrokitje të mëdha në skenat më prestigjioze të botës dhe ndër të cilët shkëlqen sot e [&hell...
By Debat24
In Art
Oct 19th, 2014
0 Comments
661 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, vlerësoi At Zef Pllumin (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar” me motivacionin:“Klerikut, martir, të dënuar me persekutim të përjetshëm nga diktatura, i cili me veprën dhe jetën e tij, mbrojti vlerat e mëdha të fesë, kulturës kombëtare, lirisë dhe dinjitetit njerëzor, të lidhura pazgjidhshmërisht këto me vetëmbrojtjen e...
By Debat24
In Art
Oct 19th, 2014
0 Comments
548 Views
Vela të larta prej qelqi do të jenë tani pjesë e një grupi me Kullën Eifel dhe Sacre Coeur, Zemrën e Shenjtë në relievin e Parisit, ndërsa Muzeu i ri i Artit Bashkëkohor i Fondacionit Louis Vuitton, i skicuar nga Frank Gehry hap dyert këtë muaj për publikun. U deshën 13 vjet që ai të […]...
By Debat24
In Art
Oct 13th, 2014
0 Comments
748 Views
Tenori i njohur, Agim Hushi, ka njoftuar se do të ndërpresë karrierën e tij operistike. Ai ka zgjedhur ta bëjë këtë njoftim, nëpërmjet një mesazhi për miqtë, pasionantë dhe dashamirësit e operas. Më poshtë mesazhi i tenorit Agim Hushi: Të dashur miq, pasionantë dhe dashamirës te Operas! Pas një udhëtimi të gjatë, të bukur, por […]...
By Debat24
In Art
Oct 10th, 2014
0 Comments
833 Views
Gazetari i njohur, Ilir Kadia, ka publikuar në rrjetet sociale një bisedë të shkurtër me shkrimtarin e madh, Dritëro Agolli. Më poshtë, postimi i Ilir Kadisë, shoqëruar me një foto të tij me shkrimtarin: “Sapo e pyeta Dritëroin: Cili ka qenë çasti më i vështirë në jetë për ty, o Dritëro? E zhyti koken ne […]...
By Debat24
In Art
Oct 9th, 2014
0 Comments
593 Views
Shkrimtari francez Patrick Modiano është fituesi i Çmimit Nobel të këtij viti për letërsinë, për punën e tij shumëvjeçare në eksplorimin e pushtimit nazist dhe pasojat në vendin e tij. Akademia suedeze thotë se ja dha 69-vjeçarit Modiano çmimin që shoqërohet me vlerën e 1.1 millionë dollarëve  “për artin e shkrimit të kujtimeve, me të […]...
By Debat24
In Art
Oct 3rd, 2014
0 Comments
610 Views
Projekti i dy arkitektëve kinez, Seven Xin Chen dhe Nanji Xino, është përzgjedhur fitues për ristrukturimin e “Piramidës” në kryeqytet, ish-muzeu i Enver Hoxhës. Projekti është përzgjedhur mes dhjetëra materialeve të paraqitura nga arkitektë dhe studentë të arkitekturës, jo vetëm brenda vendit. Idetë për restaurimin  e Piramidës u paraqitën në kuadër të aktivitetit “Ja...
By Debat24
In Art
Sep 29th, 2014
0 Comments
668 Views
Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, reagoi ndaj disa akuzave për përfitime financiare jo të drejta të regjisorit Arben Kumbaro, vëllai i ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro. Vetë Çuli ka bërë një shpjegim të gjendjes në teatër dhe mënyrës së ndarjes së fondeve. Më poshtë reagimi i Hervin Çulit: “Jam vënë në dijeni nepermjet rrjeteve […]...
By Debat24
In Art
Sep 29th, 2014
0 Comments
591 Views
Nga Elvi FUNDO Të hënën drejtori i Teatrit Kombëtar, zoti Hervin Çuli do të bëjë publike kalendarin artistik të sezonit 2014 -2015. Burime nga Teatri Kombëtar thanë për cityfm.al se ndër pjesët fituese që do të paraqiten janë disa vepra të autorëve të huaj dhe shqiptar. Tabelat që u panë para disa ditëve në pedonalen afër […]...
By Debat24
In Art
Sep 28th, 2014
0 Comments
616 Views
Ditën e hënë, më 29 shtator 2014, në orën 10:30, në ambjentet e Muzeut Historik Kombëtar, do të organizohet ceremonia e dhurimit të objekteve personale të kryediplomatit dhe personalitetit të shquar shqiptar, Rauf Fico, nga familjarët e tij, për Muzeun Historik Kombetar. Mes objekteve që do t’i dhurohen Muzeut gjenden ditarët personalë të Rauf Ficos, […]...
By Debat24
In Art
Sep 22nd, 2014
0 Comments
714 Views
Kryeministri Edi Rama, me një mesazh në rrjetet sociale, ka kujtuar Besa Imamin, aktoren e ndarë nga jeta ditën e djeshme. “Besa Imami ishte edhe një nga hijet e larta të kohës së vjetër kur me Arturin i shijonim byrekun e i dëgjonim kritikat! I lehtë i qoftë dheu!”, shkruan Rama. Besa Imami, aktore e […]...
By Debat24
In Art
Sep 22nd, 2014
0 Comments
854 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, nëpërmjet një mesazhi të bërë publik sot në mëngjes, ngushëllon familjarët e aktores së shquar të skenës dhe ekranit shqiptar Besa Imami. “Kam ndjerë një trishtim të thellë dje, kur mora vesh për ndarjen nga jeta të njeriut tuaj më të dashur, aktores së madhe Besa Imami. Ky lajm më […]...
By Debat24
In Art
Sep 21st, 2014
0 Comments
620 Views
Ndërron jetë në moshën 86-vjeçare aktorja e skenës shqiptare, Besa Imami. Ajo vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë. Aktorja Besa Imami ka lindur në 8 Gusht të vitit 1928 në qytetin e Gjakovës. Në vitin 1937, familja e saj u shpërngul nga qyteti i Gjakovës për tu vendosur në Tiranë. Artistja e Merituar, […]...
By Debat24
In Art
Sep 19th, 2014
0 Comments
683 Views
Në ambientet e Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë, u çel sot ekspozita “Retrospektivë” e artistit të njohur kosovar Simon Shiroka. Midis familjarëve të artistit (gruas dhe dy vajzave të tij), plot mysafirëve nga Kosova ardhur posaçërisht për aktivitetin, si dhe në praninë e Ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, dhe Ambasadorit të Republikës së Kosovës në […]...
By Debat24
In Art
Sep 11th, 2014
0 Comments
607 Views
Një tjetër sukses për sopranon shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho. Ajo është zgjedhur nga “Opera e Bastijes” në Paris për të çelur sezonin artistik 2014-2015, në rolin e Violetës te “Traviata”. Një rol, që këngëtarja lirike e ka interpretuar mbi 200 herë në 20 vite, në teatrot më të rëndësishme të botës. “Është e […]...
By Debat24
In Art
Sep 11th, 2014
0 Comments
656 Views
Ilirian Agolli, “Zëri i Amerikës” Shqipëria po bën përgatitje të shumta për të mirëpritur Papa Franceskun gjatë vizitës së tij më 21 shtator në Tiranë. “Rëndësia e kësaj vizite është e madhe, thotë ministrja e kulturës, Mirela Kumbaro, kryesuese e komitetit organizator. Vizita e parë e Papa Franceskut, – theksoi ajo – po e kthen […]...
'