Papa ne Shqipëri | Debat 24

Papa ne Shqipëri

By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 27th, 2014
0 Comments
1137 Views
Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë i ka dërguar një letër falenderuese Papa Françeskut për inkurajimin dhënë besimtarëve katolikë dhe popullit shqiptar me vizitën e tij më 21 Shtator. “Ne Shenjtëri, kemi mbetur të impresionuar pozitivisht, sidomos nga thjeshtësia dhe ëmbëlsia e ndjesive Tuaja ndaj nesh, si dhe për fjalët e vyera më të cilat na u […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 25th, 2014
0 Comments
615 Views
Kryeministri Edi Rama ka dhënë përshtypjet e tij rreth vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri për gazetën e njohur amerikane “Huffington Post”. Kreu i qeverisë e ka cilësuar si historike vizitën e Atit të Shenjtë, si dhe një mesazh të fuqishëm për botën. Ja si e përshkruan rëndësinë e vizitës së Papa Françeskut kryeministri Rama: […]...
By Debat24
In Media
Sep 25th, 2014
0 Comments
691 Views
Gazetari Sokol Balla do të sjellë sot për ndjekësit e tij në emisionin “Top Story” një dokumentar të veçantë të titulluar “Në qiell me njeriun e Zotit”. Sipas Ballës, dokumentari do të përmbajë disa nga të pathënat e udhëtimit të Papës në Tiranë. Vetë Balla ka publikuar edhe një foto të makinës me të cilën […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 24th, 2014
0 Comments
625 Views
Papa Françesku ka folur për vizitën e tij në vendin tonë ku ka falënderuar të gjithë popullin shqiptar dhe qeverinë shqiptare për mikpritjen e bërë. Në fjalën e tij, Ati i Shenjtë ka shprehur edhe mirënjohjen e thellë e vëllazërore për Ipeshkvijtë e meshtarët shqiptarë. “Sot do të doja të flisja për udhëtimin Apostolik që […]...
By Debat24
In Media
Sep 23rd, 2014
0 Comments
710 Views
Emisioni “Tonight Ilva Tare” ka transmetuar rrëfimin ekskluziv të Motër Maria Kaletës, gruas që përloti Papa Françeskun me sakrificat e saj gjatë viteve të diktaturës për të ruajtur besimin tek Krishti. Në një intervistë eskluzive për gazetaren Ilva Tare, ajo ka treguar si lindi tek ajo besimi, si u mbrujt ai përmes vuajtjeve të regjimit […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 22nd, 2014
0 Comments
683 Views
Kryeministri Edi Rama ka postuar sot në rrjetin social “Facebook” një foto nga momenti kur Papa Françesku ka bekuar djalin e tij, Zaho. “Qershia mbi tortë”. Këto fjalë zgjodhi kryeministri Rama për të përshkruar bekimin që Papa Françesku i dha djalit të tij dymuajsh, Zahos. Në foton e publikuar në rrjetet sociale nga vetë shefi i […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 22nd, 2014
0 Comments
740 Views
Kryeministri Edi Rama shoqërohet kudo nga një staf i gjerë, ku nuk mungojnë edhe disa fotografe. Megjithatë gjatë vizitës së Papës në Shqipërisë, fotografet që e fiksojnë kudo, nuk kanë mjaftuar për t’i dhënë shefit të qeverisë një foto simbolike dhe domethënëse për vizitën e Atit të Shenjtë, i cili përmendi harmoninë dhe bashkëjetesën fetare […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 21st, 2014
0 Comments
663 Views
Papa Françesku do të ketë tashmë me vete edhe çelësin e qytetit të Tiranës, që iu dorëzua sot nga kryetari i Bashkisë së kryeqytetit Lulzim Basha. “Për mua, ishte një nder i veçantë që në emër të qytetarëve të Tiranës, t’i dorëzoj Atit të Shenjtë titullin ‘Qytetar Nderi'”, tha pas ceremonisë. “Në nderim të veprimtarisë dhe […]...
By Debat24
In Media
Sep 21st, 2014
0 Comments
848 Views
Dy rivalët e emisioneve politike më të ndjekur në vend, Sokol Balla i “Top Story” (“Top Channel”) dhe Blendi Fevziu i “Opinion” (TV KLAN) janë “kujdesur” deri në fund që udhëtimi i Papa Françeskut në Shqipëri të mbyllej me sukses. Ata janë rikthyer në Romë, si gazetarë të akredituar pranë Atit të Shenjtë në këtë […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
1182 Views
Shumë shqiptarë dëshironin dhe ëndërronin të shikonin nga afër Papën, në vizitën e tij historike në Tiranë. Disa prej tyre e patën këtë mundësi, por fati ishte zemërgjerë me dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë. Dy fëmijët, njëri nga veriu dhe tjetri nga jugu, kanë mirëpritur sot Papa Françeskun në aeroportin e Rinasit me […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 21st, 2014
0 Comments
692 Views
Papa Françesku ka bekuar përpara largimit nga  Tirana edhe djalin e vogël të kryeministrit Edi Rama, Zahon. Gjatë ceremonisë së largimit nga Shqipëria, Papa Fançesku ka takuar Kryeministrin Edi Rama, me të cilin ka shkëmbyer disa prej përshtypjeve të kësaj vizite. Më pas bashkëshortja e kryeministrit, Linda Rama i ka sjellë afër Atit të Shenjtë […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
655 Views
Kryeministri Edi Rama, pas largimit të Papa Françeskut nga Shqipëria, vlerësoi mikpritjen që shqiptarët i rezervuan Atit të Shenjtë, duke mishëruar një shembull absolutisht të shkëlqyer të bashkëjetesës fetare. Gjatë një konference për shtyp në mjediset e aeroportit “Nënë Tereza”, Rama vlerësoi se bashkëjetesa ndërfetare është një thesar për Shqipërinë, ndërsa shprehu ...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
611 Views
Papa Françesku, gjatë vizitës që po zhvillon në Shqipëri ka shkëmbyer edhe disa dhurata me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani. Gjatë takimit që pati me Papa Françeskun, Presidenti Nishani i bëri Atit të Shenjtë dhuratë një portret të gdhendur në argjend të Giovanni Francesko Albanit, Papa Clemente XI, me origjinë shqiptare, të shoqëruar me citatin […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
592 Views
“Paqe në shtëpitë tuaja, paqe në zemrat tuaja, paqe në Kombin tuaj”, tha Papa Françesku gjatë Meshës së Shenjtë në Sheshin “Nënë Tereza”, të mbushur si asnjëherë nga mijëra qytetarë. Papa Françesku po kremton Meshën e Shenjtë së bashku me 2 kardinalë, 18 ipeshkvinj, 240 meshtarë, 10 seminarista dhe 4 diakonë. Në meshë marrin pjesë të […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
791 Views
Nga Papa Françesku Jam shumë i gëzuar që gjendem mes jush në tokën e fisme të Shqipërisë, tokë heronjsh që kanë flijuar jetën për pavarësinë e vendit, tokë martirësh të cilët e kanë dëshmuar fenë në kohët e vështira të përndjekjes. Ju falënderoj që më ftuat të vizitoj atdheun tuaj, “tokën e shqiponjave”, si edhe për […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
723 Views
Kryeministri Edi Rama i ka dhuruar Papa Françeskut një kupë dheu nga toka e shqiptarëve. Gjatë një takimi të shkurtër në sallën VIP të aeroportit “Nënë Tereza”, Rama ka shkëmbyer dhuratat me Atin e Shenjtë. Gjithashtu, shefi i qeverisë i ka shpjeguar Papës edhe disa detaje nga dekorimi i Tiranës, me rastin e vizitës së […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 21st, 2014
0 Comments
774 Views
Ati i Shenjtë ka mbërritur në aeroportin “Nënë Tereza”. Pas një udhëtimi rreth 63 minuta, avioni ku ndodhej Papa Françesku ka prekur tokën shqiptare. Në hundën e avionit janë vendosur flamuri i Vatikanit dhe ai i Shqipërisë. Sipas protokollit, Papa u prit së pari nga kryeministri Edi Rama. Dy fëmijë i dhuruan Atit të Shenjtë një […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
689 Views
Papa Françesku po udhëton drejt Shqipërisë mëngjesin e sotëm, në një vizitë historike. Pasi është përshëndetur me autoritetet vendore në aeroportin e “Leonardo Da Vinci” të Fiumi çinos, sipas parashikimit të protokollit, Papa është ngjitur në avionin e tij në orën 07:30. Pas përgatitjeve dhe një pritjeve të shkurtër, në orën 07:47, avioni me të […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 21st, 2014
0 Comments
612 Views
Papa Françesku ka nisur udhëtimin e tij drejt Shqipërisë mëngjesin e sotëm. Pasi është përshëndetur me autoritetet vendore në aeroportin e “Leonardo Da Vinci” të Fiumi çinos, sipas parashikimit të protokollit, Papa është ngjitur në avionin e tij në orën 07:30. Pas përgatitjeve dhe një pritjeve të shkurtër, në orën 07:47, avioni me të cilin […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
645 Views
Papa Françesku ka nisur udhëtimin e tij drejt Shqipërisë mëngjesin e sotëm. Pasi është përshëndetur me autoritetet vendore në aeroportin e Fiumi çinos, sipas parashikimit të protokollit, Papa është ngjitur në avionin e tij në orën 07:30. Pas përgatitjeve dhe një pritjeje të shkurtër, në orën 07:47, avioni me të cilin udhëton Papa është ngritur […]...
'