Shëndet | Debat 24

Shëndet

By Debat24
In Shëndet
Feb 3rd, 2015
0 Comments
2744 Views
Ashtu si me mamografinë për të zbuluar kancerin e gjirit, ekzistojnë shumë polemika rreth testeve të përdorura për të diagnostikuar kancerin e prostatës. Një studim i ri tregon se mjekët tani mund të kenë një mënyrë më të besueshme për të diagnostikuar kancerin e prostatës për pacientët me rrezik të lartë. Kanceri i prostatës duket […]...
By Debat24
In Shëndet
Jan 16th, 2015
0 Comments
1813 Views
Zemra është muskuli më i rëndësishëm në jetën e një njeriu. Funksioni i zemrës mund të krahasohet me një pompë mekanike, e cila udhëhiqet nga qarkullimi i gjakut në vena dhe kapilarë. Frekuenca normale e rrahjeve të zemrës është nga 50 deri në 80 rrahje në minutë. Është shumë e rëndësishme të kujdeseni për ushqimin […]...
By Debat24
In Shëndet
Jan 14th, 2015
0 Comments
1446 Views
Në vend po qarkullojnë 2 viruese të cilët sjellin edhe komplikacione në rast se nuk trajtohen në kohë. Bëhet fjalë për virusin AH1N1 shkaktar i gripit të derrit dhe virusi AH3N2. Mjekët në shërbimin e infektivit thonë se nuk janë viruse të reja për vendin dhe për fat të mirë nuk ka patur raste në […]...
By Debat24
In Shëndet
Jan 9th, 2015
0 Comments
1576 Views
Një kërkim i ri nga një ekip i Universitetit Shtetëror në Ohajo ka gjetur se meshkujt që bëjnë shpesh “selfie” shfaqin tendenca më të larta psikopatie, sesa mesatarja e meshkujve. Grupi pyeti 800 meshkuj të moshave 18 deri në 40 vjeç, nëpërmjet një sondazhi digjital rreth përdorimit të medies sociale dhe sjelljes anti-sociale. Gjetja më interesante e […]...
By Debat24
In Headline News
Jan 8th, 2015
0 Comments
1546 Views
Diabeti i Tipit 1, që zakonisht gjendet tek fëmijët dhe të rinjtë, trajtohet  me injektime me insulinë dhe me djetë të kujdeshme për të mbajtur sheqerin në gjak në nivele normale.  Diagnostikimi i sëmundjes bëhet përmes analizave të gjakut, një përvojë jo fort e pëlqyeshme për moshat e reja. Studiuesit në Britani thonë tani se […]...
By Debat24
In Shëndet
Jan 3rd, 2015
0 Comments
1393 Views
Çështje stili të jetuari, apo trashëgimie? Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vjen një studim që vlerëson se 2/3 e personave sëmurën me kancer “rastësisht” ose më mirë “fati i tyre keq”. Një tezë e cila shkon kundër protokolleve zyrtare të parandalimit të kancerit, një prej çështjeve më të studiuara në mjekësi. Mënyra e të ushqyerit, […]...
By Debat24
In Shëndet
Jan 1st, 2015
0 Comments
1476 Views
500 vjet më parë, eksploruesi spanjoll Poncé de León mbërriti në Florida. Disa thonë se ai po përpiqej të zbulonte burimin e rinisë së përjetshme. Në ditët tona, studiuesit kanë zbuluar se një ndër ilaçet më të përhapura mund të ndihmojë për të zgjatur jetën e njeriut. Ibuprofeni ka qenë në përdorim që në vitet […]...
By Debat24
In Shëndet
Dec 12th, 2014
0 Comments
1674 Views
Foshnjet e vogla luftojnë me pasojat e ardhjes në jetë tepër herët. Rreth 1 milionë prej tyre vdesin çdo vit, shumica në vendet në zhvillim, sipas një studimi të botuar në revistën mjekësore “Lancet”. “Komplikacionet nga lindja para kohe janë shkaku kryesor i vdekjeve në botë”. Dr. Robert Black është koordinatori i studimit botëror. Koha ideale […]...
By Debat24
In Shëndet
Dec 5th, 2014
0 Comments
1238 Views
Thjeshtë të ulesh me këmbët e kryeqëzuara dhe më pas të përpiqesh të ngrihesh sërish pa u ndihmuar nga duart e gjunjtë dhe pa humbur ekuilibrin mund të të tregojë jetëgjatësinë. Të paktën kështu pretendojnë një grup shkencëtarësh të Universitetit Gama Filho në Rio de Janeiro të Brazilit. Udhëheqësi i kërkimit, Claudio Gil Araujo thotë […]...
By Debat24
In Headline News
Dec 4th, 2014
0 Comments
957 Views
Premtimi i kreut të qeverisë shqiptare Edi Rama për të bërë falas kontrollin e shëndetit në të gjithë territorin e Shqipërisë, do të bëhet realitet. Njoftimi është bërë nga vetë kryeministri përmes një publikimi në profilin e tij social në Facebook. Rama shkruan se të gjithë shqiptarët nga 40 deri në 65 vjeç kanë mundësinë […]...
By Debat24
In Shëndet
Dec 3rd, 2014
0 Comments
1106 Views
Ebola ka infektuar mbi 13 mijë vetë dhe ka vrarë afro 5 mijë prej tyre, thuajse të gjithë në Afrikën perëndimore. Një organizatë që ka dalë në vijën e parë të frontit në këtë betejë është shoqata Mjekët Pa Kufi. Kjo organizatë është gjithashtu e para që ka kritikuar reagimin e ngadaltë ndërkombëtar. Korrespondentja Lisa […]...
By Debat24
In Headline News
Nov 29th, 2014
0 Comments
1072 Views
Agjencia Evropiane e Ilaçeve ka nisur një hetim lidhur me dyshimet për shkaktimin e 12 të vdekurve nga vaksina antigrip e quajtur “Fluad”. Një 68-vjeçar ka vdekur në Cuneo pas marrjes së vaksinës, megjithëse thuhet se nuk ka të dhëna që dëshmojnë se është shkaktuar nga vaksina. I moshuari ishte vaksinuar të enjten, ndërsa ka […]...
By Debat24
In Shëndet
Nov 29th, 2014
0 Comments
1002 Views
Konsumimi i qepëve dhe hudhrave nuk parapëlqehet nga shumë persona, dhe kjo jo se janë të dëmshme për shëndetin, por për shkak të aromës së tyre të fortë dhe të papëlqyeshme. Një grup shkencëtarësh të Institutit ‘Mario Negri’ dhe të Universitetit të Milanos analizuan 230 persona të diagnostikuar me kancer në stomak dhe 547 të […]...
By Debat24
In Headline News
Nov 16th, 2014
0 Comments
1134 Views
Vendet më të pasura të botës të mbledhura në G20 të organizuar në Australi u angazhuan dje që të zhdukin epideminë Ebola që ka bër më shumë se 5 000 të vdekur në Afrikën Perëndimore dhe ka prekur tashmë edhe një rajon tjetër, Malinë. Ndërkohë që kishte qenë deri tani e kursuyer duke mos pasur […]...
By Debat24
In Shëndet
Nov 13th, 2014
0 Comments
1144 Views
Organizata Ndërkombëtare “Mjekët pa Kufi” ka në plan që muajin e ardhshëm të fillojë provat klinike në Afrikën Perëndimore, të tre trajtimeve të mundshme për Ebolën. Grupi njoftoi sot se rezultatet e para të provave mund të dalin në shkurt. Ky njoftim për këtë hap të ri që po merret drejt zhvillimit të trajtimeve  për […]...
By Debat24
In Shëndet
Oct 23rd, 2014
0 Comments
1105 Views
Një ekip ndërkombëtar studiuesish po e quan një “arritje të madhe” suksesin e një procedure për transplantimin e qelizave që ndihmoi një burrë të paralizuar të ecte përsëri. Ata thonë se procedura u krijon mundësinë njerëzve të tjerë me sisteme nervore të dëmtuara që nuk ecin dot për shkak të problemeve në shtyllën kurrizore, apo […]...
By Debat24
In Shëndet
Oct 18th, 2014
0 Comments
1063 Views
Rreth 500 ushtarë, detarë, forca ajrore dhe marinsa po punojnë me personelin e USAID-it në Liberi dhe Senegal për të luftuar Ebolën. Presidenti Obama ka autorizuar Pentagonin të thërrasë për shërbim aktiv disa njësi të forcave rezervë, në mbështetje të operacioneve në Afrikën perëndimore. Kreu i përpjekjeve ushtarake amerikane kundër Ebolës, Gjeneral Majori Darryl Will...
By Debat24
In Shëndet
Oct 15th, 2014
0 Comments
1163 Views
Kryetari i bashkisë së Dallasit në Teksas thotë se situata mund të keqësohet më tej para se të përmirësohet, pasi një punonjëse e dytë e shërbimit shëndetësor u provua të jetë infektuar me virusin e Ebolës. Kryetari i bashkisë së Dallasit Mike Rawlings u tha sot gazetarëve se autoritetet po punojnë për të njoftuar të […]...
By Debat24
In Shëndet
Oct 11th, 2014
0 Comments
960 Views
Faza e parë e një prove knilike për një vaksinë premtuese për Ebolën po kryet në Mali, që është në kufi me Guinenë, epiqendra e epidemisë së virusit vdekjeprurës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Jessica Berman bisedoi me një studiues amerikan në Mali që po ndihmon në kryerjen e provave klinike mbi vaksinën eksperimentale. Vaksina, […]...
By Debat24
In Shëndet
Oct 10th, 2014
0 Comments
1036 Views
Autoritetet shëndetësore maqedonase i kanë dërguar në një laborator në Gjermani mostrat e gjakut të shtetasit britanik, i cili vdiq dje në Shkup nën rrethana të dyshuara se kishte të bënte me virusin Ebola. Dhjetra njerëz, përfshirë shtetasin tjetër britanik dhe personat që kishin kontakt të drejtpërdrejtë me pacientin, po mbahen në karantinë. Trupi i […]...
'