Opinion | Debat 24

Opinion

By Debat24
In Headline News
Mar 5th, 2015
0 Comments
1539 Views
Nga Arben Ristani Ministri i Brendshëm keqpërdori sot zyrën publike duke lëshuar një lum thashethemesh rreth cështjes më të mrephtë publike, për akuzën ndaj Kryetarit të Kuvendit si porositës i vrasjes së dy deputetëve. Qytetarët u tronditen edhe më shumë sot kur panë se Ministri Tahiri është i përfshirë në këtë skenar mafioz dhe gjendet […]...
By Debat24
In Big Slider
Mar 3rd, 2015
0 Comments
1452 Views
Nga Edi Rama Mediat duan sa me shume akuza per te jetuar. PD sa me shume shpifje per te mbijetuar. Ndersa njerezit e ndershem te ketij vendi te mbajtur kaq vjet peng ne gjithe llumin e akuzave dhe shpifjeve te kthyera rendom ne telenovela, duan vetem te verteten. Dhe te verteten qe ata duan sot, […]...
By Debat24
In Opinion
Mar 2nd, 2015
0 Comments
1486 Views
Nga Sali Berisha Akuzat se Ilir Meta dhe Edi Rama planifikuan vrasjen e dy deputeteve te parlamentit shqiptar, jane akuzat me te renda publike ne tere historine e pluralizmit shqiptar. Deputeti Doshi pohon se kryetari i Parlamentit te vendit, Ilir Meta, ne marreveshje me Edi Ramen, ka paguar per vrasjen pra eleminimin fizik te tij […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 2nd, 2015
0 Comments
1793 Views
Nga Edi Rama Do të kisha dashur të mos vinte nevoja për t’i thënë këtij grupi fjalët që sot është e domosdoshme të thuhen. Sa më qartë. Unë jam krenar për gjithë çfarë kemi bërë në këtë një vit e gjysëm të qeverisjes sonë. Jam krenar që sot, shumica dërrmuese e shqiptarëve mendojnë se vendi […]...
By Debat24
In Op-ED
Feb 28th, 2015
0 Comments
1070 Views
Nga Elton METAJ Shpërthimi i deputetit Tom Doshi kundër kryeministrit Edi Rama ishte ndër zhvillimet më interesant në politikën e muajve të fundit. Në ambientin shqiptar, jo vetëm politik, një sherr mes dy vëllezërve është më tërheqës se ai mes dy fqinjëve. Për rrjedhojë, Tom Doshi dhe deklaratat e tij arritën kulmet e vëmendjes, ndoshta […]...
By Debat24
In Opinion
Feb 26th, 2015
0 Comments
666 Views
Arben Rrozhani/”Shekulli” Ish-kryeministri Sali Berisha do të mbajë sot një fjalim për legalizimin e kanabisit mjekësor. Kuptohet që është kundër dhe të tillë do ta mbajë ligjëratën e stërgjatë në Kuvend, duke dalë në foltore disa herë, siç e ka zakon. Do të akuzojë qeverinë Rama-Meta, për “dështimin” e saj për të krijuar mirëqenie, punë […]...
By Debat24
In Opinion
Feb 24th, 2015
0 Comments
1146 Views
Kur kri(ji)mi ndaj natyrës merr dimensione humane Nga Edlira Baka Peço/ Sociologe Për atë qëështëlindur e rritur në qytetin e Tiranës, është e lehtë të kujtohet por dhe të kuptohet se sa vlerë ka patur një“xhiro nga liqeni” me prindërit në vegjëli, ekskursionet me mësues e nxënës nga parku  në kohën e shkollë, shëtitjet romantike nën […]...
By Debat24
In Opinion
Feb 19th, 2015
0 Comments
720 Views
Nga Astrit Patozi Ka qenë një kohë nga fundi i diktatures, kur sa me shume boshatisej tregu, aq me teper shtoheshin titujt dhe fletet e lavderimit per klasen punetore dhe fshataresine kooperativiste. Ishte gati nje ligj i pashkruar i regjimit, qe kur dikujt nuk i jep dot leke, jepi medalje dhe dekorata. Kjo kohe m’u […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 14th, 2015
0 Comments
752 Views
Nga Edi Rama Poet i rrallë. I burgosur politik i diktaturës. Shqiptar edhe më i rrallë. I vetmi deputet e ministër i Partisë Demokratike që s’ka fyer kënd dhe as ka shpifur për askënd. Një periudhë shërbimi në diplomaci me kontribut për kulturën. Botues i një volumi dinjitoz në italisht në nderim të Nënë Terezës. […]...
By Debat24
In Opinion
Feb 11th, 2015
0 Comments
792 Views
Nga Blendi Fevziu Pse shkrimi i Blushit pati në rrjetet sociale kaq efekt, pyeta veten dje në mbrëmje? Ai dhe një shkrim i Mehmet Krajës për ikjet në Kosovë kishin maksimumin e leximeve, në një mori lajmesh, analizash dhe si gjithnjë, akuzash pështyrëse. Besoj se përgjigjia më bindësja është ajo se ndryshe nga gazetarët e […]...
By Debat24
In Op-ED
Feb 11th, 2015
0 Comments
1194 Views
Nga Elton METAJ Saimir Tahiri do t’i mbajë mend gjatë orët e 10 shkurtit 2015. Ato shënojnë një moment të rëndësishëm për të, personalisht dhe politikisht. Sigurisht që vartësit do ta kenë patur të vështirë ta zgjonin në orët e para të kësaj “të marte të zezë” për ta njoftuar se një shpërthim kishte dëmtuar […]...
By Debat24
In Dossier
Feb 6th, 2015
0 Comments
1400 Views
NDODHI TE TRISHTA DHE GAZMORE NE RADIO TIRANEN E JASHTME Nga Skifter Këlliçi/”Tirana Observer” Në këtë vend pëlqehet ende Stalini!… (1978) Kështu titullohej dokumentari që në mars të vitit 1978 u shfaq në kanalin italian RAI 2. Ishte me të vërtetë e çuditshme, sepse kanalet e RAI-t si dhe kanalet jugosllave, siç kam përmendur në […]...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
787 Views
Videoja e re e tmerrshme e terroristëve islamistë nga Siria të shtang. Sërish bëhet e qartë: Shteti Islamik (IS) sfidon të gjithë botën Nga Alexander Kudascheff/DW Togeri jordanez i aviacionit Muas al-Kasasba ka vdekur. Ai u dogj i gjallë prej të ashtuquajturit “Shteti Islamik”. I mbyllur në një kafaz ai përjetoi një therorizim të paimagjinueshëm. […...
By Debat24
In Opinion
Feb 1st, 2015
0 Comments
712 Views
Athina përplaset me Brukselin, madje më shpejt se e priste kryeqendra e Europës. Tani duhet të zhvillohen shpejt strategji kundër këtij zhvillimi, para se Tsipras të fusë në valle të gjithë Europën Barbara Wesel Ditë me radhë Brukseli vriste mendjen, se si duhej të hynte në bisedime me qeverinë e re. Përgjigja nga Athina tani: […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 28th, 2015
0 Comments
1232 Views
Nga Arian Galdini Para disa muajsh nje familjar i imi shume i afert zbulon se ka nje mase tumorale. Shkojme ne QSUT dhe kryejme aty te gjithe protokollin e konsultave dhe kujdesit. Vendoset ti behet Operacion per heqjen e mases tumorale. Besuam tek profesionalizmi dhe pergjegjshmeria e mjekeve. Por qe pas atij Operacioni, familjari im, […]...
By Debat24
In Bota
Jan 26th, 2015
0 Comments
761 Views
Alexis Tsipras arriti atë që dëshironte. Por pas fitores në zgjedhje të Syrizas, ai hyn në fazën më të vështirë të karrierës së tij politike Nga Spiros Moskovou/DW “Ne as nuk do të provokojmë prishjen me partnerët tanë dhe as nuk do ta vazhdojmë nënshtrimin pa kushte”. Me këto fjalë u përpoq ta përmblidhte politikën e […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 21st, 2015
0 Comments
805 Views
Nga Ilir Meta Kemi ardhur sot në Shkup për të dhënë mesazhin e qartë të miqësisë sonë të sinqertë, dhe t’ju rikonfirmojmë se Shqipëria, si fqinji juaj dhe si një vend anëtar i NATO-s, e mbështet plotësisht e në mënyrë të pakursyer Maqedoninë në rrugëtimin e saj të integrimit euro-atlantik, të bindur se e ardhmja […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 17th, 2015
0 Comments
870 Views
Nga Sali Berisha Te dhena te reja nga hetimet deshmojne se banda shqiptaro – kolumbiane e kokaines eshte banda e “Partise Siçiliste” apo “Hakmarrja per Drejtesi”. Keshtu, nga hetimet rezulton se: – Rojen dhe sigurimin e impiantit te kokaines e bente daja i Leart dhe Orik Shytit, i vellai i Luan Bobratit, pikerisht Famedini (te [&hell...
By Debat24
In Opinion
Jan 17th, 2015
0 Comments
840 Views
Nga Fatbardh Rustemi Nuk doja të bëhesha pjesë e debatit alla-Facebook që ka plasur së fundi për librin “Presidenti që u bë mbret, Ahmet Zogu” i Blendi Fevziut, nëse nuk do të hasja këtë ftesë prej vetë autorit në gazetën “Panorama”, ku shprehet: “Do të kisha dashur që libri të hapte një debat publik lidhur […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 17th, 2015
0 Comments
802 Views
Nga Spartak Ngjela Historia vjen e përsëritet, dhe do të vijojë të përsëritet në Sagën kriminale “Hoxha”. Kurrë mos mendoni se trafiku vjen dhe lind befas në një familje – ai është një tendencë apo një propensitet natyror i trashëgueshem. Kështu është në të gjithë botën: trafikantët janë fis: nga gjyshi te nipi. Kjo ndodhi […]...
'