Sociale | Debat 24

Sociale

By Debat24
In Aktualitet
Mar 1st, 2015
0 Comments
1038 Views
Një grup i vogël studentësh, të cilët mbrëmjen e djeshme u përzunë forcërisht nga ambientet e Fakultetit të Shkencave Mjekësore dhe Teknike, sot paradite janë vendosur sërish para kësaj godine dhe shprehen të vendosur se do të rihyjnë në grevë urie derisa të gjejnë të drejtën e tyre. Ata janë studentë që vijnë nga universitetet […]...
By Debat24
In Headline News
Mar 1st, 2015
0 Comments
1108 Views
Qytetarë të Tiranës protestuan dje para kryeministrisë për ndalimin e disa pallateve shumëkatëshe, që po ndërtohen nën digën e liqenit artificial. Protestuesit pohuan se ato ndërtime nën digën e liqenit janë të rrezikshme dhe shkelin disa ligje njëherësh. Ata u bënë thirrje bashkisë dhe institucioneve të tjera shtetërore që të ndalojnë një nga dëmtimet më të […]...
By Debat24
In Opinion
Feb 24th, 2015
0 Comments
1201 Views
Kur kri(ji)mi ndaj natyrës merr dimensione humane Nga Edlira Baka Peço/ Sociologe Për atë qëështëlindur e rritur në qytetin e Tiranës, është e lehtë të kujtohet por dhe të kuptohet se sa vlerë ka patur një“xhiro nga liqeni” me prindërit në vegjëli, ekskursionet me mësues e nxënës nga parku  në kohën e shkollë, shëtitjet romantike nën […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 18th, 2015
0 Comments
845 Views
Pasi u bënë publike pyetjet e testit për mjekët, ish-ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, ka deklaruar se tërheqja nga ky test do të ishte një zgjedhje inteligjente. Duke ripërsëritur qëndrimin e tij dhe duke shtuar se  pyetjet nuk kane lidhje me profesionin e mjekësisë, Vasili tha se ky test eshte dekualifikues. “Lidhur me këtë çështje unë kam  […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 14th, 2015
0 Comments
911 Views
Një minator humbi jetën sot, në një aksident në minierën e bakrit në Munellë të rrethit të Pukës. 48 vjeçari Gjovalin Prenga, vdiq nga shembja e një masivi shkëmbor në thellësinë rreth 2 mijë metër nëntokë. Burime nga vendi i ngjarjes pohojnë se nuk ka të lënduar të tjerë. Në vendngjarje shkuan ekipet e shpëtimit dhe […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 11th, 2015
0 Comments
982 Views
Për tre orë transporti urban në Tiranë është paralizuar si pasojë e grevës së e Sindikatave të Transportit Qytetas. Në protestën që nisi prej orës 05:00 të mëngjesit të sotëm dhe përfundoi në 08:00 morën pjesë 7 shoqëri të transportit. Në mbyllje të grevës, kreu i Federatës për Punonjësit e Transportit Urban, Zija Hasanaj, deklaroi […]...
By Debat24
In Sociale
Feb 7th, 2015
0 Comments
732 Views
Situata e krijuar nga përmbytjet e ditëve të fundit në komunën e Novoselës, Vlorë, shënoi sot një përmirësim të dukshëm, rrjedhojë, krahas të tjerash edhe e përmirësimit të motit dhe mungesës së reshjeve. Prefektja e qarkut të Vlorës, Etjona Hoxha, tha për ATSH-në se tashmë kemi një gjendje më të përmirësuar”. Sipas saj, nuk ka […]...
By Debat24
In Sociale
Feb 5th, 2015
0 Comments
739 Views
Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka inspektuar sot zonat e përmbytura. Sipas saj, përgjithsisht shkollat janë në gjëndje të mirë. “Në qarkun e Fierit në katër shkolla nuk vijon mësimi, ndërsa në Vlorë vetëm ne 2 shkolla nuk vijon mësimi për shkak të situatës së vështrë. Ne jemi në komunikim të vazhdueshëm me […]...
By Debat24
In Sociale
Feb 5th, 2015
0 Comments
764 Views
Sulmuesi kolumbian i Real Madrid, James Rodríguez, i cili pesoi nje frakture ne kemben e djathte te merkuren ne kampionatin e Spanjes ne ndeshjen ndaj Seviljes, do t’i nenshtrohet operacionit, beri te ditur klubi te enjten. Sipas klubit, lojtari do te operohet ne oret e ardhshme, pa saktesuar se sa kohe ai do te jete i padisponueshem, […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 5th, 2015
0 Comments
779 Views
Mjekët dhe infermierët e QSUT kanë zhvilluar sot nje protestë kundër testimit të tyre. Ata u shprehen se po luhet me dinjitetin e bluzave të bardha, qoftë me dhunën e ushtruar ndaj tyre, sic ishte incidenti i ndodhur një ditë më parë nga një pacient, i cili goditi një infermiere, qoftë nga video e skandalit […]...
By Debat24
In Sociale
Feb 5th, 2015
0 Comments
708 Views
Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, pas vizitës së tij në komunën Novoselë të Vlorës, për të parë nga afër zonat e përmbytura, shkoi edhe në fshatin Darëzezë të komunës Dërmenas të Fierit. Nëpërmjet një postimi në rrjtetin social Twitter, Beqaj thekson se puna vazhdon normalisht edhe në qëndrën shëndetësore në Darezezë të Fierit....
By Debat24
In Opinion
Jan 28th, 2015
0 Comments
1261 Views
Nga Arian Galdini Para disa muajsh nje familjar i imi shume i afert zbulon se ka nje mase tumorale. Shkojme ne QSUT dhe kryejme aty te gjithe protokollin e konsultave dhe kujdesit. Vendoset ti behet Operacion per heqjen e mases tumorale. Besuam tek profesionalizmi dhe pergjegjshmeria e mjekeve. Por qe pas atij Operacioni, familjari im, […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 20th, 2015
0 Comments
757 Views
Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video, ku tregohen ndryshimet në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë....
By Debat24
In Big Slider
Jan 20th, 2015
0 Comments
790 Views
Më 1 shkurt hyjnë në fuqi ndryshimet e Kodit Penal, lidhur me ashpërsimin e ndëshkimit për personat që kryejnë ndërtime të paligjshme. Gjatë një konference për shtyp, drejtoresha e INUK, Dallëndyshe Bici, theksoi se ndryshimet në Kodin Penal parashikojnë dënime deri në 5 vjet burg, për personat që shkelin ligjin lidhur me ndërtimet. Drejtoresha e INUK, Dallëndyshe [&he...
By Debat24
In Headline News
Jan 18th, 2015
0 Comments
789 Views
Eshtë operuar këtë fundjavë në Spitalin Amerikan në Tiranë nëna e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Nuk dihet arsyeja e ndërhyrjes kirurgjikale, por lajmin e ka bërë publik mjeku Baris Saygili, i cili ka realizuar operacionin. Mjeku ka postuar në rrjetin social “Facebook” një foto me kryeministrin Rama. Mjeku shkruan se fotot me kryeministrin Rama janë bë...
By Debat24
In Sociale
Jan 18th, 2015
0 Comments
734 Views
Hapur pasditen e së shtunës për qarkullim aksi rrugor Tiranë-Elbasan, në fshatin Ibë, i bllokuar për shkak të punimeve që po kryhen në këtë segment. Autoritetet lokale kanë njoftuar se firma që kishte marrë përsipër menaxhimin e segmentit rrugor ka mbaruar përpara afatit punimet për pastrimin e tij nga masivet e dheut. Që në orët […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 17th, 2015
0 Comments
754 Views
Kryeministri Edi Rama publikoi sot një tabelë me të dhënat kryesore të reformës së pensioneve, të nisur nga qeveria e tij. Sipas Ramës, do të jenë 5 mijë të moshuar, të përjashtuar nga skema e mëparshme, që këtë vit do të përfitojnë pensionin social prej 6.700 lekë në muaj. “Shembet tavani prej 24 mijë lekë […]...
By Debat24
In Shëndet
Jan 14th, 2015
0 Comments
1446 Views
Në vend po qarkullojnë 2 viruese të cilët sjellin edhe komplikacione në rast se nuk trajtohen në kohë. Bëhet fjalë për virusin AH1N1 shkaktar i gripit të derrit dhe virusi AH3N2. Mjekët në shërbimin e infektivit thonë se nuk janë viruse të reja për vendin dhe për fat të mirë nuk ka patur raste në […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 13th, 2015
0 Comments
672 Views
Sot për herë  të parë, 5000 shqiptare që nuk plotësonin kushtet për pension do të mund të marrin pensionin social. Kështu është shprehur Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj në konferencën e organizuar ditën e sotme me praninë e kryeministrit Rama. Kjo skemë prek çdo shtetas shqiptar, i cili ka mbushur moshën 70 vjeç […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 7th, 2015
0 Comments
726 Views
Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, ka deklaruar në studion e “Ora News” se skema e re mundëson rritje të pensioneve. “Kategoria e njerëzve që me ligjin e vjetër nuk kishin plotësuar 15 vite pune, mund të kenë bërë 14.5 vite punë, 13, 10, 7, asnjë, me ligjin e vjetër nuk merrnin asnjë […]...
'