Op-ED | Debat 24

Op-ED

By Debat24
In Op-ED
Feb 28th, 2015
0 Comments
1070 Views
Nga Elton METAJ Shpërthimi i deputetit Tom Doshi kundër kryeministrit Edi Rama ishte ndër zhvillimet më interesant në politikën e muajve të fundit. Në ambientin shqiptar, jo vetëm politik, një sherr mes dy vëllezërve është më tërheqës se ai mes dy fqinjëve. Për rrjedhojë, Tom Doshi dhe deklaratat e tij arritën kulmet e vëmendjes, ndoshta […]...
By Debat24
In Op-ED
Feb 11th, 2015
0 Comments
1194 Views
Nga Elton METAJ Saimir Tahiri do t’i mbajë mend gjatë orët e 10 shkurtit 2015. Ato shënojnë një moment të rëndësishëm për të, personalisht dhe politikisht. Sigurisht që vartësit do ta kenë patur të vështirë ta zgjonin në orët e para të kësaj “të marte të zezë” për ta njoftuar se një shpërthim kishte dëmtuar […]...
By Debat24
In Op-ED
Jan 9th, 2015
0 Comments
1518 Views
Nga Elton Metaj Në librat e ekonomisë mund të mësosh lehtësisht se letrat me vlerë më të sigurta janë ato që klasifikohen me “AAA”. Kjo përsëritje e shkronjës së parë të alfabetit reflekton qetësi për tregjet financiare dhe jo vetëm. Në të njëjtën mënyrë preferon t’i firmosë dokumentet edhe Aleksandër Arvizu, diplomati amerikan që mbylli […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 31st, 2014
0 Comments
1380 Views
Bota nuk u bë më e mirë vitin e kaluar – në të kundërtën. Kriza e Ukrainës, lufta në Gazë dhe shfaqja e “Shtetit Islamik” janë shkaktarë të një retrospektive pesimiste të kryeredaktorit Alexander Kudascheff (DW). Bota u bë në vitin 2014 rrëmujë. Ebola në Afrikë. Lufta në Ukrainë. Shtimi i veprimeve vrasëse të “Shtetit […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 27th, 2014
0 Comments
1137 Views
Nga Spartak Ngjela Ajo që u vu re dje në Prishtinë, ishte fakti se kryeministri aktual Rama, shpalli indirekt pragfalimentin e vet; sepse na tha që nuk po e pranonte as Politika Amerikane, dhe as Politika e Bashkimit Europian. Por kjo është e rëndë për të, edhe pse ai mendoi që t’i “kërcënonte” perëndimorët me […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 19th, 2014
0 Comments
1203 Views
Arben Rrozhani “Shikojeni Vlorën djema!” Kjo batutë nga filmi “Ballë për ballë” nuk është për Arben Imamin, asokohe aktor premtues i Kinostudios “Shqipëria e Re” dhe sot, politikan i diskredituar. Është për djemtë dhe vajzat e qeverisjes së re të “Rilindjes”, prej shtatorit 2013, në pushtetin ekzekutiv të vendit. Është pasqyra e dëshpërimit të një […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 14th, 2014
0 Comments
1208 Views
Më 9 dhjetor, Kuvendi i ri i Kosovës votoi për një koalicion të ri qeverisës, duke i dhënë fund periudhës së gjatë të formimit të qeverisë që nga zgjedhjet e qershorit. Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, përmes një deklarate, e uroi Kosovën për konstituimin e Kuvendit dhe formimin e qeverisë, kalimi i parë demokratik […]...
By Debat24
In Op-ED
Oct 8th, 2014
0 Comments
1589 Views
Nga Stefan Fyle Shqipëria ka bërë një rrugë të gjatë qëkur paraqiti…aplikimin e saj për anëtarësi në BE në vitin 2009. Kam pasur privilegjin ta shoqëroj rrugëtimin tuaj të vështirë që prej vitit 2010. Sot jam i gëzuar të shoh se përpjekjet e Shqipërisë kanë dhënë fryte. Si një vend kandidat i BE-së, tashmë ju […]...
By Debat24
In Op-ED
Sep 21st, 2014
0 Comments
1635 Views
Nga Elton METAJ Ati i Shenjtë do të zbresë sot në tokën shqiptare, në një vizitë historike, për të përshëndetur, ashtu siç është shprehur, një popull që ka vuajtur. Vitet e gjata të izolimit dhe beteja me Zotin i kushtuan shumë një populli të vogël, që sot do të derdhet në rrugët e Tiranës për […]...
By Debat24
In Op-ED
Sep 18th, 2014
0 Comments
1682 Views
Nga Arben Vata A do male me dëborë Trima të fortë e malësorë Fort bujar e burrërorë Shkon në Kukës i ke në dorë FAN NOLI – PJESE NGA “MERR E ZGJIDH” (1924) Qysh se lexova intervistën e Maks Velos para pak ditësh në gazetën Mapo, nuk kisha më asnjë dyshim se unë duhej të […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 10th, 2014
0 Comments
2220 Views
Nga Elton METAJ SHENIM – Kryeministri Edi Rama u përpoq të davarisë disi zhurmën e krijuar rreth udhëtimit të tij me një avion të posaçëm drejt Pekinit. Më pas ai shfrytëzoi një tren të shpejtë për të udhëtuar drejt veriut të Kinës, në Tianjin, ku po zhvillohet Samiti Veror i Davosit. Zyra e shtypit të […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 31st, 2014
0 Comments
1582 Views
Nga Spartak Ngjela Fatkeqesisht, po vijojme te jemi qesharake ne syte e perendimoreve. Asgje normale dhe racionale nuk sheh sot ne debatin politik ne Shqiperi. Nje opozite qe ben bojkot, sepse Berisha ka frike semos, presioni nderkombetar per vendosjen e drejtesise ne Shqiperi, do te behet laku qe do te kape vjedhesit dhe abuzuesit e […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 29th, 2014
0 Comments
1566 Views
Kancelarja Angela Merkel u ka dhënë shpresë vendeve të Ballkanit Perëndimorë për anëtarësim në BE. Pavarësisht problemeve është në interesin e Gjermanisë që kjo perspektivë të mos jetë fiktive Nga  Benjamin Pargan, Deutche Welle Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një perspektivë të qartë evropiane dhe me plan të saktë kohor. Kjo nuk duhet […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 28th, 2014
0 Comments
1413 Views
Nga Edi Rama Ky ishte një moment i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor. Nëse kthejmë kokën pas tek historitë (e vendeve tona), jo vetëm tek roli i Ballkanit në luftën që filloi 100 vjet më parë, apo urrejtja dhe gjakderdhja të cilat qysh atëherë kanë shënjuar vendet tona, duhet të ndalemi një çast për të reflektuar […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 27th, 2014
0 Comments
1499 Views
Nga Koço Kokëdhima Aleanca e dështuar dhe qesharake e opozitës politike, së bashku me ata që i mbështesin, pa reshtur kalojnë nga një fushatë shpifjesh në një të re për aktivitetin dhe punën time. Urrejtja dhe vulgu që derdhin çdo ditë nuk më ka shpërqëndruar aspak nga detyrat e mia, të cilat i ndjek me […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 26th, 2014
0 Comments
1005 Views
Nga Spartak Ngjela Në historinë e vjedhjeve të mëdha shtetërore, kur administratorët pergjegjës janë treguar “kokëfortë” dhe nuk kanë pyetur për askend, gjithmonë këta, janë vjedhesit kryesore të parave. Ata tregohen “kokëfortë” sepse, nga ato para të vjedha, kanë marre edhe një varg i gjate vipash politikë pushtetarësh, te cilët sigurisht që e ...
By Debat24
In Op-ED
Aug 24th, 2014
0 Comments
962 Views
Nga Spartak Ngjela Gjendja e drejtësisë shqiptare është në krizë. Në fakt në krizë është i gjithë sistemi legal në Shqipëri. Natyrisht që kjo ka arsyet e veta, por ajo që duhet të zhbëhet në mënyrë sa më të shpejtë është ristrukturimi i sistemit, ngritja profesionale në të gjitha aspektet e sistemit, dhe eliminimi real […]...
By B C
In Op-ED
Aug 22nd, 2014
0 Comments
941 Views
Fenomeni i hedhjes së një kove me ujë me akull në kokë, për të rritur sensibilizimin ndaj sëmundjes ALS, Sklerozës Laterale Amiotrofike, një çrregullim vdekjeprurës neuro -degjenerativ, ka prekur mjaft personazhe të jetës publike në botë, sikundër edhe në Shqipëri. Eshtë shndërruar në “virus” dhe po me shpjetësinë e një virusi kompjuterik është përhapur në […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 21st, 2014
0 Comments
874 Views
Nga Afrim Krasniqi Prej tri ditësh disa media kryesore dhe politikanë të mazhorancës, së fundi edhe dy ministra ndër më kryesoret, komentuan suksesin historik se kryeministri shqiptar do jetë i vetmi i perzgjedhur me kancelaren Merkel në samitin e ardhshëm në Berlin. U tha se kjo bëhet për shkak të rëndësisë tonë, për shkak të […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 21st, 2014
0 Comments
925 Views
Nga Gëzim Tushi E gjithë beteja sociale dhe debati që zhvillohet sot në shoqërinë shqiptare për moralin, etikën nuk është thjesht problem etik apo vetëm me natyrë sociologjike. Problemi është se debati për etikën dhe vlerat morale në shoqërinë tonë tani në fazën e qartë të postmodernitetit bëhet në klimën e përgjithshme postmorale kur me […]...
'