Politikë | Debat 24 | Page 3

Politikë

By Debat24
In Politikë
Feb 11th, 2015
0 Comments
587 Views
Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika, i cili ndodhet i shtruar në Spitalin Amerikan pas problemeve shëndetësore me zemrën, ka deklaruar se arrestimi i tij është një makinacion politik. Ai i ka mohuar akuzat për pallatin 11-katësh, duke theksuar se banorët e tij janë autoktonë. “Arrestimi im është një skenar politik, por nuk i di […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 10th, 2015
0 Comments
587 Views
Ambasada e SHBA-së në Tiranë reagoi për ngjarjet kriminale të ditës së sotme dhe siguroi mbështetjen e saj ndaj qeverisë shqiptare. Përmes një deklarate, ambasada e quan “burracak” veprim e atentatorëve, të cilët zgjodhën si mënyrë për të krijuar terror sulmet me tritol. “Ambasada e SHBA dënon me forcë përdorimin e eksplozivëve në sulme të […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 10th, 2015
0 Comments
631 Views
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, reagoi pas një serie atentatesh që tronditën sot Tiranën, ku në shënjestër ishte edhe farmacia e babait të tij. Në një postim në rrjetet sociale, ministri Tahiri u shpreh i vendosur për të vazhduar betejën e tij me botën e krimit. Më poshtë postimi i plotë i Saimir Tahirit: “Mirënjohje […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 9th, 2015
0 Comments
774 Views
Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, mund të jetë kandidatja e Partisë Socialiste dhe shumicës qeverisëse për drejtimin e Bashkisë së Tiranës, në zgjedhjet e 21 qershorit 2015. Sipas burimeve nga Partia Socialiste, Nikolla vlerësohet si emri më i mundshëm për të kandiduar për drejtimin e bashkisë më të madhe në vend. Ajo vjen […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 6th, 2015
0 Comments
602 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në një dalje para mediave foli gjatë mbi situatën e përmbytjeve në jug të vendit. Zoti Nishani vlerësoi se “situata në terren është e rënduar” dhe se “institucionet shtetërore duhet të angazhohen për të ndihmuar njerëzit që kanë nevojë”. “E rëndësishme është të mbahen kontakte të vazhdueshme me strukturat e autoriteteve […...
By Debat24
In Big Slider
Feb 5th, 2015
1 Comment
3906 Views
Gent Sejko vendoset në krye të Bankës së Shqipërisë. Kuvendi votoi mbrëmjen e sotme, pas dekretimit të emrit nga ana e Presidentit Bujar Nishani, Gent Sejkon si Guvernatorin e ri të bankës qendrore. Pas 6 muajsh vakancë të postit të Guvernatorit në BSH, pas largimit të Ardian Fullanit me zbulimin e skandalit të vjedhjes së 713 […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 5th, 2015
0 Comments
655 Views
Zëvendësministri Niko Peleshi i cilësoi spekullime deklaratat e opozitës në Kuvend se kryeministri Edi Rama po bën cirk mediatik me përmbytjet në jug të vendit. “Ky është spekullim. Rama ndodhet në terren dhe nuk është atje që të bëjë shou me cizme si Basha, por është në gjëndje gadishmërie e në cështje pune”, u shpreh […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 5th, 2015
0 Comments
611 Views
Përmbytjet në jug të vendit u bënë temë debati në fillim të seancës së sotme të Kuvendit. Kryetari i grupit të PD-së, Edi Paloka, kërkoi që kryeministri Edi Rama të vinte në Parlament për të dhënë informacion në lidhje me situatën. “Nuk ka asnjë informacion zyrtar mbi situatën e përmbytjeve. Informacionin e kemi marrë nga deputetë të […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 3rd, 2015
0 Comments
618 Views
Ish-kryeministri Sali Berisha reagoi në lidhje me situatën e përmbytjeve në jug të vendit. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Berisha thotë se u desh reagimi i Fatos Nanos që kryeministri Rama të vizitonte një nga zonat më të prekura nga përmbytjet, Novoselën. “Prej disa ditësh banorët e Novoselës, Fierit, Gjirokastrës, Tepelenës, Përmetit, Gramshit, [&hell...
By Debat24
In Big Slider
Feb 2nd, 2015
0 Comments
1059 Views
E përditshmja “Shekulli”, e zotëruar nga deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, ka paralajmëruar ndryshime në kabinetin qeveritar. Në një shkrim të sajin, e përditshmja publikon edhe detaje nga mbledhja e fundit e Këshillit të Ministrave, ku shefi i qeverisë, Edi Rama, ka adresuar kritika për disa ministra. Shkëlqim Cani, ministër i Financave, rapor...
By Debat24
In Politikë
Jan 29th, 2015
0 Comments
595 Views
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nëpërmjet një postimi në Facebook reagoi për ngjarjen e ndodhur në Spanjë, ku në një helikopter që transportonte drogë ndodhej edhe një major i Forcave tona të Armatosura. “Përfshirja e efektivit të Forcave të Armatosura në trafikun ndërkombëtar të drogës ashtu si avionët e droges nje vit me pare […]...
By Debat24
In Politikë
Jan 29th, 2015
0 Comments
545 Views
Seancës së sotme të Kuvendit të Shqipërisë i ka paraprirë një ekspozitë në nderim të viktimave të Holokaustit,  të vendosuar në fasadën hyrëse të godinës së Kuvendit. Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, tha me këtë rast , se “është nder  që çelim këtë seancë duke sjellë në kujtesë viktimat e Holokaustit në kete ditën […]...
By Debat24
In Headline News
Jan 28th, 2015
0 Comments
570 Views
Kryeministri Edi Rama ka bërë disa ndryshime sektorësh brenda kabinetit qeverisës. Sektori i Turizmit, në krye të të cilit qëndronte ministrja Gjermeni, i është deleguar ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Arben Ahmetaj. Ndërkohë Presidenti i vendit Bujar Nishani i ka miratuar këto ndryshime. Ai ka dekretuar ministrin Arben Ahmetaj si ministër të MZHETTS (Ministër i Zhvi...
By Debat24
In Media
Jan 28th, 2015
0 Comments
641 Views
Në një vit kur gjendja e lirisë në botë pësoi rënie për të nëntin vit me radhë, Shqipëria dhe Kosova vazhduan të përfshihen në kategorinë e vendeve pjesërisht të lira. Në raportin vjetor të organizatës Freedom House, vlerësimi për Shqipërinë nuk ka ndryshuar, ndërsa Kosova ka shënuar përparim, duke u përfshirë për herë të parë […]...
By Debat24
In Headline News
Jan 27th, 2015
0 Comments
576 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, e cilësoi prioritare reformën në drejtësi dhe vlerësoi në këtë proces asistencën e ofruar nga Komisioni i Venecias. Gjatë tryezës së organizuar nga Instituti i Studimeve Diplomatike, Nishani bëri thirrje për hartimin e një reforme serioze që të largojë militantizmin partiak nga institucionet e drejtësisë. “Komisioni i Venecias ës...
By Debat24
In Big Slider
Jan 27th, 2015
0 Comments
628 Views
Krerë të lartë të shtetit, përfaqësues të shoqërisë civile dhe të institucioneve evropiane janë mbledhur sot në Tiranë në një tryezë të rrumbullakët për të diskutuar për reformën në drejtësi. Në takimin me temë “Komisioni i Venecias dhe Shqipëria, dinamizmi i legjislacionit shqiptar drejt standardeve evropiane” merrte pjesë edhe Presidenti i Republikës, Bujar Nishani d...
By Debat24
In Big Slider
Jan 26th, 2015
0 Comments
733 Views
Kryeministri Edi Rama foli në intervistën e tij në “Shqip” në “Top Channel” edhe për ngjarjet e 21 janarit dhe kërkesat e familjarëve të viktimave. Ai hodhi poshtë që ata të kenë kërkuar dëmshpërblim. Dua t’ju bëj një pyetje që e ndesha sot në gazetën Panorama. Ishte një shkrim i marrë prej BIRN dhe ka […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 26th, 2015
0 Comments
635 Views
Partia Demokratike i angazhoi qytetarët në një protestë kundër taksave të larta, që sipas saj, pengojnë uljen e çmimit të naftës, njësoj si në vendet e tjera europiane. Ora 11:00 e gjeti ne proteste edhe kryetarin Lulzim Basha, bashke me ish-kryetarin Sali Berisha. Ata zbriten nga makina tek ish-hotel “Dajti”, ne nje kryqezim ku u vune […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 26th, 2015
0 Comments
668 Views
Pesë muaj para zgjedhjeve, e djathta ka zgjidhur enigmen e njeriut qe synon te drejtojë bashkinë e dyte me te rendishme ne vend, Durrësin. Republikani Agron Duka ka marre bekimin e te gjithë opozitës duke u shpallur zyrtarisht nga kreu i PR, si kandidat për bashkine e qytetit bregdetar. “PR mendon se zoti Duka është një nga […]...
By Debat24
In Politikë
Jan 26th, 2015
0 Comments
411 Views
Valentina Leskaj është zgjedhur zëvendëspresidente e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Partia Socialiste njoftoi se Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE), i zhvilloi sot zgjedhjet për President dhe zëvendëspresident të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Asambleja Parlamentare e KiE-së përbëhet nga 47 vende anëtare që përfaqësoh...
'