Art | Debat 24 | Page 5

Art

By Debat24
In Art
Aug 16th, 2014
0 Comments
626 Views
Edicioni i 3-të i “Summer Fest 2014” është mbyllur mbrëmjen e së enjtes në qytetin bregdetar të Durrësit. Me mijera njerëz, qytetarë durrsakë dhe pushues të grupmoshave të ndryshme, kanë ndjekur për rreth 3 orë spektaklin veror në shëtitoren “Taulantia”. Nën prezantimin e Ledion Liços dhe Luana Vjollcës, ata kanë ndjekur spektaklin ku morën pjesë këngëtarë […]...
By Debat24
In Art
Aug 15th, 2014
0 Comments
900 Views
Në datat 21- 23 gusht në Berat do të organizohet për tri netë Festivali Multikulturor me 12 aktivitete artistike, të cilat synojnë promovimin e Beratit dhe të vlerave të trashëgimisë kulturore që mbart ky qytet. Festivali, në idenë e organizatës “Njerëz dhe ide” vjen edhe si pjesë e kalendarit artistik veror që përgatiti disa muaj më parë Ministria e Kulturës, [&hellip...
By Debat24
In Art
Aug 13th, 2014
0 Comments
528 Views
E njohur tashmë për vlerat e saj të padiskutueshme, ku përmes fotove të saj artistike dhe të traditës merr jetë një histori qindravjeçare, Fototeka Kombëtare “Marubi”, duket se në këtë sezon turistik është vënë në fokus të grupeve të shumta turistike. Pa lënë mënjanë nacionalitet e tjera, gjeografia e të cilëve sa vjen e shtohet, për […]...
By Debat24
In Art
Aug 12th, 2014
0 Comments
627 Views
Bota e artit ka humbur një ndër humoristët më të dashur amerikanë. Robin Williams, aktori 63-vjeçar me një karrierë prej afro katër dekadash në skenë, film dhe televizion, u nda dje nga jeta, siç duket me vetëvrasje. Miqtë, të afërmit dhe kolegët e tij po kujtojnë një individ sa origjinal në skenë, aq edhe të […]...
By Debat24
In Art
Aug 10th, 2014
0 Comments
675 Views
Diva e muzikës, Inva Mula korri më 5 gusht, një sukses të jashtëzakonshëm në rolin e Dezdemonës, në operan “Otello”, të kompozitorit Xhuzepe Verdi , në Festivalin më prestigjoz që Franca organizon, Les Choregies d’Orange, në një amfiteatër të lashtë më shumë se 2 mijë vjeçar, ku çdo gur flet për historinë e shkruar dhe […]...
By Debat24
In Art
Aug 7th, 2014
0 Comments
2553 Views
Është vetëm 15 vjeçe, ka lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por prindërit e saj emigrantë ia kanë ushqyer shumë dashurinw vendlindjen, Elizabeta Pllumbit, aq sa ftesës së organizatorëve për të qenë njëra ndër 25 vajzat e konkursit të bukurisë “Miss Malësia 2014”, iu përgjigj me kënaqësi. Me thjeshtësinë, mençurinë dhe intelektin e saj […]...
By B C
In Art
Aug 7th, 2014
0 Comments
652 Views
Nga Ermelinda Kashahu* Sot, më shumë se kurrë,përtej dhembjes, përsëri më ra në dorë romani tjetër i shkrimtarit Petrit Palushi, i titulluar “Artemisa e Mëkatit”. Çka dashur të thotë autori me këtë titull ? Mbi këtë ngarkesë ndjenjash dhe përftimesh, pas ngjarjeve herë të qeta e herë të rrëmbyeshme, autori shkruan ato çka zemra i […]...
By B C
In Art
Aug 7th, 2014
0 Comments
493 Views
Nga Klaudia Malaj Zgjedh të komunikojë me lexuesin nëpërmjet vargut thirrës, siç e shpreh dhe vetë poetja. Ka emrin më domethënës shqiptar, por dhe në çdo gjuhë të botës. Ëmbëlsia dhe thjeshtësia karakterizon poeten dhe arsimtaren Lumturi Ymeri (Bersava). Bersava nuk është mbiemri i dytë i saj, ku të gjithë që nuk e njohim mund […]...
'