Miniera | Debat 24

Miniera

By Debat24
In Biznes
Feb 24th, 2015
0 Comments
1390 Views
Ministria e Energjisë dhe Industrisë i ka dhënë zgjidhje një prej problemeve më shqetësuese në industrinë minerare duke revokuar plotësisht ose pjesërisht për arsye të mbivendosjeve 20 leje minerare. Në përputhje me objektivat qeverisëse për një menaxhim sa më efektiv të burimeve natyrore, në zbatim të ndryshimeve të fundit në ligjin minerar, me urdhër të […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 14th, 2015
0 Comments
911 Views
Një minator humbi jetën sot, në një aksident në minierën e bakrit në Munellë të rrethit të Pukës. 48 vjeçari Gjovalin Prenga, vdiq nga shembja e një masivi shkëmbor në thellësinë rreth 2 mijë metër nëntokë. Burime nga vendi i ngjarjes pohojnë se nuk ka të lënduar të tjerë. Në vendngjarje shkuan ekipet e shpëtimit dhe […]...
By Debat24
In Biznes
Aug 20th, 2014
0 Comments
599 Views
Ministria e Energjisë dhe Industrisë revokoi sot lejen minerare për subjektin “Alba-Co”, pas aksidentit të djeshëm në minierën e Fushë Lopës, Martanesh, ku humbën jetën dy minatorë. Në vijim të njoftimeve të ditës së djeshme, Ministria e Energjisë dhe Industrisë informon se “ditën e djeshme, rreth orës 09:30, në subjektin minerar  “ALBA – CO” shpk, […]...
By Debat24
In Aktualitet
Aug 20th, 2014
0 Comments
495 Views
Policia bëri të ditur se është arrestuar për shkelje të rregullave teknike në minierën e Martaneshit, Shemsi Ballabani, i cili ishte administrator dhe Drejtor Teknik në minierën ku humbën jetën dy minatorë. Dy minatorë humbën jetën në minierën e kromit të Batrës së Martaneshit. Ngjarja ndodhi rreth orës 09.30 të mëngjesit të martës. Sipas policisë, viktimat […]...
By Debat24
In Aktualitet
Aug 19th, 2014
0 Comments
500 Views
Një tragjedi e re ka ndodhur sot në minierat tona, këtë radhë në thellësitë e minierës së Martaneshit, në vendin e quajtur Fushë Lopë. Dy minatorë nga Komsia e Matit kanë humbur jetën, të zënë poshtë nga një masiv shkëmbor gjatë kohës që ishin duke punuar. Një prej tyre quhet Donald Barçi, 30 vjeç – […]...
'