Bota | Debat 24

Bota

By Debat24
In Op-ED
Dec 31st, 2014
0 Comments
1429 Views
Bota nuk u bë më e mirë vitin e kaluar – në të kundërtën. Kriza e Ukrainës, lufta në Gazë dhe shfaqja e “Shtetit Islamik” janë shkaktarë të një retrospektive pesimiste të kryeredaktorit Alexander Kudascheff (DW). Bota u bë në vitin 2014 rrëmujë. Ebola në Afrikë. Lufta në Ukrainë. Shtimi i veprimeve vrasëse të “Shtetit […]...
By B C
In Bota
Aug 27th, 2014
0 Comments
578 Views
Tajvani ka thënë se aeroplanët ushtarakë kinezë e kanë dhunuar hapësirën e tij ajrore. Një zëdhënës i forcave ajrore të Tajvanit tha se më 25 gusht janë dërguar aeroplanë luftarakë për t’i përcjellë dy aeroplanë kinezë. Aeroplanët kinezë më vonë u larguan pa ndonjë incident. Kina i ka hedhur poshtë pretendimet e Tajvanit, duke thënë […]...
By B C
In Bota
Aug 27th, 2014
0 Comments
619 Views
Ukraina do të zgjedhë në tetor një parlament të ri. Presidenti Poroshenko do të fitojë pikë në popull e të konsolidojë pushtetin e tij. Por plani i tij ka një dobësi: ligjin e vjetër zgjedhor që favorizon korrupsionin. Petro Poroschenko e mbajti fjalën. Presidenti i Ukrainës shpërndau të hënën në mbrëmje vonë (25.08.2014) parlamentin dhe […]...
By B C
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
455 Views
Një grua indiane i ka prerë një ekzorcisti gjenitalet, pasi ai ishte munduar ta “kuronte” sëmundjen e saj duke e përdhunuar. Sipas ‘India Today’, burri që e mbante veten për ekzorcist ishte mik i familjes dhe kur gruaja u sëmur para një muaji, ai u mor nga familja për të shëruar të sëmurën, por në fakt […]...
By B C
In Bota
Aug 7th, 2014
0 Comments
409 Views
Ambientalistët britanikë e kanë konsideruar ”të çmendur” kryeministrin britanik, David Cameron, i cili për ”turneun” e tij në qiejt e Evropës vetëm e vetëm për të zgjatur pushimet, përdor avionët e shtetit. Sipas gazetës ”Daily Mirror”, kryeministri mori një avion shtetëror për ta marrë nga Portugalia, ku mbërriti dje për pushime me familjen, për në […]...
'