Opinion | Debat 24 | Page 2

Opinion

By Debat24
In Biznes
Jan 16th, 2015
0 Comments
606 Views
Çmimi i naftës ka rënë me shpejtësi të madhe brenda gjashtë muajve të fundit – fundi i kësaj tendence nuk shihet. Çmimi për një fuçi (159 liter) të llojit amerikan WTI të martën (13.01.2015) ra madje për pak kohë nën 45 dollarë. Ulja nga OPEC-u e sasisë së naftës, që nxirret, do të mund ta […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 16th, 2015
0 Comments
594 Views
Nga Edi Rama Dua ta nis me një shprehje të John Kennedy-t që thoshte: “Të jesh në qeveri është një mundësi e pashoqe t’i shërbesh vendit tënd, por po aq e pashoqe për vendin tënd është mundësia e tij për të kritikuar qeverinë tënde”. Unë sot jam krenar, sepse në pjesën e parë të qeverisjes, […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 15th, 2015
0 Comments
556 Views
Nga Mesila Doda Familja e të akuazuarit për narkotrafik Ermal Hoxha, reagon sot dhe thotë se akuzat bëhen per te diskredituar emrin e Enver Hoxhes. Me sa duket pafytyrsia nuk paska fund per disa njerez. Besoj se nuk ka asnje nevoje per te diskredituar akoma emrin e Enver Hoxhes sepse nuk ka asnje personazh tjeter […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 14th, 2015
0 Comments
575 Views
Nga Astrit Patozi Po të isha gazetar i “The Indipendent”, edhe mua mund të me bënte përshtypje pozitive gjetja me tre lapsat në ngjyrat e flamurit francez te xhepi i xhaketës së Kryeministrit shqiptar gjatë manifestimit të solidaritetit në Paris. Por edhe pse nuk jam gazetar anglez, kjo nuk më pengon që të gjej here […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 13th, 2015
0 Comments
552 Views
Nga Donald Lu (Ambasador i SHBA në Tiranë) Sot i paraqita letrat kredenciale Presidentit Nishani. Patëm një bisedë të ngrohtë për sfidat me të cilat përballet Shqipëria dhe rolin e Shteteve të Bashkuara në mbështetjen e reformave kryesore. Gjatë muajve që studiova shqip, kam mësuar që në Shqipëri është e rëndësishme të dish kush je, […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 12th, 2015
0 Comments
625 Views
Nga Blendi Fevziu Harku i Triumfit ngjan i shkretë edhe pse ndryshe nga zakonisht në Paris nuk është ftohtë. Ka pak turistë dhe shumica e tyre ndalojnë në mes të bulevardit Champs Elysses për të fotografuar parrullën e ndricuar mbi hark që dominon thuajse gjithë qytetin: Parisi është Charlie! Ka pak makina nëpër rrugë dhe […]...
By Debat24
In Aktualitet
Jan 11th, 2015
0 Comments
570 Views
Nga Saimir Tahiri Jo vetëm ngjarjet e kronikës, por edhe më shumë se kaq, rreziku real prej kërcënimit të dhunës, kriminalitetit dhe terrorizmit ndaj vlerave të përbashkëta e lirive themelore të njeriut, duhet të na bëjnë të ndërgjegjshëm bashkërisht, për të luftuar së bashku të keqen që kërcënon të tashmen dhe të ardhmen e fëmijëve […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 11th, 2015
0 Comments
671 Views
Nga Luan Rama Ata që vranë gazetarët e “Charlie Hebdo” dhe qytetarët e thjeshtë në Francë, nuk ishin thjeshtë vrasës, por akoma më shumë “të çmendur të Allahut” siç i quajnë në Perëndim të gjithë këta terroristë integristë që të indoktrinuar dhe të etur për gjak, i kryejnë krimet masive nën thirrjet “Allah akbar”, “Zoti […]...
By Debat24
In Op-ED
Jan 9th, 2015
0 Comments
1561 Views
Nga Elton Metaj Në librat e ekonomisë mund të mësosh lehtësisht se letrat me vlerë më të sigurta janë ato që klasifikohen me “AAA”. Kjo përsëritje e shkronjës së parë të alfabetit reflekton qetësi për tregjet financiare dhe jo vetëm. Në të njëjtën mënyrë preferon t’i firmosë dokumentet edhe Aleksandër Arvizu, diplomati amerikan që mbylli […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 8th, 2015
0 Comments
609 Views
Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një mesazh ngushëllimi homologut të tij francez. Më poshtë teksti i plotë: “Fort i dashur Manuel Valls, Shqiptarët po e përjetojnë me dhimbje dhe me revoltë të patregueshme ndodhinë e sotme në zemrën e qytetërimit europian të lirive e të drejtave të njeriut. Jam i bindur se megjithatë, askush […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 6th, 2015
0 Comments
606 Views
Nga Arben Rrozhani/”Shekulli” Ambasada Amerikane në Tiranë përgatiti një “buqetë” fotosh që paraqesin “disa nga momentet më mbresëlënëse të këtyre 4 vjetëve” të ambasadorit amerikan, Aleksandër Arvizu: më 2 dhjetor 2010, ditën kur mbërriti në Shqipëri; më 22 janar 2011 në konferencën për shtyp në ambasadë; më 2 nëntor 2012, duke përcjellë ish-Sekretaren e S...
By Debat24
In Big Slider
Jan 6th, 2015
0 Comments
710 Views
Nga Edi Rama Të paguash energjinë sot do të thotë të investosh për nesër! Për veten dhe për vendin. Kush nuk ka lidhur ende marrëveshje, të mos e humbasë ofertën lehtësuese deri në 28 shkurt. E pamë të gjithë se si moti i rënduar i fundvitit nxorri në dukje edhe njëherë, kudo nëpër Shqipëri, gjendjen […]...
By Debat24
In Biznes
Jan 6th, 2015
0 Comments
661 Views
Nga Arben Malaj Rritja ekonomike, reduktimi i papunesise dhe lufta kunder varferise gjate vititi 2015 kerkojne te hiqen te gjitha barrierat qe pengojne zhvillimin e vendit i cila nuk vjen kryesisht nga buxheti, por pengohet nga politika apo vendime te gabuara te gabuara te qeverise. Pak komente per vendimin e “heqjes ” se moratoriumit mbi […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 6th, 2015
0 Comments
587 Views
Nga Lulzim Basha Për të ushqyer vetëdijen për  rëndësinë e lirisë së shtypit dhe shtypit të lirë, dhe për t’u kujtuar qeverive detyrat e tyre  në mbrojtje të kësaj vlere supreme të demokracisë,  Organizata e Kombeve të Bashkuara ka caktuar  një ditë botërore të  shtypit të lirë, 3 Majin, ditë të cilën Shqipëria e njeh […]...
By Debat24
In Ekonomi
Jan 5th, 2015
0 Comments
669 Views
Presidenti i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi në intervistë për gazetën “Handelsblatt” prezantohet si bankier modest. Në të vërtetë ai është njeriu më i fuqishëm i Europës sot. Pa të drejtë… Nga Zhang Danghong/DW Po, Mario Draghi është i vendosur të përdorë artilerinë e rëndë – blerjen masive të obligacioneve shtetërore – , i thotë ...
By Debat24
In Opinion
Jan 2nd, 2015
0 Comments
492 Views
Presidenti i SHBA Barack Obama gjendet para detyrave shumë të rëndësishme në vitin 2015. Prognozat në poltikë janë shumë të vështira, por Obama duhet të veprojë Nga Miodrag Soric/DW Në fund të një mandati koha kalon gjithmonë më shpejt se sa në fillim. Këtë përvojë e ka bërë edhe presidenti amerikan Barack Obama, të cilit po […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 1st, 2015
0 Comments
509 Views
Nga Astrit Patozi Dhe vjen gjithmone kjo dite kur urimet shperthejne nga te kater anet dhe shperndahen pa asnje ligjesi, por me pothuaj nje rregull te habitshem, qe prek pothuajse gjithekend. Kur, si xhelati, ashtu edhe viktima e urojne reciprokisht njeri-tjetrin, dhe te dy e kane sinqerisht. Kur te mashtruarit ia kane bere hallall genjeshtrat […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 1st, 2015
0 Comments
585 Views
Nga Bujar Nishani Të dashur qytetarë të vendit tim, bashkëkombas, brenda dhe jashtë Shqipërisë! Motra e vëllezër! Nata tradicionale e urimeve më të përzemërta sonte na bashkon të gjithëve! Po troket Viti i Ri dhe në cilësinë e Presidentit të Republikës, për të tretën herë,  kam privilegjin e nderin t’ju përcjell urimet e mia më […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 31st, 2014
0 Comments
1428 Views
Bota nuk u bë më e mirë vitin e kaluar – në të kundërtën. Kriza e Ukrainës, lufta në Gazë dhe shfaqja e “Shtetit Islamik” janë shkaktarë të një retrospektive pesimiste të kryeredaktorit Alexander Kudascheff (DW). Bota u bë në vitin 2014 rrëmujë. Ebola në Afrikë. Lufta në Ukrainë. Shtimi i veprimeve vrasëse të “Shtetit […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 30th, 2014
0 Comments
590 Views
Arben Rrozhani/”Shekulli” Viti që po mbyllim ka qenë historik për shqiptarët, brenda dhe jashtë kufijve. Më shumë për mirë dhe pak për keq, emri i tyre u lartësua në botë, duke i bërë edhe më krenarë për origjinën, që në shumë raste në të shkuarën, i ka privuar nga shumë zhvillimeve globale, apo rajonale. Qeveria […]...
'