Kulturë | Debat 24 | Page 2

Kulturë

By Debat24
In Jeta
Jan 5th, 2015
0 Comments
1479 Views
Pas prezantimit të Festivalit në RTSH, bukuroshja e ekranit të Klan Kosovës, Liberta Spahiu, feston sot 30 – vjetorin e lindjes. Prezantuesja e programit “Prive”, një ndër më të ndjekurit në Kosovë, ka postuar në llogarinë e saj në Instagram një foto ku ka përshëndetur fansat në këtë përvjetor të lindjes. Ajo shfaqet vërtetë e […]...
By Debat24
In Art
Jan 3rd, 2015
0 Comments
1037 Views
Fiton këtë edicion të “The Voice of Albania 4″, si zëri më i mirë i të gjithë shqiptarëve kudo që janë, Aslaidon, me trajner Genc Salihun. Në finalen e madhe ishin në konkurrim Aslaidon, Albina nga skuadra e Elsa Lilës, Olsa nga skuadra e Alma Bektashit dhe Semi nga skuadra e Sidrit Bejlerit. Mbrëmja ishte […]...
By Debat24
In Jeta
Jan 2nd, 2015
0 Comments
883 Views
Humoristi Julian Deda ka publikuar një video,duke ironizuar vetëregjistrimet e kryeministrit Edi Rama, të shtuara ndjeshëm në javët e fundit. Deda ka vendosur të urojë Vitin e Ri me “superplakun prej dëbore”.  Së fundmi, Deda ka nisur edhe një angazhim politik, duke u përfshirë në strukturat e Partisë Demokratike....
By Debat24
In Jeta
Jan 2nd, 2015
0 Comments
948 Views
Një fustan i bardhë i cili nxjerr në pah format trupore tepër seksi. Është mënyra më e mirë për t’u veshur në festë në jaht, por edhe për t’i përcjellë urimin të gjithë fansave për Vitin e Ri nga Anxhela Martini. “Gëzuar 2015 për të gjithë ju dhe familjet tuaja”, e ka nisur urimin e saj […]...
By Debat24
In Art
Jan 1st, 2015
0 Comments
876 Views
Kryeministri Edi Rama uroi shqiptarët për Vitin e Ri, nën tingujt e muzikës shqiptare të luajtur në Koncertin e Vjenës. “Qoftë i mbarë për të gjithë ky vit i nisur bukur me tingujt e muzikës shqiptare në Koncertin botërisht të famshëm të Vienës ditën e Vitit të Ri!”, shkruan Rama në “Facebook”. “The Vienna Philharmonic […]...
By Debat24
In Art
Jan 1st, 2015
0 Comments
954 Views
Për herë të parë në historinë e koncertit të përvitshëm të Vjenës që mbahet çdo 1 janar, u luajt muzikë shqiptare. Ishte “Philharmonic Ensemble Vienna”, formacioni i violinistit shqiptar nga Gjakova, Shkëlzen Doli, që është një prej anëtareve të Filarmonisë së Vjenës që përcolli këto motive shqiptare. Muzika e luajtur ishte me titull “Albanian Soul” […]...
By Debat24
In Art
Jan 1st, 2015
0 Comments
844 Views
Muzika shqiptare arriti sot një ndër kulmet e saj historike. Për herë të parë në historinë e koncertit të përvitshëm të Vjenës që mbahet çdo 1 janar, u luajt muzikë shqiptare. Për Shqipërinë, ky koncert nuk mund të mos ishte emocionues, pasi motivet e muzikës shqiptare u ndoqën nga e gjithë bota. Ishte “Philharmonic Ensemble […]...
By Debat24
In Art
Dec 31st, 2014
0 Comments
1028 Views
Si çdo dite te vitit edhe ne këto dite festash, Vizion Plus premton emocione, reflektim, humor dhe argëtim duke përgatitur nje program maratone per shijet e gjithë familjes. Data 31 Dhjetor, nisi me programin e mëngjesit “7 pa 5”, nje emision i përgatitur enkas per ditën e ndërrimit te viteve, ku te ftuarit dhe diskutimet mbi […]...
By Debat24
In Art
Dec 31st, 2014
0 Comments
1529 Views
“Top Channel” do të sjellë për shqiptarët një programacion shumë të pasur me më shumë prodhimtari se kurrë më parë, dhe ku nuk do të mungojnë tematikat për argëtimin e të gjithëve. Gjithçka nis mbrëmjen e fundit të vitit, me “show”-n argëtues të titulluar “Autochthonous”, ndërkohë që humori nuk do të mungojë në “Fiks Fare”. […]...
By Debat24
In Art
Dec 31st, 2014
0 Comments
1382 Views
“Hajt’ se folim” është marka e fundit që ofron Radio Televizioni Klan në mbrëmjen e ndërrimit të viteve. Një spektakël i jashtëzakonshëm me shumë humor, këngë dhe performanca baleti, është ajo çka kanë përgatitur një kast artistësh profesionistë të cilët do të qëndrojnë në shoqërinë tuaj përreth 5 orë duke filluar nga ora 21.00. Personazhe mediatike, gazetarë, [&hellip...
By Debat24
In Art
Dec 27th, 2014
0 Comments
945 Views
By Debat24
In Art
Dec 27th, 2014
0 Comments
773 Views
Nga Nasho Jorgaqi Ashtu si ti, edhe unë nuk po ta përmend emrin, por po të drejtohem siç ke nisur të paraqitesh kohët e fundit në kopertinat e librave, thjesht me mbiemrin. Kjo zgjedhje s’është formale, por lidhet me çka po ndodh me ty. Çuditërisht përkon dhe me një opinion të përhapur gjerësisht në publik, […]...
By Debat24
In Art
Dec 27th, 2014
0 Comments
807 Views
Aktori i mirënjohur i humorit shqiptar, Veli Rada, është ndarë nga jeta në orët e para të mëngjesit të sotëm për shkak të një sëmundjeje të rëndë që e mundonte prej kohësh. Ai ndërroi jetë në moshën 72-vjeçare për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Për më shumë se një muaj Rada ndodhej në një […]...
By Debat24
In Jeta
Dec 26th, 2014
0 Comments
1201 Views
Drejtuesja e njohur e emisioneve televizive, Fjodora Fjora, ka rrëfyer se momenti më i bukur i këtij viti për të ishte kur u bë nënë. Ajo foli në emisionin “Opinion” në TV KLAN dhe e cilësoi birësimin e një fëmije si një hap shumë të rëndësishëm. Prej muajit shtator, Fjodora Fjora ka birësuar një djalë […]...
By Debat24
In Jeta
Dec 25th, 2014
0 Comments
1297 Views
Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka kaluar një mbrëmje të veçantë nën shoqërinë e këngëtares së njohur shqiptare Aurela Gaçe. Në fotot e publikuara nga këngëtarja në “Facebook”, Arvizu shihet mjaft i relaksuar, pa kollaren e tij zyrtare, teksa kërcën me këngët shqiptare. Me sa duket kjo ka qenë një festë lamtumire për Arvizun, […]...
By Debat24
In Art
Dec 25th, 2014
0 Comments
588 Views
Për herë të parë Presidenca hap dyert për të gjithë qytetarët, të cilët duan të shohin Mesharin e zbuluar  më 1740, nga Gjon Nikollë Kazazi, e të shkruar nga Gjon Buzuku më 1555. Dhurata e Papa Françeskut për Shqipërinë që ndodhet në ambientet e Presidencës, do të mund të shihet nga ora 11:00 deri në […]...
By Debat24
In Art
Dec 23rd, 2014
0 Comments
699 Views
“Dance with me” dhuroi mbrëmjen e të hënës një superspektakël në ekranin e Tv Klan. Në finalen e madhe të spektaklit të vallëzimit u kurorëzuan dy çifte fituese. Sabriu dhe Rozana u vlerësuan me çmimin e madh të dhënë nga publiku, ndërsa Olta dhe Devis me çmimin e dhënë nga Albtelecom dhe Eagle Mobile, sponsor […]...
By Debat24
In Art
Dec 22nd, 2014
0 Comments
632 Views
Këngëtari i famshëm anglez i rrokut dhe bluzit, Joe Cocker, ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. John Robert Cocker, i lindur më 20 maj 1944 në Sheffield, vdiq sot në shtëpinë e tij në Kolorado të Shteteve të Bashkuara pas një betejë të gjatë me kancerin e mushkërive. Suksesi i […]...
By Debat24
In Art
Dec 21st, 2014
0 Comments
764 Views
Poeti dhe shkrimtari Visar Zhiti, në një nga librat e tij, i kishte kushtuar djalit një poezi, ku mes rreshtash përcjell porositë për të. Në ditën kur familjarë, të afërm, miq edhe shokë e kanë përcjellë për në banesën e fundit mes lotëve e dhimbjes 19-vjeçarin Atjon Zhiti, i cili humbi jetën tragjikisht në një […]...
By Debat24
In Art
Dec 21st, 2014
0 Comments
671 Views
Tre personalitet e kulturës shqiptare, studiuesi Shaban Demiraj, aktori Mirush Kabashi dhe studiuesi Aurel Plasari janë dekoruar me urdhrin “Nderi i Kombit” nga Presidenti Bujar Nishani. Prof. Shaban Demirajt i jepet ky titull i lartë për kontributin e tij të madh në fushën e studimit të gjuhës shqipe dhe të kërkimeve albanologjike. Aktori Mirush Kabashi […]...
'