Opinion | Debat 24 | Page 9

Opinion

By Debat24
In Op-ED
Aug 15th, 2014
0 Comments
614 Views
Nga Sali Berisha Sot kur Gjermania ul nga 65 ne 63 vjeç moshen e pensionit dyshja Rama – Meta votuan ne Parlamentin e krimit nje anti-reforme te pashpirt, rritjen, jashte çdo kriteri social, te moshes se pensionit ne Shqiperi nga 65 ne 67 vjeç per burrat dhe nga 60 ne 63 vjeç per grate. Pas […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 15th, 2014
0 Comments
415 Views
Nga Astrit Patozi Se pari, refuzoj kategorikisht t’i pergjigjem pyetjes ne mode te ketyre diteve, nese jam me Fullanin, apo kunder tij. Sepse me duket teper fyese, nderkohe qe nuk kam asnje arsye ne bote qe te jem patjeter ne njeren ane te kesaj barrikade artificiale. Por sigurisht qe mund te flas rreth asaj qe […]...
By Debat24
In Big Slider
Aug 15th, 2014
0 Comments
997 Views
Për analistin Ylli Rakipi, mbledhja e Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë ishte asgjë më shumë se një shou turpi dhe tallje me shqiptarët. Ndërsa vlerësoi Ermelinda Meksin për kurajon dhe këmbënguljen, Rakipi kritikoi ashpër qëndrimin e mbajtur nga anëtarët e tjerë. Analizës nuk mund t’i shpëtonte vizita e ambasadorit amerikan Arvizu në Bankën e […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 14th, 2014
0 Comments
616 Views
Letra e hapur e Ejona Isufajt për deputetin e PD, Genc Pollo, pas vendimit të qeverisë për mbylljen e disa universiteteve. I nderuar Z. Pollo Dua t’ju bëj me dije fillimisht se akuzave tuaja, bërë publikisht nga foltorja e partisë, se unë, Ejona Isufaj, paskam përdorur një dokument fals, iu përgjigja menjëherë me mjete ligjore. […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 14th, 2014
0 Comments
560 Views
Nga Spartak Ngjela Gjithçka e rëndë që po shohim të spikasë si e denoncuar në Shqipërinë e sotme, vjen si pasoje e mungesës të forcës së ligjit, dhe ekzistencës së një burokracie piraterike në drejtim. Forca e ligjit vjen direkt nga raporti që shoqëria ka me kontrollin e qeverisë dhe të të gjitha institucioneve politike […]...
By B C
In Opinion
Aug 13th, 2014
0 Comments
577 Views
Nëse do të kërkohej një fakt i vetëm, për të treguar se Bujar Nishani, nuk është larguar as edhe një ditë nga PD-ja, për tu ngritur në postin e presidentit real, ai duhej qëmtuar në komunikimin e tij publik. Vetëm në harkun e një muaji, u bë e dyta herë që ai tregon një zell […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 12th, 2014
0 Comments
596 Views
Nga Dorian Koçi  Pushtimet në Mesjetë ishin aventura të guximshme që shfaqeshin  papritur e papandehur në horizontet e qyteteve dhe shteteve, jo vetëm me qëllimin për t’i përfshirë brenda entitetit të vet politik, por edhe thjesht për të pasur një ngjarje më tepër në marshimin e trupave. Logjika shpeshherë të shtyn të mendosh kur analizon […]...
By Debat24
In Opinion
Aug 12th, 2014
0 Comments
484 Views
Nga Spartak Ngjela Tani që vjedhja e stokut të Bankës së Shqipërisë është një çështje mbarëshoqërore, duhet analizuar edhe vetë “Ligji për Bankën e Shqipërisë”. Pyetja që duhet ngritur është kjo: a e ka ndihmuar ligji aktual vjedhjen e 713 milionë lekëve në BSH? Ligji e ka ndihmuar, dhe ai duhet ndryshuar urgjentisht. Ligji ka […]...
By Debat24
In Op-ED
Aug 11th, 2014
0 Comments
609 Views
Nga Erjon Braçe Qëllimi i kësaj analize të shkurtër është: të evidentojë pëgjegjësitë për mosrespektimin e ligjit dhe të akteve rregullatore të Bankës së Shqipërisë. Analiza mban në konsideratë:rekomandimet e Kontrollit të Lartë të Shtetit për disa shkelje ligjore, të zbuluara në Bankën e Shqipërisë, gjatë auditimit të veprimtarisë së saj;rekomandimet e Fondit Monetar ...
By Debat24
In Opinion
Aug 10th, 2014
0 Comments
521 Views
Nga Mustafa Nano Vjedhja e shumave të mëdha të parave në Bankën e Shqipërisë është ngjarja që ka shuar urinë për lajme gjatë stinës së thatë mediatike të verës. Titujt kryesorë të faqeve të para të gazetave e të edicioneve të lajmeve në TV kanë pasur të bëjnë pikërisht me këtë ngjarje. Por çfarë ka […]...
By Debat24
In Opinion
Aug 10th, 2014
0 Comments
604 Views
Nga Enriko Ceko Në sektorin e arsimit roli dhe funksioni i shtetit në kushtet e një ekonomie tregu lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me vendosjen dhe sigurimin e cilësisë së shkollës dhe garantimin e cilësisë së njohurive që jepen në të tëra nivelet e edukimit, pavarësisht ndryshimeve që ndodhin për shkak të rotacionit qeverisës. Kohë […]...
By Debat24
In Opinion
Aug 7th, 2014
0 Comments
511 Views
Nga Kastriot Islami Shqiptaret nuk jane budallenj te besojne mbruckullat e Rames…Rama: Leshi i deleve eshte i virgjer se delet vrapojne me shpejt se bariu…Ne vend qe te merret me shqetesimet e shqiptareve ben batuta nga plazhi…****Kam qeshur me te madhe nga reagimi i Rames ne tuiter ndaj deklarates sime…por edhe jam ndjere keq nga […]...
By Debat24
In Opinion
Aug 7th, 2014
0 Comments
567 Views
Nga Mero Baze Ka një thirrje publike të Sali Berishës për protesta pas vendimit të qeverisë për mbylljen e disa universiteteve private. Protesta u drejtohet studentëve, të cilët Berisha i quan apriori të humbur nga ky vendim i qeverisë. Retorika e tij është e tillë sa të duket për një moment, që nga ky vendim […]...
By Debat24
In Opinion
Aug 7th, 2014
0 Comments
497 Views
Nga Patrik Sadikaj Mbrojtja me heshtje e shtetit dhe e politikës nuk e ka shpëtuar kupolën drejtuese të Bankës së Shqipërisë nga pesha e vjedhjes së 713 milion lekëve nga thesari i saj. Megjithëse e mohuar zyrtarisht një ditë më parë guvernatori Ardian Fullani është vënë në pozitën më të lëkundshme të mundshme prej vetë […]...
By Debat24
In Opinion
Aug 7th, 2014
0 Comments
505 Views
Nga Aleksandër Çipa Protesta është vetëm maja e “aizbergut” që gëlon në rrjetet sociale dhe është një nga çështjet më të debatuara. Vjedhja që ka ndodhur është skandali më i madh në historinë e ekzistencës së Bankës së Shqipërisë dhe një nga skandalet, që për shkak të procesit hetimor, mbetet ende i panjohur në dimensionin real […]...
'