Arvizu | Debat 24

Arvizu

By Debat24
In Jeta
Jan 16th, 2015
0 Comments
1580 Views
Rosela Gjylbegu rrëfehet rreth marrëdhënies me ish-ambasadorin amerikan në Shqipëri, Aleksandër Arvizu. -Turjan Hyska: Fansi yt me i madh është Aleksandër Arvizu, e ka thënë gjithmonë. Është e vërtetë që keni darkuar para se të ikte? Rosela Gjylbegu: Ne kemi darkuar shumë shpesh. Ai është mik i familjes dhe për mua ka qenë privilegj të […]...
By Debat24
In Op-ED
Jan 9th, 2015
0 Comments
1567 Views
Nga Elton Metaj Në librat e ekonomisë mund të mësosh lehtësisht se letrat me vlerë më të sigurta janë ato që klasifikohen me “AAA”. Kjo përsëritje e shkronjës së parë të alfabetit reflekton qetësi për tregjet financiare dhe jo vetëm. Në të njëjtën mënyrë preferon t’i firmosë dokumentet edhe Aleksandër Arvizu, diplomati amerikan që mbylli […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 8th, 2015
0 Comments
643 Views
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Aleksandër Arvizu, i cili mbylli misionin në Shqipëri, dërgoi sot një mesazh lamtumire për të gjithë shqiptarët. Në mesazhin e publikuar në “Facebook”, Arvizu shpreh mirënjohjen për mikpritjen shqiptare, ndërsa thekson se ka qenë nder dhe privilegj të shërbente si ambasador në vendin tonë. Mesazhi i plotë i amba...
By Debat24
In Big Slider
Dec 29th, 2014
0 Comments
668 Views
Teksa paketon valixhet për t’u kthyer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ambasadori Alexander Arvizu po shpërndan edhe dhuratat e fundit. Mesa duket ai nuk do të marrë gjithçka me vete dhe nga suveniret e tij ka vendosur të bëjë dhurata. Siç njofton dhe faqja zyrtare e Ambasadës Amerikane në Tiranë në “Facebook”, dhurata e lamtumirës […]...
By Debat24
In Jeta
Dec 25th, 2014
0 Comments
1299 Views
Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka kaluar një mbrëmje të veçantë nën shoqërinë e këngëtares së njohur shqiptare Aurela Gaçe. Në fotot e publikuara nga këngëtarja në “Facebook”, Arvizu shihet mjaft i relaksuar, pa kollaren e tij zyrtare, teksa kërcën me këngët shqiptare. Me sa duket kjo ka qenë një festë lamtumire për Arvizun, […]...
By Debat24
In Media
Dec 20th, 2014
0 Comments
959 Views
Gazetari Çim Peka ka reaguar ashpër ndaj një deklarate të ambasadorit amerikan, Aleksandër Arvizu, në intervistën e tij në emisionin “Top Story”. Në atë intervistë, Arvizu u shpreh se takimet me kryetarin e Partisë Demokratike i zhvillonte për të shkëmbyer pikëpamje, pasi të njëjtin informacion mund ta merrte duke lexuar gazetën “Rilindja Demokratike” apo duke [&hellip...
By Debat24
In Headline News
Dec 19th, 2014
0 Comments
1224 Views
Alexandër Arvizu, ambasadori më jetëgjatë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, në një rrëfim të fundit për “Top Story” para largimit, foli për të gjitha ato që pa në Shqipëri dhe politikën shqiptare në katër vitet e qendrimit në Tiranë. Ai foli për shqiptarët, për qeverinë dhe punën e saj, për opozitën, për Bashën e […]...
By Debat24
In Politikë
Dec 7th, 2014
0 Comments
572 Views
Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu ka folur pasditen e sotme për bojkotin e aktivitetit të Kuvendit nga ana e Partisë Demokratike. I pranishëm në aktivitetin “TedEx Tirana”, kushtuar fushatës kundër dhunës ndaj grave, Arvizu është shprehur se shpreson që ky bojkot të mbarojë sa më shpejt. Duke folur për këtë fushatë, Arvizu vlerësoi se është bërë një pu...
By Debat24
In Big Slider
Nov 20th, 2014
0 Comments
655 Views
Kritik ndaj Kreut të Shtetit, qeverisë “Rama” për disa vendime jotransparente, por edhe opozitës për bojkotin e tejzgjatur, ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka përcjellë mesazhet e tij për të gjithë. Në “Tonight Ilva Tare”, Arvizu e konsideroi një monstër diktatorin Enver Hoxha dhe fyerje për shqiptarët provokimet me fotot e tij...
By Debat24
In Politikë
Nov 12th, 2014
0 Comments
607 Views
Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e konsiderojnë pozitive vizitën e kryeministrit Edi Rama në Serbi. “Kjo ishte një vizitë historike shumë e rëndësishme. 68 vjet ka qenë një kohë shumë e gjatë që drejtues të lartë të dy vendeve të mos takohen. Ka qenë shumë inkurajues fakti që pas […]...
By Debat24
In Politikë
Oct 30th, 2014
0 Comments
613 Views
Është zhvilluar këtë të enjte në Tiranë dita e dytë e Konferencës shkencore për KLSH. I pranishëm në këtë konferencë, ambasadori amerikan në vendin tonë, Aleksandër Arvizu theksoi se Kontrolli  i Lartë i Shtetit është një institucion mjaft i rëndësishëm, kredibiliteti dhe profesionalizimi i të cilit është një domosdoshmëri për te hedhur dritë mbi prokurimet […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 15th, 2014
0 Comments
676 Views
Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka zhvilluar një takim me kreun e Kuvendit, Ilir Meta., duke deklaruar se ka “ka një linjë që ndan mendimin e gazetarëve dhe atë të qytetarëve” lidhur me çështjen e Bankës së Shqipërisë. “Vëmendja duhet të përqëndrohet në stabilitetin financiar dhe kjo do të thotë se aktorët e mazhorancës […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 11th, 2014
0 Comments
549 Views
I ftuar në emisionin, “Tonight Ilva Tare”, mbrëmjen e 10 shtatorit 2014, shqiptaro-amerikani, Geri Kokalari foli për arrestimin e guvernatorit Ardian Fullani dhe denoncoi lidhjet e tij me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Aleksandër Arvizu. Ilva Tare: U bë pothuajse 1 vit që Edi Rama është në zyrën e Kryeministrit, si mendoni se po shkon deri […]...
By Debat24
In Politikë
Sep 10th, 2014
0 Comments
546 Views
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Aleksandër Arvizu, deklaroi sot nga Pusteci në Korcë, se administrimi në Bankën e Shqipërisë ka patur të meta, gjë që justifikon edhe vjedhjen e thesarit. Ai u shpreh se Guvernatori i ri i BSH-së mund të jetë i huaj, nëse nuk ka një zgjidhje tjetër brenda […]...
By Debat24
In Jeta
Aug 26th, 2014
0 Comments
2184 Views
Edhe diplomati më i rëndësishëm në Tiranë ka preferuar të ëmbëlsohet në këtë fundvere, përpara fillimit të axhendës së ngjeshur të politikës. Ambasada amerikane njoftoi se ambasadori Alexander A. Arvizu vizitoi dje dyqanin Cinnabon në Tiranë, në rrugën e Kavajës. “Cinnabon është një dyqan tipik amerikan prodhimesh brumi, i specializuar në role me kanellë dhe [&he...
By Debat24
In Big Slider
Aug 14th, 2014
0 Comments
512 Views
Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, vizitoi në mënyrë surprizë zyrën e guvernatorit të BSH, Ardian Fullani, vetëm pak orë përpara mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës, ku pritej të diskutohej edhe shkarkimi i kryebankierit. Pas takimit, Arvizu i qëndroi linjës së deklaratave për një hetim të plotë, duke e cilësuar dorëheqjen si një vendim personal të [&helli...
'