Opinion | Debat 24 | Page 3

Opinion

By B C
In Opinion
Dec 28th, 2014
0 Comments
572 Views
Nga Neritan Sejamini Aksioni i qeverise per mosvjedhjen e energjise eshte nje aksion i levdueshem dhe kundershtite ndaj tij jane politike primitive dhe krejtesisht te demshme. Por ka te pakten tre probleme kryesore ne qasjen e Kryeministrit ne kete drejtim, te cilat perdite e me shume po behen shkak i acarimeve emocionale dhe kundershtive joracionale ndaj […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 28th, 2014
0 Comments
573 Views
Nga Arian Galdini Sa qesharake ka përfunduar loja me antiberishë e PS dhe Ed Ramës, i cili ngado që shkonte gjatë fushatës së 2013-s, premtonte se sapo të vinte PS në Pushtet, saliu do perfundonte ne Burg. Vitin e pare si Kryeminister e beri serish nen moton: Fajin e ka Saliu. E tani qe po […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 27th, 2014
0 Comments
541 Views
Nga Christian F. Trippe/ DW Që nga rënia e Murit të Berlinit lufta mes dy shteteve në Evropë konsiderohej praktikisht si e përjashtuar. Por Rusia është duke i detyruar aleatët në BE dhe NATO për të menduar të pamendueshmen. Nuk mungojnë skenare të tilla se si p.sh. konflikti rajonal dhe relativisht i “vogël” në Ukrainën lindore […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 27th, 2014
0 Comments
1174 Views
Nga Spartak Ngjela Ajo që u vu re dje në Prishtinë, ishte fakti se kryeministri aktual Rama, shpalli indirekt pragfalimentin e vet; sepse na tha që nuk po e pranonte as Politika Amerikane, dhe as Politika e Bashkimit Europian. Por kjo është e rëndë për të, edhe pse ai mendoi që t’i “kërcënonte” perëndimorët me […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 25th, 2014
0 Comments
553 Views
Nga Ilva Tare Dhjetor 1914 front lufte midis Britanikëve dhe Gjermanëve. Dhjetor 2014 betejë politike midis shqiptarëve dhe shqiptarëve. 100 vjet më parë Një letër dërguar nënës së një prej ushtarëve britanikë të luftës së parë botërore rrëfen detaje nga ajo ngjarje që ai e përshkruan si pamja më e bukur që ka parë ndonjëherë. […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 19th, 2014
0 Comments
506 Views
Nga Ingo Mannteufel Konferenca e sivjetme e madhe e shtypit e Vladimir Putinit, e parë nga këndvështrimi i presidentit, mund të përmblidhet me disa fjalë. Rusia në politikën e jashtme ka të drejtë në çdo drejtim dhe ai Putini me gjithë trazirat me rublen e ka gjithçka nën kontroll. Në fakt Putini e përgatit popullin […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 19th, 2014
0 Comments
643 Views
Nga Enkel Demi Ben Blushi në Kuvend, nuk shpërtheu ndaj Edi Ramës, as e mori para si ia ka ënda Nikollës, thjesht artikuloi një qëndrim, i cili në fakt prej kohësh përtypet në dhomat e politikës shqiptare. Kjo historia e fjalës “burg”, e cila shoqëron çdo ligj të qeverisë që dërgohet në Kuvend, është shqetësuese, […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 19th, 2014
0 Comments
1239 Views
Arben Rrozhani “Shikojeni Vlorën djema!” Kjo batutë nga filmi “Ballë për ballë” nuk është për Arben Imamin, asokohe aktor premtues i Kinostudios “Shqipëria e Re” dhe sot, politikan i diskredituar. Është për djemtë dhe vajzat e qeverisjes së re të “Rilindjes”, prej shtatorit 2013, në pushtetin ekzekutiv të vendit. Është pasqyra e dëshpërimit të një […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 16th, 2014
0 Comments
606 Views
Nga Enkel Demi Në cilin kod apo kontratë pune është e shkruar që punonjësi duhet të paraqesë librezën e dritave apo të ujit para shefit? Nëse nuk ka paguar këto detyrime ai hiqet nga puna. Ne jetojmë në kapitalizëm, ku qytetari i lirë, i një vendi të lirë paguan tarifa të caktuara për të marrë […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 15th, 2014
0 Comments
584 Views
Henrik Böhme Rregullat e vjetra të lojës nuk vlejnë më. Të paktën jo për çmimin e naftës. Para pak vitesh shpërthimi i një tubacioni në Nigeri mjaftonte për ta ngritur çmimin e “arit të zi”. Nëse shtoheshin edhe vatra të tjera krize parashikohej shpejt një çmim që nuk binte kurrë nën 150 dollarë për fuçi […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 14th, 2014
0 Comments
1246 Views
Më 9 dhjetor, Kuvendi i ri i Kosovës votoi për një koalicion të ri qeverisës, duke i dhënë fund periudhës së gjatë të formimit të qeverisë që nga zgjedhjet e qershorit. Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, përmes një deklarate, e uroi Kosovën për konstituimin e Kuvendit dhe formimin e qeverisë, kalimi i parë demokratik […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 14th, 2014
0 Comments
625 Views
Nga Ilva Tare Nuk flas dot në emër të të gjithë kolegëve, por e sigurtë është që mund të flas në emrin tim dhe të gazetarëve me të cilët e kam ndarë këtë shqetësim. Një transformim i pazakontë i marrëdhënieve gazetarë-politikanë ka ndodhur në Shqipëri, me miratimin dhe pëlqimin e të dyja palëve. Aktualisht jemi […]...
By B C
In Big Slider
Dec 13th, 2014
0 Comments
4367 Views
Në një videointervistë të publikuar ne portalin respublika.al, ish-kryeministri i Shqipërisë Aleksandër Meksi, tregon momentet e formimit të Partisë Demokratike duke theksuar se sipas dokumentave data e themelit ështe 12 dhjetori. “E festuan duke thënë që është 11 data e themelimit. Se mund ta festosh. Megjithëse klasa punëtore nuk e feston 1 majin në 30 […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 12th, 2014
0 Comments
528 Views
Ilva Tare Sa herë politika nuk e ka seriozisht për të bërë shkëputjen përfundimtare me të shkuarën e errët diktatoriale, nxiton të miratojë ndonjë ligj, që më shumë lan e shpëlan dosjembajtësit, se sa i vë ata përpara përgjegjësisë morale dhe shoqërore. Ky duket se do të jetë fati Ii ligjit të ri për dosjet, […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 11th, 2014
0 Comments
555 Views
Nga Edi Rama Në fillim të viteve ’90, kur isha vetëm një njeri i lirë i këtij qyteti, habitesha në çdo rast që më ftonin në kremtime përfaqësish të huaja, me shpurën e pranishme qeveritare. E cila më dukej atëherë si një karvan krushqish që ndalej festë më festë dhe ambasadë më ambasadë për të […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 8th, 2014
0 Comments
565 Views
Nga Blendi Fevziu Ju falenderoj që jeni këtu në promovimin e librit që i kushtohet një figure të rëndësishme historike të këtij vendi. Kemi mbledhur bashkë në këtë sallë, lexues të devotshëm, të apasionuar pas historisë, fansa të Ahmet Zogut dhe kundërshtarë politikë të tij; njerëz që e njohin historinë dhe ata që s’iu intereson […]...
By B C
In Big Slider
Dec 5th, 2014
0 Comments
682 Views
Katër zyrtarë me dijeni mbi bisedimet për zgjidhjen e krizës në bankën qendrore pas arrestimit të guvernatorit dhe dorëheqjes së njërit prej anëtarëve të Këshillit Mbikëqyrës, argumentojnë për BIRN shkaqet se pse situata duket e bllokuar dhe pa rrugëdalje. Nga Gjergji Erebara, BIRN Banka qendrore e Shqipërisë ka mbetur tashmë prej tri muajsh pa guvernator […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 4th, 2014
0 Comments
648 Views
Nga Spartak Ngjela Është e njohur tani se te gjitha historitë e pushteteve personalë kanë një ngjashmëri thuajse identike, kur është fjala për arbitrarizmin dhe forcën që ushtrohet me demagogji për një “qëllim të madh të përbashkët”. Në fakt, këto tani janë vetëm ngjarje të shoqërive të pazhvilluara, ku pushteti dhe gënjeshtra janë e njëjta […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 3rd, 2014
0 Comments
552 Views
Nga Bernd Riegert Viti 2014 solli një kthesë vendimtare për aleancën më të madhe ushtarake të botës. Largim nga NATO “out of the area” me misionin e saj të shtrenjtë dhe të vështirë për paqen në Afganistan dhe rikthim tek mbrojtja e Evropës. Kthesa e fortë nuk po bëhet krejt vullnetarisht nga Aleanca. Rusia po e […]...
By Debat24
In Opinion
Dec 1st, 2014
0 Comments
563 Views
Nga Lulzim Basha Sot është një ditë e shënuar për Partinë Demokratike: zhvillojmë mbledhjen e parë të Këshillit të ri Kombëtar; do të votëbesojmë nënkryetarët, dhe anëtarët e kryesisë që vijnë si rezultat i detyrave të tyre në Grupin Parlamentar, do të zgjedhim sekretarët dhe krerët e departamenteve, të cilët, së bashku me kryesinë e […]...
'