Papa | Debat 24

Papa

By Debat24
In Headline News
Dec 31st, 2014
0 Comments
611 Views
Fotoja ku është fiksuar momenti në të cilin kryeministri Rama i prezanton Papa Françeskut djalin e tij të vogël, Zahon, është shpallur si “Foto e Vitit”, ndër shumë të tjera të publikuara në profilin e shefit të qeverisë në “Facebook”. “Kjo është fotoja më e votuar nga pjesëmarresit ne lojen per te zgjedhur foton me […]...
By Debat24
In Big Slider
Nov 30th, 2014
0 Comments
562 Views
Papa Françesku kërkoi sot bashkimin e Kishës Katolike me atë Ortodokse, të ndara që prej 1.000 vjetësh duke theksuar se këtë hap historik e kërkonin viktimat e luftës dhe të rinjtë. “E vetmja gjë që kërkon Kisha Katolike, dhe këtë gjë e kërkoj si Kryepeshkop i Romës, është bashkimi me Kishën Ortodokse”, tha Papa Françesku […]...
By Debat24
In Bota
Nov 29th, 2014
0 Comments
595 Views
Papa Françesku vizitoi sot xhaminë e Sulltan Ahmetit, të njohur edhe si Xhamia Blu në Turqi dhe qëndroi në krah të Myfti Rahmi Yaranit ndërsa ai mbajti një lutje në xhaminë e shekullit të 17-të. Ati i Shenjtë është në ditën e dytë të një udhëtimi tre ditor në Turqi. Më pas, ai vizitoi Hagia […]...
By Debat24
In Bota
Nov 28th, 2014
0 Comments
630 Views
Vatikani thotë se Papa Françesku synon të forcojë lidhjet me udhëheqësit muslimanë gjatë një vizite tre-ditore në Turqi që fillon sot. Zyrtarët thanë se toleranca fetare dhe lufta kundër ekstremizmit do të jenë ndër çështjet kryesore të axhendës kur Papa të takohet me Presidentin Rexhep Tajip Erdogan dhe klerikun e lartë, Mehmet Gormez, gjatë ditës […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 27th, 2014
0 Comments
1093 Views
Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë i ka dërguar një letër falenderuese Papa Françeskut për inkurajimin dhënë besimtarëve katolikë dhe popullit shqiptar me vizitën e tij më 21 Shtator. “Ne Shenjtëri, kemi mbetur të impresionuar pozitivisht, sidomos nga thjeshtësia dhe ëmbëlsia e ndjesive Tuaja ndaj nesh, si dhe për fjalët e vyera më të cilat na u […]...
By Debat24
In Opinion
Sep 26th, 2014
0 Comments
388 Views
Nga Edi Rama Vizita e Papa Franceskut në Shqipëri këtë jave, ishte një moment kulmor në historinë e vendit tim. Por më shumë se kaq, ishte një mesazh i fuqishëm për botën. Së pari, sepse ai zgjodhi një prej vendeve më të varfër të Europës për të nisur turin e tij europian. Së dyti, dhe […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 25th, 2014
0 Comments
599 Views
Kryeministri Edi Rama ka dhënë përshtypjet e tij rreth vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri për gazetën e njohur amerikane “Huffington Post”. Kreu i qeverisë e ka cilësuar si historike vizitën e Atit të Shenjtë, si dhe një mesazh të fuqishëm për botën. Ja si e përshkruan rëndësinë e vizitës së Papa Françeskut kryeministri Rama: […]...
By Debat24
In Media
Sep 25th, 2014
0 Comments
673 Views
Gazetari Sokol Balla do të sjellë sot për ndjekësit e tij në emisionin “Top Story” një dokumentar të veçantë të titulluar “Në qiell me njeriun e Zotit”. Sipas Ballës, dokumentari do të përmbajë disa nga të pathënat e udhëtimit të Papës në Tiranë. Vetë Balla ka publikuar edhe një foto të makinës me të cilën […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 24th, 2014
0 Comments
610 Views
Papa Françesku ka folur për vizitën e tij në vendin tonë ku ka falënderuar të gjithë popullin shqiptar dhe qeverinë shqiptare për mikpritjen e bërë. Në fjalën e tij, Ati i Shenjtë ka shprehur edhe mirënjohjen e thellë e vëllazërore për Ipeshkvijtë e meshtarët shqiptarë. “Sot do të doja të flisja për udhëtimin Apostolik që […]...
By Debat24
In Opinion
Sep 23rd, 2014
0 Comments
591 Views
Nga Blendi Fevziu Po, është një mesazh! Padyshim që e kam zgjedhur si mesazh! Papa Françesku i ka fjalët e kursyera, por gjestet dhe zëri ja plotësojnë atë! Duart, sytë, lëvizja e kokës dhe mbi të gjitha shikimi tejet shpues. Ka një sinqeritet çarmatosës, dhe një çiltërsi si ajo që shtypi i ka nënvizuar që në […]...
By Debat24
In Media
Sep 23rd, 2014
0 Comments
560 Views
Shqipëria sipas “The Telegraph”, nga Ilirët deri tek godinat e ngjyrosura nga Rama Miliona njerëz nga e mbarë bota një ditë më parë e kanë përqendruar vëmendjen në tokën shqiptare, e cila më 21 shtator priti Papa Françeskun, një ndër personazhet më me influencë në botë. Po çfarë di bota për ne. Prestigjiozja britanike “The […]...
By Debat24
In Media
Sep 23rd, 2014
0 Comments
687 Views
Emisioni “Tonight Ilva Tare” ka transmetuar rrëfimin ekskluziv të Motër Maria Kaletës, gruas që përloti Papa Françeskun me sakrificat e saj gjatë viteve të diktaturës për të ruajtur besimin tek Krishti. Në një intervistë eskluzive për gazetaren Ilva Tare, ajo ka treguar si lindi tek ajo besimi, si u mbrujt ai përmes vuajtjeve të regjimit […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 22nd, 2014
0 Comments
881 Views
Drejtuesi i emisionit “Opinion” në TV KLAN, Blendi Fevziu, bëri të ditur se të dielën në mëngjes autoritetet shqiptare u njoftuan për rrezikun e një atentati ndaj Papa Françeskut. Në hapje të emisionit dhe më tej gjatë një dokumentari të shkurtër për udhëtimin e Papës nga Roma në Tiranë dhe anasjelltas, Fevziu nënvizoi sinjalet që […]...
By Debat24
In Politikë
Sep 22nd, 2014
0 Comments
521 Views
Deputetja e Partisë Demokratike, Mesila Doda, ka kërkuar shpalljen si festë kombëtare dhe ditë të kujtimit të martirëve, pikërisht 21 shtatorin, ditën e vizitës së Papës në Shqipëri. “Nisur nga mesazhet, debatet dhe propozimet e bëra nga miqtë e mi gjatë këtyre ditëve, kam menduar të institucionalizoj sugjerimet që kam marrë, në një inisiativë të […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 22nd, 2014
0 Comments
669 Views
Kryeministri Edi Rama ka postuar sot në rrjetin social “Facebook” një foto nga momenti kur Papa Françesku ka bekuar djalin e tij, Zaho. “Qershia mbi tortë”. Këto fjalë zgjodhi kryeministri Rama për të përshkruar bekimin që Papa Françesku i dha djalit të tij dymuajsh, Zahos. Në foton e publikuar në rrjetet sociale nga vetë shefi i […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 22nd, 2014
0 Comments
727 Views
Kryeministri Edi Rama shoqërohet kudo nga një staf i gjerë, ku nuk mungojnë edhe disa fotografe. Megjithatë gjatë vizitës së Papës në Shqipërisë, fotografet që e fiksojnë kudo, nuk kanë mjaftuar për t’i dhënë shefit të qeverisë një foto simbolike dhe domethënëse për vizitën e Atit të Shenjtë, i cili përmendi harmoninë dhe bashkëjetesën fetare […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 21st, 2014
0 Comments
650 Views
Papa Françesku do të ketë tashmë me vete edhe çelësin e qytetit të Tiranës, që iu dorëzua sot nga kryetari i Bashkisë së kryeqytetit Lulzim Basha. “Për mua, ishte një nder i veçantë që në emër të qytetarëve të Tiranës, t’i dorëzoj Atit të Shenjtë titullin ‘Qytetar Nderi'”, tha pas ceremonisë. “Në nderim të veprimtarisë dhe […]...
By Debat24
In Media
Sep 21st, 2014
0 Comments
837 Views
Dy rivalët e emisioneve politike më të ndjekur në vend, Sokol Balla i “Top Story” (“Top Channel”) dhe Blendi Fevziu i “Opinion” (TV KLAN) janë “kujdesur” deri në fund që udhëtimi i Papa Françeskut në Shqipëri të mbyllej me sukses. Ata janë rikthyer në Romë, si gazetarë të akredituar pranë Atit të Shenjtë në këtë […]...
By Debat24
In Big Slider
Sep 21st, 2014
0 Comments
1163 Views
Shumë shqiptarë dëshironin dhe ëndërronin të shikonin nga afër Papën, në vizitën e tij historike në Tiranë. Disa prej tyre e patën këtë mundësi, por fati ishte zemërgjerë me dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë. Dy fëmijët, njëri nga veriu dhe tjetri nga jugu, kanë mirëpritur sot Papa Françeskun në aeroportin e Rinasit me […]...
By Debat24
In Papa ne Shqipëri
Sep 21st, 2014
0 Comments
678 Views
Papa Françesku ka bekuar përpara largimit nga  Tirana edhe djalin e vogël të kryeministrit Edi Rama, Zahon. Gjatë ceremonisë së largimit nga Shqipëria, Papa Fançesku ka takuar Kryeministrin Edi Rama, me të cilin ka shkëmbyer disa prej përshtypjeve të kësaj vizite. Më pas bashkëshortja e kryeministrit, Linda Rama i ka sjellë afër Atit të Shenjtë […]...
'