Politikë | Debat 24 | Page 2

Politikë

By Debat24
In Big Slider
Feb 28th, 2015
0 Comments
753 Views
Deputeti socialist Tom Doshi, i cili pak ditë më parë shpalli lufte me kryeministrin Edi Rama, mesohet se ka patur nje takim koke me koke pasditen e sotme me ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Konfirmimi per takimin e dha edhe vetë deputeti Doshi, i kontaktuar nga “ABC News” me telefon. Ai pranoi se është takuar […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 26th, 2015
0 Comments
764 Views
Deputeti socialist, Tom Doshi, njoftoi sot nisjen e një lufte, sic e cilësoi ai, me kryeministrin Edi Rama. Doshi zgjodhi fjalë të drejtëpërdrejta për t’i shpallur luftë nga oborri i Kuvendit shefit të qeverisë. Deklarata e plotë e deputetit socialist, Tom Doshi Tom Doshi: ”Unë i kërkoj kryeministrit që t’i bëjë publike kërkesat e mia personale. […]...
By Debat24
In Politikë
Feb 25th, 2015
0 Comments
731 Views
Partia Demokratike deklaroi se ka arritur në konkluzionin, se deputeti socialist Koço Kokëdhima ka përfituar të paktën 150 herë fonde publike nga pasuria e qytetarëve të vendit. “Kjo është rreptësisht e ndaluar nga Kushtetuta dhe sjell automatikisht përfundimin e mandatit të tij”, tha deputetja demokrate, Jorida Tabaku. Sipas saj, kërkesa bëhet bazuar mbi f...
By Debat24
In Headline News
Feb 25th, 2015
0 Comments
1035 Views
Deputeti socialist, Tom Doshi, i ka kërkuar publikisht kryeministrit Edi Rama të bëjë ndryshime në kabinetin e tij.  Sipas  deputetit të qarkut të Shkodrës, disa ministra kanë pasur perfomancë të dobët, ndaj duhet të largohen. Por ndryshe nga një ditë më parë, ai nuk përmendi emra konkrete. “Unë s’kam një ankim. Deklaratat e mia lidhem […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 24th, 2015
0 Comments
672 Views
“Rebelohet” deputeti i Partisë Socialiste, Tom Doshi. Në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit Parlamentar të Partisë Socialiste që u zhvillua sot në selinë e PS-së, mësohet se deputeti ka kërkuar thirrjen e një takimi me kryeministrin për të folur për ministrat pa performancë. Madje ka shprehur pakënaqësinë sepse ministrat nuk i ngrenë telefonin […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 21st, 2015
0 Comments
976 Views
Nga Luigi La Spina Visar Zhiti, nga burgu i regjimit tek diplomacia për vendin demokratik. Tani, dikush nuk e dëshiron ambasador në Vatikan Kjo histori ka ndaluar mbi një kryq të pabesë, atij mes politikës, fesë dhe poezisë. Po, sepse protagonisti është një nga poetët më të rëndësishëm shqiptarë. Visar Zhiti është biri i një […]...
By Debat24
In Opinion
Feb 19th, 2015
0 Comments
744 Views
Nga Astrit Patozi Ka qenë një kohë nga fundi i diktatures, kur sa me shume boshatisej tregu, aq me teper shtoheshin titujt dhe fletet e lavderimit per klasen punetore dhe fshataresine kooperativiste. Ishte gati nje ligj i pashkruar i regjimit, qe kur dikujt nuk i jep dot leke, jepi medalje dhe dekorata. Kjo kohe m’u […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 19th, 2015
0 Comments
571 Views
Parlamenti miratoi në seancën e së enjtes ngritjen e Komisionit për Dekriminalizimin, i cili u vendos pas Rezolutës së dhjetorit të vitit të shkuar nga mazhoranca dhe opozita, me ndërmjetësimin e dy eurodeputetëve, Fleckenstein dhe Kukan. Nga mazhoranca, në komision do të marrin pjesë deputetët Spartak Braho, Armando Subashi, Piro Lutaj dhe Ulsi Manja, ndërsa nga [&hel...
By Debat24
In Politikë
Feb 18th, 2015
0 Comments
580 Views
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehu hapur arsyen pse po bëhen sulmet dhe përplasjet politike, pikërisht për votën e zgjedhjeve vendore. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e grupit të PD-së, kryetari Basha përsëriti akuzat e tij ndaj qeverisë, duke kujtuar disa nga ngjarjet më të rëndësishme në vend. Deklaratën ai e nisi nga […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 18th, 2015
0 Comments
1042 Views
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, së bashku me ministrin e Bujqësisë, Edmond Panariti, ishin të pranishëm në dëmshpërblimin e një pularie në fshatin Ferras të Komunës Levan, duke i dhuruar 2500 zogj. Për herë të parë në vizitë në zonat të përmbytura, kreu i Kuvendit, Ilir Meta, debatoi edhe me drejtuesin e emergjencës, pas ankesës së një […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 16th, 2015
0 Comments
650 Views
Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka thërritur këtë të hënë në takim kandidatin për ambasador në Vatikan, Visar Zhiti. Përballë dakordësisë së plotë të politikës dhe opionit publik, Presidenti mesa duket është detyruar t’i japë atij arsyet përse ka bllokuar kandidaturen e tij. Në një intervistë telefonike për Top Channel, Visar Zhiti shprehu zhgënjimin që [&h...
By Debat24
In Headline News
Feb 15th, 2015
0 Comments
542 Views
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka akuzuar qeverinë për heshtje dhe indiferencë pas aksidentit tragjik në minierën e Munellës në rrethin e Pukës, ku humbi jetën një qytetarë. Kryetari i PD-së, Basha, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” sot shprehet për “tragjedi njerëzore dhe indiference qeveritare në minierat shqiptare”. ...
By Debat24
In Big Slider
Feb 15th, 2015
0 Comments
614 Views
Vazhdojnë përplasjet mes kreut të shtetit dhe të qeverisë për emrëmin e Visar Zhitit, si ambasador të Vatikanit. Pas deklaratës kundër kryeministrit Rama dhe reagimit të këtij të fundit, mbrëmjen e kësaj të shtune Presidenti Bujar Nishani ka zgjedhur që t’i përgjigjet përmes një statusi në “Facebook”. Deklarata e plotë e Presidentit Bujar Nishanit: “Kryeministri ...
By Debat24
In Big Slider
Feb 14th, 2015
0 Comments
780 Views
Nga Edi Rama Poet i rrallë. I burgosur politik i diktaturës. Shqiptar edhe më i rrallë. I vetmi deputet e ministër i Partisë Demokratike që s’ka fyer kënd dhe as ka shpifur për askënd. Një periudhë shërbimi në diplomaci me kontribut për kulturën. Botues i një volumi dinjitoz në italisht në nderim të Nënë Terezës. […]...
By Debat24
In Politikë
Feb 13th, 2015
0 Comments
526 Views
Kryeministri serb Aleksandër Vucic do të jetë në Tiranë në fund të muajit maj, për të marrë pjesë në takimin e kryeministrave të vendeve anëtare të Procesit të bashkëpunimit të vendeve të Europës Juglindore, Seecp, nismë e cila kryesohet nga Shqipëria. Këtë e konfirmuan për Zërin e Ameikës burime diplomatike në Tiranë, ndërsa është pohuar […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 13th, 2015
0 Comments
697 Views
Fjala e Ministrit të Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri, në seancën parlamentare, gjatë debatit lidhur me shpërthimet e fundit me tritol në Tiranë....
By Debat24
In Headline News
Feb 12th, 2015
0 Comments
446 Views
Presidenca ka denoncuar ato që ajo i quajti sulme politike dhe fyerje vulgare nga ana e kryeministrit Edi Rama në seancën e sotme të Kuvendit. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Institucioni i Presidentit të Republikës tha se dënon sulmet ndaj kreut të shtetit nga kreu i qeverisë. Drejtori i Kabinetit në Presidencë, Florian Nuri, tha për […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 12th, 2015
0 Comments
485 Views
Kryeministri Edi Rama, duke e quajtur akt terrorist vendosjen e bombave në Tiranë, i konsideroi reagimet e opozitës pas ngjarjes si mjaft të ulëta dhe në anën e krimit. Duke folur në Kuvend, në seancën plenare të ditës së enjte, Kryeministri u shpreh se krimi po përdoret si lëndë e parë fjalimesh nga politika. “Menjëherë […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 12th, 2015
0 Comments
573 Views
Ish-kryeministri Sali Berisha tha sot në Kuvend se sulmet me tritol ishin kundërpërgjigje ndaj qeverisë për reformat e saj dhe jo akte terroriste. Berisha e cilësoi atentatin me tritol si një mësim për qeverinë. “Opozita në Shqipëri dhe në çdo vend është pjesa më e interesuar e shoqërisë për të ruajtur paqen, rendin dhe sigurinë. Opozita është e […]...
By Debat24
In Politikë
Feb 11th, 2015
0 Comments
599 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, pasditen e të martës doli me një deklaratë për media, ku dënoi ashpër aktet kriminale që ndodhën në kryeqytet. Kreu i shtetit u kërkoi organeve kompetente që të angazhohen maksimalisht për zbardhjen e ngjarjeve dhe vënien përpara drejtësisë së autorëve. “Garantoj mbështetjen e pakufishme për të gjitha strukturat shtetëore n...
'