Bujar Nishani | Debat 24

Bujar Nishani

By Debat24
In Big Slider
Mar 24th, 2017
0 Comments
1155 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, dekretoi sot 7 majin datën e mbajtjes së zgjedhjeve për kryetar të bashkisë Kavajë, qarku Tiranë. Zgjedhjet e parakohshme në këtë zone do të zhvillohen pas shkarkimit nga detyra të kryebashkiakut Elvis Roshi, të cilit iu ndërpre mandati nga KQZ pasi rezultoi subjekt i ligjit të dekriminalizimit....
By Debat24
In Headline News
Feb 12th, 2015
0 Comments
446 Views
Presidenca ka denoncuar ato që ajo i quajti sulme politike dhe fyerje vulgare nga ana e kryeministrit Edi Rama në seancën e sotme të Kuvendit. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Institucioni i Presidentit të Republikës tha se dënon sulmet ndaj kreut të shtetit nga kreu i qeverisë. Drejtori i Kabinetit në Presidencë, Florian Nuri, tha për […]...
By Debat24
In Politikë
Feb 11th, 2015
0 Comments
599 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, pasditen e të martës doli me një deklaratë për media, ku dënoi ashpër aktet kriminale që ndodhën në kryeqytet. Kreu i shtetit u kërkoi organeve kompetente që të angazhohen maksimalisht për zbardhjen e ngjarjeve dhe vënien përpara drejtësisë së autorëve. “Garantoj mbështetjen e pakufishme për të gjitha strukturat shtetëore n...
By Debat24
In Headline News
Feb 6th, 2015
0 Comments
602 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në një dalje para mediave foli gjatë mbi situatën e përmbytjeve në jug të vendit. Zoti Nishani vlerësoi se “situata në terren është e rënduar” dhe se “institucionet shtetërore duhet të angazhohen për të ndihmuar njerëzit që kanë nevojë”. “E rëndësishme është të mbahen kontakte të vazhdueshme me strukturat e autoriteteve […...
By Debat24
In Headline News
Jan 27th, 2015
0 Comments
576 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, e cilësoi prioritare reformën në drejtësi dhe vlerësoi në këtë proces asistencën e ofruar nga Komisioni i Venecias. Gjatë tryezës së organizuar nga Instituti i Studimeve Diplomatike, Nishani bëri thirrje për hartimin e një reforme serioze që të largojë militantizmin partiak nga institucionet e drejtësisë. “Komisioni i Venecias ës...
By Debat24
In Big Slider
Jan 17th, 2015
0 Comments
595 Views
Kërcënimet terroriste dhe çështjet e sigurisë kanë shtyrë Presidentin e Republikës, Bujar Nishani, të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Për t’i bërë ballë këtij kërcënimi, Presidenti Nishani u shpreh se, është e domosdoshëm koordinimi dhe bashkëpunimi i institucioneve të sigurisë. Gjithashtu, Kreu i Shtetit tha se të gjithë institucionet e sigurisë kombëtare duhe...
By Debat24
In Big Slider
Jan 17th, 2015
0 Comments
573 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, vendosi të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ndryshimet në ligjin “Për huamarrjen shtetërore, borxhin shtetëror dhe garancitë shtetërore të huas”. Këto ndryshime u miratuan më 24 dhjetor 2014 dhe qeveria synonte, ndër të tjera, “përmirësimin e kuadrit ligjor të huamarrjes shtetërore, duke e harmonizuar këtë veprimtari me praktikat ...
By Debat24
In Aktualitet
Jan 17th, 2015
0 Comments
535 Views
Çështjet e sigurisë në vend do të mbledhin sot në Presidencë nën drejtimin e Presidentit të Republikës Bujar Nishani, drejtuesit kryesorë të institucioneve qeveritare, si dhe ato të hetimit dhe inteligjencës. Presidenti Nishani, Kryeministri Rama, Ministri i Brendshëm Tahiri, ajo  e Mbrojtjes Kodheli, kreu i SHISH Ajazi, si dhe Kryeprokurori Llalla, do të takohen për t...
By Debat24
In Politikë
Jan 16th, 2015
0 Comments
516 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka dekretuar sot emërimin e dy anëtarëve të Gjykatës së Lartë. Bëhet fjalë për Markelian Koça dhe Fuat Vjerdha. Në njoftimin e Presidencës thuhet se dy kandidaturat u zgjodhën pas realizimit të një procesi të rregullt ligjor e të konsoliduar. “Në përfundim të këtij procesi, ndërmjet konkurruesve vlerësova përvojën dhe […]...
By Debat24
In Politikë
Jan 9th, 2015
0 Comments
551 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ktheu sot për rishyrtim në parlament, ndryshimet e bëra në ligjin për Gjykatën e Lartë, të cilat parashikon ndër të tjera procedura të reja në emërimin e anëtarëve të kësaj Gjykate. Qëndrimin e tij kundërshtues ndaj ndryshimeve të bëra, presidenti Nishani e parlajmëroi pak ditë më parë dhe në intervsiten […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 7th, 2015
0 Comments
383 Views
Armand Mero Kreu i shtetit shqiptar analizon zhvillimet kryesore të vitit 2014: marrëdhëniet e vështira me shumicën e majtë, reformën në Drejtësi, apo kritikat për lidhjet me të djathtën që sipas tij “janë alibi e së majtës për t’i hequr kompetencat Presidentit” Në Shqipëri, kreu i Shtetit Bujar Nishani thotë në një intervistë me Zërin […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 7th, 2015
0 Comments
534 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, tha sot se ai do të respektojë procedurat në fuqi për emërimin e gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë, duke ju përgjigjur kështu negativisht kërkesës së shumicës që ai të rihapë procesin për tre vendet e mbetura bosh, sipas ndryshimeve ligjore të miratuara nga parlamenti në fund të dhjetorit të shkuar […]...
By Debat24
In Opinion
Jan 1st, 2015
0 Comments
585 Views
Nga Bujar Nishani Të dashur qytetarë të vendit tim, bashkëkombas, brenda dhe jashtë Shqipërisë! Motra e vëllezër! Nata tradicionale e urimeve më të përzemërta sonte na bashkon të gjithëve! Po troket Viti i Ri dhe në cilësinë e Presidentit të Republikës, për të tretën herë,  kam privilegjin e nderin t’ju përcjell urimet e mia më […]...
By Debat24
In Headline News
Dec 25th, 2014
0 Comments
491 Views
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka vlerësuar Rezolutën e miratuar unanimisht në Kuvend, duke e quajur një akt që dëshmon pjekuri politike nga të gjitha palët. Duke e përshëndetur vullnetin për të rikthyer normalitetin në jetën parlamentare në vend, Nishani u bën thirrje aktorëve politikë që t’i zbatojnë me besnikëri, vendosmëri dhe me bindje të […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 22nd, 2014
0 Comments
638 Views
Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani ka shpallur sot listën e kandidatëve të cilët plotësojnë kushtet ligjore për anëtarë të Gjykatës së Lartë. Në zbatim të ligjit  Nr. 8588, datë 15.3.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë”,  për emërimin e dy anëtarëve të rinj të Gjykatës së Lartë, […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 15th, 2014
0 Comments
583 Views
Presidenti Bujar Nishani dekretoi sot caktimin e datës së zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore. Zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të zhvillohen ditën e diel, më datë 21 qershor 2015. Në njoftimin zyrtar të Presidencës, thuhet se, “zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të zhvillohen ditën e diel, më datë 21 qershor 2015″. 15 dhjetori [&h...
By Debat24
In Big Slider
Dec 12th, 2014
0 Comments
474 Views
Përkundër deklarimit të deputetëve të Partisë Socialiste se Presidenti nuk mund të dekretojë një emër për Guvernator të ri, jashtë 9 anëtarëve të Këshillit Mbikëqyrës, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, vlerëson se Bujar Nishani ka zbatuar detyrimin e tij kushtetues. Por, pavaresisht se vetem pak ore perpara ishte takuar me Kryeministrin Rama, Ilir Meta la […]...
By Debat24
In Big Slider
Dec 3rd, 2014
0 Comments
545 Views
Presidenti i Republikës pritet të dekretojë brenda kësaj jave Guvernatorin e ri të Bankës së Shqipërisë. Nga burime zyrtare brenda zyrës së kreut të shtetit mësohet se tre janë kandidaturat që mund të kenë emrin në dekretin presidencial si Guvernator i ri. Ata janë: Arjan Kadare, Genti Sejko dhe Nik Markola. Mësohet se tre emrat […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 29th, 2014
0 Comments
5120 Views
Kreu i shtetit, Bujar Nishani zgjodhi ditën e ngritjes së flamurit në Vlorë për të nderuar personalitetet e shquara të pavarësisë, si Isa Boletini, Mujo Ulqinakun, Ymer Dishnicen, Mustafa Gjinishin, Qemal Stafën, kryetarin e Konferencës së Pezës, Abaz Kupin, nacionalistët Lepenica dhe Butka. Por mes emrave të shquar shqiptarë, dhe kontribuues në pavarësinë e vendit, [&...
By Debat24
In Opinion
Nov 29th, 2014
0 Comments
575 Views
Nga Bujar Nishani “Dita e Flamurit, 28 Nëntori është  data-festë, që emocionon  dhe bashkon shqiptarët më shumë se çdo gjë tjetër! Kjo ditë është thagma jonë,  na bën një, pa ndoshta e sikur, pa dallime politike, krahinore e fetare, sepse jemi të vetëdijshëm se aty janë rrënjët e projektit kombëtar, plazmimi i shtetit shqiptar  në […]...
'