Technology | Debat 24

Technology

By Debat24
In Media
Feb 6th, 2015
0 Comments
1286 Views
Nga Gjergj Erebara, BIRN Kontrolli i Lartë i Shtetit akuzon drejtorinë e RTSH se nuk po bën asgjë për të kaluar në transmetimet dixhitale ndërkohë që vendi gjendet katër muaj e gjysmë larg mbylljes së transmetimeve analoge. Bashkimi Ndërkombëtar i Telekomunikacioneve (ITU) ka përcaktuar datën 17 qershor të vitit 2015 si datën finale të mbylljes […]...
By Debat24
In Bota
Jan 14th, 2015
0 Comments
1190 Views
Britania mund të behet vendi i parë që ndalon përdorimin e WhatsApp-it dhe Snapchat-it. Kryeministri, David Kamerun ka deklaruar se do të bëjë një gjë të tillë në se fiton zgjedhjet e ardhshme. Kjo masë është pjesë e planeve të reja për përgjimet, debat që është hapur pas sulmit në Paris. Kamerun tha se mund të […]...
By Debat24
In Technology
Jan 5th, 2015
0 Comments
913 Views
Vizitorët dhe ekspertët e teknologjisë këtë javë do të vërshojnë në sallat e panairit të Las Vegasit, ku do të shohin pajisjet më të fundit të teknologjisë së lartë. Panairi ndërkombëtar është tubimi më i madh në botë për ata që merren me biznesin e teknologjisë. Këtë vit panairin pritet ta vizitojnë më shumë se […]...
By Debat24
In Technology
Dec 17th, 2014
0 Comments
727 Views
Apple-i ka ndaluar shitjet online në Rusi me argumentin se monedha ruse është tepër e paqëndrueshme e gjiganti i elektronikës thotë se për këtë arsye nuk vendos dot çmimet. Kompania i bllokoi shitjet e iPhone-ve, iPad-ve e produkteve të tjera të saj në këtë vend, një ditë pasi rubla ra në nivele historike këmbimi kundrejt […]...
By Debat24
In Technology
Dec 7th, 2014
0 Comments
786 Views
Kapsula më e re e NASA-s, Orion, e projektuar për udhëtime në hapësirë me ekuipazh në bord, kreu me sukses fluturimin e saj të parë rreth Tokës, ndërsa shkencëtarët e agjencisë amerikane të hapësirës testuan sistemet e saj. Zyrtarët e NASA-s shpresojnë që misioni i së premtes të sjellë një epokë të re të fluturimeve […]...
By Debat24
In Art
Dec 4th, 2014
0 Comments
757 Views
Video muzikore Gangnam Style e këngëtarit koreano-jugor, Psy, jo vetëm që është më e klikuara në Youtube, por theu të gjitha kufijtë e rrjetit social të Google. Videoklipi është parë më shumë se 2 miliard e 147 milion e 483 mijë e 647 herë, që ishtë limiti i sistemit integral të numërimit prej 32 bit […]...
By Debat24
In Technology
Sep 27th, 2014
0 Comments
788 Views
Sikur të mos mjaftonin kritikat për “elasticitetin” e modelit të fundit të iPhone, Apple është vënë së fundmi në qendër të kritikave për shkeljen e privatësisë. Ekspertët shprehen “të tmerruar” mbi aftësinë e iPhone për të përgjuar dhe mësuar gjithcka rreth zotëruesit të tij. Në qendër të kritikave është “Frequent Locations”, që Apple e prezantoi […]...
By Debat24
In Technology
Sep 22nd, 2014
0 Comments
928 Views
Kompania e telefonave smartfon “Apple” shiti më shumë se 10 milionë ekzemplarë të modelit të tij të ri “iPhone 6″, gjatë fundjavës së parë të hedhjes në treg, një rekord, njëftoi sot ndërmarrja e informatikës në një komunikatë. “Është një rekord për ‘Apple’ që arrin të shesë një milion telefona më shumë se sa kur […]...
By Debat24
In Technology
Sep 20th, 2014
0 Comments
747 Views
Facebook dhe media të tjera sociale në internet janë për të gjithë, qoftë për të pasur, edhe për të varfër, por ky fakt mund t’i krijojë bezdi disa personave që siç thuhet, i kanë xhepat plot. Cili është problemi i tyre? Nuk mund të kenë ekskluzivitet. Por tani, duke paguar 9 mijë dollarë si fillim […]...
By Debat24
In Technology
Sep 9th, 2014
0 Comments
776 Views
Apple do të paraqesë sot prodhimet e reja të këtij sezoni dhe modeli i ri i Iphonit pritet të jetë në qendër të vëmendjes. Sikurse edhe më pare, detajet rreth produktit të ri janë mbajtur sekret. Por falë internetit, ka spekullime të shumta dhe informacione që i kanë shpëtuar sekretit. Surpriza e rradhës nga Iphoni […]...
By Debat24
In Technology
Aug 31st, 2014
0 Comments
769 Views
Ka filluar tashmë të flitet për produktin më të ri të firmës Apple, iPhone6. Ai do të prezantohet për herë të parë më 9 shtator, në Cupertino, të Californisë. Kompania Apple e ka ngacmuar imagjinatën e publikut në ftesat e shpërndara për ditën e prezantimit, duke thënë “Do të donim t’ju jepnim më tepër infromacion…” […]...
By Debat24
In Technology
Aug 30th, 2014
0 Comments
683 Views
Pas një fluturimi të gjatë në hapësirë, sonda e Agjencisë Evropiane të Hapësirës po i afrohet objektivit, një komete miliona kilometra larg tokës. Shkencëtarët thonë se misioni mund të çojë në zbulime befasuese rreth origjinës së ujit në tokë.  Dhjetë vjetë më parë, një raketë me sondën fluturuese Rosetta nga Agjencia Evropiane e Hapësirës, u nis […]...
By B C
In Technology
Aug 26th, 2014
0 Comments
699 Views
Kina mund të sjell një sistem të ri operativ të përgatitur në këtë vend në muajin shtator për të sfiduar produktet e kompanive importuese si Microsoft, Google dhe Apple, raporton agjencia e lajmeve Xinhua. Teknologjia e kompjuterëve u bë një hapësirë e tensionuar mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara pas një numri të rasteve në […]...
By B C
In Technology
Aug 26th, 2014
0 Comments
662 Views
Aplikacioni i njohur dhe tepër i përdorshëm edhe në vendin tonë, WhatsApp, po vazhdon e po rritet me hapa shumë të shpejtë, dhe këtë rritje e konfirmoi vetë shefi dhe themeluesi i aplikacionit të famshëm, Jan Koum, i cili tha se shërbimi i mesazheve me aplikacionin që ka krijuar tashmë përdoret nga plot 600 milionë […]...
By Debat24
In Technology
Aug 22nd, 2014
0 Comments
717 Views
Prej shumë vitesh, Afrika ka qenë e varur nga teknologjitë e zhvilluara jashtë saj. Por një sistem kenian transferimi parashë nëpërmjet telefonave celularë, që ka revolucionuar jetën e përditshme të miliona banorëve të këtij vendi të Afrikës lindore, është drejtuar në pushitm të Evropës. Sistemi “M-Pesa”, që mundëson nëpërmjet një telefoni të thjeshtë celular të [&hell...
By Debat24
In Technology
Aug 20th, 2014
0 Comments
710 Views
Me afrimin e shtatorit kanë nisur të qarkullojnë gjithnjë e më shumë hamendësime mbi produktet e reja që pritet të dalë në treg Apple. Përqendrimi është tek iPhone 6. Sigurisht me ngopjen e tregut me telefona inteligjentë padurimi nuk është më ai i kohërave të Steve Jobs, por gjithsesi Apple pritet të sjellë disa risi […]...
By Debat24
In Technology
Aug 16th, 2014
0 Comments
783 Views
Nëse ndonjëherë keni qenë kuriozë se si do të ndryshojë koncepti i udhëtimeve të gjata, kompania ajrore “Techninon Design” ka shpalosur projektin e saj më të ri. Ata kanë ndërtuar modelin e një avioni pa dritare, me pamje panoramike. Pra, nëse do udhëtosh me të, do mund të shohësh gjithë pamjen e qiellit, reve, dukurive atmosferike, […]...
By Debat24
In Technology
Aug 14th, 2014
0 Comments
675 Views
Samsugu besohet se është duke planifikuar shitjen e versionit LTE-A të Galaxy S5 në Evropë. Pajisja, e cila mundëson lidhje interneti me 300 Mbps, më parë ishte lancuar në Kore për të shfrytëzuar internetin e shpejtë atje. Por në bazë të disa të dhënave në gjuhën angleze, besohet se telefoni është duke u përgatitur edhe […]...
By Debat24
In Technology
Aug 13th, 2014
0 Comments
907 Views
Kompania “Sony” shet 10 milionë kompiuter “PlayStation 4″ (PS4) në botë për vetëm nëntë muaj, një rritje e pazakontë që tregon se kompiuterat për lojëra janë ende në modë. Ky nivel simbolik u kalua më 10 gusht, ndërkohë që kjo “kafshë e re gare” është hedhur në treg më 15 nëntor 2013 në SHBA dhe […]...
By admindebat
In Technology
May 21st, 2014
0 Comments
835 Views
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip. “Phasellus luctus bibendum elit, vitae faucibus eros suscipit sed. Phasellus vitae justo enim. Fusce sed dui at mass...
'