Kosove | Debat 24

Kosove

By Debat24
In Bota
Feb 6th, 2015
1 Comment
2930 Views
Autoritetet në Serbi thanë se gjatë 48 orëve të fundit kanë ndaluar 290 persona që po përpiqeshin të kalonin në rrugë ta paligjshme kufirin e Serbisë drejt vendeve të Bashkimit Evropian. Ministri i brendshëm i Serbisë Nebojsha Stefanoviç, tha të premten në Beograd se “ditëve të fundit është një numër alarmant i atyre që duan […]...
By Debat24
In Bota
Feb 5th, 2015
0 Comments
989 Views
Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, ndodhet këto ditë në Uashington për të marrë pjesë në mëngjezin tradicional të lutjeve. Zoti Thaçi ishte i fituar në programin televiziv “Ditari” ku ai foli mes të tjerash, për ngjarjet e ditëve të fundit në Kosovë: protestat e dhunshme të opozitës, largimin nga qeveria e […]...
By Debat24
In Big Slider
Feb 3rd, 2015
0 Comments
934 Views
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, shkarkoi nga detyra ministrin për kthim dhe komunitete Aleksandër Jablanovic, i cili nxiti reagime duke i quajtur “egërsira” protestuesit në Gjakovë, që nuk lejuan një vizitë të pelegrinëve serbë në kishën ortodokse të atij qyteti më 6 janar. Deklarata e tij çoi në protesta në disa qytete të Kosovës, të […]...
By Debat24
In Art
Feb 1st, 2015
1 Comment
3248 Views
Në edicionin e tij të 14-të, koncerti ‘Tre Tenorët”, shënoi mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve shfaqjen më të sukseseshme. Një sallë e mbushur plot, thuajse në limitet e saj, dëshmoi edhe vëmëndjen gjithnjë e në rritje për njërën prej shfaqjeve më të rëndësishme të muzikës lirike në vend. Kësaj here organizatorët kishin ndryshuar […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 27th, 2015
0 Comments
742 Views
Përleshje të herëpashershme po përshkojnë një protestë në Prishtinë me kërkesat për shkarkimin e një ministri serb në qeverinë e Kosovës dhe mbrojtjen e kompleksit të minierave Trepça Policia e Kosovës përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë një protestë në Prishtinë “Jashtë Jablanoviç – Trepça është e jona”, në të cilën po marrin pjesë mijëra […]...
By Debat24
In Big Slider
Jan 24th, 2015
0 Comments
969 Views
Policia e Kosovës përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë një grup protestuesish që hodhën gurë mbi ndërtesën e qeverisë së Kosovës. Incidentet shpërthyen në përfundim të një proteste me moton “Jashtë Jablanoviç – Trepça është e jona”, në të cilën morën pjesë mijëra veta. Protesta e sotme pasoi protestat e ditëve të fundit në disa […]...
By Debat24
In Bota
Jan 12th, 2015
0 Comments
715 Views
Shqipëria dhe Kosova pritet të organizojnë brenda muajit mars mbledhjen e dytë të përbashkët mes qeverive. Këtë e njoftoi sot në Tiranë zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës Hashim Thaci. Kjo mbledhje do të analizojë ecurinë e projekteve të përbashkëta dhe do të përcaktojë bashkëpunimin e ardhshëm mes dy vendeve. Në kryeqytetin shqiptar zoti […]...
By Debat24
In Bota
Jan 2nd, 2015
0 Comments
713 Views
Në Kosovë sot, temperaturat do të zbresin deri -16 gradë celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin në mes -5 e -2. Moti është pjesërisht i vranët dhe me diell, frynë erë nga veriu  dhe veriperendimi me shpejtësi 1-4 m/s. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon se të dielen acari do dobësohet dhe se do […]...
By Debat24
In Bota
Dec 26th, 2014
0 Comments
655 Views
Në Kosovë, policia tha se ka arrestuar gjatë natës një person, pasi që në makinën e tij është gjetur materie shpërthyese. Policia tha se duke u mbështetur në njoftimet paraprake të shërbimit të zbulimit, kishte ndaluar një makinë në lagjen Arbëria të Prishtinës, një zonë ku janë të përqendruara ambasadat e huaja. “Makina me targa […]...
By Debat24
In Op-ED
Dec 14th, 2014
0 Comments
1185 Views
Më 9 dhjetor, Kuvendi i ri i Kosovës votoi për një koalicion të ri qeverisës, duke i dhënë fund periudhës së gjatë të formimit të qeverisë që nga zgjedhjet e qershorit. Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, përmes një deklarate, e uroi Kosovën për konstituimin e Kuvendit dhe formimin e qeverisë, kalimi i parë demokratik […]...
By Debat24
In Bota
Dec 14th, 2014
0 Comments
1030 Views
Kryeministri i ri i Kosovës, Isa Mustafa, shpërthen kundër akademikut Rexhep Qosja. Pak pas reagimit të Qoses, i cili përmes një postimi në “Facebook” e quajti vrasës Kryeministrin e ri të Republikës së Kosovës, erdhi dhe reagimi i Mustafës. Ky i fundit i drejtohet me fjalët “rrenc”, le të shkojë te psikiatri. Të dy postimet janë publikuar në […]...
By Debat24
In Bota
Dec 10th, 2014
0 Comments
646 Views
Parlamenti i Kosovës votoi sot formimin e qeverisë së re që do të drejtohet nga kryeministri Isa Mustafa, kryetar  i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ai mori votat e 73 deputetëve, ndërsa 38 votuan kundër dhe dy vota ishin të paanshme. Ai  mori të hënën mandatin për themelimin e qeverisë nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, […]...
By Debat24
In Bota
Nov 26th, 2014
0 Comments
622 Views
PDK dhe LDK po shkojnë drejt finalizimit të marrëveshjes së koalicionit, sipas të cilës Isa Mustafa do të jetë kandidat i përbashkët për Kryeministër, Kadri Veseli për Kryeparlamentar dhe Hashim Thaçi për President, pas skadimit të mandatit të Jahjagës. Profesori Arsim Bajrami sipas të gjitha gjasave nuk do të jetë kandidat i PDK-së për Kryetar […]...
By Debat24
In Bota
Nov 25th, 2014
0 Comments
705 Views
Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, janë duke përmbyllur procesin e ndarjes së pushtetit dhe tashmë janë duke përcaktuar postet ministrore dhe harmonizimin e programit qeverisës. Ato synojnë që përmbyllja e procesit të ndodhë në një seancë të parlamentit me datën tetë dhjetor për të zgjedhur udhëheqjen e tij e më pastaj […]...
By Debat24
In Bota
Oct 30th, 2014
0 Comments
610 Views
Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, pohon se është duke hetuar dyshimet se zyrtarë të tij mund të kenë marrë para në këmbim të lirimit të disa të akuzuarve për vepra penale, por nuk pranon të komentojë për hetimet e as dokumentet që kanë rrjedhur dhe janë botuar në një seri shkrimesh të […]...
By Debat24
In Bota
Oct 28th, 2014
0 Comments
607 Views
Në Kosovë, blloku pas zgjedhor i krijuar nga Lidhja Demokratike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, janë shprehur të pakënaqur me refuzimin e presidentes Atifete Jahjaga, që të kërkojë sqarime shtesë nga Gjykata Kushtetuese për zgjidhjen e bllokadës politike në vend. Përfaqësuesit e këtij blloku thanë se zgjidhja është në Parlamentin e […]...
By Debat24
In Media
Oct 27th, 2014
0 Comments
566 Views
Gazetari i televizionit Klan Kosova, Milot Hasimja është qëlluar me thikë nga një sulmues 22 vjeçar në mjediset e këtij televizioni në Prishtinë. Ai po trajtohet në spitalin e Prishtinës dhe është jashtë rrezikut për jetë. Policia tha se ka arrestuar sulmuesin identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur dhe ende po hetohet […]...
By Debat24
In Bota
Oct 19th, 2014
0 Comments
597 Views
Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpresojnë që partitë politike në Kosovë t’i lënë anash qëndrimet e tyre politike individuale dhe të gjejnë rrugën për dalje nga ngërçi politik, për të mirën e vendit, ka porositur të shtunën senatori amerikan, Christopher Murphy, i cili ka mbajtur një ligjëratë para studentëve në Universitetin Amerikan në Kosovë. Senatori Murphy, [&hell...
By Debat24
In Bota
Oct 17th, 2014
0 Comments
573 Views
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, mbështet kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, për vizitën e planifikuar javën e ardhshme në Beograd. “Ballkani Perëndimor ka hyrë në fazën e pakthyeshme të integrimeve Euro-Atlantike, që qëllim parësor kanë përmirësimin e jetës së qytetarëve tanë. Derisa ende dëgjojmë gjuhë të urrejtjes dhe provokime që vijnë nga hijet e të [&hell...
By Debat24
In Bota
Oct 16th, 2014
0 Comments
581 Views
Rikthehet nga Siria, fëmija 8-vjeçar Erioni. Rrëmbimi i tij nga i ati ishte denocuar nga e ëma. Kryeministri Thaçi jep detaje dhe konfirmon kthimin në një postim në Facebook. “Në muajin qershor qytetarët e Kosovës kanë qenë shqetësuar nga lajmi se shtetasi Arben Zeka kishte shkuar të luftojë në Siri dhe me vete kishte marrë […]...
'